Mac nejen pro grafiku - stahovač mailů - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Mac nejen pro grafiku - stahovač mailů

19. prosince 2000, 00.00 | Jak dostat spolehlivě a zadarmo e-maily domů, na lokální poštovní server? Vyzkoušejte Gateway, je bezplatná a funguje skvěle.

Jak jsme nakousli v závěru předchozího článku, ne každý má své internetové připojení zařízeno tak, aby měl IP adresu směřovanou přímo na svůj počítač. Typicky to může být příklad, kdy sice vlastníme doménu a IP adresu, ale zatím si u providera objednáme hosting stránek a zřízení mailových schránek.

Asi nejčastější a na pohled nejjednodušší postup spočívá v tom, že provider podle pokynů zákazníka zprovozní schránky s několika vyžádanými adresami. Jednoduché je to proto, že se nemusíme starat o technickou stránku věci a zprávy z účtů snadno stáhneme poštovním klientem. Za všechno se ale platí, v tomto případě závislostí na providerovi - jen na něm záleží, jak snadno půjde adresy měnit (rušit, vytvořit nové). Z hlediska svobody nakládání s účty je rozhodně lepší objednat vytvoření doménového koše - do takové schránky spadnou všechny maily se správnou adresou domény, tedy typu cokoliv@správná_adresa. Jednotlivé účty si potom vytvoříme na svém mail serveru - a zbývá jen vymyslet, jak to zařídit, aby se k němu maily ze schránky u providera dostaly.

Potřebujeme zkrátka "stahovač" mailů, potřebujeme například Mailtron Gateway (http://www.studiotron.com/mailtrongateway/).

Existují i jiné podobné aplikace, ale MailtronGateway je opět zdarma, přesněji řečeno, za trošku vynaložené námahy - prvních 30 dní běží zdarma, potom je třeba vložit klíč - ten získáte výměnou za registraci (a tím poskytnutí e-mailové adresy) na stránkách Studiotronu. Navíc pěkně běží a oproti placené shareware konkurenci nabízí více konfiguračních možností.

Základními užitečnými rysy Mailtron Gateway jsou podpora více domén v jednom manilovém účtu a možnost stahování z více POP3 účtů. Požadavky na konfiguraci počítače jsou, jako obvykle, přímo legrační - aplikace běží na všech systémech od 7.0, vyžaduje alespoň Open Transport 1.1.2 (s MacTCP nebyla podle autorů testována).

První, co si pro novou gateway nastavíme, jsou samozřejmě detaily stahovaného POP3 účtu. Z okna je to celkem k pochopení, po kliknutí na tlačítko Schedule se objeví možnost nastavení intervalů stahování.

Vpravo od nastavení POP účtu najdeme okénko domén. Sem patří všechny domény, které jsou do stahovaného POP účtu (resp. mailového koše) směřovány - to přirozeně v případě, kdy si takový způsob u providera zařídíme.
Gateway musí ve zprávě vyhledat adresáta s některou z povolených domén, kterému zprávu přepošle. Hned o kousek níž vidíme, že gateway umí po vyjmenovaných doménách pátrat nejen v hlavičce příjemce (TO), ale i v ostatních vypsaných (CC, BCC). To je důležité, nezapomínejme, že ve zprávě je hlaviček hromada.

Může se stát, že hledání bude přesto neśpěšné - potom se může gateway porozhlédnout i v hlavičkách Received. To když bude zprávu bude považovat za odpověď pro některou z adres v zapsaných doménách. Pokud najde, zprávu buď přepošle na první rozpoznanou adresu, nebo prohledá vše a přepošle zprávu na všechny přípustné adresy, které v Received hlavičkách najde.

Pořád nic? No to se může snadno stát, často třeba e-mailové konference chodí s adresou typu člen@konference. Úplně spodní část hlavního okna řeší tento případ. Uvnitř zprávy je třeba najít nějaký charakteristický řetězec, podle kterého gateway napříště zprávu pozná - ten zapíšeme, spolu s adresou, na kterou zprávu pošle. Povšimněte si, že standardně je kurzívou zapsán Postmaster - tomu přijdou všechny zprávy, které gateway nakonec zařadit nedokáže.

V levé části jsme ještě nechali bez povšimnutí nastavení adresy SMTP serveru - rozumí se samosebou adresa nášeho lokálního serveru. Na něm budou nastaveny všechny platné účty a z něj si budou poštu vybírat uživatelé (a on bude vyhazovat neplatné e-maily). Mimo jiné to mohou být oba popsané servery, EIMS i SIMS.
V políčku Cache Options povolíme buď stažení všech e-mailů, nebo stanovíme velikost, kterou e-mail nesmí překročit, jinak zůstane na serveru providera. Dozvíme se to z logu, obsahujícího záznam o činnosti, který Mailtron Gateway pravidelně, každý den, posílá Postmasterovi.

Dodejme nakonec, že není problém, aby gateway a poštovní server běžely na tomtéž počítači, třeba i s další serverovou aplikací (nebo i s poštovním klientem) - stačí vyplnit správnou IP adresu. Pro počty uživatelů v desítkách v pohodě a s velkou rezervou vystačíte se základním iMacem - Mailtron Gateway je ale k dispozici i ve verzi pro 68K procesory.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: