Hardwarové dění související s kapesními přístroji Applu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Hardwarové dění související s kapesními přístroji Applu

29. července 2009, 00.00 | Zdá se, že Apple spotřebuje většinu srpnové výroby flash pamětí Toshiby, což nasvědčuje příchodu nových iPodů s větší pamětí. A Samsung představil procesorové jádro Cortex-A8 pracující na 1 GHz, jež by mohl v budoucnosti nasadit též Apple.

Zde se podíváme na dvě zprávy z oblasti hardwarových komponent, které by mohly mít význam pro kapesní přístroje Applu:

Většinu srpnové produkce flash pamětí Toshiby zřejmě odebere Apple

Tchajwanský server DigiTimes známý svými dobrými zdroji mezi tamními výrobci elektroniky informuje, že Toshiba sice příští měsíc (tedy v srpnu) zvýší svou produkci NAND flash paměti na více než 90 procent své plné kapacity, zároveň však překvapivě sděluje zákazníkům, že na pohotovém trhu nebude schopna uspokojit větší objednávky. Obvyklým vysvětlením takové situace bývá, že většinu produkce odebírá klient, co má s výrobcem dlouhodobou smlouvu, takže na ostatní zájemce prostě nezbude.

A oním klientem by nejspíš mohl být právě Apple, jenž v minulosti již vícekrát způsobil potíže s dodávkami flash pamětí, když připravoval uvedení nového iPhonu nebo iPodů. Když se k tomu navíc připočte, že Apple při nedávném oznámení svých finančních výsledků potvrdil, že si u Toshiby předplatil budoucí dodávky flash paměti v celkové výši 500 milionů USD, zdá se být tohle vysvětlení nejpravděpodobnějším.

To nasvědčuje, že Apple chystá uvedení produktů, které budou potřebovat hodně flash paměti. Výroba takovýchto přístrojů, určených pro spotřebitelský trh, se obvykle zahajuje několik týdnů (někdy i měsíců) před vlastním uvedením, takže zřejmě jde o přípravy před zářijovým uvedením nových iPodů, u nichž se předpokládá zdvojnásobení kapacity flash pamětí oproti stávajícím modelům (navíc se očekává, že nové iPody budou vybaveny fotoaparáty a za v podstatě jisté se považuje uvedení iPodu touch třetí generace vycházejícího z iPhonu 3GS).

Podle nejnovějších (avšak dost nedůvěryhodných) pověstí by Apple mohl navíc uvést v září též tablet, ten by rovněž měl používat flash paměť, ale zprávy o tomto přístroji si vzájemně odporují, podle některých informací by měl dorazit na trh až příští rok, zatímco jiní ho očekávají už v září či říjnu (navíc není jisté, jestli si ho některé zdroje nepletou právě s novým iPodem touch).

A vyvstává samozřejmě otázka, jak tomu bude s iPodem classic, již se objevily názory, že by ho mohly plně nahradit modely s flash pamětí, to jsou však zatím jen nepodložené dohady, stále se dá najít dost důvodů, proč by Apple měl na trhu ponechat iPod s pevným diskem.

V každém případě lze předpokládat, že Apple uvede na podzim na trh přístroje, které budou mít hodně velkou potřebu flash paměti, jež se alespoň u některých nejvyšších modelů přiblíží kapacitám, jaké ještě poměrně nedávno byly vyhrazeny pouze mechanickým mikrodiskům.

Samsung představil 1GHz procesor ARM Cortex-A8

Jak nepochybně víte, iPhone 3GS používá procesor ARM Cortex-A8, který poskytuje díky zcela nové vnitřní architektuře a vyšší taktovací frekvenci znatelně vyšší výkon než procesory ARM11 užité v předchozích iPhonech.

A v úterý Samsung posunul výkonnostní laťku pro Cortex-A8 ještě výše, představil totiž nové procesorové jádro Hummingbird (kolibřík). To stále zachovává architekturu Cortex-A8, avšak dokáže pracovat na frekvenci až 1 GHz, zatímco stávající procesory Samsungu (obsažené v SoC čipech nasazovaných do iPhonu 3GS) mají strop na 832 MHz (iPhone 3GS však kvůli úspoře energie pracuje jen na 600 MHz).

Nový procesor má 32 KB velké instrukční a datové primární cahe paměti, velikost sekundární cache paměti si stanoví zákazník a pro podporu multimediálních operací se nabízí rozšíření Neon (obdoba instrukcí SSE procesorů Intel).

Možná ještě důležitější však je, že Samsung tohle nové jádro vyrábí 45nm procesem, zatímco současné SoC čipy s Cortexem-A8 65nm procesem. To znamená, že výše taktovaný Hummingbird bude mít stejnou nebo dokonce nižší spotřebu energie než předchozí řešení, takže i přes významné zvýšení výkonu se výdrž na baterii těch přístrojů, co ho nasadí, nezkrátí. A nový procesor se bude také méně zahřívat, což je ve stísněných prostorových poměrech takovýchto zařízení neméně významné.

Na dnešním trhu se již 1GHz Cortexy-A8 nacházejí, tvoří například součást SoC čipu Snapdragon Qualcommu (ten používá ve svém chytrém telefonu Toshiba), ovšem Apple zatím pro iPhony užíval výlučně SoC čipy Samsungu, dá se tedy předpokládat, že se Hummingbird může objevit v budoucích modelech Applu.

Sice se spekuluje, že by Apple mohl v budoucnosti začít využívat vlastní návrhy čipů od týmů konstruktérů získaných převzetím firmy P.A. Semi, ovšem i v takovém případě by bylo možné použít novinku Samsungu.

Apple by pochopitelně nenavrhoval celý nový čip, ve skutečnosti by zřejmě vzal nějaké standardní SoC řešení a doplnil ho o další obvody (z procesorů ARM odvozené čipy jsou v podstatě stavebnice, kde si základní jádra zákazník doplní přesně o to, co potřebuje), není tedy těžké si představit, že by Apple mohl užít SoC čip s Hummingbirdem a dalšími základními obvody (jako je grafický koprocesor) a doplnil by ho o své speciality (na mysl přicházejí především mediální akcelerátory).

Letos se nejspíš Hummingbird v přístrojích Applu ještě neobjeví, ale pro budoucnost jde o důležitou zprávu, ukazuje totiž, že platforma ARM nadále má značný vývojový potenciál, svým výkonem se již pomalu blíží výkonu osobních počítačů z doby před několika málo lety, zároveň si však zachovává (proti procesorům x86) neuvěřitelně nízkou spotřebu energie.

Za nevýhodu procesorů ARM se někdy považuje to, že nejsou kompatibilní s Windows, ovšem právě to by v budoucích výkonných mobilních zařízeních mohlo znamenat výhodu pro Apple, který má plnohodnotný operační systém pro ARM v podobě OS X (jiní výrobci zřejmě nasadí různé deriváty Linuxu, k nimž patří i chystané operační systémy Googlu).

Dnes je sice velice obtížně cokoli předpovídat, ale vypadá to, že mobilní elektronická zařízení čeká hodně zajímavá budoucnost, jejich výkon totiž brzy dosáhne takové úrovně, že by mohla způsobit zásadní proměnu světa mobilních počítačů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: