IBM na cestě ke 2GHz - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

IBM na cestě ke 2GHz

ibm2ghz

16. května 2001, 00.00 | IBM se chystá na velké přetlačování s Motorolou – a má mu k tomu pomoci 2GHz procesor.

Společnost IBM ohlásila minulý týden plány na postupné prolomení hranice 1GHz u svých procesorů PowerPC, následované relativně brzkým dosažením frekvence 2GHz. Procesory PowerPC na frekvenci 1GHz jsou ohlášeny ještě na tento rok, procesory s dvojnásobnou frekvencí pak na závěr příštího roku.

Připomeňme si, že IBM a Motorola spolu nesoupeří primárně o Apple, i když jde asi o nejznámějšího odběratele procesorů PowerPC. Hlavní a lukrativní odbytiště je na trhu komunikačních zařízení (switche, huby, routery apod.) a řídících procesorů – a to je trh, který je přes veškeré momentální zvolnění ekonomik poměrně nenasytný a kde není výkonu nikdy dost. IBM a Motorola mají tedy dostatek důvodů ke vzájemnému předhánění.

Obě společnosti více méně drží krok. Motorola oznámila svůj záměr dosáhnout hranici 1 GHz již koncem minulého roku. Zatím je na tom o něco lépe, dodává již procesory PowerPC na frekvenci 733 MHz, kterými jsou osazeny nejvýkonnější G4ky. Stále také platí, že 1GHz procesor s kódovým jménem Apollo má být k dispozici ještě tento rok. Dosažení hranice 1GHZ má přinést implementace technologie SOI (přinášející více výkonu nebo nižší spotřebu energie) již do stávajících 700 MHz procesorů, zásadní změny architektury nejsou podle Motoroly nutné. Motorola uvádí, že využití SOI u jinak identického procesoru přinese nárůst výkonu o 22% (a nebo naopak, snížení spotřeby energie o 30%).

IBM má, striktně podle frekvencí, určité zpoždění. Na rozdíl od Motoroly má být chystaný rychlejší procesor, s kódovým jménem Sahara, v tomto roce dosažení frekvence 1GHz schopen, ale v reálu se rozběhne jen na frekvenci 750 MHz, to znamená na frekvenci jen o málo vyšší, než současný nejrychlejší PowerPC od IBM PowerPC 750cxe. Skutečné zvýšení na 1 GHz je plánováno až na rok 2002, kdy má padnout i hranice 2GHz. Stejně jako Motorola chce i IBM implementovat řadu pokrokových technologií, zejména vlastních. Kromě SOI (jiná verze, než u Motoroly) to mají být výrazně zrychlené sběrnice pro vnitřní přenosy dat, pro vstupně/výstupní operace, pro komunikaci mezi procesory apod.


Jak je vidět, závody ve frekvencích nepolevují. Všichni zde samozřejmě víme, že porovnávat procesory PowerPC a x86 podle frekvencí nikam nevede, stejně jako na druhé straně ale mnohokrát zaznělo, že v očích běžného masového kupce jsou přes tuto jasnou skutečnost frekvence jedním z nejdůležitějších parametrů – a Intel se tohoto faktu drží ohlášeným uvedením 2GHz Pentia 4 ještě v tomto roce. Ovšem, ve světle výše řečeného je jasné, že IBM a Motorola spolu soupeří do značné míry bez ohledu na to, co si zákazníci myslí o poměru výkonu Apple a počítačů Wintel – jejich hlavní cílový trh leží jinde, než v desktopech.

Na závěr je ale potřeba dodat, že okamžik použití nových procesorů v počítačích Apple není až tak snadné odhadnout. Nakonec, souboj se neodehrává jen u procesorů s nejvyššími frekvencemi, IBM ohlašuje zvýšení frekvencí i u procesorů řady PowerPC 400.
Vše je často i otázkou obchodní politiky, vzpomeňme, že mluvčí Apple se již dříve vyjádřil v tom smyslu, že fakt dostupnosti rychlejšího procesoru u jednoho z výrobců ještě automaticky neznamená dohodu o jeho montáži do počítačů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: