Interface: Nový Finder - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Interface: Nový Finder

12. září 2003, 00.00 | Mac OS X je na trhu již dva a půl roku. Přesto se dosud řada uživatelů desítce úspěšně brání a ti, kteří přešli si musejí zvykat na řadu novinek. Udělal Apple maximum pro své staré zákazníky? Navrhl nový Finder dobře?

Mac OS X je na trhu již dva a půl roku. Přesto se dosud řada uživatelů desítce úspěšně brání a ti, kteří přešli si musejí zvykat na řadu novinek. Udělal Apple maximum pro své staré zákazníky? Navrhl nový Finder dobře?

Dnes tu na MujMAC otvírám sérii článků, které se zaměří na nedostatky uživatelského rozhraní, které přinesl Mac OS X a nové aplikace. Později dojde i na srovnání s Windows (kde už snad nebudu vyzvedat jen nedostatky:) a podobná témata. Cílem v žádném případě není odradit uživatele od přechodu na OS X nebo jeho používání - i přes řadu chyb a nedostatků je to moderní operační systém, který má oproti konkurenci nejednu výhodu.

Apple si vytvořil komunitu loajálních uživatelů a každým dnem jich propadá více a více. Neobvyklé rysy naší komunity jsme již na mujmacu dokázali několikrát, ale spíše zřídka poukazujeme na ústupky, které musí být učiněny mezi maximálně produktivním a maximálně krásným prostředím. Zkrátka ideální pracovní prostředí není, troufnu si říci, nikdy nádherné. Nebudeme se přít, jestli je Mac OS X nejnádhernější systém na světě (já osobně hezčí systém zřejmě neviděl), ale rozhodně má funkční nedostatky. A lepší to jen tak nebude.

Každý si nepochybně časem "vychodí cestičky" a naučí se intuitivně pohybovat v téměř v jakémkoli prostředí. Úkolem softwarových designérů je vytvořit takové rozhraní, ve kterém se naučí chodit co největší počet lidí naučí co nejrychleji. Desítkový Finder (a nová prostředí vůbec) má v tomto ohledu oproti svému předchůdci značné rezervy.

A komu tím prospějete?!
Pokud jste na OS X již přešli, jistě mi dáte zapravdu, že ixko přináší řadu změn v základním používání systému. Přirozeně je mnoho z nich k lepšímu, přesto si Apple nedělal příliš vrásek se zachováním základních návyků a vytvořil prostředí nové, které má pramálo společného s tím, na co jsme byli roky zvyklí. Jelikož Panther ještě není k dispozici ve finální verzi, budu se zabývat jen a pouze Jaguárem (X 10.2) a o Pantherovi zatím (raději) pomlčím.

Smutnou realitou ixka je schizofrenní ovládání. Finder (včetně aplikací od Applu) je prostoupen nejednotou a různými specialitkami, kterým se tento seriál bude věnovat. Zřejmě největším problémem samotného Finderu je rychlost . Okno při změně velikosti onen černý kurzor na obrazovce spíše následuje, než že by přesně opisovalo jeho pohyb a to i na nových počítačích. Problémy Finderu jsou mnohem markantnější při manipulaci s větším počtem souborů nebo při kopírování. Další věcí, která neustále zužuje uživatele je neustálé zapomínání nastavení polohy a nastavení jednotlivých oken. Tato nevysvětlitelná amnézie stojí každého čas a nadšení...


Desítkové okno vypadá skvěle, ale je náročné na procesor. Nebylo náhodou to staré devítkové funkčnější?

Další novinkou jsou otázky práv k přístupu k souborům. Právě problémy s oprávněními vedou často ke zmatení uživatelů - když zjistí, že svůj soubor nemohou smazat nebo editovat, cítí se často bezradně. Tento problém má původ v unixovém podhoubí systému, které rozeznává několik stupňů ochrany souborů (pokud byste si chtěli smazat nepotřebné doplňky systému, tak s běžným administrátorským heslem neuspějete, což je dobře). Často jsou ale před vámi chráněny vaše vlastní soubory, což asi málokoho potěší. Je to zkrátka další věc, které se musí uživatel, pro kterého je počítač nástroj nikoliv smysl, smířit.

To, co se skutečně počítá je základní rozhraní systému - a ne "Vlastnictví a oprávnění" - a to se změnilo k nepoznání. Proč se Apple zachoval tak macešsky ke svým kmenovým uživatelům?

+ - = zmatek
Troufnu si říct, že největší změny v novém Finderu se týkají uspořádání a funkce okna. Možná, že ještě větší změnou je Dock, o tomto výdobytku však bude řeč až příště.

Sjednocení ovládacích prvků okna bylo nepochybně šťastným rozhodnutím. Bohužel pak už následovaly jen chyby - znak, který napovídá funkci (křížek, plus, minus) se objeví jen při přiblížení myši, křížek nemusí být jenom křížek, některá okna mají ještě obdélníkovitý ovládací prvek, který schovává panel nástrojů... Semaforek je sice pěkný a jeho funkci si každý osvojí, ale přesto by ony popisné symboly měly být viditelné stále.

Máte vedle sebe dva symboly, řekněme plus a minus, myslíte si, že znamenají vzájemný opak? Pravda, bylo by to logické, pokud ovšem usedáte k počítači s Mac OS X zapomeňte na to! Plus znamená zmatek, ke kterému se dostanu za chvíli, a minus znamená minimalizaci (neboli skrytí), ovšem není skrytí jako skrývání :o) - pokud schováváte celou aplikaci klasicky alt-click jinam (nebo příkazem "minimalizovat" z programového menu (!) aplikace), pak se vám dostane úplně jiné minimalizace. Stejně tak s maximalizací kliknutím do okna aplikace se do popředí nedostane aplikace, ale jen její okno! Ty ostatní si hledejte, jak chcete, nebo musíte do Docku... Pokud se vám to stále zdá být příliš jednoduché, tak si zkuste v TextEditu otevřít dvě okna a obě minimalizovat žlutým mínus a poté vyvolat klepnutím na TextEdit v Docku - vyskočí na vás jen jedno:o) Proč ne obě? A které? Myslíte, že to které bylo minimalizováno první? nebo poslední? Ba ne, vyskočí to, které je první podle abecedy!!!

Záměrně jsem volil příklad TextEditu, poněvadž třeba u Finderu to funguje ještě nelogičtěji - klepnutí na Finder v Docku otevře nové okno, zaktivní otevřené okno nebo maximalizuje okna skrytá příkazem nebo altklikem do jiné aplikace, ovšem nemaximalizuje okna skrytá prostřednictvím semaforku (ani jedno z nich - ani to, které je první podle abecedy:)!

Fakt, že kliknutím do okna se do popředí nedostává celá aplikace se všemi okny, ale jen vybrané okno, je mnohými hodnoceno kladně. Podle mého názoru, to jen přidává chaosu do celkové nejednoty skrývání aplikací a oken. V minulých odstavcích jsem popsal X rozdílných variant, které mohou nastat a v každé situaci se Finder chová jinak. Většina adaptabilních jedinců si na podobné chování může rychle zvyknout, pak je tu ale řada uživatelů, kterým i nejmenší změny působí potíže - zkrátka je nedokáží rychle vstřebat a cítí se dotčeni a zmateni podivným chováním stroje a dělá jim potíže svoje okýnka nalézt. Můžete se jim smát, ale devítková jednota chování Finderu byla podstatně konstruktivnější.


Chyby zobrazení se často dají vyvolat stejnými postupy znova a znova... (tuto můžu vytvořit kdykoli otevřením nového okna a dvojklikem na zelený semaforek)

Plus má několik (mnoho!) nepochopitelných funkcí - někde maximalizuje účelně, někde na celou obrazovku, někdy okno přesouvá, někdy prostě mění velikost okna, někdy má dvě polohy, ale někdy tři (třeba v Safari)! Zkrátka předpovědět dopředu chování tohoto tlačítka bez křišťálové koule je husarský kousek. Pokud zelenou část semaforku používáte, napiště nám do diskuse - nepřipadám si jako neadaptabilní jedinec, ale i přesto mi jen při pouhém pomyšleni na použití tohoto ovládacího prvku naskakuje vyrážka. Vadilo by vůbec někomu, kdyby tam to tlačítko nebylo???

Červený puntík, na kterém se občas objeví křížek, má ještě jednu magickou funkci - pokud v dokumentu uděláte změny, může indikovat, že dosud nebyly uloženy. Záměrně píši "může", protože v některých aplikacích tak tomu prostě není a to nemám na mysli nějaké špatné aplikace třetích výrobců, ale špatné aplikace přímo od Applu (například iMovie 3, o kterém bude řeč v některém z příštích dílů).

Další inovací elegantního desítkového okna je jeho přesouvání - už jej neuchopíte za libovolný okraj, ale pouze za jeho horní část, což práci v žádném případě neurychlí. Klasickou úlitbou vzhledu je možnost nastavení scrollovacích šipek na obou koncích nebo dohromady, pokud byste rádi viděly obě šipky na obou koncích, pak máte přirozeně smůlu.

To je prostě "Hotovo"
Na první pohled zajímavou novinkou oproti starým systémům je hledání přímo z okna, které však neříká kde hledá a vůbec vytváří více zmatku než užitku. Co je vrcholem arogance Finderu je možnost nastavení obsahu řádku nástrojů - úplně chybí volba zrušit zato volba "Hotovo" je téměř nadbytečná, poněvadž i když okno zavřete tak se změny provedou (přestože jste je nepotvrdili oním "Hotovo"). Skutečnost, jestli se nastavení týkají jen této složky nebo všech složek, vyčtete leda v kartách. Pokud do řádku přidáte aplikaci, můžete ji z nabídky odstranit uchopením a přetažením mimo okno (to se složkami kupodivu nelze) - vzhledem k tomu, že se neobjeví obláček, jako když něco odstraňujete z Docku, lekne se uživatel, zda si aplikaci někam nepřesunul... Snad jediné, co funguje bez výhrad je přepínání zobrazení a tlačítka vpřed a zpět - přesně tyto dva prvky jsou převzaty z Windows (přestože ve Windows je přepínání zobrazení řešeno trochu jinak).

Někdy příště...
Prapůvod podivné minimalizace je zřejmě v Docku, ke kterému se dostanu příště - stejně jako v případě zeleného tlačítka se jedná o mylný koncept. Dnes jsem se snažil upozornit na nedostatky pouhého okna - toho nejzákladnějšího, co systém nabízí. Poukázal jsem na chyby v rozhraní, které bezprostředně ovlivňují použitelnost systému a snad se mi podařilo vysvětlit, že řada z nich vede k nejasnostem a zcela nečekané funkci, což ovlivňuje práci každého a někoho to může dokonce mást do té míry, že si začne připadat zmatený. Každopádně ve chvíli, kdy se ani okno nedokáže chovat jednotně, je něco v nepořádku. Windows mají s přívětivostí podstatně větší problémy než X, přesto je alespoň základní ovládání okna jednotné a vždy stejné. Apple tedy udělal jednoznačný krok zpět, na čemž pravděpodobně nic nezmění ani nová cool kovová textura Panthera.

Napište nám do diskuse, co si o desítkovém Finderu myslíte vy, popřípadě co se vám v devítce líbilo víc, co vám chybí (krom záložek a visaček:o) etc...

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Hm... prava na subory ... inak zaujimavy clanocek

Autor: Don Martinello Muž

Založeno: 12.09.2003, 09:39
Odpovědí: 0

Pokial je vsetko tak, ako ma byt, nemoze mat user problem s pravami na subory. Ak to tak nie je, od toho je admin, aby to spravil. Tak ako na kazdom *nix like systeme. Horsie je, ked admin nie je poruke a prava su nastavene naprd, ale to moze byt problem akehokolvek OS pouzivajuceho taky file system.

Odpovědět na příspěvek

RE: Hm... prava na subory ... inak zaujimavy clanocek

Autor: JiF Muž

Založeno: 12.09.2003, 11:02

Nojo, ale kdyz jsem za admina a na prava NESAHNU, tak by se jaksi nemely zmenit. Nebo se pletu? jako admin bych si takovou vec, jako udelat folder primo na HDD dovolit snad mohl. A obcas i muzu...
Chapu, ze kdys si to nastaveni rozvoram, tak je to moje blbost, ale aby byly samorozoravaci, to snad ne.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Hm... prava na subory ... inak zaujimavy clanocek

Autor: Don Martinello Muž

Založeno: 19.09.2003, 10:18

Treba rozlisovat (?) pod OSX admina a roota. Ako root mozes vsetko, neni problem... i vymazat obsah / ako sa to podarilo mne ;-) omylom. Admin je len taky gaspar pre masy, ten ma obmedzene prava.

Odpovědět na příspěvek

Jen negativa?

Autor: Špendl Muž

Založeno: 12.09.2003, 09:51
Odpovědí: 0

Dnes tu na MujMAC otvírám sérii článků, které se zaměří na nedostatky uživatelského rozhraní, které přinesl Mac OS X a nové aplikace.

Fakt se nenajde žádné zlepšení proti devítce? To bude deprimující seriál:-).

Odpovědět na příspěvek

RE: Jen negativa?

Autor: JiF Muž

Založeno: 12.09.2003, 10:57

OS X má určitě mnoho pozitiv, ale pravda je, že na ně člověk vždy rychle zapomene, pokud ho nějaká nedodělávka vytočí. Například udělám na HDD složku a používám ji. Když chci druhý den udělat druhou, nejde to, protože se OS X rozhodl, že disk už není můj :-) a já smím jen do svého uživatele. Takže se musím přelogovat za roota a tak dále a tak dále. Když se mi narazí systém, tak je problém. I když je na compu víc disků a systémů, není tak jednoduché nabootovat odjinud. Start s ALTem a tak podobně jde jen někdy. Kde jsou ty časy, kdy stačilo nahodit z CD a pomocí panelu StartupDisk zvolit příští systém. OS X je určitě moderní a výkonný, ale ani náhodou není tak user-friendly, jako byla 9ka. Na Macu dělám od systému 7.0 a mám ho rád, ale tohle je občas peklo. Doufám, že v Pantherovi to bude lepší. Už aby tu byl.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Jen negativa?

Autor: JJ Muž

Založeno: 12.09.2003, 11:35

No nevím, s něčím podobným jsem se _nikdy_ nesetkal. Asi dvakrát se mi kvůli právům odmítl vysypat koš, což spravilo "rm" z terminálu (pod mým vlastním accountem, takže to nejspíš byla nějaká prasárna ve Finderu než práva na vlastním filesystému).

OS X provozuju už několik let doma na 4 počítačích (+ 1 v autě) a v práci asi na 5 dalších (zatím) Celkem fest jsem si hrál i s takovými věcmi jako jsou home foldery na síti, NetInfo domény apod. Nebudou ty problémy způsobeny tím, že si někdo hrál s něčím, čemu (po přechodu z OS9 poměrně logicky) ne tak úplně rozuměl?

Jako root se loguju velmi výjimečně a to jen na command line.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Jen negativa?

Autor: JiF Muž

Založeno: 12.09.2003, 13:06

nevim, co to zpusobilo. jako majitel byl v permissions disku system a priznam se, ze se mi nechtelo poustet repair permissions z CD. Problem je (muj), ze se terminalem prokousavam dost pomalu, kvuli nedostatku casu.
Prave proto, ze tomu nekdo moc nerozumel, tak na to nesahal :). Ale pak mu stejne nic jinyho nezbylo. na pokusy jsem mel vedle jinej pocitac.
Mozna je to pitomost, ale napada me otazka. Kolik beznych uzivatelu tomu bude rozumet? Myslim, ze tady by nejake rozvrstveni adminu neuskodilo.

Odpovědět na příspěvek

Pár poznámek

Autor: Ondřej Noak Muž

Založeno: 12.09.2003, 10:03
Odpovědí: 0

Ad semaforek: Tak proti němu nemám výhrad. Že se grafické symboly nezobrazují pořád mi nevadí naprosto vůbec, barvy a jejich pořadí říká naprosto vše. Design okna vypadá bez těchto křížků a plusů a mínusek čistčí.

Souhlasím s tím, že odminimalizování oken klepnutím na aplikaci je nelogické a překáží mi. Mělo by se to chovat jako u odkrytí skryté aplikace - objeví se všechna okna.

Jinak funkce Hide je výborná věc, byť pro uživatele z Win trochu "matoucí". Oni znají jen minimalizaci.
Trochu mi vadí, že při stisknutí alt+apple+H a posléze apple+H se nečekaně neskryjí všechny aplikace. Jedna z nich se (snad podle fce random) odkryje.
Ale tohle vyřeší Panther.

Zoom tlačítko používám, stejně jako jsem ho používal u OS 9. A zcela úspěšně jak v prohlížeči, tak ve finderu. Tlačítko funguje logicky a očekávaně. Jen ve finderu není vždy Dock aware... Někdy se okno roztáhne i pod Dock.

Červený puntík je dobrá věc. Že ne vždy funguje, je škoda.

Pokud se nepletu, tak fce nastavení obou šipek na obou koncích okna je ve Finderu skryta. Dokáže ji umožnit např. Coctail. Stejně jako dokáže umožnit zprůhlednění skryté aplikace. Výborná věc. Nechápu, proč to Apple neudělá jako regulerní volbu nastavení Finderu a Docku.

Hledání v okně je skvělá věc. Win tohle řeší mnohem kostrbatěji. Žádný zmatek mně tato funkce nikdy nevytvořila...

V Customize toolbar okně možná volba zrušit chybí, ale vzhledem k tomu, že si jeho obsah nastavuji jednou po instalaci nového systému, tak mě to pranic netrápí.
A Done je naprosto vhodné a logické tlačítko. Já nechci okno zavírat, pouze ukončit modifikování Toolbar.

K ovládání devítky bych se už rozhodně vracet nechtěl. Byť má OS X pár chyb, tak je to i tak OS X Finder mnohokrát produktivnější než devítkovský.

Odpovědět na příspěvek

Nerozumim vyznamu clanku

Autor: ViK Muž

Založeno: 12.09.2003, 10:04
Odpovědí: 0

Nepisu do diskuzi caso, ale tentokrat mne to nedalo. Clanek mi s ohledem na svuj nazev prijde naprosto nevyvazeny. To ze X ma svoje mouchy je urcite pravda, ty se daji najit na kazdem systemu. Necht se pak clanek jmenuje Chyby v X. Kdybych X nepouzival jiz vice nez rok a byl skutecne teprve potencionalni uzivatel, tak me tnto clanek od jeho pouzivani spise odradi, to snad ale autor nechtel. Spis bych ocekaval objektivnejsi porovnani, ktere taky rekne v cem je X lepsi a co uzivateli prinasi. Ja kdyz se dnes dostanu do 9, tak uz v ni skoro neumim. Snazim se skryt aplikaci pomoci klavesove zkratky (Apple-H), hledam na liste okna tlacitka na zmenu zobrazeni polozek v okne, apod. Jako prinosnejsi Mac uzivatelum bych tedy spis videl clanek, v cem jim muze byt X prospesna (protoze vime, ze vetsinu z nas stejne nemine) a pripadne nabidnout ipy a triky (treba i jak se s pripadnymi nedostatky vyporadat).

Odpovědět na příspěvek

Okna -- to je smutne...

Autor: Jakub Formanek Muž

Založeno: 12.09.2003, 10:05
Odpovědí: 0

Kdyz si vzpomenu, jak jsem se smal pececkarum, ze se jim okna chovaji zcela chaoticky (nepamatuji si, jake zobrazeni, rozmer a umisteni meli pred uzavrenim), tak je mi dnes dost smutno... Nyni se okna v X chvaji uplne stejne blbe jako ve Win9x -- to je tragedie. Neskutecne mne vzdy vytoci, kdyz si nejak srovnam okno a po dvou-trech otevrenich to mohu CELE DELAT ZNOVU! ...a o Pantherovi v tomto radeji taktne mlcim a jen tise doufam... :((

Odpovědět na příspěvek

RE: Okna -- to je smutne...

Autor: Viktor Janeba Muž

Založeno: 18.09.2003, 08:34

Jojo, tohle me stve taky, nastesti se to uz moc nedeje. Mimochodem, co jsem vam, Mekarum na Finderu nejvic zavidel, byla moznost vytvareni si bookmarku pro adresare (desne se to hodi pri ukladani souboru). Win XP maji sice historii, ale ta je v podstate nepouzitelna. Je to i v X?

Odpovědět na příspěvek

ehm

Autor: cyba Muž

Založeno: 12.09.2003, 10:17
Odpovědí: 0

Niezeby som nesuhlasil, ze X ma svoje muchy a to nielen v GUI Finderu, ale asi to bude tym, ze R&D je 50 percent zisku do HW a len 29 do OS a 21 do SW ako iApps ...

Kazdopadne Panther, hoci este len na B56 je zdaleka to najlepsie co dnesne OS ponuknu.

Odpovědět na příspěvek

pouzivani osx

Autor: peta Muž

Založeno: 12.09.2003, 10:46
Odpovědí: 0

pred rokem, kdy jsem se z devitky presunul o cislo vejs, tak mne nejvice chybela minimalizace okna do listy, vec kterou umoznuje plugin x/shade... je to ovsem jen vec zvyku...

pokud se muzu podelit o svuj zpusob ovladani:

pokud jde o semafor pouzivam pouze "cervenou" (mam zapnuty vzhled graphite - i po najeti mysi jsou vsechny tlacitka sede) a i to jen z 50% pri zavirani okna - zbytek jabko+w... minimalizaci do doku pouzivam ne moc casto, a to vzdy dvojitym poklepanim zahlavi... zelene plusko nikdy...

pri potreby prace ve finderu, pouzivam klik na plochu+alt ktery aplikaci/okno sryje...

okno finderu pri kopirovani/hledani pouzivam v nastaveni columns, a to i v aplikacich (akce otevrit, ulozit atp.)... tohle reseni mne prijde extremne rychle...

slozku s praci (na druhem monitoru) mam nastavenu jako "list" ktery ruzne sipkama rozbaluju...

celkove jsem s ovladanim osx maximalne spokojen a jak uz tady bylo receno, pri navratu do devitky trosku tapu :)

kazdopadne to je celkem zajimavy clanek, jsem zvedavy na dalsi pokracovani...

ad opozdena cerna sipka u pohybovani oknem - na dual 1GHz se nic takoveho nedeje...

Odpovědět na příspěvek

Me to funguje

Autor: slata Muž

Založeno: 12.09.2003, 10:49
Odpovědí: 0

-Pokud do řádku přidáte aplikaci, můžete ji z
-nabídky odstranit uchopením a přetažením mimo
-okno (to se složkami kupodivu nelze)

Me funguje bez problemu odstraneni aplikace i adresare z listy nastroju vytazenim ven.

A maximalizece noveho okna Finderu mi problemy jako na obrazku nikdy neudelala.

A vubec, cele ovladani mi prijde super, nerikam ze je dokolane, ale mnohem lepsi nez v 9 a Win.

Odpovědět na příspěvek

RE: Me to funguje

Autor: Sasa Muž

Založeno: 14.09.2003, 10:02

Más recht, zkousel jsem s tím vsechno mozny, ale tekhle schizofrenní okno po doubleclicku na zelenou jsem proste nestvoril

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Me to funguje

Autor: Petr Hrncir Muž

Založeno: 14.09.2003, 18:09

Ja ale take nikde netvrdim, ze se to podari kazdemu stejnym zpusobem. Muze to mit na svedomi milion veci, kterym zrejme ja ani vy nerozumime. Me se ted treba podarilo kliknutim na zastupce plochy v zahlavi a nekolikanasobnym kliknutim na zelene maximalizacni tlacitko docilit toho, ze okno je uplne prazdne (po kazdem kliknuti na zelenou jsem mel UPLNE jiny vysledek) a ma jen dole scrollbar, ktery me pretazenim DOPRAVA vrati k obsahu, ale opet - je to vec, ke ktere by za ZADNYCH okolnosti nemelo dojit. Mit mene zkusenosti, tak se muzu vydesit, kam se ty soubory ztratily a volat o pomoc! Zelena zkratka casto vede k chybam, coz spolu s mnohoznacnosti vede k memu presvedceni, ze je to VELICE spatna funkce.

Odpovědět na příspěvek

zelená je dobrá...

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 15.09.2003, 00:04

Tedy Petře, já opravdu nechápu, co proti té zelené máš.

Mluvíme-li o Finderu, chová se to naprosto konzistentně a předvídatelně: střídá velikost, při které jsou vidět všechny prvky okna (celý toolbar a soubory) s velikostí, kterou jsem si právě nastavil já. _Žádné chyby_ se mi neobjevují.

Skutečn
zelenou pravidelně používám, a to kdykoliv nevidím v okně všechno, místo abych ho ručně natahoval, to mi přijde velmi pohodlné.

Vždycky se divím své ženě, když chce něco hledat, chytat a tahat (pracuje na Windows).

Odpovědět na příspěvek

Odpojování síťových disků

Autor: Béda Muž

Založeno: 12.09.2003, 10:49
Odpovědí: 0

"X" má něco do sebe. Jen těžko se ale dělá na 9 a X najednou. Máme v síti několik Macků a server s 2000. Lokalizovaná X 10.2.6 neudrží připojené disky. Prostě se po blíže neurčené době odpojí. Vyřešil to někdo? Dík za odpověď. Béda

Odpovědět na příspěvek

RE: Odpojování síťových disků

Autor: slata Muž

Založeno: 12.09.2003, 11:09

My to mame presne tak a disky se neodpojuji ani v X ani v 9. A to jsem pripojeny na server s 2000 a druhy s NT. Neni spis neco blbe na serveru, ale tomu opravdu vubec nerozumin. Jen se v X pripojim pres Connect to server a vsechny disky drzi po cely den.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Odpojování síťových disků

Autor: Dave Muž

Založeno: 12.09.2003, 12:01

Nam je take odpojuje, ale tak jednou do mesice vydrzi i pres noc (schizofrenie?)!. Otazka na Slata: jak jinak bych se moh' vlastne pripojovat?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Odpojování síťových disků

Autor: slata Muž

Založeno: 12.09.2003, 12:32

-Otazka na Slata: jak jinak bych se moh' vlastne
- pripojovat?

Ja nevim, jestli to jde jinak, Proste jsem popsal, jak to delam ja. Jinak pocitac kazdy den vypinam, server bezi porad, tak ho nekdy zkusim nechat pripojeny pres noc. Ale pres den, kdy delam se mi ani jednou neodpojil sam od sebe od serveru. Mam 10.2.6 Cz.

Mozna zkusit smazat a znovu vytvorit uzivatele na serveru. Jednou nam dlouho trvalo pripojovani z 9 a obcas se to odpojilo a tohle pomohlo. S X ale podobne negativni zkusenosti nemam.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Odpojování síťových disků

Autor: Béda Muž

Založeno: 12.09.2003, 16:24

Tím odpojuje jsem myslel, že nevydrží dýl jak hodinu. Odpojují se i disky z jiných macků s 9kou. Je to pěkná otrava. Např. otevřeš quark a najednou ho nemáš kam uložit. Co s tím? To fakt není normální.

Odpovědět na příspěvek

Pridelujete IP dynamicky?

Autor: Lukáš Gallina Muž

Založeno: 12.09.2003, 14:11

Ahoj, prideluje Vam IP dynamicky ten server pro ty stanice?

Odpovědět na příspěvek

Tento zpusob clanku zda se mi ponekud nestastnym

Autor: Pes Karter Muž

Založeno: 12.09.2003, 11:16
Odpovědí: 0

Clanek jsem precetl, pak jeste jednou, pak jsem pocital do deseti, pak jsem si dal panaka, nic nepomohlo.

Kdybych byl uz uz rozhodnut pro prechod na Mac platformu, tak tenhle clanek by me tak odradil, ze bych skoncil zase u Windows.

Nemyslim snad obsahem, ale zpusobem, jakym je clanek napsan. Takhle by to mohl napsat PC fanatik, ktery si jedno odpoledne hral s Macem.

Nic ve zlym, pisu jak (se) citim.

Odpovědět na příspěvek

RE: Tento zpusob clanku zda se mi ponekud nestastnym

Autor: Nesie Muž

Založeno: 12.09.2003, 12:39

a tak jen pro mou informaci,co v tom clanku je nepravdiveho ?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Tento zpusob clanku zda se mi ponekud nestastnym

Autor: Pes Karter Muž

Založeno: 12.09.2003, 12:55

Ale tady vubec nejde o to co je tam pravdiveho. Ten clanek je zbytecne odrazujici a je napsan tak nejak pochmurne. Jak spravne pise -korko- je uplne zbytecne negativni.

Uzivatel Windows si po precteni zamne ruce a rekne si "Tfuj, jeste ze v tom nemusim pracovat."

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Tento zpusob clanku zda se mi ponekud nestastnym

Autor: Vojta Muž

Založeno: 12.09.2003, 14:09

I kdyz je tam plno chyb, vsichni o nich vime, tak radeji o nich nemluvit a kdyz uz, tak jedine radostne!

Fanatizmus..
.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Tento zpusob clanku zda se mi ponekud nestastnym

Autor: Pes Karter Muž

Založeno: 12.09.2003, 14:26

O nedostatcich se mluvi, treba na MujMacu docela casto. A proc radostne ? Proc neradostne? Mluvi se o nich jako o chybach. Chyby jsou vsude. A neni to zadna tragedie. :-)

To prece neni fanatismus.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Tento zpusob clanku zda se mi ponekud nestastnym

Autor: Phoenix Muž

Založeno: 12.09.2003, 16:38

Tragedie - jak kdy. Staci se podivat na posledni excesy kolem Windows a jejich bezpecnostnich dirach - o chybach se musi mluvit porad dokolecka, jinak se s nimi nic nedela a pak to dopada, jak to dopada. Je-li cilem uzivatele mit kvalitni system, musi dokolecka omilat, jake chyby tam jsou, aby se s nimi neco delalo. U nekterych softu to funguje vice, u nekterych mene.
Uzivatele Windows odradi spis to, ze zatimco PC shop najde skoro v kazdych Kotehulkach, tak o dealera Apple tak casto nezavadi....

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Tento zpusob clanku zda se mi ponekud nestastnym

Autor: Pes Karter Muž

Založeno: 12.09.2003, 17:04

Kdyz jsem se rozhodoval pro Apple, tak tohle mi moc nevadilo. V tom ostatnim mas urcite pravdu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Tento zpusob clanku zda se mi ponekud nestastnym

Autor: MARTY 2 Muž

Založeno: 12.09.2003, 14:42

Co rekne uzivatel Windows, mi je uplne, opravdu uplne jedno.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Tento zpusob clanku zda se mi ponekud nestastnym

Autor: Pes Karter Muž

Založeno: 12.09.2003, 14:59

Budiz, ale ze to muze odradit zacinajici, co teprve hledaji informace, to je skoda. Mel jsem na mysli uzivatele Windows, kteri berou Apple jako moznou alternativu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Tento zpusob clanku zda se mi ponekud nestastnym

Autor: CybeR Muž

Založeno: 15.09.2003, 09:45

no ... vam to jedno byt muze ... ale firme Apple asi ne ... jsou to potencialni switcheri ...

Odpovědět na příspěvek

no problem os x

Autor: korko Muž

Založeno: 12.09.2003, 11:53
Odpovědí: 0

mne desiatka problem nerobi .. som predtym robil asi pol roka na OS 7 [davno] // inak win98 .. a este davnejsie Atari 1024STE ... problemy popisane v clanku .. su podla mna okrajove // .. aj ked pravda to zlte tlacitko .. minimalizacia do doku je podla mna trochu zbytocna .. a radsej pouzivam apple+h alebo alt click na dock .. ci ako to ide .. co sa tyka hladania okien .. je pravda, ze nie vzdy sa vsetky ukazu tak ako clovek caka .. ale nejak ma to prilis nezdrzuje ..
predsa len hore je v menu taka polozka, ze Window .. a tam si ho najdem .. ked uz som v aplikacii
...

prist
upove prava su vynikajuca vec .. ak su dobre nastavene ... neviem ako ostatni .. ale ja idem na mac os x .. vzdy ako normalny pouzivatel .. nie ako administrator alebo root .. a ked potrebujem nejake prava menit .. netreba sa logovat do admina .. staci dat Get Info .. a nastavit prava ako sa paci [kliknutim na zamocek si to vypyta heslo admina] .. a da sa dat aj apply to enclosed items .. aj ked niekedy sa to nezobrazi .. aj ked presne viem kedy sa nezobrazi .. :-) .. vsetko iba zvyk ...

...
inak clanok vyznieva zbytocne negativne .. aj v zivote aj v technike .. sa treba sustredit na pozitiva .. a na negativa sice upozornit, ale nelamat si az tak hlavu :-) ..
inak OS X .. je krok dopredu .. hlavne prezeranie v columns je super [pripomina mi to trosku norton commander :-)]

Odpovědět na příspěvek

Je to tak :)

Autor: Marty Muž

Založeno: 12.09.2003, 12:24
Odpovědí: 0

Zajimavy clanek .. a plny pravdy :) jsem rad ze jste neco takoveho napsal, protoze jsem se vazne zasmal tomu, jak jsem se sam v techto (malinkych) chybkach naucil chodit :) Mam Jaguara rad a proste takove ty male nedostatky patri k tomu :) Popravde se uz ted tesim na dalsi zmeny a novinky v X.3 :) Clovek si hodne rychle zvykne no nove cesticky pouzivani - a vychodi si tu svou :) Dik Martine za clanek - nebyl by tam taky jeden clanek tykajici se problemu sdileni, sitovani, atd :) to bude tak na dalsi roman :)

Odpovědět na příspěvek

zjednodusený finder?

Autor: J.P. Muž

Založeno: 12.09.2003, 13:25
Odpovědí: 0

Ještě jsem si všiml pár věcí u zjednodušeného finderu, který je možné aktivovat u omezeného klienta.

Nedokázal jsem například smysluplně používat složky a dokumenty v nich. Desktop.... U TextEditu se při ukládání zobrazovalo dialogové okno, které už používalo plnou diskovou strukturu, takže bylo možno uložit soubor kamkoliv, ne jen v restrikcích jednoduchého finderu...

Prostě jsem to nepochopil, jaký byl záměr... zjednodušení? bezpečnost? Může mi to někdo vysvětlit?

Odpovědět na příspěvek

konečne pokus o oddémonizování Xsítky

Autor: starik Muž

Založeno: 12.09.2003, 14:47
Odpovědí: 0

vážení mám radost z rozpoutané debaty,
seděl jsem u většiny OS za posledních 20 let, některé proklínal, jiné velebil a naopak.
Subjektivně přiznávám, že některá tvrzení v článku neberu, ale k uživatelské čistotě NexStepu, Solarisu, AIXu, HP-UXu má desítka daleko. Chování Apple mi připomíná Microsoft před deseti lety "dodělej si sám, najdi chyby, nech se opájet pozlátkem" | a hlavně vše zaplať, když ne penězi tak časem, potem a nervovou soustavou:-)
Xsítku sleduju roky, dva roky užívám. k 10.2 jsem se s novým eMac dostal asi před měsícem (rovnou 10.2.6)a heslo "používej až po roce na trhu " plátí boužel už i u jablek:o(
Děkuji za článek a těším se na další

Rostislav Řepka stařík

Odpovědět na příspěvek

Co teprve Panther

Autor: Ruda Muž

Založeno: 12.09.2003, 15:20
Odpovědí: 0

Az uvidite a vyzkousite GUI 10.3, tak vas teprve zamrazi. Je to skutecne jen pro ty se silnejsimi nervy.
Prace s novym oknem Finderu, zvyraznovani oznacenych polozek - zvlaste pokud jsou opatreny vysackami je primo hruuuza. Nekonzistentnost v zobrazovani pozice v ramci stromu slozek...
Nezbyva nez tise doufat, ze finalni 10.3 bude mit oproti developerske Betaverzi normalni GUI. Ale to je malo pravdepodobne - za hranici snu :(

Odpovědět na příspěvek

RE: Co teprve Panther

Autor: Ondřej Noak Muž

Založeno: 12.09.2003, 16:46

Neměl jsem možnost nové GUI vyzkoušet, ale s brushed metal aplikacemi pracuji denně. Nic proti nim. Ale stejného Finderu se dost bojím.
U brushed metal oken se hodně blbě poznává, které je aktivní a které ne. Navíc nyní pěkně rozlišuji, které okno patří třeba Safari a které Finderu či jiné ne i aplikaci (myšleno třeba iTunes a tak :-)

Navíc označování souborů zvýrazněním jejich jména je vskutku hloupé. Dnešní ztmavení se mi zdá mnohem přehlednější.

Odpovědět na příspěvek

Bude se systém opravovat?

Autor: Honzig Muž

Založeno: 12.09.2003, 15:40
Odpovědí: 0

To co se tu píše je pravda a je tu i mnoho věcí o kterých se autor nezmiňuje, ale ptám se: "Bude se systém opravovat?" Já mám pocit, že si tu stěžujeme vrbě, která nás stejně neposlouchá.

Dělám v OS9 i OSX tak 50/50 a pak jsou ty rozdíly vidět víc. Nevim proč se například nedá měnit kontextová nabídka ve Finderu (ctrl+klik)? Jsou tam jen nesmysly, které stejně nepotřebuju... proč není něco jako WindowShade přímo ve Finderu, proč při výběru položek (pokud je mám v okně seřazené "jako seznam") vyberu klepnutím myši na první z nich a pak chci až 4., tak mi po Shift+klik na 4. vybere i všechny mezi (2. a 3.)! V devítce vybíral Finder jen ty, které jsem přičítal - to mě s prominutím strašně sere!

A nevíte jak zařídit aby při připojování 2 počítačů to po mě nechtělo vyplňovat heslo (pokud nechci být HOST)? Na OS9 stačilo ve sdílení souborů vyhodit heslo. U nás v práci by se to moc hodilo...

Odpovědět na příspěvek

RE: Bude se systém opravovat?

Autor: Slata Muž

Založeno: 12.09.2003, 15:45

Na to vybirani souboru zkus misto Shiftu Jabko. Se sShiftem vybiras celou radu, s Jabkem jen to na co kliknes. Je to jako ve Win :-]

Odpovědět na příspěvek

RE: Bude se systém opravovat?

Autor: Pavlik Muž

Založeno: 12.09.2003, 17:36

Stačí při připojení dát uložit heslo do keychain a příště už ho nevyžaduje.

Odpovědět na příspěvek

Okna do popředí

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 12.09.2003, 17:52
Odpovědí: 0

Za to jsem vděčný, umožňuje mi to vrstvit si okna jak potřebuji, přepisovat si text z jedné aplikace do druhé, psát si výpisky atd.
Když chci do popředí všechna okna, klepnu na ikonu v doku, nebo stačí apple+tab, nebo je tu příkaz Bring All to front. Super je přecházení po oknech apple+\.
Jinak mi celý článek přijde, jako že měl Malér špatný den...

Odpovědět na příspěvek

RE: Okna do popředí

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 12.09.2003, 22:46

Omlouvám se Malérovi... Přehlédl jsem to.

Odpovědět na příspěvek

zbytecne zmeny

Autor: Martin L. Muž

Založeno: 12.09.2003, 19:30
Odpovědí: 0

Vyhledem k tomu, ze u X nedoslo k vyraznemu zjednoduseni prace s pocitacem, tak pokladam zmeny jako zbytecne, stacilo zachovat design a funkce 9 a pripadne neco vylepsit, hlavne vzhled. Finder u X je neohrabany, tezkopadny, neprehledny, kdyby byl ve stylu GraphicConverter - funkce Browse Folder a slo by v nem tak snadno a rychle tridit a prohlizet vsechna data a bylo by to propojene s iTunes, Safari a spol., to by byla zmena! Mne jako uzivatele nezajima, do jake slozky ma prijit aplikace, nepotrebuji strachat do adresare System, ale chci pracovat s daty. Prost X neprinasi v praci s pocitacem v podstate nic zasadne noveho, a to je skoda.

Odpovědět na příspěvek

ODPOVED VICEMENE PRO VSECHNY

Autor: Petr Hrncir Muž

Založeno: 13.09.2003, 12:21
Odpovědí: 0

Vazeni a mili ctenari, zamerem rozhodne nebylo odradit ty mene stastne, kteri delaji na Windows, od prechodu na X. Ostatne k XP se dostanu a Face to Face s X bude znacne nemilosrdny - zejmena pro prvni jmenovany system. A to treba i presto, ze ovladani okna v XP je dokonale jednotne, coz o X nemuze rict ani nejvetsi "fanatik". Proc si ale myslite, ze je clanek zbytecny? Pokud vam prace v X prijde intuitivni (tak intuitivni, ze by to vyzadovalo obrovske zasahy, aby to mohlo byt jeste o maly kousek lepsi), pak jste bezesporu adaptabilni profici, ale Macintoshe vzdycky nebyly urceny jen profesionalum.

Prava jsou samozrejme skvela vec, kdyz funguji spravne, ale bohuzel se casto stava, ze spravne proste nefunguji a argument typu terminal -> rm mi pro spoustu lidi proste neprijde optimalni! Nesnazim se tu poukazat na to, ze neexistuje cesta, ale rada lidi dela jine veci nez stahuje Coctail a uci se unixove prikazy. Stejne tak vetsina dalsich veci, ktere jsem v clanku zminil, zkratka jen pridava problemu, misto aby je resila (snad s vyjimkou moznosti dostat do popredi jen jedno okno aplikace, coz spousta lidi hodnoti jako vyhodu )coz jsem ale take napsal)).

Jak jeden ctenar spravne podotkl, nedoslo k zjednoduseni, takze jsou zmeny zbytecne. Kdyz neni zmena k lepsimu, tak k cemu je? Nekdo jiny zase napsal, ze se mu libi, jak se v systemu naucil chodit, i pres tyto "drobnosti". Ano, i ja se v systemu naucil chodit a k device bych se ze spousty duvodu nevratil (o Win nemluve), presto se ale s obrovskou radou novinek jen tezko ztotoznim. Apple zacal radu otazek spojenych s jednotnym UI NEHORAZNE flakat. (a nechce se mi za kazdou vetou opakovat, ze i presto je to uzasny a vynikajici system:o)

O vyhodach X tady piseme v jednom kuse a jeste o nich bezesporu psat budeme a dostane se na i v teto serii - je to vynikajici moderni system! Prostredi ale nebylo prizpusobeno uzivatelum devitky, ale uplne jinbeho systemu od uplne jine firmy a me pripada uplne v poradku na to upozornit a pobavit se o tom, co komu vyhovuje a co naopak NE. O problemech se zkratka mluvi. (a znova pripominam, ze WXP maji ovladani okna sice ucelne, ale tim to tak zhruba konci a bude o tom rec pozdeji:)

A jeste drobnost - kdyz uz se vam clanek nelibi, tak ho alespon nesvalujte na Martina Lera:). Na nekolika mistech v clanku je uveden jiny autor:o)

Pekny den vsem, diky za vecnou diskusi a zachovejte alespon takovouto prizen:)

Odpovědět na příspěvek

RE: ODPOVED VICEMENE PRO VSECHNY

Autor: Vojta Muž

Založeno: 13.09.2003, 12:44

Uz se opravdu tesim na to srovnani s XPcky; doufam ze to bude aspon trosku objektivni, Petre.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: ODPOVED VICEMENE PRO VSECHNY

Autor: Petr Hrncir Muž

Založeno: 13.09.2003, 12:56

Tahle serie vlastne vznikla, kdyz jsme si pri psani F2F iMovie v. Win Movie Maker pro S&V/DIGI Video vsimli nekolika kyksu (a snazili jsme se byt maximalne objektivni). Planuji to zhruba tak, ze se tento serial behem nekolika tydnu obrodi do F2F X v. XP. Mozna si na to vezmu vypomoc z Okenní komunity, abych nahodou nebyl zbytecne narcen:)

Kazdopadne tahle serie je zacilena jen a pouze na Jaguara a pridruzene aplikace (radeji zatim vubec nekomentuji Panthera:( a k Win se dostaneme pozdeji.

Odpovědět na příspěvek

RE: ODPOVED VICEMENE PRO VSECHNY

Autor: oc Muž

Založeno: 13.09.2003, 19:14

No, ono je to samozřejmě složitější, ale základní problém je v tom, že Applovci do perfektně konsistentího systému nacpali Carbon.

Od toho se vše odvíjí: jestliže jeden systém dává dohromady aplikace ze dvou naprosto rozdílných prostředí a obě oficiálně prohlašuje za "nativní", lze se divit jen jedinému: jak je vůbec možné, že přesto je GUI poměrně dost konsistentní ;)

Mimochodem, drobnosti jako chování semaforu apod. jsou naprosto nepodstatné. Horší jsou takové věci, jako že řada aplikací vůbec nepodporuje font panel, že řada aplikací vůbec nepodporuje Services (nebo blbě), že řada aplikací vůbec nepodporuje find pasteboard, že... no, tak by se dalo pokračovat velmi, velmi dlouho.

Odpovědět na příspěvek

RE: ODPOVED VICEMENE PRO VSECHNY

Autor: ernesto Muž

Založeno: 15.09.2003, 14:50

Chtěl bych se zeptat na defragmentaci: ve win je její možnost v systému, nemýlím-li se a u MacOs musíme vyplazovat $79.99 nebo kolik za Nortona. Co MacOsX? Už má toto v systému, nebo musíme stále dokupovat něco, bez čeho se neobejdeme? Tahle věc mě velmi rozčiluje.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: ODPOVED VICEMENE PRO VSECHNY

Autor: Tomas Muž

Založeno: 15.09.2003, 15:14

Existuji i jine sw za mene. Ale v OS by to bylo mnohem lepsi. Snad.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: ODPOVED VICEMENE PRO VSECHNY

Autor: oc Muž

Založeno: 15.09.2003, 16:42

V rozumně navrženém systému souborů k fragmentaci (jež by stála za hovor) především vůbec nedochází ;)))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: ODPOVED VICEMENE PRO VSECHNY

Autor: Vojta Muž

Založeno: 15.09.2003, 21:31

Tak tohle uz tvrdil kde kdo, Microsoft o sve NTFS, Novell o svem svazku NSS a v dalsi verzi tohle tvrzeni uz nebylo a byl na to nejaky nastroj :)

Odpovědět na příspěvek

veselá příhoda s XP

Autor: J.P. Muž

Založeno: 14.09.2003, 14:03
Odpovědí: 0

Před 3 dny jsem byl na schůzce, která se konala kvůli jistému náhledu webového projektu na počítači. K tomuto byl k dispozici moderní notebook HP-nevimkolik s OS Windows XP. Počítač obsluhoval šéf a k ruce mu byl školený uživatel počítačů PC.
Zhruba v polovině jednání notebooku došly baterie a musel být připojen na síť. Nevadí.
Horší bylo, že po připojení na internet se zanedlouho začaly objevovat nezvyklé hlášky, z čehož ta poslední vždy znamenala neovlivnitelné vypnutí počítače z důvodu jakéhosi-čehosi. Šéfa to nezajímalo, byl pouze znechucen a žádal obsluhu ke zprovoznění. Ten, celý opocen začal mumlat cosi o bezpečném firewallu, instalovaných servis-pakách, patchích a jiných cizích slovech. Počítač po zapnutí spustil nějaký program s nápisem "Testuji" a animovan˘mi obrázky, který trval cca 5 minut. Obsuha pak sdělila, že by počítač "mohl" fungovat, že se to "pravděpodobně" nebude opakovat a že to "asi" bylo něco - cosi....
šéf se jal pokračovat v práci s notebookem, ovšem za chvíli se situace opakovala. Nebudu to natahovat. Tato událost se stala v průběhu akce celkem 3x a pak už nebyl zájem ani čas s notebookem pracovat.

V tu chvíli jsem se neodvažoval zmiňovat, že existují počítače, které tento jev neznají, ani když nemají instalovány antiviry a např. pošta je přijímána poštovním klientem od Microsoftu.... Ze schůzky jsem bůhvíproč odcházel se skvělou náladou...

Doufám, že to nebylo příliš mimo téma. Jen bych podotkl, že zmíněné poslední okno sice mělo uzavírací ikonku, ale ta nešla uzavřít...;)

Odpovědět na příspěvek

RE: veselá příhoda s XP

Autor: Herbert Muž

Založeno: 14.09.2003, 14:46

Jéje! Já mám takovýcht historek s Macem asi 150. Přišel klient, kouká že mám Mac, říká mi, že slyšel, že jsou to skvělé počítače, já si taky Mac pochválím a ejhle - počítač zamrzne při pohybu ikony na obrazovce. Hm, blábolím nějaké řečičky o doplňcích, že jsem si to sám způsobil, restartuji a začnu pracovat. Zaneseme korektury, stisknu Apple-S a co se nestane - aplikace neznámý byla ukončena. Práce za nějaký čas od posledního uložení je pryč, musíme korektury udělat znova. Z práce jsem bůhvípřoč odcházel s blbou náladou.

Odpovědět na příspěvek

povídej...

Autor: J.P. Muž

Založeno: 14.09.2003, 15:53

Skvěle! Vzhledem k tomu, že se tu slibovalo XP versus OS X, tak nás zajímají zejména příspěvky o těchto posledních OS. Pan Hrnčíř alespoň bude mít o čem psát...:)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: veselá příhoda s XP

Autor: Petr Hrncir Muž

Založeno: 14.09.2003, 17:54

Nechci pichnout do vosiho hnizda, ale tohle by se Vam s OS X zrejme nestalo. Za jednotlive aplikace mluvit nemohu, ale system je vysoce spolehlivy - minimalne srovnatelne s Windows XP, coz by se o devitce zrejme rici nedalo.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: veselá příhoda s XP

Autor: peta Muž

Založeno: 14.09.2003, 19:44

ano, devitky mne na G3 ani G4 DUAL moc dobre nechodily, 3 restarty za den nic neobvykleho... (zadny prasarny nebyly na pocitac instalovany, nikdo se v tom nehrabal)

zato ted v desitce, muzu rict ze za rok tuhe prace (dtp) mne spadla maximalne 3x... pravda, cas od casu se stane ze vytuhne po prikazu vypnout (ten ovsem davam pri deseti spustenych aplikacich - ind, phsp, ill, acrb, classic, distiler atd... , takze to bude mozna tim :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: veselá příhoda s XP

Autor: Jakub Formanek Muž

Založeno: 14.09.2003, 23:04

Herberte, a nepouzivas takhle nahodu i Xpress? :))))) (idealne verzi 3.xx ;-))

Odpovědět na příspěvek

RE: veselá příhoda s XP

Autor: Vojta Muž

Založeno: 15.09.2003, 02:15

Takoveto prispevky mi opravdu pripadaji jako naprosta demagogie. Je naprosto pochopitelne, ze vetsinova platforma je nejvice napadana; koneckoncu se snad shodnem na tom, ze i na Mac jsou opravy a je je potreba aplikovat, aby system byl bezpecny. To, ze administrator toho stroje byl neschopny konat svoji praci prezentovat jako chybu platformy je naprosto absurdni.

Ale co, ucel to splnilo, ne? Hlavne ze je duvod hodit slinu na konkurenci a vychvalit sveho Maca.

Mimochodem, uz se na MacOS X neztraci maily lokalizaci klienta? :))))

Odpovědět na příspěvek

nonono

Autor: J.P. Muž

Založeno: 15.09.2003, 10:40

Milý Vojto. To je jasné, že nelze srovnávat bit-po-bitu co je lepší a co horší... Proto je možné (ač velmi diskutabilní) používat nějaké opisné analogie, které mohou přiblížit principy - i když nepopíšou konkrétní příčiny a nedají terminální rozuzlení. Tím jsem chtěl asi jen říci, že podstatné bylo pro mne chování šéfa, který dal jasně najevo, jak mu to "vyhovuje". Šéfové jsou ti, kteří rozhodují o nákupu počítačů do firmy. K OS X mohu říci, že to je nesrovntelně bezpečnější systém. A kdyby nebyl, můžu jich mít na počítači třeba 5, abych měl jistotu, že jeden z nich se bude chovat jak já chci, v případě výpadku. Ale to už jsme trochu jinde.

Odpovědět na příspěvek

RE: nonono

Autor: mol Muž

Založeno: 15.09.2003, 11:55

ja sice nechapu co vam brani nainstalovat si petkrat winXP, nechapu v cem je macosx bezpecnejsi, ale jedno vim jiste: vy porovnavate jeden konkretni notebook s winxp s nejakou zavadou vuci platforme macosx. jinak receno porovnavate instanci s kategorii coz proste nelze.

Odpovědět na příspěvek

Tak nevím :-(

Autor: Simona Muž

Založeno: 14.09.2003, 21:00
Odpovědí: 0

Chtěla bych si koupit iBook, vlastně už jsem rozhodnutá, protože si myslím, že bude pro moje potřeby ideální. Chci si na něj ukládat fotky z digiťáčku a napsat nějaký ten dopis, prohlížet internet a psát e-maily a taky si vypálit nějaké to CD. Těším se i na jiný OS, ráda se učím nové věci a s počítači se kamarádím denně a docela dlouho.

Na MujMac chodím pro "rozumy" abych něco věděla dopředu. No a tenhle článek mě tedy dost rozhodil. Jestli jsem to pochopila správně, tak Finder je rozhraní, pomocí kterého budu s Macem komunikovat ? A jestli není schopen plnit základní funkce, tak se toho trochu začínám bát. Bude tedy lepší ještě počkat na Panthera jestli bude spolehlivější ? Nebo ten článek věci příliš dramatizuje ?

Odpovědět na příspěvek

RE: Tak nevím :-(

Autor: Jakub Formanek Muž

Založeno: 14.09.2003, 22:58

:)) jen klid, normalni uzivatel (bez znalosti prehistorických systemu Apple) si takovych problemu vsimne jen velmi vzacne (vsimne-li si vubec ;-)... ten clanek ma sice pravdu, ale kdyby podobny vysel o Windows bylo by to mnohem, ale mnohem horsi...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Tak nevím :-(

Autor: Vojta Muž

Založeno: 15.09.2003, 00:13

Ano? Tak takovyhly clanek by zrovna o Windows vyjit nemohl, protoze jak autor psal, ovladani Windows je v popsanych vecech velmi konzistentni :)))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Tak nevím :-(

Autor: Pes Karter Muž

Založeno: 15.09.2003, 07:12

To je vec uhlu pohledu a volby tematu. Clanek o Windows XP, jak snadno se co kde nastavuje v systemu a jak je to naprosto nelogicky rozhazene uplne vsude, napisu za 10 minut.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Tak nevím :-(

Autor: JR Muž

Založeno: 15.09.2003, 08:16

he he, od cloveka, který si neumi nainstalovat ani operacni system to sedi :o)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Tak nevím :-(

Autor: Pes Karter Muž

Založeno: 15.09.2003, 08:49

Prosim objasnit. Nechapu. Ty jsi mi neco pomahal instalovat ?

Odpovědět na příspěvek

napiš ten článek

Autor: macek Muž

Založeno: 16.09.2003, 12:38

rád si ho přečtu

Odpovědět na příspěvek

RE: Tak nevím :-(

Autor: Pavel Muž

Založeno: 15.09.2003, 11:54

Ten článek to dramatizuje :-) . Na "nové pojetí" čehokoliv si člověk musí zvyknout - a tohle je podle mě takový "zvykací" článek. Samozřejmě je jasné, že srovnávat poslední verzi OS 9 s pořád ještě "prvními verzemi" OS X je trochu problematické - ty systémy se samozřejmě vyvíjejí a neustále "vylepšují". A každý člověk má také trochu jiné nároky, takže je jasné, že kvůli nějakému takovému podobnému článku bych rozhodně koupi svého vybraného výrobku nezrušil :-) .

Odpovědět na příspěvek

RE: Tak nevím :-(

Autor: ater Muž

Založeno: 15.09.2003, 13:26

Není potřeba se zneklidňovat. Mám iBook za stejným účelem. Finder mi ve skutečnosti chodí rychle a zcela konzistentně. Několikrát se mi stalo, že došlo k nějakému problému s přehozením nstavení, ale to je asi jako když se vám na pracovní ploše Win po nějakém hrubém zásahu přeřadí ikony. Neznamená to vůbec omezení funkčnosti. Jen to napravíte. Navíc některým nelogičnostem se podle mého dá předejít důsledným dodržováním postupů. (Jinými slovy - když si zvyknete a budete jednu věc dělat jedním způsobem tak se s těmito problémy setkáte tak jednou za půl roku). Apropos víte, že se iBook nemusí třeba 14 dní vypínat (jen ho uspáváte) a probere se rychleji než stačíte doklopit víko do pracovní polohy ? - To jen abych vás navnadil.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Tak nevím :-(

Autor: Jakub Formanek Muž

Založeno: 15.09.2003, 17:20

a proc jen 14 dni? Ja ho nevypinam vubec... uz rok... ;-))

a jeste rychleji se uspi -- staci zavrit viko ;-)))

Odpovědět na příspěvek

RE: Tak nevím :-(

Autor: doxtan Muž

Založeno: 15.09.2003, 14:55

Milá Simono, nesmutni a upaluj pro Windowsáka.
Koupil jsem si v prosinci iBooka v podstatě ze stejného důvodu jako ty. Když jsem se s ním naučil, zjistil jsem, že je všechno jinak. Každá aplikace se chová jinak, jednou enterem zapneš jindy přejmenuješ, najít soubor jde jen finderem, katalog fotek, to je naprosto nelogické utrpení, dnes mám některé fotky na disku čtyřikrát (ani 40 giga není nafukovacích), a nevím jak se jich zbavit, jen je najít je dřina. O kompatibilitě kancelářských balíků tu běží diskuse jinde, účetnictví neexistuje, emulace PC taky ne.
Když mi padaly programy, šel jsem to reklamovat, ještě jsem to musel zaplatit, když jsem chtěl něco přikoupit, ani mi nenapsali. I když ty poslední dva problémy jsou všude stejný, radši si to rozmysli. A jestli chceš, prodám Ti se slevou svůj iBook.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Tak nevím :-(

Autor: Pes Karter Muž

Založeno: 15.09.2003, 15:59

Ale no tak ... :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Tak nevím :-(

Autor: Jakub Formanek Muž

Založeno: 15.09.2003, 17:24

...takove hloupe a lzive provokace bych mazal v zarodku ;-))

a nebo jeste jinak, pisatel prispevku vlastne o sobe rika -- JSEM NAPROSTY IDIOT, CO NECHAPE VUBEC NIC...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Tak nevím :-(

Autor: doxtan Muž

Založeno: 15.09.2003, 23:23

No chytraku, v cem teda lzu?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Tak nevím :-(

Autor: Pes Karter Muž

Založeno: 16.09.2003, 07:34

No ... treba s temi ctyrmi kopiemi fotografii to neni urcite standardni situace. A nemuze za to vazne ani OS ani aplikace. Spis neporozumneni OS nebo aplikaci. A ze neni na Mac skoro zadny ucetni software (pro ceske podminky) to je pravda, ale to take slecna Simona nepotrebuje !

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Tak nevím :-(

Autor: Jakub Formanek Muž

Založeno: 16.09.2003, 10:22

Tak dobře panáčku!
"Když jsem se s ním naučil" -- lžeš, evidentně nenaučil!

"Každá aplikace se chová jinak" -- lžeš, 90% aplikací se chová stejně, uveď příklady!

"jednou enterem zapneš jindy přejmenuješ" -- lžeš, v 90% je to vždy logické, nechápu, kde máš problém, nikdy jsem (za 12 let) neslyšel nic podobného...

"najít soubor jde jen finderem" -- polopravda, Finder obsahuje poměrně pohodlné hledání normálních souborů, programátor a poweruser může použít řádku, existují i speciální produkty třetích stran, ovšem nevím k čemu, když hledání je již v zkladní verzi mnohem pohodlnější než u jakéhokoliv jiného systému...

"katalog fotek, to je naprosto nelogické utrpení" -- lžeš -- o čem mluvíš? používáš nějaký přiblblý port z windows? Nebo nejsi schopný rozpoznat své fotografie v řadě náhledů? Opět nechápu. Tento problém, co já vím, řeší nanejvýš lidé, kteří si neumějí svá data spravovat a mají v nich nepořádek... a mimochodem, co to je "nelogické utrpení" ;-))))

"dnes mám některé fotky na disku čtyřikrát" polopravda, aby tomu tak bylo, musel by jsi s konkrétní fotografií udělat velkou řadu operací (oříznout, upravit barevnost, apod.) poté se vytvoří záložní kopii původní fotografe, ke které se můžeš kdykoliv vrátit -- ano, je to divné, ale u Apple myslí na kvalitu snímků, pokud to nevíš, tak každé uložení JPEG snižuje kvalitu, tak by jsi po dvou-třech operací měl úplně hnusný obrázek - ostatně podobné produkty tohle na windows tohle neřeší, klidně ti třikrát za sebou uloží JPEG... takže to není chyba, ale výhoda -- navíc ty fotografie jsou v sekci, ve které nemá uživatel co hledat -- změní-li tam totiž něco, tak si koleduje jen o pořádné nepříjemnosti...

"a nevím jak se jich zbavit, jen je najít je dřina" -- ukázka hlouposti -- vyhodit si původní zálohy může jen počítačový analfabet...

"účetni
ctví neexistuje, emulace PC taky ne" lžeš, lžeš -- je několik (sice poměrně primitivních) programů pro správu účetnictví, ale řadě uživatelů vyhovuje... emulace PC není problém, existuji (pro Mac OS X) 2 různé produkty (jeden přímo od Microsoftu) a pro Mac OS 9 hned 3 různé produkty...


Já vím, že vymyslet si "protiargumenty" pro řadu "fanatických protivníků" bude jen otázka času, ovšem také vím, že namísto argumentů to bude jen další plácnutí do vody (to můžu říct po létech čtení těchto diskusí) takže se již nebudu zabývat případnou odpovědí... škoda času, jsem si jist, že každý kdo má zdravý rozum si poté dokáže vybrat mezi pravdou nebo zkresleným pohledem nebo dokonce lží...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Tak nevím :-(

Autor: Starik Muž

Založeno: 17.09.2003, 16:38

asi nelzes ale pravda bude daleko
na jakem systemu???
to bue asi nejaka windows sabotaz:-)
podivej se co mas v prvnim radku pod jablickem.....

AGENTE !!!!

i kdyz jsme demokrati tak to je trosku moc:)))))

Odpovědět na příspěvek

usmevne prehnane doxtane

Autor: Starik Muž

Založeno: 17.09.2003, 16:41

venuj slecne iBook a on se nekdo najde kdo ji ho zprovozni:-)))

pak se ti slozime na windowsaka

Odpovědět na příspěvek

RE: Tak nevím :-(

Autor: czeky Muž

Založeno: 15.09.2003, 18:40

nemej strach, taky me to nejdriv prudilo jako autora clanku, prepinani oken, dezorientace apod, ale ted uz delam v X uz 2 roky, rok jen v X a vubec mi to neprijde, ted jsem naopak musel jit do 9ky a nevedel jsem co a jak, na macu delam 8let, jdi do iBooka, osobne mam i G3 300MHz se 192MB RAM powerbook s Jaguarem a jede pekne, pouzivam ho na to, na co chces ty a jsem moc spokojenej, jinak jedu na dual GHz/1.5GB RAM a v rychlosti GUI zas takovej rozdil neni

Odpovědět na příspěvek

Prima :-)

Autor: Simona Muž

Založeno: 15.09.2003, 19:24
Odpovědí: 0

Děkuji všem za uklidnění. Už se na něj těším. Kompatibilitu s Officem nepotřebuji, stačí mi když si dokument vytisknu. A účetnictví na notebooku neplánuju vůbec. A na nějaký ten nedostatek jsem připravená, to je přece všude.

Ještě detail. Nemohu se rozhodnout mezi 12" a 14" modelem. Ta dvanáctka je krásně malá, ale není malá až moc ? Je to ještě v rozlišení 1024x768 čitelné (třeba web) ? Není lepší nakonec ta čtrnáctka ? Ten cenový rozdíl pro mne není rozhodující. Jakou má kdo zkušenost ?

Odpovědět na příspěvek

RE: Prima :-)

Autor: oc Muž

Založeno: 15.09.2003, 19:38

No, záleží na tom: pokud to s sebou budeš hodně nosit, je 12" lepší protože je menší. Ale jinak samozřejmě 14" nabízí pohodlnější práci a PB 17" je na tom úplně nejlépe ;)

Já sám jsem si pořídil 12", právě proto, že to mám na hlavně na pohodlné nošení. Ale kolikrát se vykašlu na svou G4 s 21" monitorem a radši si vezmu na zahradu booka, zvlášť když je krásný večer ;)

Odpovědět na příspěvek

davate na te zahrade osobni kozultace???

Autor: Starik Muž

Založeno: 17.09.2003, 16:52

sice nejsem slecna a na booka neman, sef mi poridil eMaca i s office:)
ale pecka maj na siti zatim prevahu a macik obcas zlobiiiii
mohl bych to na te zahrade odpracovat.....

Odpovědět na příspěvek

RE: Prima :-)

Autor: Ruda Muž

Založeno: 15.09.2003, 19:49

Display 12" iBook patri v teto tride k tem kvalitnejsim. Jas i rychlost je v teto cenove kategorii spickova. 12" je opravdu prenosny - lehky a skladny.
14" iBook ma stejne rozliseni (1024x768), ale diky vetsi plose je lepe citelny. Bohuzel uz je to pekny cvalik. Navic Vam nejspis zbyde jeden pametovy modul, protoze instalovanych 256 MB nestaci a pamet je treba rozsirit (vyjmout instalovany modul 128MB a nahradit 256 nebo 512MB).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Prima :-)

Autor: Simona Muž

Založeno: 15.09.2003, 20:27

Aha. Moje představa je iBook 12" Combo drive a instalovaných 128MB paměti hned navýšit na 256MB. Ale těch 256MB bude málo ? Měla jsem za to, že to bude stačit !

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Prima :-)

Autor: oc Muž

Založeno: 15.09.2003, 20:55

Stačí to, ale při práci s obrázky (pokud nebudou zrovna v rozlišení 640x480) to bude nepříjemně pomalé. Obecně, vždy se vyplatí maximum paměti, jež si můžeš dovolit.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Prima :-)

Autor: Ruda Muž

Založeno: 16.09.2003, 00:59

...bohuzel ne. S MacOS X je vse pod 512 MB viditelne "zpomalujici"

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Prima :-)

Autor: Jakub Formanek Muž

Založeno: 16.09.2003, 09:57

to neni prava, delal jsem radu testu a jako minimum mi vyslo 320 MB, jeste nepatrny rozdil byl mezi 320 a 384, ale od 384 vyse se jiz zadny narust nekonal -- tedy jestli mas 384 nebo 1 GB rychlost bude stejna -- pochopitene pokud budou provozovany stejne aplikaci a testovano stejne mnozstvi dat. Vyhodou pameti nad 320 MB je v pohodli prace -- vice aplikaci muze bezet zaroven, lze pohodlneji delat napr. s vetsim obrazkem... Pravdou je, ze cim vic pameti tim lepe, ale zase je zbytecne mit 1 GB v kancelarskem nebo domacim pocitaci na Internet... ;-)))

Odpovědět na příspěvek

RE: Prima :-)

Autor: Vojta Muž

Založeno: 15.09.2003, 21:28

Uprimnou soustrast :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Prima :-)

Autor: Simona Muž

Založeno: 15.09.2003, 22:10

Vojto, Vojto ... Ty se nepolepšíš :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Prima :-)

Autor: TT Muž

Založeno: 15.09.2003, 22:18

ibook už je o ničem, upřímnou soustrast :)mám strach aby jsi nezestárla, než se ti načtou obrázky z digitálku :o)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Prima :-)

Autor: Pes Karter Muž

Založeno: 16.09.2003, 07:27

Muzes prosim uvest duvody, proc by mel byt prenos souboru z DF pres USB pomaly a proc by mel byt na jine platforme/typu/modelu/vyr
obci vyrazne rychlejsi ? Pises, ze iBook je o nicem, muzes prosim naznacit co je "o necem" ?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Prima :-)

Autor: TT Muž

Založeno: 16.09.2003, 10:04

například usb1,1 nebo usb2 :o)

Odpovědět na příspěvek

RE: Prima :-)

Autor:   Muž

Založeno: 17.09.2003, 00:38

Nevěděl jsem, že se pan Čada používá v diskuzi také pseudonym Simona :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Prima :-)

Autor: Pes Karter Muž

Založeno: 17.09.2003, 07:21

Tady uz vazne nekomu hrablo :-)

Odpovědět na příspěvek

o designe a nie o kode

Autor: wradgio Muž

Založeno: 16.09.2003, 22:19
Odpovědí: 0

sledujem diskusiu a myslim, ze to niektori nepochopili - myslim, ze tento clanok chce upozornit na to, ze Mac OS X obsahuje zakladne chyby co sa tyka design-u. Netrvdi nedajboze ze OS X je zly. Z programatorskeho hladiska je to klenot, vybruseny mnohymi a mnohymi brusicmi, ale zial z pohladu design-u, pola na ktorom prave apple tak uplatnuje, sa dopustil par hrubiek - sice drobnych ale predsa - a uvazte to by sa takej firme nemalo stavat. Tento clanok som uvital, pretoze ak si za nieco zaplatim, mam pravo minimalne poukazat na nedostatky, ktore ma trapia. Nechceme predsa aby sa nase milovane jablcko s tak uzasnym systemom akym je X-ko uz teraz, uberalo nespravnym smerom.

Odpovědět na příspěvek

Nepresnost, neodbornost, nepochopeni

Autor: Adam Nohejl Muž

Založeno: 17.09.2003, 13:37
Odpovědí: 0

Souhlasim, ze v rozhrani nekterych desitkovych aplikaci jsou chyby, ktere v devitce nebyly. Celkove mi ale rozhrani pripada cistsi a funkcnejsi nez v OS 9, Finder, pravda, se nekdy chova velmi divne. (Ten devitkovy mel take mnoho much, sice jinych, ale jen si vzpomente.)

Pripada mi ale, ze autor clanku se ani nesnazil pochopit nektere koncepty rozhrani Aqua nebo Finderu a neni dostatecne fundovany, aby dokazal rozlisit mezi problemy Aquy jako takove a jednotlivych aplikaci (napriklad Finderu]. V jeho pripade me neudivuje, ze to (cituji clanek) \"
někoho to může dokonce mást do té míry, že si začne připadat zmatený.\"

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: