Mac OS X 10.2: Finder a Dock - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Mac OS X 10.2: Finder a Dock

2. září 2002, 00.00 | Finder v novém systému skrývá řadu poměrně příjemných novinek, pojďme se tedy nyní podívat, co je lépe a efektivněji vyřešené.

Dnes se již podíváme prakticky na nové a upravené funkce, které s sebou Mac OS X Jaguar přináší. Co vše tedy umí Finder a Dock Jaguaru?

Některé změny jsou čistě vizuální, například efektní grafické "zoomování" všech oken ve Finderu při otevírání a zavíráni – ovšem proti starším systémům Mac OS je to včetně celého obsahu okna.

Důležitější jsou však změny funkční. Jednou z "novinek" je návrat "spring folders" (vyskakovacích složek) ze starších verzí systému, což je vlastnost, která významně zjednodušovala procházení složek a přesouvání a kopírování souborů. Ovšem proti Mac OS 8/9 je však nyní tato funkce použitelná pouze pro kopírování/přesun souborů (ne pro procházení obsahu disku).

V praxi stačí přetáhnout vybraný objekt či objekty například nad cílový disk (nebo libovolnou složku, která je cílovému místu nadřazená v libovolné úrovni), ten se po chvíli (jejíž délka je nastavitelná) otevře a zde lze – bez jediného kliknutí – pokračovat až do kýženého cílového místa – po nalezení cílového místa a přesunutí/překopírování se všechny nadřazené složky kromě cílové zase zavřou (v případě samostatných oken). Pokud okno složky/disku kurzorem opustíte, automaticky se ihned zavře. Toto lze použít ve všech třech typech zobrazení, malý ale důležitý rozdíl ve funkčnosti bude podle toho, jak jsou nastavené předvolby Finderu. Jestliže je zaškrtnuté, aby se složky vždy otevíraly do nových oken (tedy stejná funkce jako ve starém Finderu v Mac OS), budou se i složky při tomto procházení vždy otevírat do nového okna, a vždy (bez ohledu na nastavení) do modu ikon. Pokud je tato funkce vypnutá a vždy se vám (i při použití ikon) mění obsah pouze jednoho okna, i při procházení zůstane vše v jednom okně. Toto je (podle mě) mírně nedotažené, neboť zahájím tažení nad oknem se sloupci, ale už další okno se mi otevře samostatně a ještě jako ikony. Bohužel, tuto funkci vůbec nepodporuje Dok, tam je potřeba se nejdříve proklikat do cílové složky.

Mimochodem, v Jaguaru je poměrně výrazně označené, co se stane s taženým souborem – při přesunu je to pouze standardní ikona souboru, při kopírování se objeví výrazné (+) a pokud do určité složky uživatel nemá právo zapisovat, tak "zákaz vjezdu".

Další pozitivní novinkou je podpora služeb ve Finderu – tedy služeb, které nabízejí aplikace systému a ostatním aplikacím. Mail tak umožňuje odeslat soubor jako přílohu či zvolený text (v libovolné aplikaci) použít jako adresu a podobně. O službách v Mac OS X si můžete na MujMAC přečíst sérii článků od Ondřeje Čady.

Rozhodně příjemnou změnou je výrazně zlepšené vyhledávání (které bylo podle mého od doby zavedení Sherlocka horší než například v Mac OS 7.6). Nyní se již při klávesové zkratce Cmd-F neotevře Sherlock (3), ale samostatné okno pro vyhledávání. Zde je možné nastavit, kde se bude vyhledávat (všude, domovská složka, místní disky, konkrétní místo – pro vyhledávání například ve složce je nutné nejdříve přepnout do "Specific place" a pak sem danou složku přetáhnout. Dále je možné zadat vyhledávané slovo nebo upřesnit vyhledávání pomocí některého z dalších parametrů (datum vytvoření, úpravy, koncovka – již není k dispozici vyhledávání podle typu a tvůrce!!! – či viditelnost). Důležitá je však změna v zadávání názvu – nyní lze (pomocí + vedle pole) zobrazit více políček, a zadat tak více částí názvu. Díky tomu lze konečně alespoň obejít absenci podpory pro "hvězdičkovou konvenci" z ostatních systémů a snadno najít například všechny soubory začínající a končící určitými znaky...

Vyhledávání je rychlejší než Sherlock v minulých systémech, nelze však již podle všeho uložit podmínky vyhledávání pro pozdější použití – lze však snadno "znovuvyhledat" podle zadaných kritérií stiskem ikonky pro opakování v horním rohu, při vyhledávání lze naopak touto ikonkou vyhledání rychle přerušit. Okna s výsledky (může jich být i více) jsou nezávislá na vyhledávacím panelu.

Mimo to lze vyhledávat v každém okně zvlášť – stačí do příslušného pole v záhlaví vepsat hledaný text a systém rychle vybere soubory v tomto okně, které vyhovují. Vrátit se do původního zobrazení lze tlačítkem "Back". Pokud toto pole pro vyhledávání nevidíte, buď je skryté kvůli rozměru okna, nebo ho nemáte zařazené ve vaší liště nástrojů.

Modifikované jsou také informační panely. Kromě jiného vzhledu (všechny informace lze v případě potřeby zobrazit najednou) se také chovají trošku jinak. Pokud vyvoláme informační panel k jednomu souboru, bude stále zobrazovat jeho informace. V případě, že se k vícero souborům, zobrazí všechny jejich společné informace – ovšem také stále jen "staticky" ke zvoleným souborům. Pokud chceme informační panel, který bude dynamicky měnit obsah podle toho, co je ve Finderu zvolené, musíme použít klávesovou zkratku Cmd-Alt-I.

Příjemným rozšířením je menu "Open with..." (které se objevuje i v kontextovém menu) pro soubory – zobrazuje všechny aplikace, které dokážou pracovat se souborem daného typu – není tedy nutné vyhledávat konkrétní aplikaci a spouštět ji. Příkazem "Open" se soubor samozřejmě otevře v aplikaci, která je nastavená jako standardní pro daný typ souborů.

Širší možnosti nastavení poskytují panely nastavení zobrazení ve Finderu. Kromě toho, že se nyní u všech posuvných jezdců zobrazuje také přesná číselná hodnota, lze zapnout další zajímavé funkce (ne všechny jsou však pochopitelně k dispozici ve všech typech zobrazení). Největší změny se z tohoto pohledu udály v zobrazení dle ikon – u objektů je možné zobrazovat základní informace, například u složek počet položek ve složce, u obrázků rozměr v bodech a podobně. Kromě toho lze u obrázků nechat vždy zobrazovat náhled místo standardní ikony.

Rozšířenou nabídku mají lišty nástrojů oken Finderu (toolbar), k dispozici je "na jeden klik" více příkazů – ostatně podívejte se sami. Ve Finderu také ještě došlo ke změnám klávesových zkratek pro některé vybrané položky, jako je složka aplikací, domovská složka a podobně.

V Doku si asi všimnete dvou změn – pozadí Doku je čisté, bez proužků a ke každému minimalizovanému oknu byla přidána ikona jeho aplikace pro snazší orientaci, ovšem jak je v praxi vidět (otisk obrazovky 1:1) v některých případech to zas tak výrazná pomoc není.

Mimochodem, Finder lze nově (stejně jako ostatní Carbon aplikace) ovládat i pouze z klávesnice – o tom však příště.

Nový Finder v Jaguaru je příjemně vylepšený a zrychlený (například i díky multithreadingu), již by se neměly objevovat dlouhé prostoje například při zobrazení složek s velkým počtem souborů, seřazených podle druhu a podobně.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

no vida, že to jde...

Autor: Nonejm Muž

Založeno: 02.09.2002, 16:16
Odpovědí: 0

Před pár měsíci jsem toužil po nějakém 2D nebo 2,5D souborovém manažeru v OS. No a vidím, že Jaguár k tomu pomalinku směřuje.. Stále mi chybí ten střídmý 3D prostor pro orientaci ve Finderu. Díky QE a OpenGL se totiž může vše chovat, jako v 3D scéně.

Škoda že se to vždycky posune do nějaké úchylky... Než se nadějeme, někdo brzo vymyslí efektní zavírání oken tím, že se okno nejdřív složí do vlašťovky a pak samo odletí do koše. :) Bude to jistě úchylný shareware, ale pochopitelně udělá díru do světa.... :)

Ale vážně: Považuji Quartz Extreme jako jedno z nejlepších vylepšení z těch nových vlastností OS X. Těším se na akceleraci videa.

Odpovědět na příspěvek

RE: no vida, že to jde...

Autor: Robert Cerny Muž

Založeno: 03.09.2002, 08:23

Tak to te bude zajimat tohle:
http://www.acm.ui
uc.edu/macwarriors/eoh2k2
/3dosx/index.html

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: no vida, že to jde...

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 03.09.2002, 08:40

o cemz jsem psal uz davno i tady ;)
http://www.mujmac.cz/
art/sw/3DOSX.html

ad QE - napiste mi prosim do mailu, rad bych si s nekym podiskutoval, co vlastne od teto technologie ceka...

Odpovědět na příspěvek

To jsem nemyslel!

Autor: Nonejm Muž

Založeno: 03.09.2002, 09:19

Tuhle nedomyšlenost už jsem si vyzkoušel a okomentoval... Zkuste si přečíst znovu co píšu třeba zde:

http://www.mujmac
.cz/art/sw/3DOSX.html?fse
luid%5B10696%5D=10696&fse
luid%5B10707%5D=10707&fse
luid%5B10711%5D=10711&fse
luid%5B10708%5D=10708&fse
luid%5B10710%5D=10710&fse
luid%5B10760%5D=10760&fse
l.x=65&fsel.y=4

...a jiné mé komentáře.

Odpovědět na příspěvek

Nemohu si nerypnout, pani Appliste :)

Autor: Lukáš Gallina Muž

Založeno: 02.09.2002, 21:43
Odpovědí: 0

Uvedomili jste si, doufam, ze napriklad tu uzasnou a novou funkci zobrazovani co se bude s tazenym objektem dit mely uz i Windows 95? A tu funkci "Open With" maji XPcka? Tak mam pocit ze nejenom MS opisuje ;) A nekdy se spozdenim 7mi let, neuveritelne ;)

Odpovědět na příspěvek

RE: Nemohu si nerypnout, pani Appliste :)

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 02.09.2002, 21:58

Open with nemaji jen XPcka, kdyz uz chcete byt odbornik na Windows, ale uz i napriklad NT 4... staci podrzet shift... Jinak je asi jasne, ze jeden od druheho prubezne opisuje. Takze duvod vaseho posklebovani nechapu

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Nemohu si nerypnout, pani Appliste :)

Autor: Lukáš Gallina Muž

Založeno: 02.09.2002, 23:29

Pane Lere, nesnazte se prosim nejak navazet do mych znalosti. Ve clanku pisete: "Příjemným rozšířením je menu "Open with..." (které se objevuje i v kontextovém menu) pro soubory - zobrazuje všechny aplikace, které dokážou pracovat se souborem daného typu". Kdyz uz chcete tvrdit ze Windows NT maji tutez funkci, pak byt Vami nejdriv si ji vyzkousim. Zjistil byste totiz, ze zdaleka neodpovida tomu co tvrdite. Otevre totiz dialog vyberu vsech programu ktere Windows znaji. Cili od teto funkce se lisi docela dost. Az Windows XP umi, ze nabidnou pouze aplikace, o kterych si mysli, ze dany soubor dokazi zpracovat. Coz je rozdil, vidte :) A duvod meho posklebovani? Inu, prosty :) Pejete chvalu na ten system co ma furu super novinek. Jiste, super novinky to jsou, ale vykradene od Microsoftu, z jejich "srotu" :) Jen aby si to, pratele Appliste, obcas uvedomili ;)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Nemohu si nerypnout, pani Appliste :)

Autor: jirka Muž

Založeno: 03.09.2002, 11:37

Zábavné. Kdo od koho opisuje? Stručně: všichni od všech! jak jinak by si mohly být systémy tak podobné. Jsou věci, které mě na Win neuvěřitelně prudí (např. práce ikonkami), ale zrovna tak jsou takové i MacOS (přidělování IP adres). Jde jen o to , kdo dostane ten který nápad první, nebo ho první dotáhne do konce. Například to nabízení aplikací vhodných pro otevření měl už MacOS 8. O jeho praktickém využití by se však dalo pochybovat. To samé by se našlo i na druhé straně "fronty".
Takže :-)))))) To chce klid pánové.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Nemohu si nerypnout, pani Appliste :)

Autor: agent Muž

Založeno: 03.09.2002, 22:34

ale kde, "nabízení aplikací vhodných pro otevření" bylo jiz v systemu 7.1 (soucast prenosu dokumentu)... a to se psal rok 92 nebo 93...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Nemohu si nerypnout, pani Appliste :)

Autor: Dalibor Muž

Založeno: 13.09.2002, 16:48

Som presvedceny, ze aj Win 2000 uz toto v sebe maju, takze tu nerobte zo seba znalca. Som priaznivcom aj MAC OS aj WIN XP. Vase pripomienky mi ale fakt pripadaju detinske. Existuju predsa veci, v ktorych XP predci MAC OS.

Bolo ale toto cielom clanku, porovnavat platformy? Naco rypat? Kazdy ma svoje vyhody aj nevyhody. clanok bol pre nas, co sa chceme dozvediet co je nove v novom systeme.

Odpovědět na příspěvek

RE: Nemohu si nerypnout, pani Appliste :)

Autor: agent Muž

Založeno: 02.09.2002, 23:30

panacku, nez zase neco napises, tak si to peclive over... zmenu ukazatele ma jiz mac os od doby systemu tusim 8.5... a pokud ti ani to nestaci, tak ver, ze s timhle napadem prisel NeXT nekdy kolem roku 1988 (a kdypak ze to az okoukal microsoft?) ostatne i s "Open With" je to dost podobne...

a posledni poznamka, asi jsi si toho nevsiml, ale autor clanku zmenu ukazatele neradi mezi novinky (ona to jiz umi i ta uplne nejstarsi verze mac os x) ale jen zduraznil, ze se zmenila graficka podoba teto znacky (dle mne byla decentni cb verze lepsi, ale to asi resit nebudeme, ze?)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Nemohu si nerypnout, pani Appliste :)

Autor: Lukáš Gallina Muž

Založeno: 03.09.2002, 08:41

Panacku, Agente, tak pokud vim tak Win95 vysly drive nez MacOS 8.5 :) A ohledne toho NeXTu nevim, NeXT jsem nikdy nepouzival; zkus to nejak dolozit ;)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Nemohu si nerypnout, pani Appliste :)

Autor: agent Muž

Založeno: 03.09.2002, 09:56

Ach jo, tvá omezenost je kouzelná! Myslíš si, že Apple bude opisovat až z finálního systému od Microsoftu, myslíš si, že Microsoft bude čekat až s čím přijde Apple a pak to někdy použije… ty vůbec netušíš jak tohle funguje -- ti lide opisují ještě dříve než se ty dozvíš, jak nový systém bude vypadat… mimochodem, když Apple někdy v polovině devadesátých let začal představovat a ukazovat demonstrace z Copplandu (byl tam i ten měnící se kurzor) tak všichni hovořili o tomto systému v superlativech. Ale narozdíl od uživatelů Apple se nového systému s poměrně slušnou „opsanou“ funkcionalitou dočkali dříve PéCéčkaři… Microsoft byl tehdy mnohem rychlejší a opisoval rychleji, než tvůrce vymýšlel… (ostatně ten paskvil co vznikl je odstrašující příklad do dnešních dob) Pokud bys znal Chicago nemohl bys psát takové kraviny o opisování. Tehdy bylo ještě natolik jasné od koho Microsoft opisuje (a Apple to nebyl) že to museli předělat, aby zase neprohráli soud o ukradení myšlenky… Tak okatou krádež si již nemohli dovolit (po prohraném soudu s Apple koncem osmdesátých let). Také si velmi dobře pamatuji aféru, kdy v AVI bylo nalezeno mnoho fragmentů z QuickTime -- tento soudní spor ukončila až dohoda před pár lety… Ale vraťme se do doby nedávné… Apple přišel s Mac OS X -- po pár týdnech přišel Microsoft s XP, Apple přišel s rozhraním Aqua a Microsoft rychle přišel s Lunou a můžeme pokračovat dále… Ani Apple se ovšem kopírování nevyvaroval -- například ten přihlouplý způsob kopírování souborů přes schránku (ještě že to nakonec udělali malinko jinak než ve Windoze…) ale to jsou bohužel požadavky marketingu… tedy zásadní rozdíl tu je -- Microsoft opisuje z důvodu absence vlastních nápadů a vlastní zkušenosti. Apple musí opisovat aby uspokojil méně zdatné uživatele přecházející z platformy PC.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Nemohu si nerypnout, pani Appliste :)

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 03.09.2002, 10:12

Nebudu se zapojovat do hadek, snad jen poznamka: kopirovani souboru pres schranku neni z duvodu MARKETINGOVYCH, v USA to vyzaduje zakon - aby byl pocitac pouzitelny pro postizene osoby.... Ad opisovani: pomerne hodne casto opisuje Apple od shareware vyvojaru, v historii vyvoje Systemu/Mac OS se najde cela rada prvku, ktere se nejdrive objevily jako shareware/freeware a nasledne jako soucast systemu

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Nemohu si nerypnout, pani Appliste :)

Autor: agent Muž

Založeno: 03.09.2002, 11:09

no nevim jestli je v americkych zakonech je psano, ze to musi byt pres schranku, ale pokud jde o ty sharware vyvojare -- Apple to od nich casteji koupi, nez by to opisoval... i v Mac OS X je takto "porizena" cela rada veci...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Nemohu si nerypnout, pani Appliste :)

Autor: User Muž

Založeno: 05.09.2002, 09:05

... presne, a casto to koupi i s nimi, viz priklad kaleidoskopu a appearance .... tupe opisovani bych priradil spis jinym firmam ......

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Nemohu si nerypnout, pani Appliste :)

Autor: jirka Muž

Založeno: 03.09.2002, 14:34

Nevim jak komu, ale mě se možnost kopírování souborů přez stránku líbí. I když na Win dělám jen občas a nerad. Ještě by mohla být "vicepřihrádková". Zrovna tak mám rád vícatlačítkové myši a tak dále. Prostě všechno, co je praktické a neprudí to.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Nemohu si nerypnout, pani Appliste :)

Autor: Jirka Muž

Založeno: 03.09.2002, 11:46

Agent Formanek znovu zasahuje :)) (viz níže).
Nicméně s těmi soudy má neodkecatelnou pravdu. Například Video for Windows muselo být dokonce staženo s trhu právě z důvodu vykradeného QuickTimu. A ve Win 95 se uživatel při pohyblivých sekvancích při vlastnostech doclickal k oknu " Apple QuickTime for Windows" - No comment

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Nemohu si nerypnout, pani Appliste :)

Autor: OC Muž

Založeno: 04.09.2002, 00:05

> ohledne toho NeXTu nevim, NeXT jsem nikdy nepouzival; zkus to nejak dolozit

No, za to, že nevíš o nejzajímavějším OSu který kdy existoval, nemůže nikdo než Ty. Jinak třeba

http://www.ocs.
cz/text/NS33/02_Apps1.htm
l
- pro vzhled kursoru, ukazující k jaké akci dojde, vyhledat "Indikace je jasná, nepřehlédnutelná, a nedesinterpretovatelná" (mimochodem, s intuitivnější logikou, než jakou nabízí Jaguár);
- pro službu "Open With" vyhledat "Požadovanou aplikaci můžeme spustit poklepáním".

Svým způsobem je roztomilé, jak Applovci nejdřív OpenStep zprasili, aby teď mohli postupně přidávat další a další vylepšení -- jež měli ovšem v OpenStepu dávno hotová tak jak jej koupili, a jenom je, pitomci, zahodili... :( Nejinak to bylo s dokem... Ono mimochodem přesně totéž platí i o tom "novém" vyhledávacím okně, ovšem tady toho ještě poříd k vylepšování zbývá dost a dost (včetně hvězdičkové konvence): tentýž dokument, vyhledat "vyhledávání souborů".

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Nemohu si nerypnout, pani Appliste :)

Autor: Lukáš Gallina Muž

Založeno: 04.09.2002, 01:50

Ondreji, zdravim.
Precetl jsem si ty Vase clanku o NeXTStepu a musim rici, ze jsem prekvapen, co umel. Inu, uznavam, ze Apple tentokrat asi prebiral spise vlastnosti z nej, nez od Microsoftu. Nemel jsem znalosti NeXTu, priznavam a koriguji svuj nazor. Ovsem zde se ptam: proc jde Apple tak podivnou cestou. Na jedne strane ma zajimavy OS, stary dobry MacOS 7,8,9; na druhe strane sef Applu ma neco jako NeXTStep ktery je zrejme dobry; a Apple proste vychrli na trh naprosto nedovareny OS, ktery za rok updatuje za cenu noveho OS aby to slo vubec poradne pouzivat a dodelava tam veci ktere ma konkurence uz davno a co vic, NeXT to mel tez. Je to podivna hra, kterou Apple se svymi oveckami hraje, nemyslite? Jak vite, ze za rok opet nezahodi MacOS X a nepujde dalsi slepou ulickou kamsi?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Nemohu si nerypnout, pani Appliste :)

Autor: OC Muž

Založeno: 04.09.2002, 02:45

> Jak vite, ze za rok opet nezahodi MacOS X a nepujde dalsi slepou ulickou kamsi?

Tiše doufám :((((

Mimochodem, třeba takový EOF -- naprosto geniální a bezkonkurenční databázový middleware -- spláchli :( A WebObjects v podstatě taky, protože to, co s nimi udělali, to byl zázrak: když kupovali NeXT, byly WebObjectsy světová jednička, a šly na dračku za $30 000 za licenci. Po applovských úpravách a "vylepšeních" ta věc dneska stojí $500 a nikdo ji nechce :((((

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Nemohu si nerypnout, pani Appliste :)

Autor: jirka Muž

Založeno: 04.09.2002, 16:40

Spíš si myslím, že první skutečně ostrá verze OSX je právě Jaguar. 10.0x byly ubohe Bety a 10.1x prerelease. Když to vezmu právě podle rychlosti, tak mi nic jinýho nevychází. Viděl jsem běhat NeXt Step a i Betu Rhapsody (kvůli vývojářům zamáznuté verze MacOS před projektem OSX) a oboje chodilo velmi hezky. Takže nevím, proč by ostrá verze OSX bez debugu měla být pomalá.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Nemohu si nerypnout, pani Appliste :)

Autor: OC Muž

Založeno: 05.09.2002, 02:27

> nevím, proč by ostrá verze OSX bez debugu měla být pomalá

- protože je tam *naprosto* jiný grafický server (mnohem horší, IMHO: PDF místo původního plnohodnotného PostScriptu; ten ovšem neuměl Genie Effect :( );
- protože je tam kvůli nesmyslnému Carbonu přidaná API mezivrstva (tzv. Core Foundation), se kterou je to měřitelně pomalejší;
- protože se do jádra nacpaly hrůzy jako QuickTime -- nic proti tomu, že si mohu přehrát film, ale chtělo to zahodit QuickTime na propadliště dějin kam patří, a oprášit objektovou technologii NeXTTime;
- a tak by se dalo pokračovat dost dlouho.

Každopádně je pikantní, mám-li na jedné straně stolu deset let starý NeXT/68040/33Mhz/64MB RAM a na druhé dnešního Maca/PPC/450MHz/576MB RAM, a ten první je viditelně rychlejší :(

Odpovědět na příspěvek

RE: Nemohu si nerypnout, pani Appliste :)

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 03.09.2002, 00:57

A to, ze mi system pri kopirovani souboru rekne dopredu, ze se to na cilovy disk se ve Wokenicich objevilo kdy? A v MacOS? ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Nemohu si nerypnout, pani Appliste :)

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 03.09.2002, 02:34

Na to se dá odpovědět, že vždycky si lze "nerýpnout". Osobně si víc vážím těch, kteří to rýpnutí dokáží spolknout, jak moudrý výrok praví: bud mlč, nebo řekni něco, co je lepší než mlčení...
Proč do mě tolik mých známých, pracujících na Windows, pořád rýpe? Já si o Microsoftu myslím své, ale nechávám je napokoji. Ten problém, to je jejich problém, ne můj.
A k věci: jak už psal Jakub, Mac zobrazuje indikaci kopírování a vytvoření zástupce, nové je jen trošku bombastické grafické vyvedení a od 10.1 funkce, která nic neukazuje, ale potěšila mě moc, že při podržení command se namísto kopírování na jiný HD rovnou přesouvá, není jako dřív nutné nejprve zkopírovat a pak hodit do koše a pak vyhodit koš...
Open with - nemyslím si, že by Apple opisoval od Microsoftu, ale spíše od vývojářů sharewaru. Velmi často Apple přebírá oblíbené utilitky a je to tak dobře, myslím, že o to těm sharewarákům i jde. Nevím, jestli jim Apple zaplatí, nebo je zaměstná, ale tak nějak by to myslím mělo fungovat.
A závěrem, bez rýpání, ale trochu sugestivní otázka: bylo v Martinově článku jediné slovo o systému Windows...? Proč o nich tedy píšeš ty...? Mě to fakt nezajímá, já si sem chodím číst o novinkách na Mac platformě, o přechodu z devítky na desítku a z 10.1 na 10.2, a na Windows já opravdu nepřejdu nikdy, pro mě je Microsoft něco jako KSC, ale proboha, nikdy by mě nenapadlo lézt do diskuzí těm, co se bez Microsoftu neobejdou a vykládat jim, co ten náš systém umí lepšího... Tak prosím, prosím, kousni se příště radši nejprve do rtu a když ani to nepomůže, můžeš se jít bodnout...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Nemohu si nerypnout, pani Appliste :)

Autor: Lukáš Gallina Muž

Založeno: 03.09.2002, 08:50

No, vidis, Kakaxo. Nechci rozvadet polemiku proc na minulych debatach Ti nevadil natlak pratelu Applistu, kteri tvrdili o Windows ze jsou srot bez jedineho sluvka dukazu; nevim proc mas problem s tim ze nekdo si odvazil rypnout do Tveho milovaneho Applu; faktem ale zustava ze nektere funkce se u Apple objevily az pote co vysly Windows XP. Nebud najivni, vsichi od sebe opisuji a Apple neni vyjimka. Tvrzeni ze to prevzali z oblibeneho sharewaru je sice hezke, ale znacne nepravdepodobne; statisticky pravdepodobnejsi bude ze to prevzali z platformy ktera je nejrozsirenejsi, nejpouzivanejsi. Zvlaste v dobe kdy tlaci na to aby lide z ni prechazeli k Apple a tudiz kazda podobnost bude jenom +sem, ze.
Pokud Ti muj prispevek vadi, tak jej nemusis cist, jak proste. Ja mam pravo svobodneho nazoru a vyjadril jsem jej; proste jsem poukazal na nejaka fakta.

Odpovědět na příspěvek

RE: Nemohu si nerypnout, pani Appliste :)

Autor: Jan Muž

Založeno: 03.09.2002, 18:12

Lukasi mam par dukazu o tom jake jsou XP shit na praci s videem. Mam doma Dell 4200 ani ne 8 mesicu starej na kterem byly Win ME. Pri praci s videem neuveritelne plne chyb. Neustale se vesely a nebyly schopny nahrat data z kamery do PC. Po par tydnech po uvedeni XP jsem upgradoval na XP a tesil jsem se na klidnou praci. To byla chyba - XPcka se vesely uplne stejne i po vsech potrebnych updatech. Po dvou tydnech jsem si poridil PowerBooka a od te doby delam vsechno vido na tomto stroji. Jeste jsem nezazil zmrznuti stroje nebo programu a muzu se opravdu soustredit na svoji praci.
Nicmene predpokladam, ze tohle pro tebe neni dostatecny dukaz...

Honza

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Nemohu si nerypnout, pani Appliste :)

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 03.09.2002, 22:57

Přiznávám, žes to trochu "schytal" za všechny, kteří se tu pořád hádaj. Mě to nebaví, vadí mi to a připadá mi to velmi hloupé. Mimochodem, volíš Losnu, anebo Mažnáka?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Nemohu si nerypnout, pani Appliste :)

Autor: Lukáš Gallina Muž

Založeno: 04.09.2002, 01:17

V pohode ;) Priznam se ze jsem trosku rizl do ziveho; no nevadi. Na druhou stranu diskuze je od toho aby se diskutovalo a jejim cilem je upravovat si nazory. Jinak vec je, proc pulka lidi reaguje na muj prispevek se symbolem legrace; usmevu ";)" tak nenavistne :( Napr pan Lubor Přikryl, audio software developer, je krasnym prikladem :) To je to "think different"? Kdo ma jiny nazor a odvazi si ho rici tak "zamoruje" diskuzi atd?

Odpovědět na příspěvek

RE: Nemohu si nerypnout, pani Appliste :)

Autor: claire Muž

Založeno: 03.09.2002, 16:35

open with maji i 2k ...

Odpovědět na příspěvek

RE: Nemohu si nerypnout, pani Appliste :)

Autor: Lubor Muž

Založeno: 03.09.2002, 22:44

Vážený pane Gallino,
přestaňte laskavě zamořovat tento server svými názory. Vzhledem k tomu, že Vaše příspěvky jsou naprosto nicneříkající, nemáte dostatečné znalosti historie a hlavně dostatek soudnosti. Neznáte ani OS Digital Research, Silicon Graphics ani Sunu, případně UNIX, odkud pocházejí vlastnosti, ve kterých MS "předhonil" Apple, ani současný OS X, který pravděpodobně na vašem SE 30 neběží. Tyto hádky nikomu nic nepřinesou, kromě toho vás nikdo nenutí používat MacOS X. Ty miliony idiotů, kteří nepochopili originalitu a přívětivost Windows můžete s despektem přehlížet, ale ne se za každou cenu motat do jejich diskusí vždy jen s jedním obehraným tématem.
Děkuji za pochopeni

Lubor Přikryl, audio software developer

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Nemohu si nerypnout, pani Appliste :)

Autor: Lukáš Gallina Muž

Založeno: 04.09.2002, 01:03

A dal?

Odpovědět na příspěvek

RE: Nemohu si nerypnout, pani Appliste :)

Autor: Lubor Muž

Založeno: 03.09.2002, 22:46

Vážený pane Gallino,
přestaňte laskavě zamořovat tento server svými názory. Vzhledem k tomu, že Vaše příspěvky jsou naprosto nicneříkající, nemáte dostatečné znalosti historie a hlavně dostatek soudnosti. Neznáte ani OS Digital Research, Silicon Graphics ani Sunu, případně UNIX, odkud pocházejí vlastnosti, ve kterých MS "předhonil" Apple, ani současný OS X, který pravděpodobně na vašem SE 30 neběží. Tyto hádky nikomu nic nepřinesou, kromě toho vás nikdo nenutí používat MacOS X. Ty miliony idiotů, kteří nepochopili originalitu a přívětivost Windows můžete s despektem přehlížet, ale ne se za každou cenu motat do jejich diskusí vždy jen s jedním obehraným tématem.
Děkuji za pochopeni

Lubor Přikryl, audio software developer

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Nemohu si nerypnout, pani Appliste :)

Autor: Lukáš Gallina Muž

Založeno: 04.09.2002, 01:06

A jeste jednou, prosim :)

Odpovědět na příspěvek

poznámky k článku

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 03.09.2002, 03:06
Odpovědí: 0

Vyskakování složek si raději nastavuju na medium až long, aby se mi neotvíraly, když jen váhám a rozhlížím se, když jsem si jistý, mačkám mezerník a jde to hned
Návrat od show info na get info (pro každou položku zvlášt)je jedna z mála věcí, které mě na Jaguárovi nenadchly. Myslím, že by to mělo být naopak, s altem na otevření více oken. Bylo by to praktičtější a konzistentnější vůči současnému bu defaultnímu způsobu otvírání ve stejném okně Finderu, tedy spíš, než několik oken, mít jedno jako jakýsi browser, což by mělo platit i pro informace.
Celkově mám ale z Jaguára obrovskou radost, vylepšili snad každou aplikaci, mnohdy výrazně (v Helpu se dá kopírovat, zvětšit písmo, mě dřív ty blechy při rozlišení 1280x1024 pily krev, Address Book jako centrální databáze, zkusil jsem i iCal a už se nemůžu dočkat, až na to z Palm desktopu přejdu, TextEdit už umí jakékoliv kodování, Stickies můžou být průhledné a plovoucí) a hlavně audio vypadá, že už je konečně hotové, takže snad i my muzikanti budem moci přejít na OS X.
A ještě něco: mnou osobně dlouho nenáviděné permissions ztrácí na démoničnosti, protože je lze nyní jednoduše měnit včetně vlastníků, tak už snad nikdy nezažiju tu potupu nemít oprávnění vyhodit koš...

Odpovědět na příspěvek

Quartz Extreme

Autor: iJoJo Muž

Založeno: 03.09.2002, 14:24
Odpovědí: 0

Mna by skor namiesto tychto grafickych serepeticiek zaujimalo, ako je to s Quartz Extreme - ci skutocne je uz MacOS X pouzitelny rychlostou, a ci sa oplati kupit novu graficku kartu :-)
Graficke zlepsenia su pekna vec, ale 10.1 bola rychlostou slaba - obzvlast to neustale blbe koliesko liezlo na nervy (obzvlat v Carbon aplikaciach, ano nema to nic s QE, ale..)

Odpovědět na příspěvek

Lukasi, zobni si ihned pilulku!

Autor: Gallinuv psychiatr Muž

Založeno: 09.12.2002, 18:21
Odpovědí: 0

Ihned si vem prasek! A vy ostatni ho nechte nebo ho zase budu muset svazat.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: