Jak Apple bojuje o školství? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Jak Apple bojuje o školství?

14. listopadu 2000, 00.00 | V čem se liší postoj Apple ke školství u nás a v USA? Který z přístupů může vést k úspěchu a za jakých podmínek?

Vím, že rozdíl mezi postavením Apple v USA a u nás je propastný, přesto je dobré sledovat dění na americké scéně a porovnávat jej se situací u nás. Ono ve svém důsledku se pak ukáže, že ani ve Spojených Státech není všechno zlato, co se třpytí, což demonstruje následující případ.

Jestli něco drželo Apple v období úpadku nad vodou v očích veřejnosti, tak to byla velice silná pozice v americkém školství. Apple již od svých počátků investovalo nemalé úsilí do prosazení svých počítačů zejména na středních a vysokých školách po celé Severní Americe. Výsledkem je skutečnost, že již dlouhou dobu je Apple nejpoužívanější značkou na amerických školách. Tedy minulý týden přispěchala společnost Dell s ohlášením, že tomu tak již není, ale zatím není příliš jasné, jak se situace doopravdy má. Dell tvrdí, že podle Dataquestu klesl podíl Apple na pouhých 12,5%, přičemž Dell uzmul celých 15,1%. Apple se brání tím, že Dataquest nezahrnuje do svých statistik přímé prodeje do jednotlivých škol realizované bez vládního zprostředkování, a že ve skutečnosti si Apple stále drží více jak 30% podílu.

Vše vzniklo na základě dvou skutečností. Tou první je nová politika Dell, který v tomto roce nasadil výrazně dumpingové ceny pro americké školy a díky tomu se hodně úspěšně prodává v tomto segmentu. Druhým důležitým faktorem je strategie Apple. Ten má ve školství "nasazeno" přes 600 spolupracovníků plus cca 250 studentů, přes které komunikuje s konkrétními školami, přímo dodává hardware, software i služby. Tímto stylem se mu daří poměrně úspěšně obcházet byrokracii a podporovat přímo jednotlivé školy.

Tolik k situaci v USA. Nyní bych rád nastolil paralelu s našim školstvím, protože osobně v americkém modelu vidím mnoho zajímavého i pro naše poměry. Není žádným tajemstvím, že zastoupení Apple na našich školách je řekněme mizivé. Důvodem je zejména skutečnost, že výpočetní technika se v posledních 12ti letech nakupovala do škol velmi živelně s jediným kritériem, kterým byla pořizovací cena za kus. Důvodem není ani tak krátkozrakost vedení škol, protože TCO faktor si snad aspoň někdo z nich uvědomuje, ale spíš extrémní nedostatek financí a překotnost vývoje. Svoje sehrály i osobní vazby na dodavatelské společnosti a tlak prodejců, který ze strany Apple u nás dlouho chyběl.

Podobná situace je v podstatě ve všech post-komunistických zemích, i když třeba v Polsku se loni podařilo dodat do škol velké množství iMaců za extrémně příznivou cenu. Podle našich informací se v ČR přes všechny nové snahy stále nedaří dostat Apple do škol, což je smutnou výstrahou pro nás všechny. A jaký je postoj samotných kantorů?

Počítače jsou zejména pro středoškolské učitele v lepším případě pracovní pomůckou a jejich osobní vztah k této technice je spíš chladnější. Výjimku tvoří nadšenci, kteří však ve většině případů patří k PC fandům, což vyplývá již z celkového podílu Apple na českém trhu. No a právě zde je zakopán pověstný pes. Na školách o Apple v podstatě nikdo nestojí, protože je ani nezná. Pokud Apple v Americe někým způsobem zajistilo skoro tisícovku "styčných důstojníků", tak u nás se budou dobře počítat na prstech.
A samozřejmě je zde i otázka ceny. Stejně jako v USA platí dumpingové ceny na ministerstvo školství, tak levnější PC se prodávají do našich škol. Velké zakázky, pro které by snad Apple připravilo nějaké speciální podmínky, se u nás přes všechny sliby úředníků stále nějak nekonají.

A řešení? Jedinou cestou je trpělivá propagace a osvěta všude, kam se podíváme. Chápu, že CDS není zrovna velká společnost a peněz z přímo z Applu se zatím dovolává marně, přesto je důležité se nevzdat. Vždyť jeden zapálený profesor může působit na desítky až stovky studentů. To je přesně ten potenciál, kterého Apple využil v USA, a kterého se musíme chytit i u nás. Vždyť každý investovaný iMac se vrátí v prodejích během několika let. Není to námět na zamyšlení i pro dealery?

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

polemika

Autor: claire Muž

Založeno: 14.11.2000, 12:17
Odpovědí: 0

Predem podotykam, ze sam MAC'y pouzivam a mam je moc rad ... nicmene ... myslite si, ze je akutnejsi rozsireni pocitacu Apple v CR nebo rozsireni pocitacove gramotnosti mezi lidma? Udelaji snad MAC'y z lidi 'profesionalnejsi' resp samostatnejsi uzivatele pocitacu? Vzdyt to zase budou 'okna', mysak a klikani. V rukou uzivatelu 'amateru' je MAC 'pouze' hrackou, na nase pomery drahou hrackou. Je ale smutne, ze rada nadsencu by u nas MAC'y chtela zviditelnit a rozsirit, ale vedeni firmy sidlici za oceanem ma na nas region trochu odlisny nazor. Ano v Polsku se MAC'y ujmuly, ale v Polsku nezije 'pouze' 10 mil lidi a navic melo Polsko 'vzdy' k 'zapadu' trochu blize nez my. Mozna by se dalo najit reseni i jinde. Je prece 'divne', abych si 'masinku' ktera stoji na 'zapade' bezne par set dolaru, kupoval u nas o nekolik desitek tisic korun draze. Ale jak sleduju, vlada ma danove ulevy apod pro skolstvi nekde ... Hold je nas 'par' a navic musime platit predevsim kiksy vlady a ekonomickych spicek...

Odpovědět na příspěvek

nemyslim

Autor: Novak Muž

Založeno: 22.11.2000, 09:50
Odpovědí: 0

si,ze by mela podpora MACu v CR nejaky uspech,to bohuzel jiz Apple prohral. Trh je v tuto chvili orientovany na PC/WIntel platformu a to daleko vice,nez v USA ci Nemecku. (Temer se da rici,ze je trh homogenni pro tuto platformu) Bylo by tedy i proti smyslu skol podporovat MAC,kdyz se s nim vetsina (ne vsichni ) pak jiz v praxi nesetka. Pro takovou aktivitu jiz dnes nevidim jediny duvod.

Odpovědět na příspěvek

Apple u nas

Autor: Fojtik Muž

Založeno: 23.11.2000, 10:16
Odpovědí: 0

V ceskych strednich skolach se apply obcas vyskytuji. Jsou to ovsem povedsinou stare stroje, ktere byly do skol dodany nekde kolem roku 92-94 (myslim). Nevim presnejsi informace, ale jednalo se o nejakou roysahlejsi dodavku pro vetsi pocet skol.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: