Jak léčit nemocnou šelmu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Jak léčit nemocnou šelmu

2. června 2004, 00.00 | Každý operační systém se občas dostane do stavu, kdy si s ním uživatel neví rady. Některý častěji, jiný méně. Nebudu se dnes zaobírat kvalitou jednotlivých operačních systémů, ale poradím vám, jak eventuelní potíže řešit, aby vaše šelma (ať už Panther či Jaguar) byla co nejdříve opět v kondici.

Každý operační systém se občas dostane do stavu, kdy si s ním uživatel neví rady. Některý častěji, jiný méně. Nebudu se dnes zaobírat kvalitou jednotlivých operačních systémů, ale poradím vám, jak eventuelní potíže řešit, aby vaše šelma (ať už Panther či Jaguar) byla co nejdříve opět v kondici.

Potíže?
Většina uživatelů nedbá na prevenci a průběžně se o systém nestará (oprava práv, cron skripty apod.). Proto se většinou dostávají do problému, které se většinou dají lehce řešit, jen je potřeba vědět, jak na ně. Dnes si bodově ukážeme, jak postupovat a jaké nástroje použít. Tento postup je částečně převzat ze zahraničních diskuzních fór (macosxhints.com) a částečně vychází z vlastní zkušenosti, či zkušenosti dalších uživatelů, se kterými jsem o problémech Mac OS X hovořil. Ale pojďme rovnou k věci.

Když pocítíte, že se systém nechová zcela korektně, zkuste následující:

Restartujte
Možná triviální rada, ale často může problém vzniknout pouze jednorázově. A na tyto potíže je restart ideálním řešením.

Zkontrolujte pevné disky
Nastartujte z instalačního CD, spusťte Disk Utility a nechte zkontrolovat pevné disky (Verify Disk a Repair Disk). Totéž můžete udělat i pomocí unixového příkazu fsck - je potřeba nabootavat do Single user módu (podržet jablko - S při startu) - tento postup je určen spíše zkušenějším uživatelům, kteří preferují příkazovou řádku před GUI. Více se o příkazu fsck dozvíte zadáním 'man fsck' do Terminalu.

Pokud jsou disky v pořádku, můžete přejít k dalšímu bodu. Pokud nikoliv, zkuste je opravit. Může se stát, že si Disk Utility s chybou neporadí. Potom je potřeba poohlédnout se po jiné aplikaci - např. DiskWarrior.

Zkontrolujte, zda máte dostatek místa na startovacím disku
Nevěřili byste, jak hodně uživatelů toto pravidlo nebere v potaz a dostává se do problému. Vždy mějte na startovacím disku dostatek volného místa. Váš systém potřebuje data odkládat (Swap) a pokud nemá kam, může se stát nestabilním. Ideální je mít pár GB volných. Čím menší máte RAM, tím větší jsou swapovací soubory a nezřídka mají velikost několika GB. Minimum je odhadováno na cca 500MB, ale to je opravdu krajní mez na spuštění pár aplikací. Tento bod souvisí i s rychlostí - jestliže pozorujete zpomalení systému, může to být právě nedostatkem místa.

Opravte práva
Oprava práv, neboli Repair permissions patří mezi činnosti, které by měly být prováděny pravidelně. A to rozhodně po každém updatu systému (!). Práva opravíte pomocí aplikace Disk Utility, kterou máte ve složce Applications/Utilities. Můžete využít i jiné utility - např. Panther Cache Cleaner, Cocktail apod.

Smažte cache soubory
Další operace, která mě již několikrát zachránila - denně instaluji a zkouším různé programy a tento přístup je na systému znát. Přesto nemusím problémy řešit přeinstalováním Panthera, ale díky výše uvedeným bodům a hlavně díky promazání cache souborů, je systém pořád plně funkční.

Cache můžete smazat ručně pomocí Terminalu, ale je potřeba vědět, co přesně děláte. Proto doporučuji stáhnout utilitu, která to udělá za vás - opět zde mohu doporučit např. Panther Cache Cleaner, Cache Out X, Cocktail. Před spuštěním ukončete všechny aplikace a po skončení ihned restartujte. Počítejte s tím, že start bude trvat déle - systém si znovu vytváří nové cache soubory a to mu chvíli trvá.

Vypněte utility (hacky), které běží na pozadí a modifikují systém
K problémům může docházet po instalaci programu, který nějakým způsobem ovlivňuje systém. Konkrétně tyto problémy mohl způsobovat APE manager od Unsanity, nebo různé prográmky, které si uživatel sám doinstaloval. Většinou je naleznete v System Preferences v sekci Other. Zkuste je postupně vypínat a uvidíte, zda problémy přetrvávají. Potíže mohou být způsobené i nekompatibilitou dvou a více utilit - tudíž se nemusí jednat o špatně napsanou aplikaci, ale o jejich nevhodnou kombinaci.

Dále zkontrolujte, co vše se vám spouští po startu. To naleznete v System Preferences / Accounts / Startup Items. Vše, co nepotřebujete, vypněte.

Vyresetujte Firmware
při startu podržte kombinaci kláves Jablko-Atl-O-F a až se objeví příkazová řádka (Open Firmware), napište:


reset-nvram (stiskněte return)
reset-all (opět stiskněte return - dojde k restartu)

po restartu dojde k obnovení továrního nastavení (!) - například Power Management Unit apod.

Odpojte všechna externí zařízení
Tím mám na mysli všechny USB a Firewire periferie. Problémy mohou často způsobovat nekvalitní USB huby, špatné kabely, či porouchaný port ve vašem počítači.

Vytvořte nového uživatele
Zkuste vytvořit nového uživatele a zkontrolujte, zda potíže přetrvávají, když jste pod novým účtem zalogováni. Jestliže problémy zmizí, chyba bude někde ve vaší domácí složce. To je na jednu stranu dobrá zpráva, protože již tušíme, kde je chyba. Horší to bude s jeho lokalizací. Nejčastěji dojde k poškození předvoleb nějakého programu či systému. Předvolby najdete v ~/Library/Preferences/. Můžete zkoušet postupně předvolby dávat na jiné místo a sledovat, zda to pomůže. V každém případě se jedná o mravenčí práci a před samotným vyhledáváním poškozeného souboru předvoleb doporučuji konzultovat problém například v diskuzních fórech na mujmacu. Může se jednat o známou chybu a někdo vám určitě poradí. Když potíže pozorujete jen u jedné konkrétní aplikace, po smazání předvoleb daného programu většinou potíže zmizí. Pokud se divně chová celý systém, zkuste postupně odstraňovat předvolby systému. Jejich jméno bývá apple.com.jméno.plist. Jednotlivé soubory hned nemažte, pouze je dejte stranou, a pokud zjistíte, že chyba není na jejich straně, můžete je vrátit na své místo.

Nastartujte v SafeBoot módu
Pokud budete při startu držet klávesu Shift, dostanete se do tzv. SafeBoot módu. Jestliže vám to pomůže, chyba je na straně doplňků (Extensions) nebo StartupItems, které se při SafeBoot módu neaktivují. Zkontrolujte, co vše máte v adresáři /Library/Extensions/ a /Library/StartupItem/ a zkuste odhadnout, zda může být chyba zde. Jestliže jste před třemi dny instalovali aplikaci, která si nahrála své komponenty do těchto složek a vy potíže pozorujete právě ty tři dny, pravděpodobně jste našli viníka.

Můžete se ještě podívat do /System/Library/Extension/ , ale v každém případě se zde dostáváme na tenký led a je třeba zvážit, zdá víte, co děláte - smazáním doplňku, který systém potřebuje pro svůj chod, může ohrozit stabilitu systému (!).

Závěr
Toto byl první z dílů zaměřených na pečování o šelmu, resp. Mac OS X. V budoucnu se podíváme na další možnosti, jak lokalizovat potíže a hlavně jak jim předcházet. Jaké trable jste s Mac OS X měli? A jak jste je řešili? Postupovali byste při řešení problémů jinak? Napište nám své připomínky do diskuzí pod článkem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Swap

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 02.06.2004, 00:09
Odpovědí: 0

Co se tyka toho swapu, mnoha lidem by mohlo pomoci ho presmerovat na jiny disk (at jiz fyzicky ci logicky). Mozna by stalo na to zverejnit jak, prestoze se to uz parkrat probiralo

Odpovědět na příspěvek

RE: Swap

Autor: Peter Muž

Založeno: 02.06.2004, 07:28

Ja by som tiez uvital uplny navod ako to spravit. Vopred dakujem za kazde info. Majte sa pekne Jablckari :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Swap

Autor: slata Muž

Založeno: 02.06.2004, 07:47

No, ja jsem nekolikrat nekde cetl, ze u Panthera se to nedoporucuje. Tak by me zajimalo, co na tom je.

Odpovědět na příspěvek

RE: Swap

Autor: Frantisek Erben Muž

Založeno: 02.06.2004, 09:20

http://homepage.mac.com/j
schrier/index.html

Odpovědět na příspěvek

Presmerovat len na iny disk (alebo do raid pola)

Autor: Ja Muž

Založeno: 04.06.2004, 17:57

Presmerovanie swapov ma vyznam len vtedy ak ich presunieme na --iny-- fyzicky disk. Vtedy pracuju 2 disky naraz. Presun na inu particiu --toho isteho-- disku nema ziaden vyznam, pretoze tie swapy su nakoniec fyzicky tam kde aj boli, akurat na inom kotuci toho isteho disku :-)

Odpovědět na příspěvek

fsch

Autor: Petr Hrncir Muž

Založeno: 02.06.2004, 01:24
Odpovědí: 0

File system consistency check je podle komentaru pod stejnym textem na macosxhints zbytecny (pod Pantherem). poukazuje se tam na apple knowlegde database article, ktery naopak popisuje generovani problemu touto sluzbou, ktere na disku nejsou. fsch navic musi mit tusim atribut -f, aby vubec bezel na zurnalovanych discich... idealni je, a to je treba vsem doporucit, zurnalovani na vsech discich (i partitions) zapnout. ucinite tak v disk utility nebo v jagovi treba zminovanym Coctailem. Podle pozorovani a mereni je HFS+ Journaled dostatecne odolne proti ztrate dat, pokud zachovavate zakladni postupy a obcas doik zkontrolujete. HFS+ taky neni treba defragmentovat a treba Norton utilities jsou pod OS X spise zdrojem problemu nez cehokoli dobreho.

K volnemu mistu na disku je treba dodat, ze rychlost odezvy systemu prudce klesa, pokud na disku dochazi volne misto (a nejde jen o swap). Idealni je mit na jednotce asi jednu ctvrtinu (nebo rozumny pocet GB) volnou. V te souvislosti taky neni moudre vytvaret milion partitions - clovek si vzdycky pro jistotu nakou udela, ale cim vic tim hur (treba je dobre umistit objemne casti domaci slozky na jinou partitions a apliakce nechat na systemovem dilu).

Odpovědět na příspěvek

RE: fsch

Autor: Petr Hrncir Muž

Založeno: 02.06.2004, 01:28

Dneska jsem v razi:)
Trosku mi vadi, ze jste popsane postupy asi nevyzkousel a ze k fsch chybi podrobnejsi popis, ktery by funkci osvetlil i uplnemu laikovi. Jinak Vam fandim, ale obcas mam pocit, ze "se vic tvarite, nez delate"...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: fsch

Autor: Petr Mara Muž

Založeno: 02.06.2004, 08:04

Zdravím. Nevím podle čeho usuzujete, že jsem postupy nezkoušel. Že jsem neprobral 'fsck' do hloubky? Párkrát už jsem trable s Pantherem řešil a zatím úspěšně. Musím se přiznat, že problémy s diskem jsem dokázal vyřešit vždy pomocí Disk Utility.

Co se týče 'fsck' - tento článek jsem bral jako první ze série o správě a záchraně systému. Takže jsem nešel tolik do hloubky, jako bych mohl jít v dalších dílech, kde mohu fsck popsat více. Toto měl být rychlý návod pro každého, kdo se dostane do potíží. Předpokládám, že uživatel bude volit nejdříve opravu disku pomocí Disk Utility, než pomocí Terminalu a fsck, proto jsem se na něj tolik nezaměřil, ale informoval jsem o něm, jako o další možnosti.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: fsch

Autor: Petr Hrncir Muž

Založeno: 02.06.2004, 13:42

Pekny den. Zkratka jsem z toho mel takovy pocit - pokud byste fsch vyzkousel, tak byste vedel, ze bez -f proste nebezi... Ale to neni zas az takova katastrofa, jen me to proste trochu zarazilo.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: fsch

Autor: Petr Mara Muž

Založeno: 02.06.2004, 16:20

Také přeji hezký den, došlo asi k nedorozumění - uvedl jsem jen, že další možnost opravy je pomocí příkazu fsck, nikoliv, že je potřeba do terminalu zadat příkaz fsck - uvedl jsem to jako možnost bez vysvetleni, takze v pristim dile se na to zamerim vice.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: fsch

Autor: Petr Hrncir Muž

Založeno: 03.06.2004, 03:07

Pravda. Prehnal jsem to, omlouvam se. Chybela mi tam ta informace o -f/-fy a po nestastne srovnani s DiskUtility jsem si tam jeste neco dosadil mezi radky...:( Tesim se na dalsi dily. Kdysi jsem tady nake trobleshooting psal sam, je to nepochybne velmi dulezite tema.

Odpovědět na příspěvek

RE: fsch

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 02.06.2004, 04:51

To s tou problemovosti fsck nechapu - myslel jsem, ze je to to same, co dela Disk Utility? To prece nemuze byt nicim nebezpecne, uz jsem slysel nadavat na Nortony, na TechTooly, ale na tohle nikdy...
Jo a musi se tam napsat -fy
A Marovi diky za tema, ktere me ted par tydnu docela palilo - mozna by clanek mohl byt i podrobnejsi.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: fsch

Autor: nemo Muž

Založeno: 02.06.2004, 12:06

IMO fsck *neni* totez, co Disk Utility. Disk Utility se v terminalu jmenuje "diskutil". Viz "man fsck" a "man diskutil".

fsck napr. neopravi spatne nastavena prava u souboru. Oprava prav v terminalu je "diskutil repairPermissions /"

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: fsch

Autor: Petr Hrncir Muž

Založeno: 02.06.2004, 13:46

Omlouvam se, mozna jsem se nepresne vyjadril. Nezpusobi problemy, ale na zurnalovanem disku ohlasi chyby, ktere na nem nejsou... Podle Apple na zurnalovanych discich ABSOLUTNE nema vyznam. Podle lidi trochu vyznam ma, ale marginalni. Taky obcas fsch -f projedu, ale spise pro ten pocit, nez z jakychkoli realistickych pohnutek:)) Pekny den!

Odpovědět na příspěvek

Mail

Autor: Tomas H. Muž

Založeno: 02.06.2004, 08:16
Odpovědí: 0

Momentalne mne trapi aplikace Mail (10.2.8). Po jednom spusteni, kdy byla vybrana slozka Nevyzadane maily, se chvilku vrtel micuda a pak aplikace zmizela. Vymazal jsem mbox junkmail a Mail fungoval do te doby, nez jsem chtel stahnout postu. Natahl tak 2 maily a pak zuchl. Odesilani funguje. Smazal jsem predvolby, opravil prava, nic nepomohlo.
Predem dekuji za nejakou napovedu.

Odpovědět na příspěvek

RE: Mail

Autor: wizzi Muž

Založeno: 02.06.2004, 11:58

mne se skoro to same stalo pod 10.2.5 a hral jsem si s tim asi 14 dni, zkousel vsechno mozny a pak jsem radsi vytvoril novyho uzivatele a bylo po problemu!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Mail

Autor: Tomas H. Muž

Založeno: 02.06.2004, 12:12

Ja jsem zacal pouzivat Gyaz, naimportoval schranky a zatim mi to vyhovuje.
Vytvorit noveho uzivatele je stejne pracne jako preinstalovat system. Opicit se po WINuserech opravdu nechci. Trochu mne znepokojuje, ze aplikace z niceho nic prestane fungovat. Navic od Apple.

Odpovědět na příspěvek

panther nejde vypnout

Autor: lubos Muž

Založeno: 02.06.2004, 09:24
Odpovědí: 0

Panther (US 10.3.3 i po upgrade na 10.3.4), nejde vypnout, nefunguje shut down, restart ani logout u žádného uživatele, nepomohly cache, permissions ani disk utility ani upgrade 10.3.4; nechce se mně přeinstalovavat; nevíte někdo, co s tím?
(mám PB 12'')

Odpovědět na příspěvek

panther nejde vypnout

Autor: lubos Muž

Založeno: 02.06.2004, 09:25
Odpovědí: 0

Panther (US 10.3.3 i po upgrade na 10.3.4), nejde vypnout, nefunguje shut down, restart ani logout u žádného uživatele, nepomohly cache, permissions ani disk utility ani upgrade 10.3.4; nechce se mně přeinstalovavat; nevíte někdo, co s tím?
(mám PB 12'')

Odpovědět na příspěvek

RE: panther nejde vypnout

Autor: franta Muž

Založeno: 02.06.2004, 14:14

zkuste smazat nvram a Power Management Unit (reset PMU se u kazdeho notebooku dela jinak) vice naleznete na apple.com

Odpovědět na příspěvek

RE: panther nejde vypnout

Autor: gylf Muž

Založeno: 02.06.2004, 16:46

Mrkni jestli nemas v System Preferences v Accounts panel Login Options zatrzeny "Hide the Sleep, Restart, and Shut Down buttons"

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: panther nejde vypnout

Autor: Pavel Muž

Založeno: 02.06.2004, 17:11

he he, tohle říct sekretářce tak letím i s jabkem po schodech :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: panther nejde vypnout

Autor: Marek Muž

Založeno: 02.06.2004, 19:45

to bys asi spis rikal IT, ktery to ma na starosti ne ?

Odpovědět na příspěvek

XP RULEZZ

Autor: kabbana Muž

Založeno: 02.06.2004, 09:56
Odpovědí: 0

uz ty macy hodte ze skaly a kupte si poradny komply:)

Odpovědět na příspěvek

RE: XP RULEZZ

Autor: Tomáš R. Muž

Založeno: 02.06.2004, 12:22

Zdravím,

mám možnost porovnávat (MacOS X a Win2000) a v obou se mi dělá dobře. Obojí má plusy a mínusy. Win v práci, Mac doma. Jinak Apple má super notebooky (PowerBook), doporučuju před případným nákupem aspoň zkusit, fakt dlouho jsem váhal, mým požadavkům vyhovovaly pouze Apple PowerBook a Sony Vaio + WXP. Nakonec vyhrál Apple jenom proto, že rád zkouším nové věci. A nelituju. Ale Windows přirozeně používám pořád a hodně - minimálně v práci a ve škole...

Odpovědět na příspěvek

RE: XP RULEZZ

Autor: czeXit Muž

Založeno: 02.06.2004, 13:08

ze skaly shodim ja tebe a smajliky muzes ryt nehtama za letu...

Odpovědět na příspěvek

Obarvit bezpečné soubory

Autor: Kessa Muž

Založeno: 02.06.2004, 09:57
Odpovědí: 0

Měl jsem na devítce zvyk, že když byl sytém dlouhodobě stabilní, tak jsem si všechny stávající doplňky, panely a preference obarvil pomocí visačky na konkrétní barvu. Když pak přišel problém, mohl jsem celkem najisto jít po neobarvených souborech. Díky za připomenutí, udělám to i v desítce :-)

Odpovědět na příspěvek

Velmi dobre tema !

Autor: Pes Karter Muž

Založeno: 02.06.2004, 10:21
Odpovědí: 0

Tak za tenhle serial se osobne primlouvam, aby mel alespon deset dilu :-) Kdyz pujde do hloubky problemu tim lepe. Pouzivat utility typu Cocktail je urcite dobre, lepsi je ale podle mne vedet, co ta utilita dela a proc to tak dela a umet si v pripade potreby poradit sam, treba pomoci terminalu.

Na Windows bylo problemu nepocitane, ale za ta leta praxe jsem si vzdycky umel poradit. Na Macu v desitce se nejak nemuzu v tomto smeru zorientovat a dost mi to vadi. Verim, ze je nas snad takovych vic :-)

Odpovědět na příspěvek

Nestartující Mail a Safari

Autor: Petr Jandík Muž

Založeno: 02.06.2004, 10:50
Odpovědí: 0

Občas se mi stává, že se nenasteruje Mail a Safari. Visí, čumí a neukáže okno. Po dlouhém zkoumání i konzultacích s experty (OC, TH) se na nic nepřišlo, ani přeinstalace nepomohla. Nakonec jsem pokusničením zjistil, že se občas po startu neaktivují fonty a pomůže odlogovat a znovu nalogovat téhož uživatele.
Třeba to taky někomu pomůže.

Odpovědět na příspěvek

RE: Nestartující Mail a Safari

Autor: Tony Muž

Založeno: 02.06.2004, 12:36

Nejenom uvedene programy. Stava se mi, ze nenastartuji ani Preview nebo nektere polozky v System Preferences. Zalozil jsem novy ucet, na chvili to pomohlo, ale ted je to opet zpatky. Urcite to ma nejakou souvislost s praci s fonty, protoze vzdy mi pomuze nastartovat do pozadi FontBook... a vse startuje a bezi jako na dratku.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Nestartující Mail a Safari

Autor: Petr Jandík Muž

Založeno: 03.06.2004, 10:20

To je pravda, Preference taky nešly a pokud jsem zapomněl otevřené okno na vkládání glyfů Unicode (jedna z voleb klávesnice), bylo to taky v čudu. Dokonce mi jednu dobu nestartoval ani Finder.
Pomohlo mi FontBookem aktivovat základní fonty (jednou se mi samovolně zakázal Courier) a zatím vždy pomohlo se odlogovat a zase nalogovat - ani to nemusel být jiný uživatel.

Odpovědět na příspěvek

super!

Autor: fandango Muž

Založeno: 02.06.2004, 12:03
Odpovědí: 0

jako MAC OS X beginner se primlouvam za pokracovani a za nakousnuti oprav z terminalu... bez uziti externiho softwaru

Odpovědět na příspěvek

MAC?

Autor: WWW Muž

Založeno: 02.06.2004, 12:11
Odpovědí: 0

Jedine WinXP!!!Mel jsem MacOS X a hruza! Nestabilni, padal, problemy...presel jsem na Win XP a nadherna pohodicka uplne se vsim...

Odpovědět na příspěvek

RE: MAC?

Autor: Tomáš R. Muž

Založeno: 02.06.2004, 12:19

Zdravím.

I já jsem měl WinXP (šlohnuté) a v pohodě. Teď mám MacOS X (10.3.4) a taky v pohodě. Asi to nebude systémem, ale způsobem práce, nemyslíte? Ať Vám Váš systém šlape, ať už je to kterýkoliv.

Tomáš

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: MAC?

Autor: WWW Muž

Založeno: 02.06.2004, 12:22

Ano Tomasi, presne tak, pokud slape, tak je mi taky jedno, zda Wokna ci MAC.....treba priste to bude opet MAC.

Odpovědět na příspěvek

RE: MAC?

Autor: rincewind Muž

Založeno: 02.06.2004, 12:53

U těch XP je trošku potíž v tom, že s některým hardwarem si nesednou. Stejně tak záleží na tom, co se s tím strojem dělá - při psaní ve wordu je asi jedno, jestli běží pod osx nebo wxp, ale pokud jde o náročnější práci práci se spoustou souborů, nejlépe videa, má winxp tendenci zadrhávat (když se vám restartuje na celkem nadupané mašině explorer [ne ie] už potřetí během hodiny, tak to trochu naštve). Co se týče jejich způsobu práce s diskem, je na můj vkus trochu marťanská - na 60GB parition zabírala složka RECYCLED 7GB - a přitom byla prázdná [tj. nebyly tam ani skryté soubory! - dosud nechápu jak je to možné]. To, že složka windows má několik GB už po půl roce vadit nemusí, ale když klesne velikost volného prostoru na systémové jednotce pod cca 900 MB, tak stroj s 512 MB RAM DOST zřetelně zpomalí [windows, aplikace kupodivu ne] - téměř na úroveň 486... Takových věcí by se dala najít ještě spousta. Příspěvek nebyl myšlen jako útok na XP, ve srovnání třeba s 95/98/ME je to doslova zázrak, ale poukaz na to, že to co se na první pohled může zdát dle třpytu zlatem jím ve skutečnosti po bližším seznámení být vůbec nemusí...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: MAC?

Autor: Pes Karter Muž

Založeno: 02.06.2004, 13:06

Ja jsem presel na Apple prave z duvodu zpracovani videa. Strih videa na PC s Windows XP me malem privedl do blazince. Pritom vsechno ostatni fungovalo. PC bylo vcelku kvalitni, zadne hry, zadne caste instalace blbosti, stabilni konfigurace. Strih videa jsem presto nezdolal. Nerikam, ze to na PC nejde. Ja mel ale neustale problemy. Vytuhavani, zamrzani, nestabilita. Nebyl jsem schopen dokoncit jediny projekt. Tak jsem presel na Maca a dnes si jenom nadavam, ze jsem to mel udelat daleko driv.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: MAC?

Autor: WWW Muž

Založeno: 02.06.2004, 13:13

Urcite ANO - video jedine na MACu!!!Ikdyz nekdo to zvlada i na PC...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: MAC?

Autor: Martin Muž

Založeno: 02.06.2004, 15:14

Známý (majitel IT firmy) se pokoušel střihat video na PC. Stále to nešlo a nakonec zjistil, že pokud ráno zapne periferie (kamera, FW disk, tiskárna, ...) v jiném pořadí, systém se i jinak chová. Přešel na Mac a vše v pohodě.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: MAC?

Autor: Mip Muž

Založeno: 03.06.2004, 18:33

Mam certifikovany stroj IBM na tom mi bezi AVID je to profi aplikace na strih videa a filmu (90% filmu je strihano na AVIDU) bezi bez nejmensiho problemu a rychleji nez na jakemkoli MACu, drive AVID byl i pro Mac.A co chci dodat nepada to !!!1
Ono take zalezi co za software pouzivate.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: MAC?

Autor: Pes Karter Muž

Založeno: 03.06.2004, 19:09

No ovsem, jenomze ja jsem amater a striham si pro radost. I kdyz hodne a casto, tak jen amatersky, nezivi me to. Takze Avid na IBM urcite chodit bude. Jenomze to uz jsme mimo oblast amaterskeho strihu. A na to mi vyhovuje Mac s iMovie.

BTW Avid produkty jsou pro platformu Apple stale, ne ze byly drive.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: MAC?

Autor: Mip Muž

Založeno: 04.06.2004, 12:49

Mate pravdu myslel jsem high-end AVID aplikaca ktere na Applu nejsou, ale nadruhou stranu myslim, ze AVID nabizi neco jako AVID DVxpres ktery je uplne zdarma tudis urcen i pro Vas amaterskeho strihace. Doporucuji urcite zkusit myslim, ze instalace je i pro Mac. Jist chapete , ze pokud tu ctu jak PC je nevhodne na video a sam jsem sestrihal nekolik desitek reklam na PC musim se smat.Chyba urcite neni v hardwaru nebo ve Windows , je to pouze v uzivatelskem pristupu.

Odpovědět na příspěvek

Avid DVxpres na Mac

Autor: Petr Jandík Muž

Založeno: 04.06.2004, 13:10

AVID DVxpres pro Mac existuje. I jsem si ho stáhl a nainstaloval, pustil, a zase zavřel a smazal. Pro amatéra je to dost těžko stravitelný systém. Na většinu věcí mi stačí iMovie, a pokud by mi nestačil, sáhl bych spíš po Final Cutu.
Na PC existuje pro amatéry Movie Maker, ale ten je o dost hloupější, než iMovie na Macu.
Pokud se srovnání XP-MasoX týká, Masox mi přijde uživatelsky příjemnější (až na to přehazování klávesnic) ale rozdíl není až tak veliký.

Odpovědět na příspěvek

Avid DVxpres na Mac

Autor: Petr Jandík Muž

Založeno: 04.06.2004, 14:54

AVID DVxpres pro Mac existuje. I jsem si ho stáhl a nainstaloval, pustil, a zase zavřel a smazal. Pro amatéra je to dost těžko stravitelný systém. Na většinu věcí mi stačí iMovie, a pokud by mi nestačil, sáhl bych spíš po Final Cutu.
Na PC existuje pro amatéry Movie Maker, ale ten je o dost hloupější, než iMovie na Macu.
Pokud se srovnání XP-MasoX týká, Masox mi přijde uživatelsky příjemnější (až na to přehazování klávesnic) ale rozdíl není až tak veliký.

Odpovědět na příspěvek

RE: Avid DVxpres na Mac

Autor: Mip Muž

Založeno: 04.06.2004, 16:58

Ono jde spis o to jestli clovek jen radi zabery jeden za druhym a nebo vytvari strihovou skladbu ktera ma hlavu a patu a neco vyjadruje, rychlost strihu atd.. Nechci nic propagovat ale zkuste ho jeste jednou a uvidite, ze i vysledek bude jiny.
Me je to vice mene jedno OS X mi prijde jednodusi na ani ne na ovladani ale na moznosti vnitrniho nastaveni. Clovek ktery se u XP zamota v Control panelu muze opravdu ponastavovat kde co aniz by tusel co se stane.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Avid DVxpres na Mac

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 04.06.2004, 18:30

Ehm, otazka je, zda to clovek nastavovat CHCE. K tomu aby si sestrihal video z dovoleny, nebo klidne i video pro firmu, nepotrebuje zas tolik featur. Kazdopadne - ten Xpress sem nezkousel, ale slysel na nej velmi velmi spatne reference, jak z hlediska pouziti, tak instalace a podobne. Ale jak rikam, je to z druhe ruky - rozhodne bych ho vsak na zaklade techto informaci nedoporucoval.

Odpovědět na příspěvek

RE: MAC?

Autor: ANo Muž

Založeno: 02.06.2004, 13:00

Buhvi, cos mel za verzi, ty prvni opravdu za moc nestaly. Ja mam Mac OS X, porad instaluju a odinstalovavam utility, vrtam se v systemu, delam nejaky ten software. A nemuzu si stezovat, staci dodrzovat par jednoduchych pravidel a systemu bezi a bezi, dokonale stabilni. Spoustu veci bych si v OS 9 vubec nemohl dovolit. Obecne muze byt nestabilni jakykoli OS, je jen treba rozlisovat pripady, kdy za to muze uzivatel. Mozna i nejakym tem zakladnim pravidlum slusneho chovani vuci OS by se clanek mohl venovat (co se neposkodi, neni treba opravovat).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: MAC?

Autor: WWW Muž

Založeno: 02.06.2004, 13:07

Prave o to jde - kdyz OS klape, je mi jedno, zda Win ci Mac, ale musi to sedet...nekdy staci i malickosti a vse je v trapu a nekdy si uzivatel dela a mysli, co chce a pak se divi, ze nejde to ci ono - vim to. Mne zatim super slapou WinXP.

Odpovědět na příspěvek

RE: MAC?

Autor: lapis Muž

Založeno: 02.06.2004, 13:16

Potesil jste mne, ze se nekdo venuje pocitacove nevzdelaným. Mam vsak WINXP a ty mne stale na Internetu písí bez háckua to jeste sifry.
Jestli víta jek na n, poradte prosím.
ladislav písarrík

Odpovědět na příspěvek

RE: MAC?

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 02.06.2004, 16:22

S XP uz nechci mit nic spolecneho :-( Fungovaly presne jeden den, pak uz nenabootovaly. A jejich slavny navrat k nejakemu predchozimu stavu neudelal vubec nic :-( Diky, nechci...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: MAC?

Autor: BS Muž

Založeno: 02.06.2004, 17:09

to až tak :) asi chyba mezi židlí a klávesnicí :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: MAC?

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 02.06.2004, 20:52

Presne tohle jsem cekal. Ale nijak jsem se nehrabal v systemu, nainstaloval jen system Photoshop, antivir a snad jeste neco. Nic jineho. Jestli tohle XPcka nepreziji, potez panbuh. Krom toho totez o klavesnici a zidli mohu rici v pripade uzivatele prvniho prispevku a MacOS X, ne?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: MAC?

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 03.06.2004, 01:40

Nebo to reknu jinak. Nebudu tvrdit, ze jsem nejaky guru. Nejsem. Ale rozhodne jsem o neco vic nez "bezny uzivatel". Samozrejme neznam mnoho veci a delam radu chyb. Ale jestlize se system slozi po nainstalovani cca programu (zadny smejd na otestovani, co to vubec dela) u cloveka rekneme prumerne zdatneho, tak je to na povazenou. Nehlede na to, ze se nedokazal vratit k puvodnimu stavu, prestoze ma tuto funkci zabudovanou. To je take chyba uzivatele?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: MAC?

Autor: Mip Muž

Založeno: 03.06.2004, 18:36

Tak to jste asi udelal neco blbe, neni spatne se podivat do helpu nez pouziji nejakou funkci o ktere nic nevim.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: MAC?

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 03.06.2004, 20:10

:-) To je zajimave, ze za to muze vzdy uzivatel... Navrat se nepodaril uz vice lidem, co znam. Navic jsem manual cetl a u teto funkce toho opravdu nejde moc nastavit... Ale ja vim, Wokna jsou zkratka dokonala. Me tohle fascinuje - podle teto diskuze mame opustit Masox, protoze nekomu blbnul, ale to ze blbnou nekomu jinemu Wokna uz neni jejich chyba, ale uzivatele. At ziji dva metry panove ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: MAC?

Autor: Mip Muž

Založeno: 04.06.2004, 12:40

Tak jsem to nemyslel sam pozivam OSX, WinXP, Irix a pokud muzu ric tak od WIN NT 4 mi Win nespadli, jasne spadla nejaka aplikaca ale OS nikdy v praci nam jedno PC padalo, nekoho napadlo udelat test RAM a vysledek byl ze jeden DDR DIMM byl vadnej, vymenil se a poc chodi skvele. Jediny co muzu rici je to pokud si nekdo koupi znackovej poc myslim tim IBM,HP, DELL atd Win budou chodit ok.
Stejne jako chodi OS X nebo IRIX.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: MAC?

Autor: WWW Muž

Založeno: 04.06.2004, 12:49

Sam mam DELL a na nich WinXP a bezi to jedna basen!!!!!!!! No proste nadhera! Radost pracovat!!!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: MAC?

Autor: Mip Muž

Založeno: 04.06.2004, 17:06

Dell je skvelej nenecham na nej dopustit. O tom to je nema smysl srovnavat odladeny pocitac jako je Apple s nejakym srotem co nekdo zbastlil v garazi aby to bylo co nejlacinejsi. Kdyz uz porovnavt tak s necom co je take poradne udelany treba jako Dell nebo HP

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: MAC?

Autor: pt Muž

Založeno: 04.06.2004, 20:00

Na mém garagemade PC s WinXP běžně běhá AVID, Boris Red, After Effects, Photoshop a pár
dalších - bez problémů. Na vyzkoušení jsem tady mněl Mayu, 3ds max, Combustion - bez problémů.
S Photoshopem na PC mám zkušenosti od verze 6 po současnou CS na různých HW konfiguracích
pod W2k a XP - bez problémů. Nemám naprosto nic proti Macům, nejsem agent ani obdivovatel
Microsoftu a už vůbec se nechci zapojovat do hloupých diskusí o tom, který OS je lepší,
ale když tady někdo opakovaně fňuká jak mu instalace Photoshopu skolila XP a vydává to
za chybu systému, hmm .... Nemám patent na rozum a rozhodně nechci zobecňovat,ale
troufnu si říct, že chyba není ani ve Photoshopu ani v XP, ale velmi pravděpodobně v té
ošklivé škatuli pod stolem, nebo ... dost možná ... sedí za stolem ... :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: MAC?

Autor: pt Muž

Založeno: 04.06.2004, 20:08

Fuj, nakopíroval jsem to z Notepadu - zase jedna chyba za stolem :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: MAC?

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 04.06.2004, 20:09

Samozrejme - uz jsem to tu psal. To, ze neco funguje vam, jeste neznamena, ze bude fungovat nekomu jinemu (i kdyz neudela zadnou chybu). Pripomina mi to moje dohadovani s jednim "tvurcem stranek" Seznamu. Podle nej jsem byl blbej, protoze ty stranky udelal dobre - vzdyt na jeho pocitaci se zobrazovaly spravne... Ze tam ale byly blbe definovane pisma a hlavicka a na jinych pocitacich tudiz spatne cesky, to uz je jedno...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: MAC?

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 04.06.2004, 20:04

Tak tohle byl Dell... S tou firmou uz jsem mel nekolik incidentu a uz s ni nechci nikdy nic mit :-(
Jinak pameti jsou casto problem. Me Masox na jednom pocitaci take padal. Vymena pameti a je klid.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: MAC?

Autor: WWW Muž

Založeno: 07.06.2004, 09:58

Tak jsem opet po vikendu na compu a DELL s WinXP mi slape jak jinak - jedna basen a supeeer!!!
Ale nechci hanit MAC-atche :-))Proste kazde ma to svoje a kdyz to slape, je to opravdu sumafuk!!!Jen nekdy ta kompatibilita :-)))))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: MAC?

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 08.06.2004, 00:03

No prave - kompatibilita byl jeden problem, co jsem s Dellem mel. Pak jeste neco a posledni kapka byla, kdyz odesla zalozni baterka na boardu. Oni ji ti kreteni pridelaji bodovym svarem, aby nesla menit a pro zakazniky (ani pro jejich servisaky) v booku vubec neni. Tj po odejiti baterky (zivotnost cca 3-4 roky) se muze book vyhodit nebo vymenit desku, coz je samozrejme drazsi nez novy pocitac. Dobrej kseft na pravidelnou obmenu HW jejich zakazniku. Na to fakt nemam zaludek, aby ze me nekdo delal takoveho blbce

Odpovědět na příspěvek

Update 10.3.2

Autor: jremen Muž

Založeno: 02.06.2004, 21:33
Odpovědí: 0

No, aby som aj ja pridal trochu. V praci mame okrem inych Aplov aj posledneho eMaca, 1 G. Bol tam predinstalovany system 10.3.2. Okrem toho, ze sa od sameho zaciatku nedal v ovladacich paneloch stiahnut jas na minimum a ze padali aplikacie/DTP studio/ preblikava monitor, akoby boli vadne kable ako onehda v Performe 5200 to slapalo. Ale! Po vymene zakl. dosky a dovezeni som dnes updatoval system na 10.3.3. A po restarte system nabootoval az po okno, kedy ma nabehnut teplomer a nic. Kurzorom sa dalo hybat, nic viac. Disk utility nepomohli, prikazy cez terminal npomohli a tak zajtra ide znova do servisu. Sef zuri. Inac, vsetky Macy s predinstalovanym sytemom OSX od vyroby/ a ze mi ich preslo dost rukami/ som musel vsetko smazat, preformatovat, naintalovat system nanovo z CD a bolo po problemoch. Ale dnes som zostal v praci vytoceny, vyzeral som ako blbec. Takze, v com to je, ze doma na G4 400 MHz to ide bez problemov a na relativne novej masine 1G s 1G pamete nie?

Odpovědět na příspěvek

RE: Update 10.3.2

Autor: WWW Muž

Založeno: 03.06.2004, 10:56

Jsou to krapy!!!

Odpovědět na příspěvek

RE: Update 10.3.2

Autor: George Muž

Založeno: 23.06.2004, 16:54

tomuto jednoducho hovorim zle odladeny system ,pokial nieje problem v hardware tak jedine v systeme ,tazko poradit v takejto situacii treba vidiet, dufam ze nepouzivas lokalizaciu?
velakrat sa mi stalo ze bol problem aj tam.
drzim palce.

Odpovědět na příspěvek

Pro WinXP existuje take navod...

Autor: Toman Muž

Založeno: 05.06.2004, 10:14
Odpovědí: 0

...kterak je udrzet v dobre kondici. Kdysi jsem slysel, ze Winows se stavaji nestabilnejsimi s kazdym restartem. Bylo to mineno jako zert ale pak jsem zjistil, ze na tom neco je :-) Kdyz jsem restartoval kazdy den tak bylo zpomaleni uz po pul roce citelne a po roce se system spoustel uz cca 3x dele a delal psi kusy. Ted tam mam WinXP opet rok ale provozovane v jinem rezimu - restart v prumeru jednou za 2 mesice (momentalne mi bezi pocitac v kuse jen 15 dnu protoze jsem dokupoval disk). Pocitac je stale skoro stejne svizny jako po instalaci a nedela zadne problemy. Pritom se jinak zpusob vyuziti nezmenil- Oracle, MS SQL, Java, .NET, hry :-) S videem moc nepracuju maximalne obcas neco grabnu z DVD a prevedu do xvidu. Na druhou stranu mam procesor porad vytizeny na 100% (distribuovany vypocet SETI@Home- hledam ufony). Jinak pad systemu (blue screen ci vytuhnuti) jsem uz asi tri roky nezazil. Aplikace obcas zuchne hlavne teda priserny Microsofti InterDev :-(

Dalsi veci je, ze PCckari sve kompy hodne casto prilis pretaktuji a pak se divi ze to pada. Ja mam svou p4 2.6 na 3.2 bez zvedani napeti. Mam overeno, ze to bezi stabilne i na 3.3 rovnez bez zvedani napeti ovsem abych mel 100% jistotu tak to nechavam na 3.2.

Musim rovnez pochvalit Linux. Spolupracovnici z kancelare pouzivaji pro svou praci vylucne ten. Instalovali ho jeste pred mym prichodem do firmy (4 roky), od te doby delaji jen updaty (zadny reinstall normalne si z netu potahaji updaty a nainstaluji za behu systemu). Zadne pady aplikaci... proste pohoda.

Odpovědět na příspěvek

nechce nastartovat system

Autor: dag Muž

Založeno: 06.06.2004, 09:35
Odpovědí: 0

Vyndal jsem baterku z PB G3, dal ji na repas a asi vypli proud, nevím. Teď mi sice PB zahraje, objeví se jablko, ale to je vše. Při startu z CD obcas disk utility vůbec nenajde HD /byl hodně plnej/ po opravě file dám restart, obcas se dostanu až ke svému uživateli, ale než naběhne Desktop PB úplně ztuhne. Můžu nějak zachránit soubory?

Odpovědět na příspěvek

RE: nechce nastartovat system

Autor: WWW Muž

Založeno: 07.06.2004, 10:02

:-)))))))) No comment:-((((((((

Odpovědět na příspěvek

RE: nechce nastartovat system

Autor: George Muž

Založeno: 23.06.2004, 16:41

to stou baterkou a prudom je smola.
pokial mas na PBG3 FireFire tak si ho skus pripojit k inemu macu a odzalohuj si to vsetko a potom skus experimentovat nikdy nic nerob pred zalohou.
podalsie to ze si mal dost plny HDD to nieje moc dobre a treba priebezne robit poriadok v pocitaci, vzdy minimalne 1GB free pokial si to nemas kde odzalohovat na iny komp tak skus zajst do servisneho stredska a ked su dobry tak ti to odtial dostanu vsetko von sice si zaplatis ale stale lepsie ako prist o vsetky data ,problem je pravdepodobne v tom ze ked ti padla elektrina tak sa narusila struktura systemu a cele ti to zacalo blbnut.
po tom co sa to odzalohujes nainstaluj nanovo system a vsetko vrat spat a davaj si viac pozor na data ,ked nemaz zalohu tak su na nezaplatenie.

G

Odpovědět na příspěvek

InDesign

Autor: Zrwx Muž

Založeno: 13.06.2004, 18:56
Odpovědí: 0

Dotaz ohledne indesignu /zkousene 2.0CE a 2.0.2CE/ jiz delsi dobu tak nejak delam v osx a mam problem ze neustale pada indesign a to az tak ze ihned po spusteni /pri jakekoli malickosti jako pohnuti prazdne stranky rukou apod./ az me to prinutilo ke smazani disku, preformatovani a nainstalovani ciste jen 10.3.3 /posleze novy 10.3.4/ a nic nez indesign a problem pretrvava-jiz vazne nevim cim by mohla byt chyba-dekuji za pripadnou radu

Odpovědět na příspěvek

RE: InDesign

Autor: Petr Jandík Muž

Založeno: 13.06.2004, 19:14

Pomoc je jednoduchá. Stáhnout ze stránek Amsoftu přizpůsobené pluginy a provést aktualizaci ID.

Mnoho úspěchů.

Odpovědět na příspěvek

lecit Tigera ?

Autor: milada13 Muž

Založeno: 22.06.2006, 13:59
Odpovědí: 0

Existuje take nejakyx "Tiger Cache Cleaner" ? Diky.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: