Mac OS X 10.2: sdílení a síťování - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Mac OS X 10.2: sdílení a síťování

17. září 2002, 00.00 | Jaké novinky pro nás přichystal Jaguar v oblasti sítí? Mimojiné podporu pro novou technologie Rendezvous, výrazně lepší podporu pro připojování k PC sítím a k WebDAV serverům, zabudovaný firewall a možnost sdílení připojení k internetu s více počítači.

Oblastí, která prošla u Jaguara významným zlepšením, je podpora síťové komunikace. V Jaguaru najdeme jak podporu nových protokolů, tak nové služby, které výrazně zjednodušují život či umožňují lépe používat vašeho Maca.


V oblasti protokolů, pro většinu uživatelů nezáživných značek a zkratek, jsme se dočkali například podpory pro IPv6 (takže Mac OS X je připraven i na "budoucí" internet, když se začne z důvodů nedostatku IP adres používat novější verze IP protokolu s větším adresním prostorem) a IPSec pro vytváření zabezpečených sítí.

Dále je k dispozici podpora pro nové síťové funkce - například podpora SNMP pro monitoring sítě, Rendezvous pro snadnou komunikaci programů a počítačů bez nutnosti konfigurace (o Rendezvous se budeme ještě bavit). Vylepšení jsou i v oblasti nejrůznějších síťových služeb, například podpora pro LDAP, autentifikace přes ActiveDirectory, zlepšení podpory různých dalších formátů pro zabezpečení a autentifikaci. No a nakonec samozřejmě nesmíme zapomenout na přítomnost řady nových síťových služeb poskytovaných Mac OS X, jako je firewall, sdílení připojení, podpora bootování ze sítě a další.

Část služeb a protokolů, které jsme zde jmenovali, najdou využití především ve spojení s Mac OS X Serverem či dalšími "serverovými" platformami. Dneska se proto podívejme na to, co Jaguar přinese pro většinu běžných uživatelů.

Sdílení

V oblasti sdílení souborů samozřejmě musíme začít s AFP, tedy s AppleShare. Kromě již existující podpory pro AppleTalk pro komunikaci se staršími systémy přibyla podpora pro Rendezvous, protokol umožňující komunikaci počítačů, aplikací a zařízení při nulové konfiguraci služeb - stačí připojit do IP sítě (počítač či zařízení tedy musí být součástí místní sítě s určitou IP adresou) a aplikace používající Rendezvous se již domluví "sami" bez dalšího zásahu uživatele. V praxi tedy například Rendezvous zajistí "propagaci" AFP serveru po síti tak, aby ho viděly všechny počítače s Mac OS X 10.2 - uvidí ho však i počítače s 10.0-1 díky podpoře dalších formátů a po zapnutí podpory pro AppleTalk bude tento počítač viditelný na sítí i z Mac OS 9. Pozitivní novinkou při připojování na počítače s Mac OS 9 (aby byly vidět v panelu "Connect to" je také potřeba mít zapnutý AppleTalk) je možnost výběru kódování, ve kterém jsou názvy souborů na cílovém disku, nyní již včetně podpory MacCE. Při našich pokusech práce s českou diakritikou fungovala bez problémů z obou stran.

Výrazně viditelnější použití Rendezvous tak najdeme například v nové aplikaci iChat, kde umožňuje snadno najít všechny ostatní uživatele s aktivním iChatem na lokální sítí. Podle informací které máme, funguje Rendezvous pouze v rámci jednoho subnetu, takže například ve větších firmách používajících více síťových adresních prostorů nebudou funkce založené na Rendezvous fungovat "přes celou síť".

Novinkou je podpora pro Windows sdílení. Po nemastné-neslané podpoře v 10.1, kde bylo nutné ručně zadávat adresu ke konkrétní sdílené složce je nyní v Jaguaru nepoměrně komfortnější procházení sítě a k tomu také možnost sdílet obsah Maca ve Windows síti. Pokud je Mac na PC síti, v panelu "Connect to" se objeví také PC počítače - jak pracovní skupiny (workgroups) tak domény. Tak jako například u AFP si lze vybrat počítač, přihlásit se k němu, včetně přihlášení do počítačů v doméně a následně si vybrat sdílenou složku/disk.

Při zapnutí sdílení obsahu Maca pro Windows sítě je potřeba dbát na jednu věc - jméno pracovní skupiny, ve které je Mac zařazen. Standardní výchozí jméno je "Workgroup" a lze ho měnit pomocí aplikace Directory Access ve složce /Applications/Utilities. Jméno skupiny na Macu by mělo být shodné se jménem skupiny na PC - pokud však přesto počítače v prohlížení sítě na PC neuvidíte, je stále možné se k němu připojit zadáním adresy. Přihlášení z Windows je nutné přímo povolit v nastavení každého uživatele v předvolbách systému, kvůli bezpečnosti ho má vypnutý (a nejde zapnout) například "základní" admin počítače.

Velmi pozitivní novinkou v oblastí sdílení s Windows je rychlost - v 10.2 byla při našich testech rychlost přenosu po 100 MBit síti cca 6-7 MB za vteřinu, což je porovnatelné i s rychlostí, s jakou se přenáší soubory mezi Macy.

Další novinkou v oblastí sdílení je sdílení tiskáren - tiskárny, připojené k počítači jsou na síti k dispozici i ostatním uživatelům.

Mezi nové funkce patří i firewall a sdílení připojení, i když jde jen o využití komponent UNIXového základu systému, které byly přítomné již v předchozích verzích. Firewall je velmi jednoduchý a dává možnost minimální kontroly nastavení a kontroly, co vlastně zachytil. Po spuštění firewallu je blokován všechen příchozí provoz, v případě že uživatel má aktivní některou ze systémových služeb sdílení, jejich provoz je ve firewallu automaticky povolen. Pokud uživatel používá jiné servery na daném počítači, případně potřebuje z určitých důvodů některé porty mít otevřené pro příchozí komunikaci, lze tak učinit v nastaveních firewallu. Firewall, resp. jeho rozhraní však nedovoluje podrobnější nastavení, například ze kterých adres zamezit komunikaci nebo naopak na které adresy neodesílat data.

Sdílení připojení k internetu je na tom s jednoduchostí podobně - stačí mít na svém počítači aktivní síťové připojení (tedy správně nakonfigurované a připojené do internetu) a poté již systém umožní na ostatních (v případě Ethernetu i tom samém) rozhraních "nabídnout" prostřednictvím tohoto počítače připojení k internetu i ostatním počítačům - klidně i na AirPort síti bez základnové stanice, neboť nyní je možné vytvářet "softwarovou základnovou stanici" přímo v systému.

Podívejme se na nejtypičtější nastavení v praxi. V případě, že se připojujete k internetu přes modem, ISDN či AirPort a chcete uživatelům například na ethernetu (či airportu, pokud se přes něj nepřipojujete) nabídnout možnost připojení k internetu. Stačí se připojit a v příslušném panelu aktivovat sdílení, pochopitelně je také nutné mít aktivní port, na kterém chceme sdílet. Nespecifikuje se přesně, které rozhraní bude použité pro sdílení ostatním počítačům, použít lze všechny aktivní, u kterých je to technicky možné, takže například v případě připojení přes modem lze internet sdílet jak přes ethernet, tak přes airpot. U síťového rozhraní, přes které jsme chtěli připojení nabídnout, jsme nic při testech nenastavovali a ponechali ho "čisté", obvykle základní volbou "prostřednictvím DHCP serveru"

Na straně počítače, který se měl přes toto sdílené připojení dostat na internet jsme nic nenastavovali, ponechali "prostřednictvím DHCP serveru" a vše fungovalo bez problémů.

V případě, že používáte připojení přes kabelový modem (internet po kabelové televizi) nebo obecně jste připojen přes ethernetové rozhraní a chcete přes toto rozhraní poskytovat připojení k internetu ostatním počítačům, se kterými jste připojen do hubu (což je typické právě pro kabelovku), je možné zapnout sdílení připojení přes tento jeden ethernetový port. Ovšem pozor, i systém sám vás upozorní na to, že tímto můžete vytvářet konflikt se sítí kabelového operátora a ten vás může odstřihnout. Proč? Pro nastavení počítačů, které chtějí využít připojení k internetu se v obou dvou případech používá DHCP a to vytváří konflikt. I tato situace má řešení, jedno snadné a jedno levné. Snadné řešení zahrnuje přidání druhé síťové karty do počítače a je vystaráno - v jednom ethernet portu je kabelový modem, v druhém zbytek sítě. Druhé řešení je určené pro zkušenější uživatele a zahrnuje "zabití" bootp serveru, který přiděluje IP adresy a následnou ruční konfiguraci připojovaných počítačů. V tomto případě jsme však narazili na problém se stabilitou počítače, resp. systému, takže tuto variantu doporučujeme pouze po důkladném otestování.

Poslední variantou, o které se zmíníme, je sdílení připojení přes AirPort - počítač obsahující AirPort kartu je připojen například přes ethernet a může snado vytvořit AirPort síť, včetně ochrany heslem, na které bude možné se připojit k internetu. O nastavení "klientských" počítačů se opět postará DHCP.

To, že váš počítač bude sloužit pro zbytek sítě jako "router" ho zatěžuje naprosto minimálně, natd, tedy démon, který se o tyto transakce stará, požaduje obvykle 1% procesorového času - s vyšším objemem dat (při vyšších rychlostech) asi bude zatížení stoupat.

Pokud jste instalovali systém BEZ balíku BSD aplikací, nebudou vám ani sdílení ani firewall fungovat! Musíte provést do-instalaci těchto částí.

Drobnosti

V panelu "startup disk" přibyla možnost startu ze síťového disku, tedy například prostřednictvím NetBoot, který podporuje Mac OS X Server 10.2. Podpora pro WebDAV byla výrazně zlepšena, připojování k WebDAV serverům je výrazně rychlejší a pružnější, WebDAV vás k tomu upozorňuje na připojení k serverům, které mají nízké zabezpečení hesla a hrozí tedy prozrazení. Jaguar také přímo prostřednictvím panelu "Connet to" nabízí připojení k FTP serverům, tato služba se nám však zdá být minimálně diskutabilní - při pokusech se buď neukázalo nic, nebo v jednom případě dokonce došlo k zatuhnutí systému (přestaly se spouštět nové procesy a thready) a tedy došlo k vynucenému restartování počítače.

Síťování je v Jaguaru opět o mnoho dál, než v libovolném předchozím systému, poskytuje jak více funkcí uživatelům, tak je lépe připravené na příchod dalších technologií. Příjemné je také zrychlení těch služeb, které byly oprávněně kritizované - tedy především přenos v rámci Windows sítí a služba WebDAV.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Dekuji.

Autor: Lukáš Gallina Muž

Založeno: 17.09.2002, 19:20
Odpovědí: 0

Martine,
dekuji za velmi zajimavy clanek.

Odpovědět na příspěvek

sdileni netu s PC

Autor: czeky Muž

Založeno: 17.09.2002, 19:30
Odpovědí: 0

Ahoj, diky moc za clanek, rad bych se zeptal, jsem pripojenej k netu pres Airport, s PC(win98) ethernetem, je mozny sdilet internet i na PC? s Vicomsoft Internet Gateaway to jde..taky nevim zda musim mit naistalovanej PC Maclan pro sdileni souboru a netu na Win98 a OS X..jsem uplnej laik..BSD si doinstaluju..diky moc za help, PC je nastaveny na DHCP, OS X ma (musi mit) na Airportu pevny nastaveni, u ethernetu nevim co dat..taky mi neslo spojeni na net kdyz jsem mel zapnutej v network prefs i ethernet port,a le po presunuti Airportu v menu nahoru mi jde..

Odpovědět na příspěvek

RE: sdileni netu s PC

Autor: MaLer Muž

Založeno: 17.09.2002, 19:54

Strucne receno, zadny problem.
1) osobne bych zacal vytvorenim nove lokace v nastavenich site. Zapnete si airport a ethernet, airport dejte na prvni misto
2) nakonfigurujte airport a pripojte se pres nej k internetu
3) ethernet port nekonfigurujte (nechte nastaveno via DHCP)
4) zapnete sdileni
5) na PC nastavte v nastavenich internetu pouziti DHCP
6) melo by vse fungovat

PC Mac lan je zbytecny - myslim ze v clanku je dost jasne receno, ze Mac dokaze pouzit "windows sit" a dokaze se do teto site i zapojit jako server pro sdileni.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: sdileni netu s PC

Autor: czeky Muž

Založeno: 17.09.2002, 21:33

takyzejo!!! diky za odpoved, precetljsemsi jiz uz na PC...jeto proste extra easy...doinstalovaljsemsi
jen BSD to bych bez tohoto clanku nevedel,vsechny kroky co pisete jsem jiz mel ale BSD ne, diky MOC

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: sdileni netu s PC

Autor: czeky Muž

Založeno: 17.09.2002, 21:35

ad sdileni s Win, clanek je super, pochopiljsem ze asi nebude nutny,ale nevedeljsem jak je to na mych Win98,zkusim to

Odpovědět na příspěvek

jak je to s DAVE?

Autor: Nonejm Muž

Založeno: 17.09.2002, 22:20
Odpovědí: 0

Jak spolupracuje Jaguar s DAVE 3.1 případně jinými utilitami, jako např. SharePoint ? Jsou ještě nutné? Co nabídnou víc?

Odpovědět na příspěvek

RE: jak je to s DAVE?

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 17.09.2002, 23:37

Jak funguji netusim, vic nabidnout napriklad v pripade Dave snazsi konfiguraci sdileni na PC siti, dale moznost pripojeni/sdileni tiskaren.

Odpovědět na příspěvek

BSD?

Autor: czeky Muž

Založeno: 18.09.2002, 13:26
Odpovědí: 0

zdravim, po instalaci BSD mi sice jede vse zminene, ale nemuzu odesilat emaily vetsi nez 2kB-proste vetsi nez poslani "na jeden zatah" laicky,proste nejdeto kdyz to chce vic spojeni se smtp serverem..poradite nekdo, je to urgent...

Odpovědět na příspěvek

??

Autor: Zdenek Muž

Založeno: 18.09.2002, 13:29
Odpovědí: 0

zajimala by mne jedna vec, muj ISP mi poskytuje pripojeni jen na mail v dobe od 8-18.00, od 18-08.00 i web, na macu skutecne web nejede, ale po propojeni s PC a sdileni pres airport web na PC jede, zajima me jak je to mozne, pripadne jak to muze ISP odhalit, kdyz surfuju z PC kde web jede, pres OS X kde nejede..diky

Odpovědět na příspěvek

OS X je operacni system napicu

Autor: Milos Muž

Založeno: 18.09.2002, 13:40
Odpovědí: 0

Apple delal vzdycky pocitace pro za a) grafika, za b) pro blby => blby grafiky :-), ale Xko nevyhovuje ani jednem. Nevic co tam vymyjslej, driv vsechno behalo jedna basen, ale ted, to je hruza, same diskuse jak se co rozbehne, se nedivim, ze spousta lidi zustalo u 9, ale co budou delat, kdyz ted 9 na novej mac nenainstalujete, asi to prehodnotej a pujdou do kvalitniho PC reseni, ktery jsou celkem fakt bezproblemovy, pokud to teda nezaserete pochybnejma sharewarama. Serou to chlapci, serou, goodbye apple, goodbye...

Odpovědět na příspěvek

RE: OS X je operacni system napicu

Autor: ushneek Muž

Založeno: 18.09.2002, 17:56

to je pěkná hovadina... běžný english uživatel myslim nic řešit nebude, CE špecifiká jsou každému známy - u správců je to jejich práce. a když se tady dole něco řešilo, tak ve spojeni s PC.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: OS X je operacni system napicu

Autor: Milos Muž

Založeno: 22.09.2002, 15:18

Bez se podivat do nejakyho dptka co ti chlapci reknou, jak je to s tou X-kou, to je teda moje zkusenost, mozna se mylim, ale proc potom ty "svobodne" nuceny prechody z 9 na X ??? Asi se lidem do toho moc nechce, tak jim to Apple trosku zjednodusil u novych modelu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: OS X je operacni system napicu

Autor: Milos Muž

Založeno: 22.09.2002, 15:20

milit se nebo mylit se, si nejsem jisty, ale chytace za slovo se predem omlouvam

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: OS X je operacni system napicu

Autor: czeky Muž

Založeno: 22.09.2002, 15:38

odpoved je jednoducha, Quark opet spi a bez toho lidi proste neprejdou..ja na nej presel naplno a delam DTP, bohuzel jenom kvuli Quarku prebootovavam..

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: OS X je operacni system napicu

Autor: coward Muž

Založeno: 24.11.2002, 23:07

To je pravda...celej OS X je pro grafika uplne na nic, kdyz na nem nebeha bezproblemove cestina. Ja osobne jsem grafik a ne programator, takze zustavam u OS 9.2, ktera ma sice taky spoustu chyb, ale alespon se tak nevlece jako cesky OS X 10.1
Serou to a Adobe taky....cim vyssi verze, tim vetsi moloch s funkcema na nic (napr. illustrator - podpora bitmap - jenom hnup muze narvat do illustratorovyho souboru 20 bitmap a udelat 400 Mb soubor) nebo InDesign 2.0, kterej na 9.2 jede tak, ze pri pohnuti objektem cekam 3-5 sec...a na OS X to o moc jiny neni.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: OS X je operacni system napicu

Autor: pavel jeseticky Muž

Založeno: 03.07.2003, 16:19

ok... zkus si ale bez techto moznosti delat vicebarevnej packaging ;o)

Odpovědět na příspěvek

jak na sdileni externiho disku do winXP?

Autor: pavel jeseticky Muž

Založeno: 03.07.2003, 16:22
Odpovědí: 0

mam dotazik - jak nasdilet externi fw disk abych k nemu mohl primo z woken xp na macosx 10.2? at dumam jak dumam na nic neprichazim.... dik...

Odpovědět na příspěvek

sdílení internetu z win xp na mac os x

Autor: baryy Muž

Založeno: 05.06.2006, 16:20
Odpovědí: 0

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jakým způsobem, pokud to jde, nasdílet internetové připojení ADSL z pc s win xp na iMac s MAC OS X 10.1.2. Nejsem vůbec znalý uživatel tohoto OS, vidím ho poprvé, kamarád mě požádal jestli by to nějak šlo, tak nechci vypadat jako blb :) Nastavil jsem IP adresy tak, že z win XP pingnu na MAC, ale opačně to nejde :( Mohl by mi někdo prosím poradit kde a co je potřeba nastavit prosím. Děkuji.

Odpovědět na příspěvek

RE: sdílení internetu z win xp na mac os x

Autor: Petr Mára Muž

Založeno: 05.06.2006, 17:06

na to není lehké odpovědět - jak máte zapojený adsl router? uděluje DHCP adresu? je možné zapojit maca přímo do routeru?

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: