Jak Apple bojuje o školství? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Jak Apple bojuje o školství?

14. listopadu 2000, 00.00 | V čem se liší postoj Apple ke školství u nás a v USA? Který z přístupů může vést k úspěchu a za jakých podmínek?

Vím, že rozdíl mezi postavením Apple v USA a u nás je propastný, přesto je dobré sledovat dění na americké scéně a porovnávat jej se situací u nás. Ono ve svém důsledku se pak ukáže, že ani ve Spojených Státech není všechno zlato, co se třpytí, což demonstruje následující případ.

Jestli něco drželo Apple v období úpadku nad vodou v očích veřejnosti, tak to byla velice silná pozice v americkém školství. Apple již od svých počátků investovalo nemalé úsilí do prosazení svých počítačů zejména na středních a vysokých školách po celé Severní Americe. Výsledkem je skutečnost, že již dlouhou dobu je Apple nejpoužívanější značkou na amerických školách. Tedy minulý týden přispěchala společnost Dell s ohlášením, že tomu tak již není, ale zatím není příliš jasné, jak se situace doopravdy má. Dell tvrdí, že podle Dataquestu klesl podíl Apple na pouhých 12,5%, přičemž Dell uzmul celých 15,1%. Apple se brání tím, že Dataquest nezahrnuje do svých statistik přímé prodeje do jednotlivých škol realizované bez vládního zprostředkování, a že ve skutečnosti si Apple stále drží více jak 30% podílu.

Vše vzniklo na základě dvou skutečností. Tou první je nová politika Dell, který v tomto roce nasadil výrazně dumpingové ceny pro americké školy a díky tomu se hodně úspěšně prodává v tomto segmentu. Druhým důležitým faktorem je strategie Apple. Ten má ve školství "nasazeno" přes 600 spolupracovníků plus cca 250 studentů, přes které komunikuje s konkrétními školami, přímo dodává hardware, software i služby. Tímto stylem se mu daří poměrně úspěšně obcházet byrokracii a podporovat přímo jednotlivé školy.

Tolik k situaci v USA. Nyní bych rád nastolil paralelu s našim školstvím, protože osobně v americkém modelu vidím mnoho zajímavého i pro naše poměry. Není žádným tajemstvím, že zastoupení Apple na našich školách je řekněme mizivé. Důvodem je zejména skutečnost, že výpočetní technika se v posledních 12ti letech nakupovala do škol velmi živelně s jediným kritériem, kterým byla pořizovací cena za kus. Důvodem není ani tak krátkozrakost vedení škol, protože TCO faktor si snad aspoň někdo z nich uvědomuje, ale spíš extrémní nedostatek financí a překotnost vývoje. Svoje sehrály i osobní vazby na dodavatelské společnosti a tlak prodejců, který ze strany Apple u nás dlouho chyběl.

Podobná situace je v podstatě ve všech post-komunistických zemích, i když třeba v Polsku se loni podařilo dodat do škol velké množství iMaců za extrémně příznivou cenu. Podle našich informací se v ČR přes všechny nové snahy stále nedaří dostat Apple do škol, což je smutnou výstrahou pro nás všechny. A jaký je postoj samotných kantorů?

Počítače jsou zejména pro středoškolské učitele v lepším případě pracovní pomůckou a jejich osobní vztah k této technice je spíš chladnější. Výjimku tvoří nadšenci, kteří však ve většině případů patří k PC fandům, což vyplývá již z celkového podílu Apple na českém trhu. No a právě zde je zakopán pověstný pes. Na školách o Apple v podstatě nikdo nestojí, protože je ani nezná. Pokud Apple v Americe někým způsobem zajistilo skoro tisícovku "styčných důstojníků", tak u nás se budou dobře počítat na prstech.
A samozřejmě je zde i otázka ceny. Stejně jako v USA platí dumpingové ceny na ministerstvo školství, tak levnější PC se prodávají do našich škol. Velké zakázky, pro které by snad Apple připravilo nějaké speciální podmínky, se u nás přes všechny sliby úředníků stále nějak nekonají.

A řešení? Jedinou cestou je trpělivá propagace a osvěta všude, kam se podíváme. Chápu, že CDS není zrovna velká společnost a peněz z přímo z Applu se zatím dovolává marně, přesto je důležité se nevzdat. Vždyť jeden zapálený profesor může působit na desítky až stovky studentů. To je přesně ten potenciál, kterého Apple využil v USA, a kterého se musíme chytit i u nás. Vždyť každý investovaný iMac se vrátí v prodejích během několika let. Není to námět na zamyšlení i pro dealery?

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: