Keynote na WWDC: Mac OS X Panther, kamerka iSight, iChat AV a další - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Keynote na WWDC: Mac OS X Panther, kamerka iSight, iChat AV a další

24. června 2003, 00.00 | Keynote Steva Jobse na WWDC byla dlouho s napětím očekávaná, a oprávněně - dozvěděli jsme se mnoho novinek o novém operačním systému Mac OS X Panther, Apple předvedl své řešení pro videokonference či videochat a nakonec jsme se dočkali také vytoužených nových Power Maců G5.

Dlouho probíraná prezentace Steva Jobse přinesla řadu novinek - o některých se již poměrně přesně spekulovalo dopředu, ovšem celkově se jedná o velmi pěknou přehlídku nových možností a technologií, které posunou svět Apple opět kupředu. Jobs se věnoval jak novému operačnímu systému Panther a dalším technologiím, tak radikálně novým PowerMacům G5. Zatímco v tomto článku naleznete informace o novinkách především softwarového ražení (Safari, Panther a iChat s podporou videokonference a novou kamerku od Apple), podrobné informace o PowerMacích G5 naleznete v samostatném článku.

Musíme trochu smutně poznamenat, že Apple své loajální zákazníky mírně ignoruje - keynote na WWDC byla velmi očekávanou akcí, pravděpodobně s větším nadšením než keynote z letošního Macworldu v SF, ostatně Apple svou chybou (ke které se Jobs na pódiu přiznal) ještě vášně pořádně přiživil. Pro takto nažhavené uživatele však Apple nepřichystal živý streaming, jak je dobrým zvykem a dokonce ani nedovolil nikomu jinému, aby streaming na internetu dělal - sám však akci přenášel přes satelit do řady míst. K dispozici je nyní záznam v MPEG4, který obsahuje všechny novinky a stojí za shlédnutí, ale přece jen už půjde o předem prozrazené. Uživatelé, kteří chtěli sledovat novinky "online", byli odkázaní na přetížené zpravodajské servery. Buď Apple chce šetřit na poplatcích za MPEG4 nebo za přenosové pásmo a servery (připravit streaming takovéhoto rozsahu je jistě pekelně náročné), ale je to škoda - loajální uživatelé by pocit "byl jsem při tom" nadmíru ocenili.

Steve Jobs zahájil keynote obligátním krátkým shrnutím toho, co je zajímavé, například že v pondělí se prodal miliontý iPod a také že iTunes Music Store prodal 5 milionů skladeb. Apple buduje několik dalších Apple Store po Státech, nejnovější bude otevřen v Chicagu.

Safari

Prvním produktem, kterému se Jobs věnuje, je Safari - uvedené před půlrokem jako betaverze, v pondělí je vypuštěné do světa jako finální verze 1.0. Safari je bez diskusí nejrychlejší prohlížeč na Macu, má kvalitní zobrazení, byť ani ve finální verzi nejsou "vychytané" všechny chybky. Safari nabízí řadu zajímavých funkcí a velmi dobrou integraci s dalšími systémovými technologiemi (například Address book nebo Rendezovous), určitě se na jeho možnosti ještě podíváme podrobněji.

Safari se oficiálně stává novým základním prohlížečem pro Mac OS X - začne se jako výchozí prohlížeč dodávat s novými PowerMacy G5, ohlášenými dnes. Kromě toho Apple uvolnil vývojový kit, takže každý vývojář může nyní používat možnosti HTML jádra Safari ve svých aplikacích. Safari si však už ve fázi betatestu stihlo získat širokou řadu puživatelů a stalo se tak nejpoužívanějším prohlížečem na Mac OS X (podle údajů Mac Publications, provozovatele Macworld a Maccentral). Finální verzi Safari 1.0 je možné si zdarma nahrát na webových stránkách Apple.

Panther

Dále patří pódium Pantherovi - nové připravované verzi systému Mac OS X, označované jako verze 10.3. Je to již čtvrtá velká verze systému (po předchozích "kočkách" Cheetah, Puma a Jaguar), přičemž podobně jako Jaguar bude tento systém zpoplatněný 129 USD - možnost levnějšího upgrade asi opět existovat nebude. Mac OS X 10.3 Panther se na trh dostane do konce tohoto roku - bližší informace nebyl dána, Apple si asi chce ušetřit starosti se zbytečně uspěchaným vývojem, jako v případě Jaguara.

Podle Jobse v daný okamžik Mac OS X používá zhruba 7 milionů uživatelů a je pro něj dostupných asi 6 000 aplikací. Mac OS X je prý také nejpoužívanějším unixovým operačním systémem.

Pokud jste si zvykli na "chlupaté" a skvrnité "X" logo, nyní si musíte zvyknout na chladně kovové xko. K obrázku CD, který je na začátku článku, se váže zajímavá příhoda - pochází ze stránek Apple, sekce věnované tiskovým zprávám a novinářům. Obrázek byl stažený krátce po uvolnění informací a pokud podíváte na označení systému, uvidíte, že je nazvaný Mac OS X 11. Apple po několik desítkách minut obrázek nahradil správnou verzí, ovšem ještě v noci byl na svém původním místě původní obrázek ve vysokém rozlišení - pokud si ho chcete jako kuriozitku nahrát, můžete zde.

Panther obsahuje více než 100 nových funkcí - řadu z nich Jobs předvedl a sklidil opravdu velký ohlas - v některých případech se jedná o dlouho očekávané funkce, v některých zase o poměrně zajímavé a inovativní vymoženosti. Samozřejmě že netušíme o všech novinkách, Apple zatím uvolnil jen to nejdůležitější, ale mnoho je ještě před našimi zraky skryto... Mimochodem, z dostupných obrázků to není příliš vidět, ale Panther obsahuje opět trochu "jemnější" verzi rozhraní Aqua, s méně výraznými proužky jak v menu či záhlaví oken, tak v pozadích oken.

Finder

Výraznou novinkou je nový Finder - Apple se snaží stavět do centra více uživatele, než počítač, a tak má být nový Finder více uživatelsky příjemný. V praxi to znamená především to, že Apple přesunul složky, které jsme měli obvykle v liště nástrojů do levého pruhu, kde se spolu připojenými disky zobrazují vždy, bez ohledu na to, zda jsou zvolené ikony, seznam souborů nebo sloupce. Apple to přirovnává k principům, které používá u iTunes nebo iPhoto. Uvidíme jak se bude tato novinka používat v praxi, zatím se to zdá být především přesunutí položek z toolbaru do sloupce, spolu s disky, tedy ne moc zásadní změny, ovšem počkejme si na praktické využití. Finder také změnil vzhled a okna Finderu jsou nyní v kovovém vzhledu, tak jako většina aplikací od Apple.

Další novinky Finderu jsou: rychlé hledání (mělo by být výrazně rychlejší než v Jaguaru), tlačítko akcí, které sdružuje všechny operace, které lze se zvoleným objektem ve Finderu provést (uživatelé prý poměrně často netuší, co vše mohou ve Finderu s objekty dělat), uživatelé tu také najdou (opět) visačky, funkci, kterou Apple "zapomněl" v Mac OS 9 a do OS X jí zařadil až na četné žádosti. Pro ty kteří netuší co visačky jsou - umožňují přiřadit ikoně nebo ikonám (soubory, složky) parametr, díky kterému se zobrazují jinak barevně (v případě OS X se zobrazuje barevně název, nikoliv samotná složka) a díky kterému lze také třídit či vyhledávat.

Přímo ve Finderu je integrované prohlížení sítě, takže není nutné používat příkaz "Connect to..." - v položce Networks se zobrazí všechny okolní servery, ať už Macovské, PC nebo Unixové.

Velmi příjemnou novinkou (byť to je spíš systémová funkce) je nová podoba dialogů pro otevírání a ukládání souborů - ta nyní přejímá filozofii Finderu (vlevo sloupec s disky a složkami) a především dovoluje zobrazit datum změny/uložení souboru, což je funkce která v OS X zatím nesmírně chybí a nedokáží ji nahradit ani žádné utility.

Exposé

Poněkud nečekanou, ale pozornosti hodnou inovací Pantheru je funkce Exposé - umožňuje zobrazit naráz všechna okna všech aktivních aplikací jako malé náhledy poskládané na obrazovce. V okamžiku, kdy uživatel pracuje s řadou aplikací, nebo má v rámci jedné aplikace otevřeno mnoho oken, je to jednoduchý způsob, jak se rychle dostat tam, kam potřebuje. Exposé je možné nastavit na ovládání klávesnicí, myší (zajetím do určitého rohu) nebo pravým tlačítkem myši a nabízí tři funkce - zobrazení všech oken všech aplikací, zobrazení všech oken aktivní aplikace (po provedení výběru klepnutím se okna zase vráti do původní polohy) a nebo schování všech aplikací, aby byla ihned dostupná plocha.

Exposé mohutně využívá Quart Exreme a tak všechny operace provázejí typické animace, okna se plynule zmenšují a přesouvají. Pro rychlou navigaci v otevřených dokumentech to může být zajímavá funkce, každopádně při předvádění sklidila velký ohlas.

Rychlé přepínání uživatelů

Funkce, která citelně chyběla v Mac OS X už od začátku. Díky této funkci lze bez problémů přepínat mezi aktivními uživateli - systém dovoluje současné přihlášení se více uživatelům, mezi kterými pak lze snadno přepínat výběrem v menu. Ideální pro školy, domácnosti, firmy, prostě všude, kde může pracovat u jednoho počítače více uživatelů - místo ukončení všech aplikací, odhlášení se a opětovného přihlášení se prostě nový uživatel přihlásí a všechny aplikace stávajícího uživatele běží dále. Informace na stránce Apple nabízí i tu možnost výkladu, že je možné se od počítače "odpojit" - ukončit práci se svým účtem, ale veškeré aplikace běží dál - po opětovném přihlášení tedy není nutné vše spouštět znova. A mimochodem, přepínání uživatelů probíhá v podobě grafického efektu - otočí se kostka, na jejichž stranách jsou pracovní plochy uživatelů... Jak říká Apple: proč? Protože můžeme.

Mail, Address Book

Aplikace Mail se dočkala také řady zlepšení - kromě výrazného zvýšení rychlosti samotné aplikace se díky využití HTML jádra Safari rychleji a lépe vykreslují také HTML maily. Dále nový mail umí zobrazit maily jako vlákna, poskytuje komfortnější práci s emailovými adresami (nezobrazuje zbytečně celé ty, které jsou v systémovém seznamu adres, zato ty, které "nezná", ano, adresy směřující mimo nastavené domény zvýrazní, aby nedošlo omylem k odeslání mailu na špatnou adresu).

Address book, neboli systémový seznam adres bude v Panteru umět tisknout kontakty - buď na štítky, například pro mailing, nebo v kompaktní podobně na papír, aby bylo možné si sebou vzít adresář i tam, kam si počítač nevezmete.

Preview

Ačkoliv je PDF formát základním grafickým formátem Mac OS X, jeho podpora a zobrazení v aplikaci Preview byla mírně řečeno tristní. Nyní má být práce s PDF opravdová lahůdka - zobrazení má být extrémně rychlé (rychlejší než v Acrobatu na Windows), včetně skrolování či zobrazení náhledů. Aplikace má také umět vyhlédávat texty v souborech a umožňovat kopírovat texty z PDF. Kromě toho bude Preview po poklepání zobrazovat například i .ps nebo EPS soubory, které převede do PDF a umožní je tak i vytisknout. Stejně tak Preview bude možné použít pro zobrazení dokumentů ze zabudovaného faxu. U vytvářených PDF souborů navíc nyní bude možné nastavit také úroveň komprese a kvalitu a získat tak menší soubory, například vhodné na odeslání mailem.

Fax

Panther umí také faxovat - v dialogu pro tisk přibude tlačítko fax, které umožní odeslat dokument na libovolné faxové číslo v systémovém seznamu adres. Příchozí faxy bude schraňovat aplikace Mail, takže bude možné nafaxované dokumenty například snadno poslat na email, pro prohlížení bude sloužit Preview.

FileVault

Tato technologie slouží k zabezpečení obsahu domovských složek - ideální pro pracovníky firem a státních úřadů, kteří rádi ztrácejí přenosné počítače s důvěrnými daty. Obsah domovské složky je "za chodu" šifrován a dešifrován vysoce výkonným šifrovacím algoritmem AES se 128bitovými klíči. Šifra AES je uznávaná jako bezpečná i americkými vládními organizacemi.

Kromě toho umí Panther také bezpečně mazat - soubor není jen odstraněn z tabulky informací, ale také jeho obsah je kompletně přemazán náhodnými informacemi, takže ho nelze obnovit. K vyšší bezpečnosti přispívá například i možnost nastavení vyžadování zadání hesla po probuzení počítače ze spánku - takže data v uspaném ztraceném notebooku nebudou snadnou kořistí.

Font Book

Irituje vás správa písem v Mac OS X? S Pantherem by to už neměl být problém - aplikace Font Book bude umožňovat správu písem, instalaci, vyhledávání, náhledy a také aktivaci a deaktivaci.

Aplikace dovoluje spravovat písma bez ohledu na to, kde se nacházejí, zda ve složce uživatele nebo v Classicu. Správa a instalace písem je stejně jednoduchá jako v iTunes nebo iPhoto. Aktivované a deaktivované fonty se projeví ihned, není nutné restartovat aplikaci.

V písmech lze i vyhledávat, a to z libovolné aplikace, která podporuje Font Panel (tedy v podstatě jen Cococa aplikace) a také je možné vytvářet vlastní styly, včetně parametrů jako je barva či stíny, a používat je v dalších aplikacích.

iDisk

Zajímavou novinkou je inovovaný iDisk - iDisk bude mít na lokálním disku svou kopii a tak uživatel bude pracovat s jeho soubory nejen stejně rychle jako s ostatními soubory, ale také bez připojení k internetu. Obsah lokálního iDisku se bude automaticky synchronizovat s iDiskem na síti u Apple, vždy, když bude k dispozici sítové připojení. Bude také možné jeden iDisk sdílet mezi více počítači a tím snadno sdílet i jeho obsah.

Xcode

Pod tímto názvem se skrývají nové vývojářské nástroje - Apple se především snažil výrazně zvýšit rychlost ve všech fázích vývoje, tak, aby lépe konkuroval defacto standardu CodeWarrior. Xcode používá GCC 3.3, optimalizované i pro nové PowerMacy G5 - pro využití možností nových procesorů stačí aplikaci překompilovat. Zrychlení Apple dosahuje například použitím technologie, dovolující provést opravu a kompilaci u právě spuštěné a testované aplikace - ta za chodu změní své chování podle toho, jaké opravy byly provedené. Kompilování kódu také probíhá "prediktivně" - zatímco vývojář píše kód, nástroje už tento kód kompilují a tak není nutné čekat tak dlouho. Ke kompilaci rozsáhlejších projektů je možné využívat také počítače s volnou kapacitou na lokální síti. Pro obzvlášť aktivní vývojáře doporučuje Jobs koupit farmu Xservů... Užitečné také budou funkce jako je doplňování kódu, rychlé vyhledávání a další.

Active Directory, X11, VPN

Panther také obsahuje řadu dalších nových funkcí - například přímou podporou pro Active Directory, bez nutnosti speciální konfigurace serveru a s podporou domacích složek na SMB serveru a také možnost použití sdílených tiskáren z Windows. Unixáře potěší finální verze X11 pro spouštění aplikací z Unixu a rovněž přímou podporou pro VPN (virtuální privátní sítě) se šifrováním IPSec, které používá například Cisco či Microsoft. Za zmínku také stojí nový kodek pro QuickTime, nazvaný Pixlet, který byl připraven pro Pixar za využití vlnkové komprimace (wavelet - kombinací vznikl Pixlet). Nový kodek nabízí špičkovou kvalitu pro video ve formátu HD a HD/2, kdy nedochází k žádným ztrátám na kvalitě - všechny snímky jsou komprimované zvlášť, bez mezisnímkové komprimace.

iChat AV, iSight

Novou aplikací, která bude součástí Panthera, ale bude možné ji dokoupit i pro Jaguara, je iChat AV - stávající komunikační program iChat, rozšířený o podporu videokonference. iChat umožňuje textovou, hlasovou a video komunikaci, podle toho, jaké zařízení je dostupné (a také u druhé strany ukazuje, jaké komunikační prostředky lze využít) - použít lze zabudovaný nebo USB mikrofon a libovolnou FireWire kameru. Jobs byl z videokomunikace velmi nadšený a zkoušel ji na pódiu i s Alem Gorem. Pro hlasovou komunikaci je potřeba připojení 56K (modem), pro videokomunikaci se vyžaduje rychlé připojení, vše bude smaozřejmě fungovat i po lokální sití s Rendezvous.. Bohužel druhá strana také musí mít iChat AV, podle všeho není možná komunikace například s NetMeetingem. iChat AV je ihned dostupný jako betaverze funkční do konce roku, plná verze bude stát 29 USD a nebo bude součástí Panthera.

Jelikož se Apple domnívá, že zásadní problém s videokomunikací je umístění kamery, vyvinul vlastní kameru iSight, připojovanou přes FireWire, která nabízí dobře parametry a především možnost snadné instalace na počítač nebo displej přímo před uživatele, tak, aby byl přirozený oční kontakt s druhou stranou. iSight nabízí rozlišení 640x480 bodů při 30 snímcích za vteřinu (samozřejmě počet opravdu přenesených snímků závisí na rychlosti připojení), kamerka má automatické zaostřování od 50 cm do nekonečna (konkurence má často manuální), zabodovaný mikrofon a několik stojánků pro různé počítače od Apple. Cena kamerky je 149 USD a je dostupná okamžitě.

Softwarové novinky obsažené v Panteru jsou určitě potěšující a posunující tento operační systém opět na novou úroveň. Samozřejmě, kromě všech nových funkcí nás bude také zajímat jak si Apple poradí se starými problémy, které nás trápí. Zdá se však, že Panter by mohl být opravdu podařeným systémem, uvidíme, zda bude "nejlepší ze všech operačních systémů", jak tvrdí Apple.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: