Jaký byl rok 2001 - software - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Jaký byl rok 2001 - software

31. prosince 2001, 00.00 | Výraznou dominantou roku 2001 byl nový operační systém Mac OS X - ačkoliv prakticky z něj zatím mělo užitek relativně málo uživatelů, takřka vše se kolem něj točilo.

Pokud se budeme chtít podívat na právě končící rok z pohledu softwarového vybavení, naprosto jednoznačně mu dominuje ohromné bleděmodré X. Rok 2001 se konečně stal nástupem nového systému Applu – ne pouze dalšího pokračování stávajícího operačního systému, který má své nedokonalé kořeny v minulosti vzdálené 20 let, ale (z hlediska uživatelů Maců) něčeho zcela nového. Co na tom, že UNIX, který tvoří základ Mac OS X, je ještě mnohem starší, starší než samotný Apple.

Co nám Mac OS X přináší, asi všichni víme – základními zaklínadly jsou stabilita a výkonnost. A co konkrétně čekalo uživatele a vývojáře?

Perspektiva pro uživatele byla jasná – zlepšování a vývoj za chodu, přidávání nových funkcí, optimalizace stávajících. V létě byla ohlášená verze 10.1, která přinášela část z toho, co chybělo – především podpora přehrávání DVD, ale i mnoho dalších novinek ze všech oblastí nasazení, pro nás je důležitá například jazyková podpora pro náš region. Také se podařilo optimalizovat rychlost systému – sice se ani zdaleka nevyrovná rychlosti OS 9, ale proti první verzi to je pokrok.

Apple na vývojáře tlačil, aby uváděli programy pro OS X co nejrychleji – především pomocí rozhraní Carbon, které umožňuje tu samou aplikaci spouštět jak pod OS X, tak pod OS 9. První z velkých byl FreeHand – a potom velmi velmi dlouho ticho po pěšině – většina vývojářů čekala z technických důvodů na Mac OS X 10.1, také podpora vývoje se teprve ustalovala a zlepšovala. Spolu s uvedením 10.1 se na trh začalo dostávat více aplikací, které fungují nativně pod OS X – například Illustrator 10 od Adobe, některé 3D programy a další.

Co tedy ale nový systém přinesl opravdu prakticky? Zklamání pro uživatele starších počítačů – buď bez procesoru G3/G4, nebo s upgradovacími kartami. OS X tyto počítače přímo nepodporuje, pouze prostřednictvím úprav od nezávislých autorů. Zamrzí také absence podpory grafických karet, které se nalézají ve starších modelech oficiálně podporovaných strojů. Pro běžné grafiky a kreativce až do objevení programů od Adobe a také například FinalCutu Pro 3 asi nic podstatného – aplikace by stejně museli pouštět prostřednictvím rozhraní Classic, tedy v podstatě pod OS 9. Odvážlivci začali používat kombinaci nových programů pro OS X a programů, spouštěných pod Classic rozhraním, což se ovšem z hlediska výkonnostního ani uživatelského nedá označit za ideální kombinaci – přechody mezi jednotlivými rozhraními, která sice jsou podobná, ovšem ne shodná, jsou minimálně matoucí. Mnoho uživatelů také zjistilo, že to, co věděli o starém systému z technického hlediska, je jim nyní na nic – samotné systémové základy jsou diametrálně odlišné, stejně tak jako většina dalších částí – samozřejmě, uživatelské rozhraní je podobné, názvy také, ale co si například běžný uživatel počne se čtyřmi složkami pro fonty – když mu v OS 9 stačila obvykle jediná. Nezpochybnitelná je stabilita systému – pády jsou velmi zřídkavé, běžná aplikace by vůbec neměla systém ohrozit, prostě se ukončí a spustí znovu. Bohužel, problémem je právě stabilita aplikací, které prostě občas padají. Výkon se postupně zlepšuje, zatím poměrně trpí základní rozhraní, Finder – v některých operacích je mnohokrát pomalejší než OS 9, některé funkce, na které jsme zvyklí, mu zatím stále chybí. Uživatelské rozhraní je sice hezké a efektní, občas však narazíme na to, že rozhodně není efektivní – například dialogy pro ukládání/otevírání souborů jsou ukázkou, jak by to být nemělo. Nový systém mohl také některým uživatelům přivodit ztrátu dat – instalátor iTunes 2 za určitých okolností mohl smazat jiné než systémové disky. Apple zareagoval s opravou poměrně rychle, přesto se objevilo mnoho postižených uživatelů, Apple jim však nahradil náklady na obnovu dat.

Postupně se začaly objevovat nové verze programů – po již zmiňovaném Freehandu nastala sice delší odmlka, ovšem na podzim se s programy doslova roztrhnul pytel – například Corel má už všechny své programy pro Maca ve verzi kompatibilní s OS X, Microsoft uvedl Office, Adobe jako první naservírovalo Illustrator, po tichu byl uveden Acrobat pro OS X (verze 5.0.5), na InDesign 2 se netrpělivě čeká, jaké další novinky nás čekají ještě není zcela jistě, ale dá se předpokládat, že v první polovině roku se dočkáme všech důležitých aplikací od Adobe pro OS X. Quark na sebe nechává čekat i s novou verzí pro OS 9, kdy bude verze pro OS X, je ve hvězdách. Kromě velkých a grafických aplikací jsou však neméně důležité také další programy – pro OS X je k dispozici FileMaker, nedávno se objevilo Virtual PC 5, Dave 3 pro komunikaci s PC sítěmi a další. Apple samotný už postupně uvedl skoro všechny své programy – iTunes, iMovie, iDVD pro domácí uživatele a poměrně nadupaný FinalCut Pro 3 pro střih digitálního videa.

Bohužel se však ve většině případů jedná pouze o Carbon porty, což sice zaručuje kompatibilitu s OS 9, ovšem nese to s sebou také negativní dopady, jako například absence podpory pro Unicode (pokud není vyřešená přímo v aplikaci), některé programy nedokážou podporovat dlouhé názvy souborů a podobně.

Z pouhého výčtu je evidentní, že rok 2001 byl na změny více než bohatý – všechny se však neprojeví bezprostředně, ještě si chvíli počkáme, než se nový systém a aplikace propojí do bezchybného řetězce, který skutečně zvýší produktivitu a kvalitu používání počítače. Dá se však předpokládat, že rok 2002 bude pro velkou část uživatelů zlomovým a přechodovým, dá se předpokládat, že po roce od uvedení bude chtít Steve Jobs z OS X udělat standardní systém pro všechny uživatele nových Maců. Uživatelům pochopitelně chceme s takovýmto oříškem pomoci, a tak můžete počítat s tím, že, stejně jako v roce 2001, všechny důležité informace a rady vždy najdete na našem serveru.<

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zacatek flamewar - PC si tohle prozili s prichodem W95 :))

Autor: liborson Muž

Založeno: 03.01.2002, 08:59
Odpovědí: 0

.. a jejich monutnejsiho a vyspelejsiho bratricka NT4. Pustte se do mne, mekisti :)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: