Klonujeme šelmu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Klonujeme šelmu

27. září 2004, 00.00 | Téma klonování se v posledních letech stalo více než populární a spousta magazínů přicházela a přichází s články o novinkách a úspěších genetických inženýrů a jejich testovaných objektů. Ale na to, abyste si naklonovali šelmu, nepotřebujete ani sbírku červených diplomů ze zahraničních univerzit, ani laboratoř a třicet asistentů. Vystačíte si s tím, co má Panter v základní výbavě. A jestliže jste ještě nepřesedlali na nejaktuálnější verzi Mac OS X, dozvíte se, jak si naklonovat Jaguára či Pumu.

Téma klonování se v posledních letech stalo více než populární a spousta magazínů přicházela a přichází s články o novinkách a úspěších genetických inženýrů a jejich testovaných objektů. Ale na to, abyste si naklonovali šelmu, nepotřebujete ani sbírku červených diplomů ze zahraničních univerzit, ani laboratoř a třicet asistentů. Vystačíte si s tím, co má Panter v základní výbavě. A jestliže jste ještě nepřesedlali na nejaktuálnější verzi Mac OS X, dozvíte se, jak si naklonovat Jaguára či Pumu.

Pravděpodobně první, co člověka napadne je, proč vůbec Mac OS X klonovat? Odpověď je jednoduchá. Klonováním systému získáte identickou kopii, resp. klon, originálního disku nebo logického oddílu. Ten se dá použít jako záloha, takže když se dostanete do úzkých, můžete nastartovat ze záložního disku a není potřeba provádět celou instalaci z dílčích záloh. Druhá možnost je si tímto způsobem vytvořit ideální čistou instalaci, ke které se můžete následně vracet - nainstalujete systém, updaty a veškeré aplikace, které potřebujete. A samozřejmě zcela nejideálnější je vytváření klonů pro administrátory sítí. Z jedné 'vyladěné' instalace mohou připravit desítky počítačů za čas nepoměrně kratší, než kdyby měli všechny stroje instalovat ručně.

Zrovna tak můžete využít vytvoření takovéto zálohy, pokud potřebujete ve svém počítači vyměnit pevný disk, nebo když jej chcete defragmentovat. Stačí na externí disk svůj interní naklonovat, naformátovat jej a kopii systému z externího disku naklonovat zpět. Tímto přesunem se zbavíte fragmentace. Zde je potřeba uvést, že Mac OS X 10.2 a především 10.3 se sám stará o to, aby nedocházelo k fragmentaci a tudíž defragmentovat budou potřebovat pouze ti uživatelé, kteří pracují s objemnějšími daty a mají málo místa na disku.

Jak z výše uvedeného vyplývá, vždy budete potřebovat místo, kam zálohu uložit. Nejjednodušší je použití externího FireWire disku, který můžete přenášet a i z něj systém pouštět (na stejném i jiném počítači - samozřejmě značky Apple).


Disk Utility - klonujeme Pantera podle Applu

Od Mac OS X verze 10.3 máme možnost vytvářet zálohy logických oddílů (nikoliv celých disků) pomocí aplikace Disk Utility. Po spuštění stačí zvolit záložku Restore a vybrat odkud kam budeme klonovat. Do políčka Source (zdroj) přetáhneme pomocí drag & drop originální logický oddíl, který chceme naklonovat a do Destination stejným způsobem 'vhodíme' cílový logický oddíl - jak bylo uvedeno výše, nejlépe externí FireWire disk. Dole si můžeme zvolit, zda chceme cílový disk před operací smazat či nikoliv. Jedná se pouze o smazání konkrétního logického oddílu, nikoliv celého pevného disku. Nyní zbývá jen stisknout tlačítko Restore a nechat Pantera, ať vykoná svou práci, jejíž doba se může lišit dle velikosti dat.

Po naklonování jednoznačně doporučuji ihned zkontrolovat, zda vše proběhlo bez problému a záloha je kompletní. Nejlepší je nastartovat počítač z kopie a ujistit se o výsledku. Nikdy se mi nestalo, že by došlo k chybě, ale u zálohování není bezpečnosti a kontroly nikdy dost, zvlášť když se chystáte originální disk naformátovat.

Tímto způsobem můžeme obnovovat i systém z obrazu disku - pomocí technologie Apple Software Restore. Do políčka Source zadáme cestu k .dmg souboru (může být i umístěn na síti) a postupujeme dále stejným způsobem, jako bylo uvedeno výše.


Carbon Copy Cloner - cesta pro Pantera, Jaguára i Pumu

Druhou možností, jak si naklonovat šelmu, je použití aplikace Carbon Copy Cloner. Na rozdíl od Disk Utility umožňuje zvolit, které složky mají být součástí klonování a které nikoliv. Disk Utility udělá přesnou kopii, zatímco pomocí Carbon Copy Cloneru si můžete zvolit, co vše se má naklonovat. Před samotným procesem je potřeba opět zvolit zdrojový a cílový logický oddíl. V předvolbách si dále můžete vybrat, zda má před spuštěním dojít k 'Opravě práv' (Repair permissions), což určitě doporučuji. Další možnosti se týkají vytváření obrazu disku. Je potřeba počítat s tím, že Carbon Copy Cloner neumí cílový disk smazat, takže si jej musíme připravit pomocí programu Disk Utility.

Pro spuštění stačí kliknout na ikonku zámečku, autorizovat se, stisknout 'Clone' a dát si pauzu, než dojde k překopírování dat. Carbon Copy Cloner je skvělá aplikace - donationware - a před příchodem Pantera se jednalo o nejjednodušší cestu, jak kopii systému vytvořit. Nabízí i možnost tvorby obrazu disku (disk image), který může být použit v Disk Utility pro obnovu systému - je potřeba zaškrtnout v předvolbách 'Prepare for Apple Software Restore'. Obrazy disku, které Carbon Copy Cloner produkuje, se dají použít i jako NetBoot disk image a umožnit tak Macům na síti z nich nastartovat.


Klon na obrazu disku - řešení pro administrátory

Disk Utility (stejně jako Carbon Copy Cloner) zvládne vytvořit i obraz disku, tedy nejenom přesnou kopii na jiný logický oddíl. Použití Disk Utility je vcelku jednoduché, ale má pár zákoutí, o kterých je potřeba vědět.

1/ Spusťte Disk Utility a v menu vyberte Imeges / New / From Folder... a zvolte disk, z kterého chcete vytvořit otisk. Pravděpodobně jste si všimli i možnosti 'From Device...', která by logicky odpovídala spíše než 'From Folder'. Ačkoliv po zvolení 'From Folder...' dojde k časově delšímu vytváření obrazu disku, výhodou zůstává, že tento otisk bude defragmentovaný a rozpínatelný. To znamená, že obnova bude rychlejší a bude lépe využito místa na cílovém disku. To se týká hlavně situace, kdy cílový disk je větší než ten, z kterého jsme otisk vytvořili. Následně vyberte variantu 'read/write disk' a místo, kam má být finální .dmg soubor uložen.

2/ Po ukončení připojte vytvořený otisk disku (poklepejte na něj) a otevřete si Terminal. Budeme muset smazat pár souborů, které nám zajistí, že tento obraz disku budeme moci použít i na jiném hardwaru (jiné konfiguraci). Nezapomeňte doplnit správné jméno .dmg souboru.


sudo rm /Volumes/jméno_dmg_souboru/var/db/BootCache.playlist
sudo rm /Volumes/jméno_dmg_souboru/var/db/volinfo.database
sudo rm -r /Volumes/jméno_dmg_souboru/var/vm/swap*
UPOZORNĚNÍ: Jestliže nepotřebujete, aby bylo možné výsledek použít i na jiném Macovi, ale stačí vám použití pouze pro vaši konfiguraci, nemusíte v předchozím bodě vytvářet 'read/write' disk, ale pouze 'read only' a po prvním bodu můžete přejít rovnou k poslednímu (čtvrtému) bodu tohoto návodu.

3/ Po odstranění nechtěných souborů odpojte .dmg disk a v aplikaci Disk Utility vyberte v menu Images položku Convert. Je potřeba jej překonvertovat na 'read only' (pouze čtení) nebo 'compressed' (komprimovaný) obraz disku. Opět určíme, kam se má nový upravený .dmg soubor uložit.

4/ A poslední, co musíme udělat, je provést kontrolu obrazu disku. V menu Images zvolte položku 'Scan Image for Restore'. To je vše, nyní máte zálohu systému hotovou.

Pro následnou obnovu postupujte tak, jak jsme si uvedli hned na začátku.


Pár rad na závěr

Spouštějte Disk Utility z jiného disku než z toho, který bude klonován - např. z instalačního CD systému, kterého je součástí. S Carbon Copy Cloner jsem bez problémů klonoval systém, který byl na počítači aktivní, ale přesto bývá jistější postupovat stejně jako u Disk Utility.

Zkontrolujte zdrojový i cílový disk pomocí Disk Utility. Není od věci nechat rovnou provést kontrolu práv (Repair Permissions) a mít jistotu, že u žádného disku není zaškrtnuta volba "Ignore privileges on this volume". Najdete ji v panelu s bližšími informacemi o disku (zkratka Jablíčko - i).

Dnes jsme si ukázali, jak jednoduše naklonovat a zálohovat operační systém Mac OS X. I když se pravděpodobně do potíží nedostanete, doporučuji se držet rad uvedených výše a hlavně vždy po ukončení klonování výsledek zkontrolovat. Není nic horšího, než se vracet k záloze, která není v pořádku.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Defragmentace ?

Autor: Wensdy Muž

Založeno: 27.09.2004, 08:00
Odpovědí: 0

...že Mac OS X 10.2 a především 10.3 se sám stará o to, aby nedocházelo k fragmentaci...

System defragmentuje prubezne nebo jen v nejakou hodinu nocni (jak bylo psano v minulem dile o opravnych skriptech mezi treti az patou hodinou ranni)?
Nebo se da i rucne v terminalu?

Wensdy

Odpovědět na příspěvek

RE: Defragmentace ?

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 27.09.2004, 08:41

Ano, v urcitu nocnu hodinu pomocou cron.
Hodina sa da nastavit editovanim suboru /etc/crontab ako administrator (najlepsie editorom vim, pico, emac ci grafickym BBEditom)
Alebo rucne pustenim celeho skriptu ako admin, napr.
cd /etc
sudo ./monthly
sudo ./weekly
sudo ./daily

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Defragmentace ?

Autor: nemo Muž

Založeno: 27.09.2004, 12:56

IMHO v tech cron skriptech nic takoveho neni (prectete si je).
Jejich spousteni tedy nema na fragmentaci vliv.
Defragmentace se provadi spise prubezne.

Odpovědět na příspěvek

RE: Defragmentace ?

Autor: Petr Mara Muž

Založeno: 27.09.2004, 08:48

Soubory do 20 MB (což je většina) defragmentuje OS X v reálném čase - resp. při práci. Při otevírání souboru systém zkontroluje, zda je soubor menší než 20 MB, zda není zrovna používán, zda není pouze pro čtení, zda je soubor fragmentován (více než na osmi oblastech) a zda systém běží déle než tři minuty. Jestliže jsou všechny podmínky splněny, soubor je přemístěn - defragmentován.

další info viz apple KB:
http://docs.info.app
le.com/article.html?artnu
m=25668

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Defragmentace ?

Autor: Frantisek Erben Muž

Založeno: 27.09.2004, 11:14

No nevim, byl jsem tri tydny (15 pracovnich dni) na dovolene a na mem pocitaci (G4/466, MacOS 10.3.5) v praci samozrejme pracoval nekdo jiny. Kdyz jsem se z dovolene vratil, tak rychlost systemu byla silene pomala. Provedl jsem beznou udrzbu Panther Cache Cleanerem a rychlost se prakticky nezmenila. Rozhodl jsem se defragmentovat pomoci TechTool Pro a to konecne pomohlo. Takze nevim, radsi budu defragmentovat 1x mesicne abych udrzel system v kondici.

Odpovědět na příspěvek

Spravny odkaz na Carbon Copy Cloner

Autor: tomas Muž

Založeno: 27.09.2004, 09:00
Odpovědí: 0

http://www.bombich.com/so
ftware/ccc.html

Odpovědět na příspěvek

Maxtor 300GB

Autor: TOM Muž

Založeno: 27.09.2004, 10:41
Odpovědí: 0

Mam 300GB disk.Mam ho celkem plny, zbyva mi tam misto tak akorat na zalohu meho disku v iBooku. Muzu si to dovolit udelat v CCC klon? Je moznost navolit si presne Folder kam se mi to ulozi? V clanku to neni moc popsane...
Diky

Odpovědět na příspěvek

RE: Maxtor 300GB

Autor: Petr Mara Muž

Založeno: 27.09.2004, 16:53

Pokud mate na tom disku dostatecne velky logicky oddil, doporucuji pres CCC ci disk utility udelat primo klon, jinak udelejte radeji obraz disku, ktery si muzete ulozit do slozky, ktera vam vyhovuje. Urcite postupujte podle navodu (hlavne scan image for restore), abyste bez problemu mohli zalohu nasledne obnovit...

Odpovědět na příspěvek

Stav S.M.A.R.T.

Autor: hlaváček Muž

Založeno: 27.09.2004, 11:01
Odpovědí: 0

Možná je to trochu mimo, ale nevím, co tento údaj (Stav S.M.A.R.T. - v informacích o disku) v "disk utility" znamená a nakolik se toho mám bát. Teď se mi u jednoho z disků objevilo u této položky červeně "selhání" a já nevím co to znamená, jak moc je to nebezpečné a jak se toho mám zbavit. Prosím, poraďte někdo...
dík hlaváček

Odpovědět na příspěvek

RE: Stav S.M.A.R.T.

Autor: Lukas Gallina Muž

Založeno: 27.09.2004, 11:06

S.M.A.R.T. je technologie predvidani selhani disku. Disk se sam monitoruje a je schopen predvidat problem.

Jestli Ti signalizuje zavadu, rozhodne doporucuji disk dal nepouzivat na dulezita data.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Stav S.M.A.R.T.

Autor: hlavacek Muž

Založeno: 29.09.2004, 10:34

Dik za radu, zkusím vše zazálohovat a znovu zformátovat disk. snad to pomůže
hlaváček

Odpovědět na příspěvek

Defragmentace na HFS+ neni moc dulezita...

Autor: JirSoft Muž

Založeno: 27.09.2004, 11:14
Odpovědí: 0

Pouze poznamka k defragmentaci: u HFS+ nema valneho vyznamu, clovek vetsinou vic ublizi nez pomuze (napr. NU!). Viz clanek

http://www.kernelthre
ad.com/mac/apme/fragmenta
tion/

Mimochodem, jsou tam i jine zajimave clanky a postrehy nejen o Macu...

JirSoft

Odpovědět na příspěvek

Defragmentace X

Autor: cyba Muž

Založeno: 28.09.2004, 13:39
Odpovědí: 0

Fragmentace po X3 je temer nulova, takze pomalu neni o cem hovorit, ale pokud citite potrebu a nebavi Vas psat v terminalu a hrat si s cron-em, vrele doporucuji Cocktail - utilitku na automatizaci vsech "udrzbovych" kroku pro Vaseho Macka.

http://www.maco
sxcocktail.com/download.h
tml

X rulez!

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: