iPod: po roce ještě lepší - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

iPod: po roce ještě lepší

18. listopadu 2002, 00.00 | Rok od uvedení prvního modelu MP3 přehrávače iPod jsme si prakticky vyzkoušeli, jaké novinky a změny najdeme na aktuálních verzích s maximální dostupnou kapacitou 20 GB. A stále si myslíme, že iPod je ten nejlepší MP3 přehrávač dostuný na trhu. Co si myslíte vy?

Skoro přesně před rokem jsme publikovali velký porovnávací test, ve kterém se setkaly tři harddiskové MP3 přehrávače - iPod, D.A.P. Jukebox a Personal Jukebox. Že z tohoto porovnání vyšel z uživatelského hlediska iPod jaké vítěz asi není překvapením (bohužel však nabízel za svou cenu nejnižší kapacitu). Po roce se vracíme k iPodu, tentokrát však k jeho nejnovější a nejlepší verzi s kapacitou 20 GB. V létě Apple uvedl nové modely s kapacitou 10 GB a 20 GB, k tomu k těmto modelů také přidává nové příslušenství - pouzdro na opasek a dálkové ovládání.

Parametry jednotlivých modelů jsou asi poměrně známé, ale pro jistotu si je zopakujeme: iPod 5/10 GB - 102 x 61 x 18 mm (v x š x h), váha 185 g, iPod 20 GB je o něco hlubší (21,4 mm) a těžší (204 g). Rozdíl velikosti je poměrně pěkně vidět v případě, pokud si oba modely položíme vedle sebe, jinak ani 20 GB verze není žádný cvalík. Udávaná výdrž baterie je 10 hodin, v ceně jsou sluchátka, FireWire kabel a nabíječka, u 10 a 20 GB verze i zmiňované doplňky (jinak možno zakoupit samotatně). Doporučená cena jednotlivých modelů je 10 900 (5gb), 13 600 (10 GB) a 17 700 Kč bez DPH (20 GB). Design zůstává i po roce velmi líbivý a stále zaujme, pokud se někde objevíte s iPodem v ruce.

K iPodu 10 GB a 20 GB se nyní dodává i pouzdro na opasek a dálkové ovládání, jejichž absence byly dvě z nejčastějších výtek vůči předchozím verzím. Ostatně o možnosti připojit dálkové ovládání jsme spekulovali již loni (podle vzhledu konektoru) a lze ho ke staršímu modelu také dokoupit (cca 1400 Kč). Dálkové ovládání je relativně jednoduché a opět velmi elegantně vyřešené, obsahuje základní ovládání (pauza/play, vpřed/vzad, hlasitost, uzamčení ovládání) bohužel však neobsahuje LCD displej, takže pro změnu alba či playlistu je stejně nutné použít iPod. Kromě toho je ovládání naprosto symetrické, takže pokud ho nebudete nosit stále ve stejné poloze, můžete mít trochu problémy s tím kde je aktuálně které tlačítko.

Dodávaná sluchátka jsou "špunty", u kterých samozřejmě nemůžeme očekávat zázraky, ale hrají poměrně dobře. Pokud si muziku chcete opravu vychutnat, doporučujeme vám například skvělá nadčasová sluchátka Koss Porta Pro.

Pouzdro na opasek je velmi decentní černé a podle mého názoru se k iPodu hodí. Bohužel, i zde se dá narazit na některé ne zcela dořešené drobnosti: ačkoliv se jedná o pouzdro na opasek, kde se dá při pohybu předpokládat zvýšené namáhání, spona je celá plastová (kromě malé kovové pružinky). To sebou nese negativní následek, že se spona relativně snadno odlomí. S tímto často zmiňovaným problémem jsme se setkal také - o tom jak dopadl pokus o reklamaci vás informuji pod článkem, až budu znát výsledek.

Na samotném iPodu se také změnilo několik hardwarových drobností - FireWire konektor získal krytku (aspirant na upadnutí, ale zatím drží :), tlačítko pro zamknutí ovládání má lepší tvar (u prvního iPodu se špatně "odemykalo") a především ovládací kolečko, které bylo v první verzi mechanické, je nahrazené tzv. "solidwheel" - v podstatě se jedná o trackpad (používaný v noteboocích) v netradiční podobě. Mechanické kolečko sice bylo efektní, ale po roce používání je už velmi ochozené a volné - toto se "kolečku", které se netočí, stát nemůže. Nebojte, o zvuk doprovázející otáčení nepřijdete, ten je vydávaný reproduktorkem a dá se dle libosti zapnout/vypnout. Možná by nebylo na škodu umožnit nastavení citlivosti kolečka - je relativně hodně "rychlé".

Důležité změny se týkají ovládacího software. Spolu s novou verzí byla uvedena verze software 1.2 a také iTunes 3, které část těchto nových možností využívá. V případě novinek při práci s hudbou dokáže iPod pracovat s inteligentními playlisty z iTunes 3, zaznamenává a následně předává iTunes počet přehrání skladeb, podporuje zvukové knížky ze serveru Audible.com či umožňuje použití informací o hlasitosti a tedy vyrovnávat hlasitost jednotlivých skladeb. Uživatelé také často volali po ekvalizeru, kterého se v nové verzi dočkali (není nad kvalitní sluchátka), upravená je také navigace, menu Browse umožňuje vybírat hudbu ještě přehledněji než předtím.

Zajímavým rozšířením možností iPodu je přidání podpory pro kontakty a kalendář, potažmo hodiny. iPod samozřejmě nemůže nahradit PDA, neboť do něj nelze nijak přímo informace vkládat, pouze přes počítač, ovšem v počítači lze velmi snadno přenášet na iPod potřebná data - kalendáře a kontakty exportované v používaných formátech vCard a iCalendar. Pokud používáte systémové programy iCal a Address Book, stačí používat program iSync, který umí automaticky synchronizovat obsah aplikací s iPodem například při každém připojení.

Hodiny lze zobrazit z menu Extras, synchronizují se automaticky se systémem Mac OS X 10.2 a novějším, případně je lze nastavit ručně. Bohužel však nepodporují nastavení formátu data a času podle potřeb, dokonce ani 24hodinový formát.

V případě kalendáře iPod dokonce podporuje i upozornění na události a tak se v definovaný čas dokáže ozvat - podle nastavení buď pípnutím nebo jen hláškou na obrazovce (případně lze nastavit ignorování událostí v kalendáři). iPod bohužel pípne pouze svým interním reproduktorkem, tedy ne do sluchátek, ovšem i pokud máte iPod v kapse, můžete si toho při poslouchání všimnout - uslyšíte na chviličku ticho.

Jelikož se z iCalu exportují položky podle jednotlivých kalendářů, lze si nechat zobrazit jak všechny najednou, tak po jednotlivých kalendářích. Pokud si do iPodu nahrajete komplikované kalendáře s řadou položek (například seznam svátků), počítejte s tím, že prohlížení bude velmi pomalé, někdy až za hranicí únosnosti. Naštěstí v iSyncu lze nastavit, které kalendáře se mají do iPodu přenášet.

Kontakty jsou poměrně jasné, díky použití otevřeného formátu vCard lze seznam kontaktů exportovat asi z libovolného používaného programu. Uživatelé však poměrně kreativně využívají tento formát také k ukládání jiných informací, dokonce je k dispozici prográmek, který pod OS X dokáže uložit do vCard formátu libovolně dlouhý text (běžné omezení je na 1000 či 2000 znaků). Bohužel je však čtení dlouhých textů nepohodlné - jednak musí (při nepříznivých podmínkách) svítit neustále displej a také rolování je pomalé.

Pro nás je tu pak ještě jedna nevýhoda - iPod neumí česky. A tak žádné informace neuvidíme korektně, české znaky se obvykle vypustí. Řešením by bylo ruční převedení do ASCII podoby (tedy bez háčků a čárek), zde jsem zatím narazil na dva problémy: nenašel jsem potřebný převodník pro Mac OS X (Mac - PC od Petra Šebka je jen pro Mac OS 9) a k tomu kalendáře jsou skladované v záhadném kódování (podle všeho standardní Western), takže se nedaří ani jejich převedení do něčeho čitelného. vCard, použitý pro vizitky, je standard, založený na Unicode (pozor, plné, 16bitové Unicode, ne UTF8), takže zde by s převodem problém nebyl.

I přes to je toto rozšíření možností iPodu příjemné a i uživatel bez PDA či mobilu Ericsson může mít své kontakty a schůzky stále při sobě. Mimochodem, hra "Arkanoid", která se v první verzi vyvolávala "hackem", si nyní zasloužila vlastní položku v menu - rekordy však zatím chybí :).

Výdrž baterií se skutečně drží na úrovni, kterou slibuje výrobce, někdy ji dokonce i překračuje - podle testu s 10 GB verzí, kdy bylo nastavené jedno album na repeat (test zda je v pořádku baterka) vydržel iPod přehrávat zhruba 10,5 hodiny a stále ještě nebyl úplně vyčerpaný.

iPod lze samozřejmě bez problémů používat také jako pevný disk - kolik je k dispozici místa záleží na tom, kolik na něm máte nahraných skladeb. Rychlost přenosu z pevného disku na iPod je zhruba 10 MB za vteřinu, což je velmi dobře použitelná rychlost i pro přenosy větších objemů dat. Rychlost je daná především diskem v iPodu, FireWire je samozřejmě výrazně rychlejší.

Mimochodem, iPod lze bez problémů používat také na starších počítačích s FireWire kartou, jen je potřeba pamatovat na to, že iTunes 2, které s iPodem umí spolupracovat, vyžadují systém Mac OS 9.1. Kupodivu například nové updatery vnitřního firmware iPodu vyžadují systém 9.2 a novější. Do Evropy se nyní dodádá verze s firmware 1.2.2, která má proti 1.2.1 jedinou změnu - omezení hlasitosti. iPod totiž porušoval evropské normy ohledně maximální hlasitosti...

Samozřejmě ani tato verze iPodu není "dokonalá" a tak se dá zmínit pár drobností, které bych osobně rád uvítal v příští verzi: možnost přehrávání z iPodu při připojení k počítači (pouze pro nabíjení, ne jako FireWire disk), podpora češtiny, nastavení intenzity podsvícení (v noci příliš silné), rychlejší práce s kalendáři a dlouhými texty v kontaktech. Jsou to relativně drobnosti, které by však potěšily. Dá se předpokládat, že na jaře příštího roku Apple rozšíří seznam podporovaných formátů také o AAC, audioformát používaný v MPEG4.

iPod je i po roce stále skvělým přehrávačem a dá se říci, že až nyní se objevuje konkurence, která se s ním může začít měřit - Nomad Zen, který ovšem nemá zatím podporu pro Maca. Jinak můžeme iPod v oblasti přehrávačů v pevným diskem stále považovat za jasného vítěze. Pokud jste si ho ještě nekoupili, můžete si letos pod stromeček nadělit dáreček, který vám určitě udělá radost.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: