Mac OS X 10.2: Address Book - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Mac OS X 10.2: Address Book

24. září 2002, 00.00 | Adresář v Jaguaru je už mnohem "dospělejší" a dokáže lépe pracovat s informace, které má v sobě, a s okolními aplikacemi. A aby si také mohl popovídat s okolním světem, můžeme mu připojit mobilní telefon přes Bluetooth - a z vašeho Maca se stane pomalu vaše sekretářka.

Jednou z aplikací, jejíž možnosti byly oproti předchozím verzím příjemně rozšířeny, je také aplikace Address Book (v české verzi Seznam adres, aby nedocházelo ke kolizi názvu se složkou/adresářem). Na první pohled primitivní aplikace poskytuje úzkou spolupráci s řadou dalších programů a také podporuje propojení s Bluetooth telefony, čímž možnosti počítače významně rozšiřuje. Ovšem začneme u zadávání dat.

Address Book pracuje s formátem vCard a v tomto formátu také předává obvykle informace svému okolí, jak jiným aplikacím, tak mobilním telefonům. Jelikož se jedná o standard, neměl by být problém ve výměně dat se všemi aplikacemi, které této standard podporují.

Zadávání informací
Základní funkce je samozřejmě seznam kontaktů. Kontakt může obsahovat širokou řadu informací - od jména, funkce a názvu společnosti přes řadu telefonních kontaktů, adresy a také "elektronická identita", zahrnující jak maily, či webové stránky, tak identity v různých IM aplikacích (Instant Messaging), jako je iChat (kompatibilní s AIM), ICQ, MSM, Yahoo a další. Pokud budete hledat pole pro zadání jiných IM něž AIM/iChat, musíte použít výběr z horního menu, stejně tak, pokud chcete přidat pole obsahující informace o narozeninách. Kromě textových informací lze také přidat obrázek, který se opět může sdílet i například s programem iChat.

Základní "vizitka" o vaší osobě je vyplněná již při registraci a informace se pochopitelně sdílejí mezi dalšími aplikacemi - pokud jste například zadali informace o .Mac účtu, objeví se zde mailová adresa automaticky.

Z jednotlivých "vizitek" lze snadno vytvářet skupiny pro lepší rozlišení kontaktů (v kontaktech lze pochopitelně také jednoduše vyhledávat), takovéto skupiny mohou sloužit také jako mailové seznamy - pro případ, kdy je u někoho nastaveno více mailových adres, lze nastavit, která adresa bude použita. A jak takový hromadný mail poslat? Stačí přetáhnout název skupiny do pole pro adresáta, například v Mailu, bohužel np. v Eudoře, která nepodporuje vCard plně, se tyto adresy pouze uloží jako příloha ve formátu .vcf.

Address book také umožňuje pracovat s "veřejnými" seznamy adres prostřednictvím služby LDAP (a NetInfo), ať už opravdu velké veřejně služby (Four11, BigFoot, české lide.pinknet.cz) nebo s místními seznamy, například v rámci domény či firmy. To bude asi do budoucna větší využití, neboť například většina veřejných služeb nyní funguje hlavně přes webové rozhraní (LDAP server české služby lide.pinknet.cz podle všeho momentálně také neběží). Žádné servery nejsou předkonfigurované, takže využití bude záviset podle všeho opravdu na zdrojích konkrétní firmy.

Využití informací
Podstatné však je, jak umožňuje Jaguar s informacemi dále pracovat. Pokud klepnete na telefonní číslo, resp. rozlišení tohoto čísla, nabídne se vám vždy možnost zobrazení čísla ve "slepeckém" formátu přes celou obrazovku na tmavém podkladu, což je ideální například při přepisování čísla do faxu. V případě mobilních čísel však už dokáže prostřednictvím mobilního telefonu podporujícího Bluetooth toto číslo přímo vytočit, případně na něj odeslat SMS zprávu.

V případě mailové adresy samozřejmě umí poslat mail (pomocí programu nastaveného v systémových předvolbách), pokud je to .Mac adresa, umí ji vytěžit ještě lépe - nabídne připojení na veřejnou část iDisku, na webové stránky na .Mac a přiřazení do iChatu. Obdobná je situace u AIM, zde nabídne vložení kontaktu do iChatu.

V případě adresy umí Address Book zavolat server s mapami a nechat zobrazit konkrétní místo - je tu však několik ALE. Zaprvé program trošku nelogicky ignoruje kód země a "volá" zemi podle nastavní adresy, které je možné učinit v předvolbách nebo pro každý záznam zvlášť. A protože není k dispozici "český" formát adresy, máme smůlu. Druhým problémem je, že ne vždy umí kompletně předat informace o sídlech - například při nastavení polské adresy se zobrazí pouze celé město, již ne ulice.

Bluetooth komunikace
Zajímavější věci se začnou dít po připojení mobilního telefonu s podporou Bluetooth. Pro to je potřeba mít telefon spárovaný s počítačem, zapnutý Bluetooth na telefonu a klepnout na ikonku Bluetooth v Address Booku vedle nastavení zobrazení kontaktů. Pokud dojde k propojení s telefonem, zmodrá.

Co všeho toto propojení nabízí? Ze strany počítače například odesílání SMS nebo vytáčení čísla - stačí použít číslo označené jako mobilní a zvolit příslušnou funkci. Pro zadání SMS je k dispozici 160 znaků, resp. méně, pokud použijete diakritiku. Bohužel mi trošku chybělo potvrzení úspěšného odeslání (o přijetí nemluvě) - proč si řekneme za chvíli. Kromě toho lze ještě z adresáře na libovolný telefon v dosahu posílat vizitky - jelikož se používá formát vCard 3 včetně Unicode, dorazí v pořádku i čeština (alespoň na Nokie).

Pokud máte telefon takto spárovaný s počítačem a adresářem a někdo vám zavolá, objeví se tato informace na obrazovce - v dialogu s číslem, případně jménem, pokud je v adresáři, s možnosti přijmout hovor (přes telefon, ne přes počítač, ale například pokud máte bondovku, nemusíte telefon brát do ruky). Hovor je také možné odmítnout (spadne do schránky nebo se ozve pouze obsazovací tón, podle nastavení) nebo ho odmítnout a poslat SMSku.

Testovali jsme s telefony Nokia 6310 a SonyEricsson T68i a narazili jsme na následující problémy - pokud došlo při vytáčení čísla přes Nokii ke zrušení tohoto vytáčení ještě před zazvoněním, přestala fungovat komunikace ve směru od počítače k telefonu - nebylo možné dále vytáčet, nešlo posílat SMS, přijímat hovory (ale systém se tvářil že je vše v pořádku, včetně poslání SMS - proto mi chybí ona signalizace odeslání). S T68i byl problém s odpovědí na příchozí hovor pomocí SMS - jinak vše fungovalo, i SMSky.

Adresář nyní nabízí své služby v podstatě všem aplikacím v systému (například iCal umí snadno najít osobu a přidat ji do kalendáře), kromě toho díky rozšíření o podporu Bluetooth máme k dispozici docela zajímavé řešení pro komunikaci. Až bude k dispozici také iSync, který umožní s telefony s podporou SyncML (ale také s Palmem či iPodem) synchronizovat celý adresář, bude už symbióza mezi počítačem a digitálními hračkami dneška takřka dokonalá.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Prenos dat

Autor: Filip Muž

Založeno: 24.09.2002, 19:22
Odpovědí: 0

Ulozil jsem si data ze stareho Adress Booku (Address Book.addressbook)- library / adresses.
Pujdou mi vlozit do noveho Adress Booku v 10.2 aby bylo vse stejne? Dekuji.

Odpovědět na příspěvek

RE: Prenos dat

Autor: JJ Muž

Založeno: 25.09.2002, 10:02

Mne se data ze stareho address booku po upgrade prenesla vcelku korektne. Jen nektere karty se mi zduplikovaly - predpokladam, ze to souvisi s dementni vlastnosti stareho address booku ukladat si adresu kazdeho, od koho clovek kdy dostal mail. Kazdopadne jsem o zadna data neprisel, jen to bylo potreba trochu procistit.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Prenos dat

Autor: Filip Muž

Založeno: 25.09.2002, 15:32

A kdyz upgrade nemohu udelat protoze budu mit novy pocitac a chtel bych ty data prenest z CD kam jsem si je ulozil na starem pocitaci. Myslite ze nebude problem? Radsi se ptam abych se pripadne na to pripravil. Dekuji

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Prenos dat

Autor: JJ Muž

Založeno: 25.09.2002, 18:51

Pokud jsou k dispozici data ve formátu .vcf (ve Finderu mívají ikonu takové vizitky), tak to jde. Stačí tyhle fajly z Finderu dropnout na otevřený Address book, nebo je prostě z Finderu otevřít (double clickem). V obou případech se vizitky naimportují.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Prenos dat

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 26.09.2002, 03:13

Na tohle by byla skvela aplikace Backuup - kdyby nebyla tak STUPIDNI. Protoze ona ty data recoveruje na stejne misto, kde vznikly. Takze napriklad ja sem si chtel pomoci backupu zazalogovat data pred reinstalaci systemu, po reinstalaci mi je obnovil do stare slozky (dovomoskou slozku mam na jinem disku). Fakt dobre ;) Takze na nic jineho nez tvrdy backup se to nehodi.

Odpovědět na příspěvek

„český“, poprípade slovenský formát

Autor: Juraj Muž

Založeno: 25.09.2002, 11:28
Odpovědí: 0

Address Book

Zaprvé program trošku nelogicky ignoruje kód země a "volá" zemi podle nastavní adresy
A protože není k dispozici "český" formát adresy, máme smůlu.
Druhým problémem je, že ne vždy umí kompletně předat informace o sídlech - například při nastavení polské adresy se zobrazí pouze celé město, již ne ulice.

Bluetooth komunikace

Testovali jsme s telefony Nokia 6310 a SonyEricsson T68i a narazili jsme na následující problémy
pokud došlo při vytáčení čísla přes Nokii ke zrušení tohoto vytáčení ještě před zazvoněním, přestala fungovat komunikace ve směru od počítače k telefonu - nebylo možné dále vytáčet, nešlo posílat SMS, přijímat hovory
S T68i byl problém s odpovědí na příchozí hovor pomocí SMS - jinak vše fungovalo, i SMSky.No to je teda pekný systém...
Adress Book – funguje tam niečo i na 100%? Mám na mysli slovenské a české podmienky. Ignorácia kódu krajiny a ignorovanie „českého“, poprípade slovenského formátu adresy robí Adress Book u mňa úplne nepoužiteľným.


Ju
raj

Odpovědět na příspěvek

RE: „český“, poprípade slovenský formát

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 26.09.2002, 03:11

Mapy: dival jsem se na Mapquest.com, ktery vyuzivaji, a teda... zasmal sem se. Napriklad Evropska trida, ktera se tak jmenuje asi od roku 90, je stale Leninova. Dal jsem nemel silu hledat ;) Mapy jsou asi jeste od CIA z dob studene valky ;) Kazdopadne, maji zde pouze hlavni ulice (OPRAVDU hlavni ulice) mensi jsou bez nazvu. Jinak bych se asi mohl divat na A.A. Zdanova, ktera se taktez od teto doby jmenuje Terronska...

Ad telefon: no byl jsem z toho mirne prekvapen, na predvadeckach stevovi vse fungovalo ;) pokud muze nekdo potvrdit/vyvratit ze svych zkusenosti, budu rad.

Odpovědět na příspěvek

Znate ...

Autor: Tomas Muž

Založeno: 18.04.2003, 02:16
Odpovědí: 0

Znate FOXCONN v Pardubicich?? Jedou tam vyrobu pro Apple dalsi dotazy na xMM@seznam.cz Ahoj Tomas

Odpovědět na příspěvek

rustic-lighting

Autor: Bill Muž

Založeno: 11.09.2006, 02:59

Excellent site - do keep up the good work.

Odpovědět na příspěvek

honda+houston

Autor: Boby Muž

Založeno: 11.09.2006, 04:44

%5Burl%3Dhttp%3A%2F%2Fsp2
000europa.org%2FMembers%2
Fvtope%2FOnline%2DGamblin
g%2DGames.html%5DOnline+G
ambling+Games%5B%2Furl%5D
%0D%0A%5Burl%3Dhttp%3A%2F
%2Fsp2000europa.org%2FMem
bers%2Fpereved%2FOnline%2
DGambling%2DCasinos.html%
5Donline+gambling+casinos
%5B%2Furl%5D%0D%0A%3Ca+hr
ef%3D%5C%22http%3A%2F%2Fs
p2000europa.org%2FMembers
%2Fpereved%2FOnline%2DGam
bling%2DCasinos.html%5C%2
2%3Eonline+gambling+casin
os%3C%2Fa%3E%0D%0A%3Ca+hr
ef%3D%5C%22http%3A%2F%2Fs
p2000europa.org%2FMembers
%2Fvtope%2FOnline%2DCasin
o%2DGambling.html%5C%22%3
EOnline+Casino+Gambling%3
C%2Fa%3E%0D%0A%5Burl%3Dht
tp%3A%2F%2Fwww.mhef.org%2
FMembers%2Fvtope%2Ffile.2
006%2D09%2D09.3750792106%
5Dmohegan+sun+casino%5B%2
Furl%5D%0D%0A%3Ca+href%3D
%5C%22http%3A%2F%2Fsp2000
europa.org%2FMembers%2Fvt
ope%2FOnline%2DGambling%2
DGames.html%5C%22%3EOnlin
e+Gambling+Games%3C%2Fa%3
E%0D%0A%3Ca+href%3D%5C%22
http%3A%2F%2Fwww.mhef.org
%2FMembers%2Fvtope%2Ffile
.2006%2D09%2D09.551881091
3%5C%22%3Eparadise+poker%
3C%2Fa%3E%0D%0A%5Burl%3Dh
ttp%3A%2F%2Fsp2000europa.
org%2FMembers%2Fvtope%2FO
nline%2DCasino%2DGambling
.html%5DOnline+Casino+Gam
bling%5B%2Furl%5D%0D%0A%5
Burl%3Dhttp%3A%2F%2Fwww.m
hef.org%2FMembers%2Fvtope
%2Ffile.2006%2D09%2D09.55
18810913%5Dparadise+poker
%5B%2Furl%5D%0D%0A%3Ca+hr
ef%3D%5C%22http%3A%2F%2Fs
p2000europa.org%2FMembers
%2Fpereved%2FFree%2DCasin
o%2DGames%2DOnline.html%5
C%22%3Efree+casino+games+
online%3C%2Fa%3E%0D%0A%3C
a+href%3D%5C%22http%3A%2F
%2Fwww.mhef.org%2FMembers
%2Fvtope%2Ffile.2006%2D09
%2D09.3750792106%5C%22%3E
mohegan+sun+casino%3C%2Fa
%3E%0D%0A%5Burl%3Dhttp%3A
%2F%2Fsp2000europa.org%2F
Members%2Fpereved%2FFree%
2DCasino%2DGames%2DOnline
.html%5Dfree+casino+games
+online%5B%2Furl%5D%0D%0A
i

Odpovědět na příspěvek

lawn-mowers-turn-zero

Autor: Hillari Muž

Založeno: 11.09.2006, 12:46

Very good web site, great work and thank you for your service.m

Odpovědět na příspěvek

pharmacy

Autor: Anna Muž

Založeno: 11.09.2006, 14:03

I have been looking for sites like this for a long time. Thank you!l

Odpovědět na příspěvek

free-ecard

Autor: Marilyn Muž

Založeno: 12.09.2006, 02:09

Thank you for your site. I have found here much useful information...

Odpovědět na příspěvek

jimmy-eat-world

Autor: Keno Muž

Založeno: 12.09.2006, 04:34

I enjoy your site very much! THANK YOUy

Odpovědět na příspěvek

Hello

Autor: Antony Muž

Založeno: 12.09.2006, 09:11

Nice site! Good work! Other great resource Onli
ne Gambling
Onli
ne Poker
[url=http://online-gambli
ng-b.blogspot.com/]Online Gambling[/url] [url=http://online-poker-
game.blogspot.com/]Online Poker[/url] thanks!

Odpovědět na příspěvek

sorrel

Autor: Katie Muž

Založeno: 12.09.2006, 15:43

Wonderful+pages%21+Keep+u
p+the+grat+work.+

Odpovědět na příspěvek

lqmksjti

Autor: lqmksjti Muž

Založeno: 16.10.2007, 00:24

[URL=http://xlvhywrg.com]
mhvzyytj[/URL] xznhnlki http://zcmysvui.com qxvjxigr bdtwqyvm lmzpitsm

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: