Kde hledat a kam s tím II: Obsah domén - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Kde hledat a kam s tím II: Obsah domén

4. listopadu 2004, 00.00 | Dnes se na našem putování labyrintem souborového systému Mac OS X pustíme o něco dál – do obsahu domén, které jsme prošli v minulém díle. Znát nejdůležitější typy souborů a jejich umístění se hodí při zálohování, ruční instalaci softwaru, hledání problémů, nebo odinstalaci nežádoucích komponentů.

Dnes se na našem putování labyrintem souborového systému Mac OS X pustíme o něco dál – do obsahu domén, které jsme prošli v minulém díle. Znát nejdůležitější typy souborů a jejich umístění se hodí při zálohování, ruční instalaci softwaru, hledání problémů, nebo odinstalaci nežádoucích komponentů.


Slučování domén

Systém spočívá v tom, že uživatel využívá obsah všech domén – obsah své uživatelské domény, lokální domény, spravované uživatelem-správcem, i domény systémové, která je spravována prostřednictvím instalace systémového softwaru. Například rozložení kláves, která uživatel vidí v ovládacím panelu Národní volby (International) jsou vlastně sloučením:

  • všech základních národních rozložení instalovaných s Mac OS X v systémové doméně,
  • dodatečně nainstalovaných speciálních rozložení, jako je Czech Roman obsažené v české lokalizaci od CDS, v lokální doméně,
  • rozložení instalovaných uživatelem do jeho domovské složky, která nejsou určená pro ostatní uživatele.

Obsah domén

Uvnitř každé domény je do určité míry podobná adresářová struktura, v níž každý adresář obsahuje pevně daný typ souborů (například rozložení kláves ve výše uvedeném příkladu). Podívejme se, jaké adresáře jsou tedy v které doméně přítomné:

Applications uživatelská lokální
V této složce by měly být uloženy aplikace, případně s nimi související soubory. Je to jeden z mála případů, kdy je systém poměrně benevolentní. Aplikace by totiž korektně měly fungovat i z jakéhokoli jiného umístění..

Desktop uživatelská
Každý uživatel má samozřejmě svou pracovní plochu jako podsložku domovské složky, to se odráží i při zobrazení dialogového okna pro ukládání souboru. Po přechodu z klasického Mac OS to může být matoucí, ale je to v souladu s víceuživatelskou architekturou.
Documents, Movies,
Music, Pictures
uživatelská
Tyto složky namají žádný speciální význam, systém na nich tedy nijak nezávisí ani v nich neočekává specifický typ souborů, a je jen na uživatelích a vývojářích aplikací, nakolik je budou využívat.

Sites uživatelská
Library/WebServer/Documents lokální
Při zapnutém Osobním sdílení webu (Personal Web Sharing) v panelu Sdílení (Sharing) v Systémových předvolbách (System Preferences), hledá systém (resp. webový server Apache) v těchto složkách soubory, které zpřístupňuje prostřednictvím webu. Za pozornost stojí, že složkám Sites v uživatelské doméně odpovídá v lokální doméně složka Library/WebServer/Documents.

Public uživatelská
Jde o obyčejnou složku, která ma přednastavená práva tak, aby její obsah mohli vidět i ostatní uživatelé. Její podsložka Drop Box má naopak pro všechny uživatele povolen jen zápis – funguje tedy jako jakási schránka, do které vám ostatní uživatelé mohou vhazovat soubory, aniž by věděli, jaké jiné soubory složka obsahuje. Samozřejmě je možné takto nastavit práva jakékoli jiné složky.

Složky s posledních tří skupin můžete na rozdíl od složek Desktop a Library bez obav smazat, chcete-li.

Library uživatelská lokální systémová
Složka Library přímo žádné soubory nebo balíky neobsahuje. Knihovna pouze seskupuje složky pro různé typy souborů. Tyto složky spojuje pouze to, že na rozdíl od uvedených složek, které jsou přímo na vrcholu doménové hierarchie, k jejich obsahu uživatel běžně nepřistupuje – nejde o aplikace a dokumenty. Pojďme se tedy podívat na jednotlivé složky v abecedním pořadí:

Library/Application Support uživatelská lokální
V Application Support najdeme složky odpovídající jednotlivým aplikacím nebo jejich výrobcům. Typicky jde o různé zásuvné moduly, šablony, případně dočasné soubory. Neměly by tu být soubory vytvořené uživatelem. Aplikace si sem často uloží data při instalaci nebo prvním spuštění a postupně přidávají další soubory. Po smazání aplikace zde její data zůstanou a pouze zabírají místo.

Library/Calendars, Library/iMovie, Library/iTunes, Library/Mail, Library/Safari, … uživatelská
Přímo v uživatelské knihovně najdete několik složek přímo odpovídajících aplikacím. Apple tento způsob uložení dat používá pro své aplikace iCal (kalendáře), Safari (záložky, historie atp.), Mail (pošta), iTunes nebo iMovie. Obdobné složky vytvářejí někdy i aplikace od jiných výrobců. Obecně se jedná o soubory vhodné k zálohování.

Library/Caches uživatelská lokální systémová
Zde by měly být veškeré cache, tedy dočasné soubory obvykle používané pro urychlení práce. Například jde o cache internetových prohlížečů. Pokud zaznamenáte u některé aplikace podivné chování nebo máte málo místa na disku, je možné bez následků smazat odpovídající cache v uživatelské doméně, například ~/Library/Caches/Safari.

Library/Documentation uživatelská lokální
Obsahuje nápovědu aplikací, obvykle v HTML. Po smazání aplikace tyto soubory, stejně jako ostatní soubory aplikace v Library, zůstávají.

Library/Fonts uživatelská lokální systémová, Classic
Velká část problémů s písmy je způsobená právě tím, že písma, která má uživatel Mac OS X k dispozici, jsou sloučením písem ze všech domén a ještě písem ze systémové složky prostředí Classic – není tedy neobvyklé mít jedno písmo (např. Arial) ve třech verzích, nemluvě o jeho středoevropské variantě. Je pak nanejvýš pravděpodobné, že systém vybere z více variant tu, kterou nechcete (například bez středoevropských znaků). To se dá změnit smazáním nežádoucích písem z některých domén, případně vypnutím těchto písem v aplikaci Kniha písem (Font Book).

Library/Frameworks uživatelská lokální systémová
Frameworks (česky snad rámce nebo kostry) jsou balíky s příponou .framework, jejichž jádrem bývá dynamická knihovna. Obsahují obvykle spustitelný kód sdílený více programy. Samotné knihovny (obdoba DLL ve Windows nebo shared libraries, které byly v Doplňcích v klasickém Mac OS) se v Mac OS X téměř nevyskytují, bývají zabalené právě do frameworks. V systémové doméně jsou systémové frameworks, jako Cocoa, Carbon, QuickTime nebo WebKit. Větší aplikace nebo softwarové balíky si často instalují vlastní frameworks. Důležité je uvědomit si, že takové frameworks nijak neovlivňují činnost systému ani aplikací, které je nevyužívají. Aplikací, které si instalují frameworks, se tedy nemusíme obávat.

Obsah složky Library jsme sice teprve nakousli, ale pro dnešek už toho bylo víc než dost. Prošli jsme vlastně celou vrchní úroveň domén a k tomu uložiště několika různých druhů souborů, jak dočasných, vhodných mazání, tak těch s uživatelskými daty, vhodných k zálohování.

Do příštího dílu se můžete těšit na zbylé poličky knihovny, označené písmeny I až S, kam patří například předvolby nebo diagnostické záznamy. A později nás čeká i slíbený bonus – skryté adresáře.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Začínáme s  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Konecne

Autor: kari Muž

Založeno: 03.11.2004, 20:48
Odpovědí: 0

Fakt super clanok. :-)
Ulohy niektorych zloziek som vedel no dozvedel som sa aj mnoho noveho.
Konecne po tych vsetkych iPod-och ( nie ze by mi vadili, prave naopak ) , ale konecne nieco uzitocne.

Dakujem

P
.S.
Zaujimalo by ma ale preco ked je datum vydania 4. 11 dostal som sa k clanku uz teraz, ale na hlavnej stranke nie je.

Odpovědět na příspěvek

Pozor!

Autor: Jakub Muž

Založeno: 04.11.2004, 00:16
Odpovědí: 0

Autor zlehčuje funkce některých složek, jejich odstraněním si lze koledovat o drobnější problémy! Rozhodně bych nedoporučoval mazat cokoliv, co přesně neznám, a co bylo ve výchozí instalaci Mac OS X. Například údajně "zbytečné" složky Documents, Movies, Music a Pictures využívají aplikace (a mohou je očekávat) -- smažete-li je, může se stát a) znovu se vytvoří, b) aplikace uloží data kam nemá (není to nebezpečné, ale vzniká bordel)... byl bych tedy hodně oparný před neuváženým a unáhleným zasahováním do systému...

Odpovědět na příspěvek

"Pozor!" - Jses si jisty?

Autor: Adam Nohejl Muž

Založeno: 04.11.2004, 12:07

Ahoj Jakube,

predpokladam, ze jsi to Ty (proc se, Jakubove, nepodepisujete celym jmenem?)... tak tedy k tematu:

Samozrejme se muze stat, ze nejaka aplikace slozku opet vytvori - pokud je nastavena na ukladani souboru napriklad do podslozky ~/Documents.. Obavam se, ze s tim samovolnym "ukladanim dat jinam" trochu fantazirujes - pokud mas nejake konkretni zkusenosti, tak je prosim popis.

Urcite ale nejde o "zasahovani do systemu". To, co pisu, si ostatne necucam z prstu, viz Apple Human Interface Guidelines:

"When a new user account is created in Mac OS X, a suite of folders is automatically created in the user’s home directory. This structure helps users easily organize and manage the files related to the tasks they perform on a daily basis. There are eight predefined top-level user folders. With the exception of Desktop and Library, users can move or delete these folders."

"Documents: The default location for storing user-created files not better served by the other folders. Examples include text or spreadsheet documents. Don’t put application support files or user preference settings here; put them in the user’s Library folder."

Pokud tedy rikas, ze "Autor zlehcuje funkce nekterych slozek", myslis, ze Apple jejich funkci taky zlehcuje;)?

Odpovědět na příspěvek

RE:

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 04.11.2004, 14:32

Napriklad Acrobat si svoje docasne subory uklada do zlozky Documents.
Takisto FinalCut a ine aplikacie si ukladaju do Documents subory renderingu apod.
To same Toast - pri zvoleni "Copy" Cd sa tu vytvara docasny image disku.
A kopa inych aplikacii tak robi.
Zlozka Pictures - Image Capture, ale aj iPhoto predpoklada, ze tieto zlozky existuju a v standarnom nastaveni si tam ukladaju subory.

Tym nechcem povedat, ze si v pripade zmazania tychto zloziek ich niektora aplikacia nevytvori, ale co ak to nejaka nema osetrene a proste "zblbne"?
Nevidim dovod, preco by bezny pouzivatel mal mazat tieto zlozky...

Inak, v domovskej zlozke je ich viac, ale su neviditelne.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE:

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 04.11.2004, 15:16

Trochu odbocim, ale presto to trochu souvisi - proc si ty aplikace ukladaji do slozky Documents a ne nejake Temprary? Nic proti, ale podle mne uzivatelovi nic do pracovnich souboru danych programu neni a ve slozce na dokumenty by mel mit JEN sve dokumenty a ne mraky jinych slozek. To je ostatne duvod, proc tuto slozku nepouzivam, nebot me v tom bordelu nebavi stale hledat

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE:

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 04.11.2004, 16:06

To je pravda, aplikacie by mali v zasade ukladat svoje subory do ~/Library/Application Support/ tak ako to vacsina slusnych aplikacii robi.

Ale mna sa na to nepytaj, ja tie aplikacie neprogramujem :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE:

Autor: nemo Muž

Založeno: 04.11.2004, 17:28

Cekal bych, ze vyslovene docasne veci (typu disk image pri kopirovani) patri do /tmp. Tam je jiste, ze se pri restartu smazou. Do ~/Library/Application Suport/ patri IMHO spise veci, ktere se ukladaji mezi jednotlivymi spustenimi aplikace. Slusna firma sem umisti napr. to, co Microsoft dava do ~/Documents/Microsoft User Data

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE:

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 04.11.2004, 20:30

Nebo Adbe - tyhle dve firmy si s kvalitou pomalu mohou podat ruku :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE:

Autor: mcstuff Muž

Založeno: 04.11.2004, 17:35

Je to tak, jednotlive aplikacie tak zapraskaju folder Documents, ze je potom nepouzitelny takze neostava nic ine len ako na vlastne dokumenty si vytorit vlastny novy folder a drzat si v nom poriadok

Odpovědět na příspěvek

RE: RE:

Autor: Adam Nohejl Muž

Založeno: 04.11.2004, 18:29

Ad "Inak, v domovskej zlozke je ich viac, ale su neviditelne.": Ano mohou tam byt, pokud si je nejaka aplikace vytvori, rozhodne tam ale nejsou od vytvoreni uzivatelskeho uctu. Jedina slozka, vytvorena systemem, ktera je v domovske slozce je .Trash, tedy kos.

Neviditelnym slozkam a souborum a unixove adresarove strukture (napr. v diskusi zminovany adresar /tmp) se v popristim dile take budu venovat.

Jinak me mrzi, ze je kolem mazatelnosti slozek v domovskem adresari tolik zbytecneho povyku. V clanku jsem nepsal, ani ze by uzivatele tyto slozky meli mazat, a rozhodne jsem tim nemslel, ze je mohou bez obav mazat POKUD V NICH MAJI DATA, to snad da rozum...

To co jsem napsal, se pouze shoduje s tim, jak ty slozky jsou navrzene, a daval jsem to do opozice ke slozkam Library a Desktop. Znamena to, ze smazanim techto slozek neohrozujete chod systemu. Samozrejme, ze by se nemely mazat zadne slozky, ktere obsahuji platna data. Pokud ale nepouzivate slozky Pictures, Movies nebo Sites, nejhorsi, co se Vam muze stat, kdyz je smazete, je ze je nejaka nablbla aplikace opet vytvori. Pokud by se z toho nejaka aplikace "zblaznila", byla by to jeji chyba stejne, jako kdyby se zblaznila treba po prejmenovani disku (ne ze by se to nemohlo stat).

Odpovědět na příspěvek

RE:

Autor: Jakub Muž

Založeno: 05.11.2004, 00:16

...nefantazíruji, vím o čem mluvím...
...k HIG -- zase žiješ v teorii...
...řekl bych k tomu jen tohle, každý si může mazat co chce, (a na co má oprávnění), je to jeho věc, až bude mít v systému bordel a omylem si něco důležitého smaže, nemůže se zlobit na Apple, ani na Mac OS X, dokonce ani na Adama -- ten to myslel dobře -- někde si to přečetl -- tedy bude to JEN JEHO PROBLÉM... ...každý strůjcem svého štěstí... ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE:

Autor: Adam Nohejl Muž

Založeno: 05.11.2004, 13:46

Obavam se, zes nepochopil, o cem mluvim.

Pokud nejaka aplikace vyuziva urcitou slozku, nemela by ji uzivatel samozrejme mazat (a aplikace si vytvareji slozky na MNOHA mistech, kde nemaji, co delat, nejen v ~/Documents) - to je jedna vec.

Druha vec je, ze Mac OS X (potazmo Finder) vyzaduji v domovske slozce slozky Library a Desktop, zatimco slozky Documets, Pictures, Movies aj. jsou zde vytvorene pouze pro pohodli uzivatele.

To, ze je nektere aplikace vyuzivaji - stejne jako si nektere aplikace vytvareji podslozky Library ci Library/Preferences nebo neviditelne slozky primo v domovske slozce, je bohuzel pravda.

K Apple HIG - Clanek samozrejme neni opisem HIG;), ale vzhledem k tomu, ze cely serial je pouze o nevynutitelne konvenci (jak rikas "teorii"), kterou aplikace mohou a nemusi dodrzovat, IMO stalo za to ten dokument zminit.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE:

Autor: Jakub Muž

Založeno: 05.11.2004, 17:54

...ty se ovšem pořád bavíš o teoretických technických aspektech dané problematiky, já znám praxi, vím co to může napáchat... Jistě, máš pravdu, v HIG mají pravdu... jenže to poté vysvětluj uživateli, který přijde o nějaký soubor, nastavení apod. nebo jen něco nebude moci nalézt...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE:

Autor: Adam Nohejl Muž

Založeno: 05.11.2004, 22:11

Mam pocit, ze se dobirame konecne k necemu na cem se shodneme;). Co rikas tehle formulaci (doufam, ze to vylucuje moznost nepochopeni):

Misto vety "Slozky s poslednich trí skupin muzete na rozdil od slozek Desktop a Library bez obav smazat, chcete-li.", necht si ctenari radeji doplni:

"Slozky Desktop a Library jsou nezbytne pro system, potazmo Finder. Ostatni podslozky domaci slozky jsou vytvoreny pouze pro pohodli uzivatele, puvodni zamer je, aby slouzili pouze pro uzivatelska datam a aby je uzivatel mohl, chce-li, smazat, prejmenovat nebo premistit, a Mac OS X je pro svuj bezchybny beh skutecne nepotrebuje.

Je ovsem treba davat si pozor zvlastne na slozku Documets, do ktere nektere aplikace automaticky ukladaji data, prestoze by tomu tak nemelo byt. Totez muze platit pro jine slozky."

Co myslis, Jakube?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE:

Autor: Jakub Muž

Založeno: 06.11.2004, 07:10

...shodneme se jistě na tom, že pouze systém Mac OS X jako takový, ty složky nepotřebuje, to je pravda, ovšem řada aplikací bez nich blbe (více či méně) a to už problém být může -- tedy nebavíme se o tom, že smazáním, přesunutím zmiňovaných složek se sníží spolehlivost systému, ale jen si tím může uživatele koledovat o problémy -- proto jsem na to reagoval již tím první příspěvkem...

...a jediné čemu tedy nerozumím, proč uživatele mást teorií, když mu v praxi k ničemu nebude... já bych to prostě shrnu takto: Je doporučeno všechny výchozí složky instalované v kořenovém adresáři startovacího disku a v domovské složce nepřesouvat, nemazat a nepřejmenovávat -- tyto složky slouží pro bezproblémový chod systému a aplikací...

...nevím proč se v tom více vrtat...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE:

Autor: Adam Nohejl Muž

Založeno: 06.11.2004, 08:50

...prima, ja taky ne...

Davam prednost me formulaci, ale mam uz pocit, ze oba rikame jinymi slovy to same, a to je dobre.

Tesim se na Tve clanky.

A.

Odpovědět na příspěvek

To je to, co by tady mělo být

Autor: Player Muž

Založeno: 04.11.2004, 08:38
Odpovědí: 0

Fakt, přesně články tohoto typu bych na Mujmac očekával.
Jasný, srozumitelný pro běžného uživatele, užitečný.

Odpovědět na příspěvek

RE: To je to, co by tady mělo být

Autor: Pes Karter Muž

Založeno: 04.11.2004, 14:01

Pripojuji se. Takoveto clanky mam na MujMacu nejradeji. Doufam, ze uz brzy trochu polevi iPod manie a takovychto clanku s tematy pro "prakticky zivot" bude zase vic.

Jinak nic proti iPodum :-)

Odpovědět na příspěvek

Síťová doména

Autor: Michal Málek Muž

Založeno: 04.11.2004, 10:42
Odpovědí: 0

Proč se v článku nevěnujete také síťové doméně (/Network/Library/)? Npaříklad by mě zajímalo, proč jsou rozložení kláves používány z lokální systémové a uživatelovi ale ne síťové domény (obdobně pro předvolby).

MIchal Málek

Odpovědět na příspěvek

RE: Síťová doména

Autor: Adam Nohejl Muž

Založeno: 04.11.2004, 18:49

To, ze se nebudu venovat sitove domene je uvedeno v prvnim dile. Duvodem je, ze sitova domena se tyka jen Mac OS X Serveru (resp. pocitacu, ktere jsou s nim v siti). IMO by tedy slo o informace zajimave pro pomerne malo uzivatelu. Pokud by se tady nasel dostatek ctenaru-spravcu-site, mozna pridam dalsi dil;).

Co se tyce konkretnich prikladu - to, ze v clanku neuvadim, ze jsou nektere slozky v sitove domene, neznamena, ze tam nemohou byt, pokud je tam sitovy administrator da, vcetne predvoleb. Je treba si ale uvedomit, ze pak maji pro danou aplikaci (resp. polozku) vsichni uzivatele v siti stejne predvolby, coz nebyva zadouci. A obsah slozek, ktery v tomto clanku uvadim, je samozrejme platny i pro sitovou domenu.

Odpovědět na příspěvek

itunes

Autor: kristian Muž

Založeno: 04.11.2004, 13:53
Odpovědí: 0

nemel byste pro me prosim nekdo radu?? nechtene sem si vymazal (asi z application support)cosi, a ted mi itunes nezobrazuji vizualizaci (apple+t) :(
zkousel sem si itunes stahnout cely znova z netu, ale ani po instalaci se mi vizualizace neukazuje.. jinak funguji v poradku, ale ta vizualizace me mrzi :(( protoze vazne stoji za to.. ;)
mate nekdo radu, co s tim? co bych si moh z jinyho applu dystak nahrat k sobe nebe tak neco??
za kazdy napad diky moc!!

Odpovědět na příspěvek

RE: itunes (jen vtip)

Autor: Jakub Muž

Založeno: 05.11.2004, 00:21

Adame, koukám, že první čtenáři, co si již něco z toho vyzkoušeli v praxi, se začínají ozývat... ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: itunes (jen vtip)

Autor: Adam Nohejl Muž

Založeno: 05.11.2004, 13:51

Skoda, Jakube, ze uz delsi dobu nepises na MujMac... bych se taky moh vyradit;).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: itunes (jen vtip)

Autor: Jakub Muž

Založeno: 06.11.2004, 07:00

...neboj se, dočkáš se... ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: itunes (jen vtip)

Autor: kristian Muž

Založeno: 06.11.2004, 11:19

ne ne. adam je v tom chudak vazne nevinne! ja sem si to takhle sikovne pokazil uz driv :(

Odpovědět na příspěvek

RE: itunes

Autor: Adam Nohejl Muž

Založeno: 06.11.2004, 09:05

Muj skromny tip je, ze v Application Support problem neni. Doporucoval bych pro zacatek prihlasit se jako jiny uzivatel a zjistit, zda problem pretrva. Mozna je to jen pokazenym nastavenim, nebo necim jinym v uzivatelske domene. (Na tyhle dotazy je ale spis konference kppm, viz http://konference.kppm.cz
, nebo fora na MujMacu, tady nekde.)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: itunes

Autor: kristian Muž

Založeno: 06.11.2004, 11:24

tak tvuj soukromy tip vysel! pod jinym uzivatelem to opravdu beha, jak ma...
vim, ze tenhle dotaz sice patri trochu jinam, ale kdybys mel nejakou malou radu, co s tim delat, tak mi dej prosim vedet.
dik !-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: itunes

Autor: Adam Muž

Založeno: 06.11.2004, 13:08

Zkus dat jinam tyto soubory s nastavenim (kdyz to nepomuze, muzes je dat zpet a pripadne tak nahradit ty, co se mezitim vytvori):

~/Library/Pr
eferences/com.apple.iTune
s.plist
~/Library/Prefer
ences/ByHost/com.apple.*.
iTunes.plist

Kdyz s nimi manipulujes, nemely by samozrejme iTunes byt spustene.

Pak se podivej jestlis nenainstaloval neco "spatneho" do:

~/Library/iTunes/i
Tunes Plug-ins

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: itunes

Autor: kristian Muž

Založeno: 07.11.2004, 10:49

parada! diky diky. chybka byla v tech preferences. uz je vsechno, jak ma byt.
diky moc za radu!!

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Obavam se, zes nepochopil, o cem mluvim.

Pokud nejaka aplikace vyuziva urcitou slozku, nemela by ji uzivatel samozrejme mazat (a aplikace si vytvareji slozky na MNOHA mistech, kde nemaji, co delat, nejen v ~/Documents) - to je jedna vec.

Druha vec je, ze Mac OS X (potazmo Finder) vyzaduji v domovske slozce slozky Library a Desktop, zatimco slozky Documets, Pictures, Movies aj. jsou zde vytvorene pouze pro pohodli uzivatele.

To, ze je nektere aplikace vyuzivaji - stejne jako si nektere aplikace vytvareji podslozky Library ci Library/Preferences nebo neviditelne slozky primo v domovske slozce, je bohuzel pravda.

K Apple HIG - Clanek samozrejme neni opisem HIG;), ale vzhledem k tomu, ze cely serial je pouze o nevynutitelne konvenci (jak rikas "teorii"), kterou aplikace mohou a nemusi dodrzovat, IMO stalo za to ten dokument zminit.


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: