Jak se zbavit problémů s Aperture pod Lionem - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Jak se zbavit problémů s Aperture pod Lionem

Aperture

13. září 2011, 00.00 | MacOS X 10.7 Lion vzbudil řadu rozporuplných reakcí nejen u fotografů používajících Aperture. Někdo kombinaci Liona s Aperture 3 chválí, jiní řeší zpomalení, zasekávání a nestabilitu. Pokud patříte k druhé skupině, nabízím vám postup, který většinou problémy odstraní.

Přechod na MacOS X 10.7 Lion očekávala celá Mac komunita s napětím. Nová verze systému neznamená jen příjemné nové funkce, ale i riziko potíží. Pokud patříte mezi uživatele Aperture a po přechodu na Liona se u vás začaly objevovat problémy, vyzkoušejte následující postup.

1. krok: Kontrola a oprava struktury disku

Začněte tím, že při startu svého Maca přidržíte tlačítko Alt a z výběru startovacích disků vyberete speciální Recovery oblast, kterou Lion automaticky vytvořil. Nastartuje instalační software, který vám dává možnost spustit Disk Utility. V tomto režimu Disk Utility dokáží spolehlivě a hlavně pro všechny části systému opravit jak přístupová práva, tak i případné chyby v logické struktuře. Pusťte proto nejprve Repair Disk Permissions, a potom pro jistotu i Repair Disk.

Pokud používáte více disků, doporučuji provést opravu pro všechny. Hezky jeden po druhém. Prospěje to nejen Aperture, ale také celému Lionovi.

2. krok: Oprava knihovny Aperture

Po disku zkontrolujeme i vnitřní strukturu knihovny s fotografiemi. To se dělá tak, že přidržíte současně stisknutá tlačítka Alt a Command (jablíčko), a k tomu ještě kliknete na ikonu Aperture. Po chvíli se objeví nenápadný dialog, nabízející celkem tři varianty údržby knihovny. Kontrolu práv nepotřebujeme, tu jsme už provedli přes Disk Utility. Spustíme proto Repair Database. Tato funkce projde a zkontroluje celou knihovnu Aperture, její vnitřní databázi, logickou strukturu i přístupová práva. Pokud narazí na problematický záznam, opraví jej. Tato operace může trvat desítky minut, podle velikosti knihovny, a na jejím konci nastartuje Aperture jako takový.

Pokud používáte více knihoven, je potřeba opravu pustit na každou jednotlivou knihovnu zvlášť. Kdyby snad oprava selhala, můžete vyzkoušet poslední variantu, kterou je Rebuild Database, což je ale funkce, kterou Apple doporučuje používat jen v případě krajních problémů. Nejen že smaže všechny náhledy, ale odstraní také celé projekty, u nichž najde nějaký problém!

3. krok: Úvaha nad operační pamětí

Aperture je a vždy byl hodně citlivý na dostatek dostupné operační paměti. Lion má trochu větší spotřebu paměti, než měl Snow Leopard, a to samé platí o některých systémových aplikacích. Proto se postup v této části liší dle množství fyzické paměti.
  • Pokud máte 2 GB operační paměti či snad méně, mám pro vás jediné doporučení – dokupte paměť. Na dvou gigabajtech Aperture v kombinaci s Lionem prostě rozumně neběží.
  • Máte-li 3 až 4 GB RAM, pak se rozhodně vyplatí přepnout Aperture do 32bitového režimu. Podle ohlasů řady uživatelů se stane stabilnějším a 64bitový běh má smysl jen u počítačů s více než 4 GB paměti. Stačí na aplikaci ve Finderu kliknout pravým tlačítkem, vybrat volbu Get Info a zaškrtnout 32bitový režim. Navíc se vyplatí při práci s Aperture vypínat ostatní aplikace, zejména Safari, iTunes apod.
  • Pokud máte více jak 4 GB paměti, naopak se ujistěte, že Aperture běží 64bitově a dokáže paměť využít.

4. krok: Aktualizace

Zkontrolujte, zda máte poslední verzi systému i Aperture. Stačí spustit Software Update a ten vám případné aktualizace nabídne. Rozhodně se vyplatí pracovat s posledními verzemi jak systému, tak aplikace. Obojí bylo v poslední době záplatováno.

5. krok: Reinstalace

Pokud nic nepomohlo, bohužel bude potřeba smazat Aperture (pozor, nikoli knihovnu!), a nainstalovat znovu. Může to znít jako zbytečná práce, ale upgrade systému či dalších PRO aplikací může způsobit problémy se sdílenými knihovnami. Postup je naštěstí jednoduchý:
  • Otevřete ve Finderu složku aplikací a Aperture jednoduše hodíte do koše.
  • Poté program znovu nainstalujete z instalačního DVD či z AppStore, pokud jste jej zakoupili on-line
  • Po instalaci ověřte přes Software Update, že máte poslední dostupnou verzi
  • Poklikáte na původní knihovnu, která se vám otevře v Aperture a nastaví jako výchozí

Závěr

Doufám, že vám uvedený postup pomohl. Pokud snad ne, je třeba hledat hlouběji v systému. Řada uživatelů, včetně mě, používá kombinaci Lion + Aperture 3 bez nejmenších problémů, takže se nevzdávejte. Cesta existuje!

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

MBA

Autor: mouseho Muž

Založeno: 13.09.2011, 08:48
Odpovědí: 0

Mám MBA11" loňský model s 2GB ram. Mám nainstalovaný Lion a Aperture sice běží, ale práce je hooodně zdlouhavá. Problém s pamětí jsem ale nezaznamenal, spíš procesor nestíhá - je vytížený na max...
Přecházel jsem z iMACa pomocí migration assistant, takže zkusím aspoň opravu knihovny. Díky za tip! Určitě to aspoň trochu pomůže.
Btw, po instalaci Liona jsem viděl citelné zrychlení celého MBA, ale teď po několika měsících je to dost utrpení...

Odpovědět na příspěvek

Externí disky

Autor: thr Muž

Založeno: 13.09.2011, 08:57
Odpovědí: 0

Ten problém s Repair permissions mi vyřešil jeden zásadní malér - Aperture na Lionu nemazala z externích disků soubory (smázla to z Library, ale při požadavku na "Move referenced file to system trash" měla problém). Tohle bylo zcela zásadní, ale repair permission to napravil, doporučuji.

Jinak jsem ani na problémy pod Lionem nenarazil, výkon mi připadá plusminus stejný, stabilita OK.

Odpovědět na příspěvek

Troubleshooting Applu

Autor: alex Muž

Založeno: 13.09.2011, 09:39
Odpovědí: 0

Když budu hodně kyselý, tak řeknu, že článek je pouze přeložený podpůrný dokument co má Apple a support stránkách. I ta struktura je prakticky stejná.... http://support.apple.com/
kb/HT3805

Nicméně díky za něj, ale nejsem si zcela jist kolik problémů se tímhle tím dá odstranit. Aperture má hodně chyb a ještě jich spousty přibylo pod Lionem.

Chyby v přepínání do fullscreenu, miliony drobných bugů, retušovaí a klovovací algoritmy jsou o poznání horší než v PS CS5 a stabilita taky není zrovna něco na co by Aperture slyšel.

Preferuji SW Apple, nicméně k dokonalosti mu chybí ještě opravdu hodně. A pod 10.7 nechodí vůbec tak dobře jako pod 10.6....

Odpovědět na příspěvek

Největší problém Aperture pod 10.7 stále nevyřešen

Autor: Jan Muž

Založeno: 13.09.2011, 09:59
Odpovědí: 0

Tohle to je ve všechno hrozně hezký, ale největší problém Aperture pod 10.7 se tím vyřešit nedá!

Mám knihovnu napojenou přes AFP na diskové pole. Tedy knihovna na iMacu + masters na RAIDu. Při množství fotografií, se kterým pracuji to ani jinak řešit nejde.

Ovšem pod Lionem Aperture po každám vypnutí-zapnutí začne hlásit, že všechny mastery na AFP jsou offline a je nutné je manuálně připojit. Velice otravné a práci-brzdící.

Na diskusním fóru Apple je o tom již mnoho vláken s velice příspěvky. Stejný problém má úplně každý kdo pracuje s AFP serverem.

https://discussions.a
pple.com/thread/3192306?s
tart=0&tstart=0

A co se týče té paměti, pro rozumnou práci s RAWy je 8GB naprosté minimum...

Odpovědět na příspěvek

RE: Největší problém Aperture pod 10.7 stále nevyřešen

Autor: thr Muž

Založeno: 13.09.2011, 11:14

Problém se síťovými disky v Aperture 3 je ale v tom, že ony vlastně nebyly oficiálně podporovány nikdy...
Narazil jsem na to při hledání řešení na ten můj níže zmíněný problém s "normálním" externím diskem - nějaký člověk z Applu tam dost natvrdo napsal, že tohle byl problém vždy a nikdy to Apple neoznačil za oficiálně podporované a že podle něj pokud někdo neměl problém v 10.6, tak je spíš šťastlivec než že by se to dalo brát normálně. Podstata problému je spíš už v upgradu Aperture na 3.x, od té doby užívá UUID disku, což sice má své výhody, ale taky v lecčem práci komplikuje. Lion podle všeho jen "háklivost" zvyšuje - myslím si proto, že tento vámi popsaný problém je spíš na tým kolem Aperture než Liona...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Největší problém Aperture pod 10.7 stále nevyřešen

Autor: Jan Muž

Založeno: 13.09.2011, 11:51

Tak to jsme myslím, čelit podobnou odpověď na diskusním fóru Applu. Přijde mi to ale na výsost nelogické. Jestli v Applu předpokládají, že si profesionál vystačí s 1TB diskem v počítači nebo bude do nekonečna kupovat externí HDD k počítači přijde mi to dosti naivní.

Při velikých objemech dat je potřeba mít možnost knihovnu jednoduše škálovat a uskladnění na RADIu na serveru je nejsnazší způsob.

V Applu tomu evidentně nerozumí...stejně jako chabá podpora síť. jednotek na FCPX....

S tímhle probléme se dá existovat, ale není to vůbec nic příjemného...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Největší problém Aperture pod 10.7 stále nevyřešen

Autor: thr Muž

Založeno: 13.09.2011, 12:51

Jen tak naokraj - vám vyhovuje diskové pole přes AFP pro práci svou rychlostí? Já to zkoušel (v Aperture i Lightroom) s poměrně slušnou Synology připojenou přes Gigabit a výsledky mě prostě neuspokojovaly - dělat se s tím dalo, ale proti normálnímu externímu disku (či poli) přes firewire to bylo příliš pomalé. Pracuji se soubory RAW 21mpix či z nich vzniklé TIFF v 16bit barevné hloubce.
Trochu odbočuji od tématu "problémy Liona", ale docela mě to zajímá, já se totiž využití NAS vzdal právě kvůli rychlosti (přirozeně na zálohy užívám stále), na potíže s UUID přímo v Aperture jsem proto ani nestačil narazit.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Největší problém Aperture pod 10.7 stále nevyřešen

Autor: jan Muž

Založeno: 13.09.2011, 16:47

ono dost záleží na tom jaky to byl model NAS...ve chyvili kdy mam zapis okolo 100MB/s a cteni okolo 85MB/s moc rychlostni problemy nevidim. Je to jenom o tom na cem je to postavene.

Moc dobre si pamatuji kdyz jsem poridil prvni WD NAS se zapisem/ctenim okolo 2-3MB/s i na 1Gbps ethernetu... to pak opravdu pouzetelne nebylo na nic....

Kazdopadne externi disky v mem pripade nepripadaji v uvahu...obzvlast pokud s daty na APF musi pracevat dalsich 5 Macu...

Odpovědět na příspěvek

Ja problemy nepozoruji

Autor: Boo Muž

Založeno: 13.09.2011, 20:32
Odpovědí: 0

Ja sice profik nejsem, fotim ale do RAWu a s prechodem na Lion jsem zadny problem nespozoroval. Knihovnu mam na internim disku a na externi davam pouze zalohy. Prace na MacMini 2009 s 4GB RAM je pri 10-14megapixelovych RAW v pohode.

Odpovědět na příspěvek

funguje

Autor: unge Muž

Založeno: 13.09.2011, 22:13
Odpovědí: 0

Na MBP2009 sa to s Lionom skutočne spomalilo, ale po aplikovaní krokov podľa článku (bez reinstallu) to pomohlo. I 18MPx RAWy z Canonu to loaduje rýchlejšie.
Ale pravdou je, že Liona by bolo treba poriadne odblšiť - pri bootovaní to na 50% zamrzne, drobné bugy ani nespomínam.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

ono dost záleží na tom jaky to byl model NAS...ve chyvili kdy mam zapis okolo 100MB/s a cteni okolo 85MB/s moc rychlostni problemy nevidim. Je to jenom o tom na cem je to postavene.

Moc dobre si pamatuji kdyz jsem poridil prvni WD NAS se zapisem/ctenim okolo 2-3MB/s i na 1Gbps ethernetu... to pak opravdu pouzetelne nebylo na nic....

Kazdopadne externi disky v mem pripade nepripadaji v uvahu...obzvlast pokud s daty na APF musi pracevat dalsich 5 Macu...


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: