Jak to bude s AppleScriptem - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Jak to bude s AppleScriptem

26. července 2001, 00.00 | Sal Soghoian, product manager AppleScriptu, je známý tím, že "co neví, to nepoví". Budoucnost AppleScriptu je podle Salových slov více než růžová. V Mac OS X je prý zapracován tak hluboko, že odstranit ho by bylo výrazně dražší, než ho tam nechat.

Jednou z hodnotných technologií Apple, jejichž skutečnou hodnotu zatím objevilo jen velmi málo uživatelů, je AppleScript. O samotné technologii se můžete samozřejmě dozvědět na www stránkách Apple Computer. Na Macworld Expu však byla rovněž příležitost dozvědět se něco ze zákulisí.

Sal Soghoian, product manager AppleScriptu, je známý nejen tím, že svými prezentacemi nadchne pro AppleScript vyloženě každého, ale také tím, že "co neví, to nepoví". Proto bylo více než zajímavé zúčastnit se diskuse o budoucnosti AppleScriptu v Mac OS X, kde byl Sal jako host ochoten odpovědět skoro na všechny dotazy.

Co se budoucnosti AppleScriptu týče, podle Salových slov je více než růžová. Narozdíl od systémů 7 až 9, kde měl podobu systémového doplňku, v Mac OS X je totiž AppleScript zapracován tak hluboko do systému, že odstranit ho by bylo výrazně dražší, než ho tam nechat. AppleScript je prý jediný skriptovací/programovací jazyk, jehož podpora je přímo součástí systému. Není to tedy Perl, Java, ani Objective C, ale je to AppleScript, který je v Mac OS X jako jediný opravdu "pure".

AppleScript je v novém systému dokonce tak hluboko, že s ním můžete například přesouvat, zmenšovat, zvětšovat a zavírat okna i v aplikacích, jejichž autoři na skriptovatelnost ani nepomysleli. Ve vývojovém prostředí Cocoa je podpora AppleScriptu zapracována tak, že z neskriptovatelné aplikace uděláte velmi dobře skriptovatelnou pouhým zapnutím této volby v předvolbách.

Jak ta růžová budoucnost zapadá do podoby, v jaké se AppleScript objevil v první verzi OS X? Samotný AppleScript je v Mac OS X plně funkční od prvopočátku. Horší (a výrazně) je to pouze se skriptovatelností Finderu. Ta nejen že je ve všech verzích 10.0.x silně omezená, ale i kompatibilita s Classicem je téměř nefunkční.

Sal se příliš netajil skutečností, že skriptovatelnost Finderu a funkčnost AppleScriptu v Mac OS X verze 10.0 byla řešena záplatovou metodou. Na většinu dotazů ohledně nefunkčnosti toho či onoho Sal odpovídal: "Jakou verzi Mac OS X máte? Je to 10.0? Zbavte se jí, ta je na nic. Potřebujete 10.1."

Nová verze systému není sice ještě k dispozici, ale už v preview ukazovaném na výstavě byl AppleScript funkční nejen stejně jako v "devítce", ale dokonce více. Nová podoba skriptování přes TCP/IP totiž umožní AppleScriptem ovládat i serverové aplikace na jiných platformách, jejichž ovládání je založeno na XML.

Budoucnost AppleScriptu je opravdu růžová. A to ho kdysi Gil Amelio málem vyšrtl ze strategického plánu, protože u něj neměl žádná čísla. I když se o něm málo mluví, "AppleScript prodává Macy a dokud tomu tak bude, Apple ho bude podporovat." Těmito slovy ukončil Sal diskusi a rozloučil se s přítomnými.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: