iPhone a vývojářská sada: první bližší informace, tvůrci her jeví o novou platformu velký zájem a Sun chystá Javu pro iPhone. (10.3.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

iPhone a vývojářská sada: první bližší informace, tvůrci her jeví o novou platformu velký zájem a Sun chystá Javu pro iPhone. (10.3.08)

10. března 2008, 07.00 | Objevily se první podrobnosti k vývojářské sadě iPhonu, některá omezení však vyvolávají kritiku. Herní vývojáře nová platforma nadchla, EA oznámila Spore pro iPhone a zájem jeví také John Carmack. A Sun oznámil, že vyvine vlastní implementaci Javy pro iPhone.

Ve čtvrtek Apple oficiálně představil vývojářskou sadu pro Phone a iPod touch, která umožní psát aplikace třetím stranám. Tato událost vzbudila značné ohlasy, v tomto článku se pokusím zprostředkovat některé z nich.

Vývojářská sada (oficiálně nazvaná iPhone SDK) pochopitelně vzbudila značnou odezvu analytiků, ti ihned přispěchali se svými moudry a věštbami. Zde se ovšem raději zaměřím na podstatnější zprávy související s tímto tématem. Nejprve se podívejme blíže na to, co vlastně Apple vydal:

Bližší podrobnosti k vývojářské sadě

Vývojářská sada, neboli iPhone SDK, nabízí nástroje pro vývoj aplikací iPhonu (a iPodu touch). Obsahuje především novou verzi Xcode, vývojářského prostředí Applu, rozšířenou o podporu iPhonu, doplňkové nástroje, kompilátory, vývojové rámce a ukázkový programový kód. Důležitou součást tvoří simulátor iPhonu, umožňující vyzkoušet fungování vytvořených aplikací tak, jako by běžely na skutečném iPhonu. (Apple tento program nazývá simulátorem, ale jedná se vlastně o emulátor, ovšem na lingvistických detailech zde opravdu nezáleží.)

Beta verze této sady se již nyní dá zdarma stáhnout odtud. (Hned po uveřejnění byl ovšem zájem o stahování tak vysoký, že se daný web v podstatě zhroutil). Za pozornost stojí, že sada zatím neobsahuje Interface Builder pro tvorbu uživatelských rozhraní, přestože se o něm na čtvrteční tiskové konferenci mluvilo. To Apple dosud nevysvětlil, zřejmě tento nástroj ještě není ve stavu, kdy by se dal vydat alespoň v beta verzi. Zatím se to provizorně řeší tím, že přiložené ukázky programového kódu obsahují poměrně hodně kódu z Interface Builderu, který si vývojáři dále upravují ručně.

Interface Builder by rozhodně byl žádoucí, už proto, že by měl zjednodušit práci s vrstvou Cocoa Touch. Pod Mac OS X velice usnadňuje vývoj aplikační rámec Cocoa, umožňující snadný návrh uživatelských rozhraní. Cocoa je ovšem navrženo pro ovládání myší a klávesnicí, v OS X iPhonu ho nahrazuje vrstva Cocoa Touch, jež využívá dotykové ovládání. To samozřejmě skýtá ohromné možnosti, Interface Builder podporující Cocoa Touch by nesmírně zjednodušil vyvíjení aplikací s dotykovým ovládáním.

Tohle tedy je vývojářská sada, jež funguje na Macích s Intely pod Mac OS X 10.5.2. Zároveň Apple ohlásil pro iPhone firmware 2.0, který bude podporovat běh aplikací vytvořených vývojářskou sadou a mimoto bude obsahovat řadu nových funkcí důležitých pro podniky (kupříkladu podporu Exchange prostřednictvím protokolu ActiveSync). Firmware 2.0 se objeví až v červnu pro všechny iPhony a iPody touch.

Z výše uvedeného tedy plyne, že sada iPhone SDK má v současné době význam pouze pro vývojáře, co si chtějí vyzkoušet přípravu aplikací, koncový zákazník nemá důvod si ji stahovat.

Firmware 2.0 bude též obsahovat aplikaci App Store, podobnou iTunes, jež umožní stahování a instalaci softwaru pro iPhone, Apple bude provozovat příslušnou serverovou část starající se o distribuci softwaru. Tu tedy bude mít plně v rukou Apple, nyní již víme, jaké typy aplikací nepropustí.

Nebude povolen software umožňující odblokování telefonu či obejití distribuce softwaru přes App Store. Nijak překvapivě bude z distribuce vyloučen neslušný, pornografický či jinak problematický obsah. Aplikace dále nesmí nadměrně využívat přenosovou kapacitu nebo příliš vytěžovat síť. A co se týče VoIP aplikací, ty nebudou povoleny přes sítě mobilních operátorů, ale podle prvních prohlášení Applu VoIP přes WiFi možné bude.

Víme už také, že vývojáři, kteří se budou chtít zařadit do distribučního mechanismu Applu, budou muset zaplatit 99 USD. Své programy mohou šířit zdarma, ale jestliže budou psát komerční aplikace, pak si Apple ponechá 30 procent ze stanovené ceny jako svou provizi. To u určitého typu diskutérů vzbudilo nevoli, avšak lidé znalí podmínek obchodu se softwarem vesměs prohlašují, že to jsou dobré obchodní podmínky. Tohle všechno se ovšem stejně rozběhne až v červnu, do té doby se jistě mnohé vyjasní.

Spory kolem omezení

Zároveň se však začínají objevovat některá omezení, jež vyvolávají kritiku. TechCrunch zjistil, že vedle výše uvedených omezení, která dala očekávat, vyplývají z doprovodné dokumentace vývojářské sady i některá další.

To nejzávažnější spočívá v tom, že aplikace třetích stran nemohou běžet na pozadí a ihned se ukončí, když uživatel aplikaci opustí, aby šel dělat něco jiného – například pokud začne vytáčet hovor. Toto omezení má zřejmě zaručit vyšší stabilitu aplikací, navíc iPhone, přestože mezi mobilními telefony patří k výkonnějším, nemá neomezené prostředky a velké množství aplikací v pozadí by ho zřejmě silně zpomalovalo (ani nemluvě o vybíjení baterie). Na druhou stranu kvůli tomuto omezení zřejmě nepůjde psát takové aplikace jako IM klienty, kteří by potřebovali v pozadí shromažďovat IM zprávy, zatímco uživatel dělá něco jiného.

Na druhou stranu, na čtvrteční tiskové konferenci Apple představil IM klienta služby AIM, jenž tohle musí mít nějak vyřešené, možná v některých případech bude možné učinit výjimku.

Aplikace iPhonu také mohou svá data zapisovat jenom do vyhrazené oblasti, takže vývojáři nemohou měnit data patřící jiným aplikacím. Zrovna tohle omezení má ovšem své opodstatnění, protože zvyšuje stabilitu a hodně ztěžuje práci záškodnickému softwaru. TechCrunch si přesto stěžuje, že to zabraňuje těsné spolupráci aplikací, možná by to však šlo řešit nějak jinak.

Je třeba mít na paměti, že sada iPhone SDK je na veřejnosti teprve pár dní, navíc se jedná o beta verzi, a tak bude vhodné ještě chvíli počkat, než se situace kolem omezení a případných nedostatků vyjasní.

Herní vývojáři jeví o iPhone značný zájem

Zřejmě největší nadšení vzbudila vývojářská sada mezi tvůrci her. Ostatně z předváděných aplikací na čtvrteční tiskové konferenci tvořily většinu právě hry.

Herní vývojáři se všeobecně shodují v tom, že Apple tímto svým tahem učiní z iPhonu významnou herní platformu. Podle Glendy Adamsové z Aspyr Media, firmy už dlouho dodávající hry pro Macy, to je nejúžasnější věc ve vývoji her za posledních 15 let, snad s výjimkou Nintenda Wii. Aspyr jakožto tvůrce her pro Macy je u iPhonu ve výhodě, protože má zkušenosti s technologiemi jako OpenGL a Cocoa, jež se uplatní rovněž na iPhonu, současně vyvíjí též hry pro mobilní trh.

Podle Adamsové se trh brzy zaplní herními tituly, a to jak originálními díly, tak přenesenými verzemi již existujících titulů. Obdobně se vyjadřují i zástupci dalších firem, které mají zkušenosti s Macy, přání vyvíjet hry pro iPhone vyjádřil skoro každý.

Velkou výhodu by měli mít především vývojáři her pro Mac OS X. Ti se v poslední době cítili dost odstrčení, zdálo se jim, že Apple o hry příliš velký zájem nejeví, to se ovšem nyní změnilo.Vzhledem ke složení vývojářské sady by lidé se zkušenostmi z vývoje pro Mac OS X měli hladce přejít na vývoj pro iPhone, shodných rysů je skutečně hodně, tito vývojáři by tak měli získat náskok před konkurencí.

Vývojářům se zamlouvá také Apple Store, distribuční metoda Applu pro aplikace iPhonu. Jak již víte, Apple si vezme 30 procent z ceny aplikace, ale nebude si účtovat vůbec žádné další poplatky.

Většině herních vývojářů se tyto podmínky libí, dokonce je považují za mimořádně štědré. Provize ve výši 30 procent prý vypadá přijatelně, zvlášť ve srovnání s prodejem krabicového softwaru pro Macy v kamenných obchodech.

Vývojáři navíc doufají, že App Store bude obsahovat nějaký druh ochrany proti kopírování, který by snížil míru pirátství (to ovšem zatím není tak úplně jasné).

Herní vývojáři se domnívají, že trh aspoň zpočátku zaplaví spousta her, z nichž se mnohé budou navzájem podobat, případně půjde o osvědčené žánry. Zároveň však předpokládají i novátorské tituly, využívající tříosý akcelerometr iPhonu a jeho dotykovou obrazovku. Poukazují na Nintendo Wii, které dosáhlo ohromného úspěchu se svými ovladači snímajícími polohu (rovněž pomocí akcelerometrů).

Zájem o iPhone vyjádřila i některá opravdu významná jména herního světa:

Spore na iPhonu

Electronic Arts (EA) oznámila, že hodlá pro iPhone vydat svou hru Spore, vedle dalších titulů.

Na čtvrteční tiskové konferenci jednu z ukázek tvořila hra vycházející ze Spore, údajně vytvořená s vývojářskou sadou za pouhé dva týdny, teď se však ukazuje, že to nebyla pouhá technická hříčka.

Spore patří k nejočekávanějším hrám, vzhledem k tomu, že za ní stojí autor SimCity a The Sims Will Wright, není divu. Hra by v záři měla přijít pro Macy a Windows.

Mluvčí EA potvrdil Macworldu, že Spore pro iPhone bude uvedena v září, současně s verzí pro Mac a Windows. Už letos v lednu na Macworld Expu EA potvrdila přenesení Spore na Mac, stejně jako u ostatních svých titulů k tomu využila technologii Cider firmy TransGaming.

Pro iPhone bude převod asi složitější, EA však tvrdí, že dotyková obrazovka iPhonu a jeho schopnost reagovat na naklápění se pro Spore dokonale hodí.

O iPhonu se pochvalně zmínil též generální ředitel EA John Riccitiello. Řekl, že animační technologie v operačním systému iPhonu umožňují tvořit úžasné hry, domnívá se, že hry, jež EA pro platformu iPhonu připravuje, zákazníky naprosto ohromí.

Zájem projevil John Carmack

Zájem o vývojářskou sadu pro iPhone vyjádřil také John Carmack, softwarový ředitel id Software a tvůrce takových legendárních her jako Wolfenstein 3D, Doom a Quake. V komentáři na Slashdot.org uvedl, že vývojářská sada přinese mobilním vývojářům podporu pro OpenGL a OpenAL spolu s přístupem k tříosému akcelerometru telefonu. Podle veřejně dostupných informací se mu kombinace simulátoru a ladění na fyzickém přístroji zdá jako optimální řešení.

Zároveň ocenil i distribuční řešení Applu, podle něj jde o mnohem důležitější věc, než si mnozí myslí. Možnost distribuce větších aplikací bez omezení, jaká obvykle kladou mobilní operátoři, plus přijatelný model rozdělování příjmů (kdy 70 procent dostane vývojář) mohou podle Carmacka vytvořit velmi zajímavý trh.

Sun slibuje vlastní Javu pro iPhone

V pátek oznámil viceprezident Sunu pro marketing, že jeho firma hodlá použít vývojářskou sadu k vytvoření javového virtuálního stroje (JVM) pro iPhone. Konkrétně chce Sun implementovat verzi Java Micro Edition (ME), určenou pro aplikace provozované v mobilním prostředí. To by mělo dovolit zejména používání javových her, ale i dalších důležitých aplikací.

K tomuto rozhodnutí Sun došel poměrně rychle poté, co zvážil první informace o vývojářské sadě a dodal, že prostředky, jaké nabízí iPhone a iPod touch, nevylučují vytvoření pokročilejších verzí Javy poté, až se Sun s touto platformou seznámí blíže.

Sun sice přesně neurčil, kdy Javu ME pro iPhone hodlá vydat, plánuje však její zpřístupnění přes App Store, což může být nejdříve v červnu. Většina klientských verzí Javy se nabízí zdarma, to by mělo platit také pro iPhone.

Samotný Apple se implementaci Javy na iPhone spíše bránil, Steve Jobs jednou popsal virtuální stroj Javy jako zatěžující „kouli na řetězu“ proti modernějším, odlehčenějším technologiím typu Javascriptu.

Je tedy dost pravděpodobné, že iniciativu Sunu příliš vítat nebude, ovšem Sun je přesvědčen, že po zveřejnění vývojářské sady už nestojí nic v cestě tomu, aby Javu pro iPhone vytvořil sám, možná kolem toho však ještě vzniknu spory.

Názory na Javu se sice hodně liší, její implementace pro iPhone (a iPod touch) by ovšem zpřístupnila velké množství dalších aplikací, zejména her. Vzhledem k velkým rozdílům mezi jednotlivými telefony se sice musí javové aplikace upravovat pro každý konkrétní typ, přesto by vývoj měl být docela snadný. Navíc by se iPhone zpřístupnil širokému společenství vývojářů pracujících v Javě.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

proc jen Intel?

Autor: jouda Muž

Založeno: 10.03.2008, 23:11
Odpovědí: 0

Blby, ze neni podporovan PPC MAC s OS X 10.4 :(

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: