Freehand 10 pro Mac OS X - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Freehand 10 pro Mac OS X

freehand_deset

20. června 2001, 00.00 | Macromedia uvolnila k prodeji Freehand 10, a je tak první, kdo stihl připravit profesionální grafickou aplikaci pro Mac OS X.

Macromedia tentokrát vypálila konkurenci rybník a je první, komu se podařilo některý ze svých produktů převést pod Mac OS X, mluvíme-li o aplikacích očekávaných profesionálními grafiky a spolehlivé funkci pod Mac OS X, ne ve vrstvě Classic. Adobe zůstává u nepříliš jasných prohlášení, Corel slibuje první produkty v létě – tady a teď ale nemají nic.


Freehand 10 je aktuálně k dispozici i jako 30-ti denní trial verze, a lze ho provozovat na systémech počínaje Mac OS 8.6.

Do jaké míry je Freehand pro Mac OS X přepsán, to zase není exaktně řečeno – tedy ani zmínka o Carbon nebo Cocoa verzi (čímž narážím na nedávnou diskusi o Filemakeru). Recenze a firemní prameny hovoří o tom, že Freehand 10 „může využívat výhod Mac OS X, jako je chráněná paměť“, a na serveru Macworld se mluví o tom, že Freehand běží pod Mac OS X nativně – což obojí ukazuje na Cocoa verzi. Oproti tomu MacAddict hovoří o karbonizované verzi ...na všech těchto adresách a ještě třeba zde na stránce Apple najdete řadu dalších informací o Freehandu 10 a jeho funkcích.

Možnost spuštění pod Mac OS X je bezesporu nejvýznačnější inovací Freehandu, alespoň v obecnějším pohledu. Kromě toho ale Freehand zavádí řadu dalších novinek, které, myslím, jeho příznivce v souhrnu potěší. Podrobnější pohled na Freehand „je chystán“, proto si řekněme alespoň o několika základních změnách, které mohou ovlivnit vaše rozhodnutí stran downloadu zkušební verze.

Master Pages & Symbol Library – definice šablon je něco, co uživatelům zjevně chybělo a spolu s dalšími funkcemi pro management „mnohastránkových“ dokumentů se Freehandu otvírá opět o něco širší pole působnosti. Šablony podle prvních recenzentů fungují výborně a přenos jejich změn do stránek dokumentů je snadný a rychlý. Podobné pozitivní ohlasy jsou i na implementaci symbolů.

Brushe – podobně jako v Illustratoru přibývají „objektové“ brushe. Vybranou stopu („vzorek“) lze podél zvolené cesty jak natáhnout, tak rozsívat.


Inteface – Freehand dostal nový kabát (mně se líbí, i když jsem s touto aplikací dělal naposled před MNOHA lety a proto neumím odhadnout reakce stávajících uživatelů), shodný a ostatními aplikacemi společnosti Macromedia. Očekávaná výhoda je jasná – hlavně snazší přechod mezi produkty i mezi novými uživateli.


.

Flash a Internet vůbec – Freehand 10 je důkladně(ji) propojen s Flashem, umí Flashové prezentace vytvářet i pracovat s existujícími. Objektům lze přiřazovat linky, které jsou po exportu do HTML nebo PDF „živé“. Společnou tvorbu tištěných i elektronických dokumentů podporuje například i volba mezi zobrazením objektů v dokumentu – ostré pro tisk, antialiasované pro Web.


Tolik výčet několika důležitějších změn. Ovšem již posuzování, co je a co není důležité určitě není mým cílem, to hlavní pro Mac a nás okolo něj již bylo řečeno v úvodu. Pod Mac OS X se právě nyní rozbíhá první z profesionálních aplikací, aniž by její producent nutil uživatele pracovat pod Classicem. Událost, která je důležitá jak pro Macromedii, tak pro Macy.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

velmi jednoduche pravidlo!!!

Autor: agent Muž

Založeno: 20.06.2001, 00:56
Odpovědí: 0

Na prvni pohled jde urcit jestli jde o Carbon nebo Cacao -- pokud je aplikace funkcni zaroven pod Mac OS X a zaroven pod Mac OS 8.6-9.2 je to 100% Carbon!!!!!
pokud ne, ale ma obdobu i pro Mac OS 8-9.2 pravdepodobne je to na 95% zase Carbon !!! a pokud je aplikace pouze a jenom pro Mac OS X asi (na 80%) pujde o Cacao verzi -- ale vse co velke spolecnosti (Adobe, Corel, Macromedia delaji jsou vzdy pouze a jenom mene ci vice kvalitni Carbon verze softu)
a nezapomente, kazdy tvurce, ktery napise pravou cacao app se tim vsude pochlubi!!! jen trapne carbon aplikace se tvari jako "nativni"... ehm "tolerovane"...

Odpovědět na příspěvek

RE: velmi jednoduche pravidlo!!!

Autor: JJ Muž

Založeno: 21.06.2001, 10:42

Jeste jednodussi pravidlo: spustte si aplikaci - pokud je v Application menu (vpravo od jablka) polozka Services, je to Cocoa, jinak je to Carbon. V Cocoa aplikacich by mel byt k dispozici standardni font panel, color panel a podobne veci, ale pokud je vyvojar prase a nebo pokud aplikace neumoznuje nikde volbu fontu, tak se to neda pouzit. Ale ta polozka Services v application menu ano.

Odpovědět na příspěvek

carbon nebo cocoa

Autor: Valda Muž

Založeno: 20.06.2001, 08:40
Odpovědí: 0

Myslím, že věta:

může využívat výhod Mac OS X, jako je chráněná pamět,

neukazuje na to, že je aplikace cocoa, protože chráněnou pamět využijí i carbon aplikace.

Také bych řekl, že když je ten samý soubor spustitelný pod os 9 a zároveň X (jako např Acrobat Reader) tak to nemusí nutně znamenat, že je aplikace carbon, protože do jednoho bundle jde klidně narvat aplikace cocoa a aplikace spustitelna pod os 9 (ale ten AR carbon samozřejmě je).
Takže bych řekl, že to první agentovo pravidlo neplatí na 100%.

Zda je aplikace carbon nebo cocoa se dá např. poznat pomocí fontů v dialogových oknech a vůbec vzhledem - fonty jsou jakesi kostrbate, na dialogovych oknech je neco "trochu špatně"... (:-) bohuzel nevim jak to presne formulovat)

K tomu, že většina firem říká o své aplikaci, že je nativní a přitom je carbon:

v posledním čísle MMJ (www.gcsf.com) je článek ve, kterém si přesně definovali co znamená slovo nativní = carbon nebo cocoa, a myslím, že to tak rozhodli na základě toho, že v USA se to tak zkrátka bere. A myslím si, že to není tak úplně od věci, protože carbon aplikace zkrátka nativní je (v emulaci rozhodně neběží).

Samozřejm
ě, že je lepší mít od začátku jasno, ale asi každý výrobce, který má něco co neběží v emulátoru se hned bude chlubit tím, že je to nativní.

Je tady nějaký programátor, který carbonizuje? Nebo tomu rozumí? Dá se to zjistit nějak pohodlně bez toho, abych musel např. lézt v řádce do bundlu .app?

Odpovědět na příspěvek

RE: carbon nebo cocoa

Autor: Pavel Kočička Muž

Založeno: 20.06.2001, 09:23

Pokud vím, tak se všude uvádí, že je to Carbon a jenom zoufalci někde uvádějí, že by to mohlo být Cocoa.

Nevím, jak si představujete, že do jedné aplikace narvete zároveň Cocoa i OS 9. Cocoa se píše v Objective C, Carbon nebo appz pro staré OS 9 může být napsané v čemkoliv (ale překladač pro Objective C by někdo musel napsat).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: carbon nebo cocoa

Autor: Valda Muž

Založeno: 20.06.2001, 10:20

No dočetl jsem se o tom v Mac OS X: System Overview.
Samozřejmě tam musí být přímo spustitelný program zkompilovaný pro os 9.

Je, ale docela dost možné, že jsem si popletl to jak funguje os 9 bundle a .app bundle. Budu si to muset ověřit.

Odpovědět na příspěvek

RE: carbon nebo cocoa

Autor: agent Muž

Založeno: 20.06.2001, 22:24

ja ovsem neuvazuji teoreticky, ale ciste prakticky -- nikdo nebude tvorit aplikace ve dvou zcela ruznych prostredich jen pro uzivatelovi krasne oci... cacao apps tedy v 99% nebudu mit eqvivalent pro classic a classic apps bude v 99% vzdy jen "prelite" do carbonu... to je realita, ktera bude platit jeste caa 2-3 roky... pak jiz bude temer vse "pachano" pouze v cacau (stejne jako dnes, jiz temer nikdo nepise nic pro 68K nebo dokonce OS 7.xx)

Odpovědět na příspěvek

Je to Carbon

Autor: iJoJo Muž

Založeno: 20.06.2001, 10:49
Odpovědí: 0

Freehand 10 je na 100 % carbon, mam tu pred sebou posledne cislo MacAddictu, kde je rozhovor s hlavnym vyvojarom Freehand-u Scottom Thompsonom. Uvadzam uryvok:
MacAddict: What new feature of Freehand 10 are you most proud about?
Thompson: Well, personally I'm most proud of the Carbonization, because that's the piece I've been working on!...

Clanok pokracuje dalej:
MacAddict: Are there any MacOS X-specific features in Freehand 10?
Thompson: Our goal with Freehand 10 was simply to get it onto the MacOS X platform. Now that we're there, we're actively considering using OS X features like Quartz and Unicode support for the next version of Freehand.

Co to znaci, to zvazovanie podpory pre Quartz a Unicode v dalsej verzii? No to je podla mna jasne, Quartz mozu vyuzit iba aplikacie napisane pod Cocoa. Takze to hadam nebude tak dlho trvat, a dockame sa aj Cocoa verzie (odhadujem za rok, to je asi cas do uvedenia novej verzie).
Aj ked som si nie isty, nedavno som na versiontrackeri videl API od nezavislej firmy, ktory sluzi na to, aby Carbon aplikacia pod "starym" MacOS pouzivala na vykreslovanie Quickdraw a pod X Quartz. Toto API vsak nie je ani zdaleka dokoncene, a nie je podporovane Apple.
Uvidime...

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: