Mac nejen pro grafiku - SIMS - profi mail server - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Mac nejen pro grafiku - SIMS - profi mail server

11. prosince 2000, 00.00 | Představujeme poštovní server, který jen tak nevytížíte - opět výborný program a zase zdarma!

Před týdnem jsme se seznámili s jednoduchým poštovním serverem AIMS/EIMS. Tak aby těch podobných zkratek nebylo málo, dnes je na řadě SIMS.

Jak z předchozích zkušeností snadno dovodíte, jedinou neznámou je tu písmenko S - pochází ze jména autorské společnosti , Stalker Software. Stalker Software se nezabývá zdaleka jen tvorbou aplikací pro Macintosh. Na "messaging software" se ale zaměřuje důsledně a kromě SIMS a několika utilit je producentem balíků CommuniGate/CommuniGate Pro, které Stalker dodává pro celou řadu platforem, mimo jiné pro AS/400, nebo různé verze Linuxu. Celkem impozantní seznam platforem i výběr z ocenění, které produkty získaly, je k vidění na stránkách společnosti, na stejné místo se vypravte za downloadem (http://www.stalker.com). Až budete stahovat SIMS, nezapomeňte i na klientskou verzi Communigate, jejímž prostřednictvím budete server nastavovat.

SIMS (Stalker Internet Mail Server) je nyní ve verzi 1.7. Na rozdíl od EIMS tu hovoříme o serveru, který je určen pro náročnější uživatele, a který dokáže obsloužit stovky klientů a jejich schránek. K dispozici budeme mít podrobnější možnosti nastavení parametrů připojení i komunikace, dostane se i na routování. Na SIMS je zkrátka vidět, že jde o server vhodný pro profesionální použití, opět je ale zcela a úplně, dočista zdarma.

Protože máme zkušenosti s jedním poštovním serverem již za sebou, můžeme se vrhnout rovnou do odlišností SIMSu. Že jsem ho označil za dokonalejší, to samozřejmě ale vůbec neznamená, že by jeho použití bylo snad obtížnější - naopak, a pro první hraní se díky své pružnosti hodí možná ještě lépe, než minule uvedený EIMS.

SIMS spustíme jako první -nijak zvlášť se to neprojeví, server nenabízí sám o sobě běžnému uživateli žádné možnosti nastavení (a v balíku je dokonce k dispozici i utilitka, která je upraví tak, že se spouští výhradně na pozadí). Pro ovládání SIMS je třeba klient CommuniGator, pokročilejší možností je ovládání běžným prohlížečem, lokální i vzdálené. Zpočátku doporučujeme CommuniGator, už jen proto, že práce s ním je na rozdíl od browseru výrazně rychlejší. CommuniGator spustíme na stejném počítači, jako SIMS a v menu File se ke Stalkeru připojíme jako Postmaster. Všechny další funkce serveru SIMS budeme pak nadále hledat pod položkou menu Server.

Na stránkách Stalkeru najdete velmi podrobný návod, jak SIMS nastavit, včetně řady parametrů jednotlivých služeb. My se opět soustředíme na zcela běžný provoz, a jako první se podíváme na okno General. Vidíme tu volbu podrobnosti logů, zasílaných Postmasterovi, frekvenci mazání nedoručených zpráv a hlavně první podstatnou změnu. SIMS dovolí uživateli nastavit doménu, která bude nadále považována za lokální. Všechny maily, poslané na server zvenku i uživateli na lokální síti a adresované na tuto doménu, budou zpracovány lokálně, to znamená "nastrkány" do příslušných mailboxů. Maily pro neexistující uživatele budou "odraženy" jako nedoručitelné. O to, aby cizí maily s danou adresou dorazily na IP počítače se SIMSem se musí samozřejmě postarat pevná linka a příslušné DNS servery. Později uvidíme, že k této základní adrese můžeme dokonce přidávat další, a to v sekci routeru.

Ani nastavení uživatelů neskrývá žádný nečekaný podraz. Jak je vidět z obrázků, pro běžný provoz úplně stačí kliknout na tlačítko nového uživatele - (jeho jméno, zde Pepa, bude zároveň lokálním jménem schránky), a zadat heslo. Ostatní volby můžeme klidně nechat v defaultním stavu, někdy možná může být užitečné omezit maximální velikost schránky. Součástí balíku je i SIMS loader, který si umí vzít externě připravený textový soubor a aktualizovat podle něj seznam a vlastnosti schránek (accountů) - perfektní možnost pro off-line správu účtů.



Jak jsme řekli, SIMS nabízí možnost vložit pokyny pro routování zpráv. Prakticky to znamená (trochu zjednodušeně), že SIMS pracuje s tabulkou routovacích záznamů. Tou se vždy, když zpracovává zprávu, probírá tak dlouho, dokud není jasné, jestli zprávu odeslat na Internet, zařadit lokálně, nebo zmačkat a zahodit. Routování se přitom dotýká jak domén, tak uživatelských jmen. Například, ukažme si, jak zajistíme, aby server zpracoval lokálně (a tedy nepustil ven:) poštu s adresou nase.doupe.cz, a jak se vypořádat se situací, že nás opustil kolega Miloš, kterému stále někdo píše (nezapomeňme, že Pepa v naší firmě se záhadnou doménou mujmac.cz zatím ještě stále pracuje).

Výsledkem bude, že všechny e-maily pro Pepu i Miloše, na obě uvedené adresy dostane Pepa, a aby se nenudil, dostane navrch i všechny e-maily od těch, kdo pošlou mail naslepo, na adresu info@.......

SIMS je možné ovládat i prostřednictvím prohlížeče. Pod položkou Server zvolíme HTTP a opět v horním menu se objeví možnost HTTP - Service Settings. tady volíme vlastně jen port, který je třeba vepsat do adresního řádku prohlížeče za IP počítače se SIMSem a dvojtečku. Pak se browser připojí. V běžném životě je to ale zejména na pevné lince i brána pro nezvané hosty, proto opatrně.



Jak EIMS, tak ale i SIMS můžete bez obav ihned použít pro správu své vlastní pošty. Za prvé s jejich pomocí snadno zajistíte lokální provoz - hloubavé duše mohou dokonce klidně zkoušet i na jednom Macu. Jednoduše v maileru (mám vyzkoušeno s Outlook Experess) nastavíte jako SMTP server své vlastní IP číslo, pustíte SIMS - a je to. V OE vytvoříte účty, stejné vytvoříte v SIMS a už si můžete posílat a vybírat zprávy - OE samozřejmě mail server na svém počítači najde. Stejně si můžete propojit své domácí počítače, jako SMTP nastavíte IP adresu počítače, kde běží SIMS. U SIMSu je to o to tentokrát zábavnější, že můžete používat opravdové adresy. Pokud máte pevnou linku a zprávy z Internetu přijdou na vaše IP, bude bez potíží i příchozí pošta. A pokud ne - to zařídíme snadno taky, ale až příště.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: