iPhony možná půjde ovládat gesty prstů před fotoaparátem - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

iPhony možná půjde ovládat gesty prstů před fotoaparátem

3. března 2010, 00.00 | Nově zveřejněná patentová žádost Applu popisuje ovládání některých funkcí iPhonu tahy prstů před objektivem fotoaparátu.

Patentové žádosti podané Applem se těší velké pozornosti, protože představují jednu z mála příležitostí, jak zjistit, o čem v Cupertinu uvažují pro budoucnost, žádosti se totiž po určité době zveřejňují.

Samozřejmě to vůbec nemusí znamenat, že se popsané nápady dočkají realizace, kvůli stávající patentové legislativě si americké firmy prostě musí takto pojistit v podstatě každý nápad, aby se mohly bránit proti případným „patentovým vyděračům“.

Přesto některé nápady vypadají dost zajímavě a to byl též případ minulý týden zveřejněné žádosti, jež popisuje další možnou alternativu ovládání iPhonu, která by se možná mohla objevit v některém z budoucích modelů.

Snadné jednoruční ovládání telefonu pomocí fotoaparátu a akcelerometru

Jde o žádost nazvanou „Camera as Input Interface“ („Fotoaparát jako vstupní rozhraní“), byla podána 21. srpna 2008.

Jako další možnost ovládání iPhonu či jiného obdobného přístroje navrhuje užít pohybů prstů před objektivem fotoaparátu, zejména pro takové funkce jako je ovládání hlasové pošty, konkrétně přehrávání hlasových záznamů – rychlé převíjení vpřed a vzad, pozastavení a opětovné spuštění přehrávání, a tak dále.

Když uživatel při práci s hlasovou poštou drží telefon u ucha, může prsty téže ruky dosáhnout k objektivu fotoaparátu, takže by šlo některé dodatečné funkce takto ovládat stejnou rukou. Kromě fotoaparátu navíc patentový návrh počítá s využitím akcelerometru, který by zaznamenával poklepání prsty, ty by doplňovaly tahy prstů před objektivem a výsledkem by bylo poměrně intuitivní ovládání.

Apple předkládá několik variant takového ovládání, v jedné z nich navrhuje poklepání na telefon pro pozastavení přehrávání hlasové zprávy, opětovné poklepání by ho zase spustilo, zatímco tah prsty jedním směrem by převíjel vpřed a tah druhým směrem vzad.

Obdobná gesta by se dala použít též k ovládání hovorů (kdy se telefon rovněž drží u ucha), například ke slučování více hovorů, k přidržení hovoru a k přepínání mezi více současně vedenými hovory, opět by se využívalo poklepání prsty.

Stejnou metodu by bylo možné užít také pro pohyb dokumentů

Ovládání kombinací tahů prstů před objektivem a akcelerometrem zaznamenávaných poklepání by se sice nejvíce hodilo pro funkce spojené s hlasovou komunikací, ale Apple zmiňuje i to, že by se tato metoda dala využít též pro další funkce, kupříkladu k pohybu po dokumentu zobrazovaném na displeji, kdy by posun dokumentu odpovídal pohybu prstu před fotoaparátem.

Tentokrát by uživatel přístroj držel položený na dlani a sledoval by jeho displej, avšak místo posouvání zobrazeného dokumentu tlačítky vedle obrazovky nebo dotykovými ovládacími prvky by prostě pohnul prstem držící ruky před objektivem fotoaparátu do směru, jímž by chtěl dokument posunout.

Bylo by možné toto nové ovládání zařídit softwarovou aktualizací?

Asi by bylo třeba si na takové ovládání zvyknout, ale teoreticky by to mohlo zaručit poměrně snadné jednoruční ovládání některých základních funkcí telefonu, hlavně těch hlasových, složitější úkony se pochopitelně budou i nadále snáze zařizovat klasickým dotykovým ovládáním.

Sice se objevily spekulace, že by se takovéto ovládání mohlo použít také pro budoucí iPad, u něhož se mluví o doplnění fotoaparátu (akcelerometr již má), ovšem už vzhledem k jeho rozměrům by to asi nebylo příliš praktické, toto se skutečně zdá být určeno především pro mobilní telefony.

Nové ovládání by se navíc zřejmě dalo zařídit čistě softwarovými prostředky, protože příslušný hardware se v iPhonu již nachází, teoreticky by se tak mohlo objevit v některé z budoucích verzí iPhone OS. (A i kdyby se pro současné modely iPhonů užít nedalo, potřebné úpravy by neměly být nijak rozsáhlé.)

Apple už v roce 2007 podal patentovou žádost popisující mobilní zařízení s dotykovým panelem na opačné straně než displej, takže by je bylo možné ovládat prsty, aniž by se zakryl displej a letos v lednu se objevily pověsti, že nový iPhone bude mít pouzdro citlivé na dotyky, fungující podobně jako myš Magic Mouse. To by ovšem vyžadovalo nový hardware, zatímco výše popsaná metoda by se snad dala použít i na stávajícím hardwaru, speciální dotykové pouzdro by ovšem bylo nepochybně citlivější.

Samozřejmě je docela dobře možné, že nakonec Apple nic z výše popsaného nevyužije a zůstane u dosavadního ovládání, podávané patentové žádosti ale přinejmenším ukazují, že řada lidí v Cupertinu neustále přemýšlí nad novými možnostmi a alespoň některé z těchto nápadů se jistě časem uplatní (ostatně Magic Mouse a vůbec celé multi-touch ovládání začínaly jako podobné nápady).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: