Mac OS X 10.2: Podpora češtiny - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Mac OS X 10.2: Podpora češtiny

27. srpna 2002, 00.00 | Podpora češtiny v Mac OS X 10.2 Jaguar by měla být na mnohem vyšší úrovni, než v předchozích systémech, pojďme se tedy podívat, co nás čeká. Pokud máte na svém systému lokalizovanou verzi Mac OS X, tento článek si MUSÍTE přečíst! Opraveno!

Podpora pro středoevropské jazyky je nyní v Mac OS X na poněkud vyšší úrovni než v minulé verzi - systém nyní obsahuje přímo sadu základních písem (v případě čisté instalace nutno zaškrtnout v nastavení instalace) a tak je možné zapnout českou klávesnici hned po instalaci systému.

Zatím se také neobjevují chyby svázané s CE skriptem typu padání systémových programů při aktivovaném skriptu, objevují se však chyby jiné.

Mac OS X 10.1 CZ

Varování červeným písmem pro všechny uživatele tohoto systému (tedy lokalizované desítky), kteří provedli či chtějí provádět upgrade na Jaguara - nezapínejte si poté češtinu jako primární jazyk! Jaguar iniciativně použije vše co jde, takže například menu aplikací zobrazí česky, a to bude vše. Nespustí se Finder, po spuštění libovolné jiné aplikace bude ve většině případů nepoužitelná - takže například ani nešlo Terminalem smazat příslušnou složku lokalizace v předvolbách systému.

Pokud máte v systému jiného uživatele, je nutné se přihlásit tímto uživatelem a z příkazové řádky smazat minimálně lokalizaci v předvolbách systému - ty pak půjdou spustit z Doku a nastavit zpět češtinu.

Pokud máte (tak jako já ;) všechny ostatní uživatele s nastavenou češtinou, musíte naboovat z jiného systému a smazat češtinu alespoň z předvoleb systému, případně z Finderu... Poté je možný návrat do normálu.

Klávesnice

Přímo v Jaguaru je podpora pro českou klávesnici, bohužel, jak všichni víme, mnoho aplikací rádo přepíná do US klávesnice. Toto se dalo v minulých verzích systému obejít instalací patche, díky novinkám v Jaguaru je nyní situace značně jednodušší.

Jaguar přináší mnohem přehlednější a především efektivnější práci s klávesnicemi - ty jsou nyní shromážděné v jednotlivých bundlech podle skriptu (viz /System/Library/Keyboard layouts/), takže se již například nebudou opakovat situace, kdy lokalizovaná aplikace měla k dispozici jinou sestavu klávesnic než aplikace v angličtině - vše je nyní mnohem snazší.

Své klávesnice si uživatelé mohou snadno přidávat do složek Library/Keyboard Layouts, resp. ~/Library/Keyboard Layouts, pokud je chtějí jen pro sebe. Tyto klávesnice jsou obyčejné .rsrc soubory a to jak ve formátu klasickém, resourcovém, tak dataforkovém.

Pochopitelně základní klávesnice, se kterými si každý asi vystačí (česká QWERTY a česká + česká QWERTY pro skript Roman), jsme už pro vás připravili na základě klávesnic Jakuba Formánka, k dispozici jsou v odkazu na konci članku. Instalace je snad z předchozích řádek jasná, aktivace se provádí prostřednictvím předvoleb systému. Nepochybujeme, že se časem objeví elegantnější řešení a úpravy, zatím toto však svou funkci splní.

Kompatibilita

Jak jsme se již zmiňovali včera, jsou problémy s některými aplikacemi - buď přímo pod CE skriptem, nebo s českou verzi. Zdá se, že i nadále trvá problém s funkčností instalátorů vytvořených programem Vise, v případě že je čeština nastavená jako primární jazyk - pro nainstalování je potřeba přepnout zpět do Roman skriptu. Podle ohlasů čtenářů jsou také nadále problémy s aplikací Mail, opět pokud je aktivní CE skript. Kromě toho (při nastavení angličtiny jako systémového jazyka) nefunguje například InDesign CE 2.0 - prostě se nespustí, Illustrator 10 CE ano. US verze programu je bez problémů. Zdá se také, že Acrobat 5.0.5 CE má potíže, podle jednoho ze čtenářů dokonce jeho instalace "zrušila" TextEdit - toto zkusíme ještě ve spolupráci s Amos Software zjistit.

Lokalizace

Zde trošku nakousneme to, co je teprve otázkou následujících měsíců - podporu Jaguara pro lokalizaci. Jak si možná pamatujete (především pokud jste četli knihu Mac OS X krok za krokem, kde je to podrobně vysvětlené), Mac OS X 10.1 bez problémů byl schopen pracovat s lokalizovanými aplikacemi, ty se však stále v systému tvářily pod svým starým názvem - jelikož byly pouze upravené některé soubory uvnitř. Apple toto v Jaguaru vyřešil, otázka je, nakolik se to komu bude líbit - v rozhraní (tedy minimálně v rámci Finderu a Doku) se zobrazují české názvy aplikací, které si systém "vytáhne" z jednotlivých aplikací. Pochopitelně při používání Terminalu je vše v původním znění, toto jsou pouze "titulky" pro snadnější používání systému uživateli, kteří neovládají angličtinu. V praxi si však na (korektní!!) českou lokalizaci počkáme pár měsíců, optimistické odhady jsou do konce roku. Pokud se však nudíte a chcete si prohlédnout, jak takové české názvy hezky vypadají v Doku, můžete se pustit do experimentů se systémem podle varování v prvním odstavci.

Samozřejmě nás zajímají veškeré další zkušenosti s češtinou a Mac OS X 10.2, aby bylo možné soustředěným tlakem donutit Apple (a případně další vývojáře) k zlepšení stávajícího stavu.

Další české klávesnice pro Mac OS X 10.2

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Mac OS X CZ  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Apple: Think different!

Autor: Lukáš Gallina Muž

Založeno: 27.08.2002, 10:44
Odpovědí: 0

Kdyz jsem si instaloval svoje anglicka Windows XP, zapnul jsem ze chci mit support pro cestinu, ceske prostredi. Bum, system je sice anglicky, ale ceske aplikace jedou cesky, system umi psat cesky; proste nenarazil jsem na problem....a Apple? Think different! At si uzivatel pohraje...v pristi verzi bude rekompilovat jadro, aby mu jel zkuk :)

Odpovědět na příspěvek

RE: Apple: Think different!

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 27.08.2002, 14:14

To mate tezky. Ja si zase nedavno sedl poprve k XP a do padu vydrzely cca 5 min :-) A to jsem tam nic nedelal...

Odpovědět na příspěvek

... nic jsem nedělal a samo to spadlo.

Autor: Tomáš Muž

Založeno: 27.08.2002, 15:31

>>>Ja si zase nedavno sedl poprve k XP a do padu vydrzely cca 5 min :-) A to jsem tam nic nedelal<<<

... jenom jsem spustil 3 různé verze Photoshopu, přepnul se do správce aplikací a vypnul nějaké procesy, které mi nic neříkaly a zkusil zkopírovat uživatelské profily do jiného adresáře. Jinak jsem nedělal vůbec nic... Počítač byl značkový, stavěl ho kamarád, co má známého v prodejně PC dílů a určitě ví, co kam patří a které karty jsou nejrychlejší. Výkon zvýšil přetaktováním a změnami firmaware tak, že to je mnohem rychlejší než nějaké Compaqy nebo Delly a nestálo to skoro nic. A XPčka jsou ověřená kopie s cracknutou registrací. Takže chyba je určitě v PC.

Odpovědět na příspěvek

RE: ... nic jsem nedělal a samo to spadlo.

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 28.08.2002, 12:57

Znackovy (mam pocit, ze HP) a pustil jsem jen Photoshop 5 LE...
Ale jinak to "pry" nepada - jen kdyz prijdu ja ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Apple: Think different!

Autor: Lukáš Gallina Muž

Založeno: 27.08.2002, 15:35

Lukasi, tezke to bezpochyby je. Nicmene, Microsoftu musi jet jeho OS na kdejake plecce kterou posklada kazdy jak chce. Musi mit podporu pro milion a jednu technologii, mit pripravene 1000ce ovladacu pro kde co. Apple dela sve stroje, ktere by mely byt vyladene. Software na to nemusi jet na milionech kombinaci. Proste Apple ma vsechny idealni podminky na to udelat bezkonkurencni HW i SW, ale co neustale cteme? Apple bojkotuje novinare. Apple vyda OS ktery je rok temer nepouzitelny, pak vyda dalsi ale musite zaplatit celou cenu. Na novem OS nejede pulka veci, kdyz zrovna nejsou v US verzi. Prosim Te, tohle ma presvedcit zakaznika aby sel do Applu? Nechme bokem fanatismus a ideje, ale rekni mi co me, jako zakaznika, ma presvedcit ze mam do Applu narvat 100.000 korun. Zatim nic nevidim.

Odpovědět na příspěvek

RE: Apple: Think different!

Autor: Honza Muž

Založeno: 27.08.2002, 17:06

Nemyslim si, ze tu rozresime zda je XP lepsi platforma nez OS X. Dost zalezi na tom co chcete delat a ktery z tech systemu vam vic vyhovuje. Ja osobne doporucuji cestu nejmensiho odporu - tedy pokud vam vyhovuje XP, pouzivejte je. Pokud ne, coz by byl muj pripad po zkusenosti s editaci videa na XP, tak pouzivejte neco jineho - treba OS X. Nezapomente, ze tohle neni nabozenstvi, ale jen nastroj pro vytvoreni vysledku.

Souhlasim s Lukasem, ze Apple ma dokonale prostredi na vytvoreni podstatne lepsi platformy nez MS. Nicmene nemuzu souhlasit s tim, ze se tento prechod Apple moc nedari. Vzpomente si na uvedeni Windows 95 a postupne updates, ktere MS uvolnoval v dalsich letech (98, ME a do jiste miry se daji i 2000 a XP oznacit jako update srovnatelny s prechodem z OS X 10.1 do OS X 10.2). Pri kazde zmene OS se nasly programy, ktere nefungovaly do doby nez vydavatel poskutnul zaplatu. V tomto neni zadna softwarova firma jina. Zkratka uzivatele, kteri presli na 10.2 museli pocitat s tim, ze neco nebude v prvnich par tydnech fungovat. Ja osobne jsem presel tuto sobotu. Hlavnim duvodem pro prechod bylo podstatne zrychleni systemu a zlepsena podpora pro bezdratove site. Nicmene OS X pouzivam pro spravu sveho privatniho webu a muj prijem na tomto systemu neni zavisly. Kazdy si musi rozmyslet co je jeho priorita. Jak nekdo uvedl ve vcerejsi diskusi - pokud potrebujete delat praci a novy system vas nepodporuje - neprechazejte.

Na konec si neodpustim jednu poznamku o velikosti trhu. Apple zcela rozumne podporuje svoje nejvetsi trhy. Nasi nevyhodou je, ze v CR zije jen 10 mil lidi. To je zhruba populace New York city s predmestimi. Da se predpokladat, ze Apple by nam venoval vetsi pozornost, kdyby nas bylo vic. Zkuste o tom dnes vecer popremyslet az pujdete s manzelkou nebo milenkou do postele ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Apple: Think different!

Autor: Jozo Muž

Založeno: 28.08.2002, 17:35

Mnohem mensi firme jako je treba Google necini sebemensi problem podporovat vsechny ISO jazyky. Taky pokud si vzpominam co psal Cada do clanku v Chipu, stary NextOS mel lokalizovatelnost vyresenou podstane lepe. Nejde o to ze jsme maly trh ale Apple proste s*** na cokoliv mimo USA a Japonsko.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Apple: Think different!

Autor: Roman Milersky Muž

Založeno: 04.09.2002, 23:16

Lukasi, pokud jste pusobil drive v Maximac, potreboval bych se na neco zeptat. diky Roman

Odpovědět na příspěvek

Re: Think Different

Autor: Carooso Muž

Založeno: 27.08.2002, 10:54
Odpovědí: 0

No doufám že budou Windows XP fungovat i po instalaci (právě jsem je zakoupil). Pokud bude PC stabilní a fukční jako na W98-SE, tak skončím u Apple také, abych mohl alespoň pracovat.

Odpovědět na příspěvek

RE: Re: Think Different

Autor: Svatopluk Muž

Založeno: 06.04.2003, 11:05

XP-konecne windous na ktary se da koukat-docela se to povedlo

Odpovědět na příspěvek

OMLUVA

Autor: MartinLer Muž

Založeno: 27.08.2002, 17:31
Odpovědí: 0

Omlouvam se za neuplny dnesni clanek - diky neviditelnemu formatovacimu znaku ho redakcni system pri vkladani utnul :( Nyni jiz je opraven...

Odpovědět na příspěvek

RE: OMLUVA

Autor: Petr Muž

Založeno: 30.08.2002, 07:24

Na vasem miste bych se nikomu neomlouval a vubec ne cechum vidite
ti se budou napadat a urazet i kdyz
pujde o mensi hlouposti nez je klavesnice a nikdy neoceni ze se jim
nekdo snazi pomoci. Ja Vam za to dekuji.

Odpovědět na příspěvek

QWERTZ !!!

Autor: dolor Muž

Založeno: 27.08.2002, 23:51
Odpovědí: 0

Tedy nevím jak Vy pane ale já odjakživa píšu a za standardní klávesnici normálních lidí považuji QWERTZ.
QWERTY lidí od počítačů mi již opravdu leze na nervy. Nejsem programátor ani usák (ani většina lidí zdeú, tak si to rosím pamatujte.

Odpovědět na příspěvek

RE: QWERTZ !!!

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 28.08.2002, 00:07

Pane, ja vam je nenutim. Ja vam davam moznost si je doinstalovat. Pro vetsinu lidi je podstatna klasicka QWERTZ klavesnice pro romansky script, aby se nepripenala do US. Nekteri naopak vyzaduji QWERTY, no tak aby se to nemuselo delat na dvakrat a podobne, tak je to v jednom. Nechapu, proc se cilite.

Odpovědět na příspěvek

RE: QWERTZ !!!

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 28.08.2002, 01:12

Jsi normální? Proč se rozčiluješ? Proč já mám být "nenormální", když používám querty? Je to praktičtější pro undo, které v práci používám velice často a pokud mi program přepne na US klávesnici, hned mě to nerozhodí. Já bych dokonce navrhoval větší sjednocení s US rozložením, pro české specifikum by mi úplně stačila změněná horní řada s čísly na háčky a čárky. Chci opravdu poděkovat tvůrci, nebo tvůrcům, pro mě to je důležité, Jaga jsem nainstaloval včera a myslel že budu nějaký měsíc trpět rozdvojením mysli, tahle rychlost tedy je úžasná. Můj mac tak supluje práci CDS. Skoro denně sem chodím a vím proč. Na apple.cz stačí podívat se tak jednou měsíčně.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: QWERTZ !!!

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 28.08.2002, 01:14

No, jo tak s "querty" jsem opravdu nenormální...

Odpovědět na příspěvek

Querty ???

Autor: pavel Muž

Založeno: 28.08.2002, 08:23
Odpovědí: 0

Muzete mi nekdo priblizit klavesnice Querty a Quertz? To ,jako ze kdyz zaskrtnu v klavesnicich klavesnici Quertz ,tak nemusim stale prepinat US na CZ ? Konkretne v psani na Exploreru mi to neustale prepinani nekdy docela vadi.....Omlouvam se za tuto zacatecnickou otazku a dekuji za radu.
P.S. jen pri tomto prispevku jsem prepnul 4 x .......

Odpovědět na příspěvek

RE: Querty ???

Autor: Robert Cerny Muž

Založeno: 28.08.2002, 08:47

Jo,
presne takhle to funguje. A neni to querty ale qwerty, podle prvnich 6-ti klaves pro levou ruku.

Odpovědět na příspěvek

RE: Querty ???

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 28.08.2002, 09:01

Roberte, ze se nestydis, mast lidi a motat dohromady dve veci!

V systémech je standardne instalavaná JEDNA ceská klávesnice, oznacená obvykle jako Czech (nebo Ceska), a je to standardní ceska klavesnice s rozlozenim QWERTZ, ktera umoznuje psat ceske znaky. Neprijemnym dusledkem je, ze se, tak jak pisete, nektere programy stale prepinaji na zapadaevropsky (romansky) skript, kde je nastavena US klavesnice.

Krome toho se obvykle doinstalovavaji dalsi klavesnice - klavesnice Czech "s teckou", ktera ma take QWERTZ rozlozeni, ale jelikoz patri k zapadoevropskemu skriptu (ROman) lze ji zvolit MISTO US klavesnice. Diky tomu se sice budou prepinat SCRIPTY a i KLAVESNICE, ale ZMENY v techto rozlozenich jsou pouze takove, ze nelze s tou Czech "s teckou" (viz obrazek) psat diakritiku.

No a krome toho, cast lidi jeste pouziva z me osobne neznamych duvodu QWERTY klavesnice, ktere maji Y tam, kde US klavesnice - rika se te klavesnici programatorska (myslim). Jeji jedinou zmenou je prohozene Y a Z. Domnivam se osobne, ze je korektnejsi psat na ceske "normovane" klavesnici QWERTZ a nahradit si US klavesnici za Ceskou "s teckou" (opet opakuji, podivejte se na obrazek v tomto clanku) nez pouzivat ceske klavesnice QWERTY. Ale jelikoz kazdemu vyhovuje neco jineho (a na rozdil od jinych jim to ani nevycitam ani je neosocuju) tak jsem pripravil vsechny tri klavesnice.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Querty ???

Autor: Lucian CMOREJ Muž

Založeno: 29.06.2003, 17:23

Prosím pomôžte zúfalému začiatočníkovi na MACu. Som roky z PC zvyknutý na rozloženie kláves QWERTY na slovenskej klávesnici a MAC toto neponúka. Strašne ma to mýli, hlavne pri zadávaní hesiel a podobne. Neexistuje na to nejaký skript, alebo program, ktorý by tu klávesnicu dokázal premapovať? Budem vďačný za každú radu, alebo postup. (Používam OS 9 v anglickej verzii.)

Odpovědět na příspěvek

Při nejlepší vůli

Autor: Lanny Rosický Muž

Založeno: 01.09.2002, 02:19
Odpovědí: 0

Vzdo autorově poznámce o jednoduchosti installace jsem nepřišel na to jak ty další klávesnice naistalovat. V mé /System/Library/ nejsou nikde žádné jiné soubory s extention .rsrc - kam mám yten soubor okopírovat prosím?

P.S. Popichování mezi Mac-Wintel už tady asi zůstane navěky. Já mám oba plus AIX a tak se můžu stydět :-) a tři strany.

Lanny

Odpovědět na příspěvek

RE: Při nejlepší vůli

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 01.09.2002, 14:02

na kořenové úrovni hardisku s instalací OS X 10.2 máš složku Library, v ní složku Keyboard layouts a tam si ty klávesnice dej. (takto budou přístupné pro všechny uživatele - pokud je chceš jen pro sebe, tak ta cesta je stejná, jen začíná v tvé domovské složce Home) Takže nemáš hledat soubory s příponou .rsrc, ale tyto soubory, stažené z MůjMaca vložit do výše zmíněné složky.
Mimochodem, co to je AIX?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Při nejlepší vůli

Autor: Lanny Rosický Muž

Založeno: 01.09.2002, 18:43

Děkuji, tak jsem to pochopil, ale mám teď tři české klávesnice: Tu původní QWERTZ a dvě QWERTY. Ani jedna nemá tu vzpomínanou tečku ...

AIX je IBM verze unixu na jejich RISC serverech.

Nevíš prosím Tě jestli je někde něco o IPODu s 10.2 ? Mně se nechce namountovat.

Lanny

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Při nejlepší vůli

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 01.09.2002, 21:55

Mate 4 klavesnice! Podivejte se prosim do System preferences, International, input type, a musite mit dve klavesnice s ceskou vlajkou pod scriptem CE a dve klavesnice s ceskou vlajkou pod Roman scriptem. Mozna vas muze mast, ze system to ted zobrazuje desne dynamicky, takze aktivni jsou na prvnim miste - klepnete v zahlavi toho seznamu klavesnic na Input type a seradi se podle scriptu... Vzhledem k tomu, ze uplne to same, co jste si stahl, mam tady na svem pocitaci a funguje mi to, tak by to melo fungovat i vam ;)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Při nejlepší vůli

Autor: Lanny Rosický Muž

Založeno: 05.09.2002, 21:03

Určitě tomu rozumíte lépe než já ale v displayi Intenational mám pod input typem Central European

Czech
Česka Qwerty
Česka Qwerty

pod Roman mám (vše s tečkou)

Czech
Czech


Czech - Qwerty
Czech - Qwerty

Mám vybrano jednou Česká Qwerty a jednou Czech Qwerty. Pracuje to správně atak toto je jen ze zájmu. Díky za přátelskou pomoc.

Lanny

Odpovědět na příspěvek

Illustrator 10 CE

Autor: Milos Muž

Založeno: 28.10.2002, 12:20
Odpovědí: 0

Mam tyden nainstalovaneho Jaguara, vsechno je supr, ale nevim proc me nefungujou v Illustratoru 10 CE ceske fonty, na systemu 9.2.2 se to dalo obejit nakopyrovanim fontu do slozky vyzadovane. Ale uz od rana se s tim seru, a uz nevim co bych zkusil. Muze me nekdo poradit?

Odpovědět na příspěvek

RE: Illustrator 10 CE

Autor: Luboš Muž

Založeno: 29.01.2003, 21:17

Mně to nedělá, nicméně podobný problém jsem měl s InDesignem a vyřešilo se to po hodinách hledání až použitím utilitky First Aid a pak Nortonem. Opravilo se to. Byl problém v poškozeném systému.
LV

Odpovědět na příspěvek

GoLive 6

Autor: Kodl Muž

Založeno: 01.11.2002, 00:53
Odpovědí: 0

Jaguar je nepoužitelný při práci v aplikaci Adobe GoLive pokud pracujete s "českým" kódováním stránek. Vše co souvisí s CE skriptem v systému (a tudíž jakékoliv kódování html - win-1250 atd.)nefunguje. GoLive nepozná tato kódování jako CE, ale zařadí si jej kamsi mezi western...(v International panelu v předvolbách je totiž "defaulně" pořád script ROMAN) Co z toho plyne?? Jakákoliv snaha o tvorbu "českého" webu končí překódováním. GoLive zničí i dříve vytvořené stránky. Závěr: dokud se s češtinou v 10.2.x něco neprovede... zůstávám na 10.1.5. Sakra :o((

Odpovědět na příspěvek

RE: GoLive 6 - CE

Autor: Matus Muž

Založeno: 27.11.2002, 13:18

Ano, GoLive 6 pod Jaguar-om (V 10.2.2) je važne nepoužiteľný. I keď umožní zapísanie všetkých diakritických znamienok pomocou kódovania (Preferences>Encoding>Cen
tral European>ISO-8859-4, alebo win 1257, X-MAC), pri prezretí dokumentu pod ľubovoľným browser-om je nečitateľné. Čiže GoLive6 pre Jaguar je maximalne nepoužiteľný čo sa týka diakritiky.

HELP : keby niekto mal znalosť ako odstrániť problém s diakritikou pre Golive 6 (sys. Jaguar), dajte vedieť. Inak som naďalej odkázany na Golive5, kde aspoň diakritika funguje. Píšte na uvedený email (pre istotu . starmax@pobox.sk ). VOPRED VĎAKA ZA AKÉKOĽVEK MOŽNÉ RIEŠENIE - KLADNÚ ODPOVEĎ !!!! :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: GoLive 6 - CE

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 27.11.2002, 16:25

Prvni dame vedet Adobe :)

Odpovědět na příspěvek

Illustrator 10 pod Mac OS X 10.2.8 s českou lokalizací

Autor: Luděk Muž

Založeno: 05.12.2003, 12:53
Odpovědí: 0

Mám nainstalovan Mac OS 10.2.8 s českou lokalizací a nemohu na něm vůbec český Illustrator 10 rozchodit. Jde mi jen pod klasickou českou 9.2.2. Instalace probíhá korektně. Po spuštění začne Illustrator nabíhat a pak spadne a je vymalováno. Žádám vás o radu jinak se z toho zvencnu.

Odpovědět na příspěvek

Cestina po letech

Autor: Jan Riha Muž

Založeno: 15.02.2011, 09:41
Odpovědí: 0

Dobry den,
kamarad si poridil stary notebook, a ma v nem Jaguara.
Nevite kde by bylo mozno sehnat CESTINU?
pochybuju, ze bude jeste nekde na CD.

Diky

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: