Final Cut Pro X - 2. Import videa - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Final Cut Pro X - 2. Import videa

Final Cut Pro X

9. srpna 2011, 00.00 | Po minulém prvním přiblížení se podíváme kontroverznímu Final Cut Pro X pod kůži. A začneme hezky od začátku, tedy podporou různých formátů a importem klipů.

FCPX podporuje import z videokamer páskových i těch, které používají modernější paměťová media. Seznam oficiálně podporovaných kamer není nikterak impozantní, ale podle všeho lze importovat z mnoha dalších zařízení.

Import z páskové kamery standardu DV

Už při importu je jasné, že Apple primárně myslel především na uživatele kamer, nahrávajících na solid state media a podpora páskových zařízení standardu DV je ve FCPX proto, že už to bylo z dřívější doby hotové v iMovie a přibalit to do FCPX nestálo moc času a peněz.

Naprosto zastavena byla podpora většiny profesionálních páskových formátů, o kterých sice běžný uživatel iMovie nikdy neslyšel, ale které jsou dodnes v profesionálním nasazení hojně používané. Rovněž samotný import z páskových zařízení je velmi slabým odleskem toho, co bývalo běžné v dobách minulých. Zcela zmizela podpora dávkového snímání, katalogizace pásků atd. a zbylo jen to, co se v dřívějších Final Cutech označovalo jako "Capture now", nyní ovšem po vzoru iMovie tvořící jeden soubor pro každý jednotlivý závěr - pro mne osobně je toto zlepšení, ale "your mileage may vary".

Import ze zařízení s paměťovými kartami je o poznání luxusnější, což je pochopitelně zčásti dáno nelineární povahou těchto medií. Je tedy možné procházet jednotlivé záběry (soubory) včetně přehrávání či skimmingu a ty pak jednotlivě nebo ve skupinách importovat.

Import ze zařízení s pevnou pamětí (v tomto případě iPhone).

Naprostou novinkou jsou tzv. Camera archives. To jsou vyhrazené složky na disku, do kterých FCPX ukládá zálohu hrubého materiálu tak, jak vyleze z kamery. To je sice pěkná funkce, ale opět ukazuje zaměření spíše na pokročilé amatéry, protože v profesionální praxi se zálohy řeší trochu jinak. A abychom nezapoměli: ani zde není možné používat jiné disky než lokální, takže velká síťová řešení pro ukládání dat, běžná v profesionálních střižnách, jsou opět ze hry.

Už jsem to zmiňoval v minulém článku - FCPX nepoužívá k odkazům na zdroje klasické cesty (filepath). Místo toho pomocí relativně nízkoúrovňových služeb sleduje konkrétní soubory a umí je najít, i když v souborovém systému dojde k nějakým změnám jsko je přesunutí souboru či jeho přejmenování.

Problém nastane, pokud manipulace se souborovým systémem přesáhne nějaké meze - například při přesunu na jiný počítač. FCPX je z toho zmatený a místo souborů, které nemůže najít, zobrazí červené obdélníčky s ikonou varování. Podobně se choval i starý FCP, kde navíc k přetržení vazby stačilo daleko méně (např. jen přejmenovat složku ve které se soubor nacházel). Na rozdíl od nového FCPX ovšem starší Final Cuty disponovaly velice užitečnou funkcí "Reconnect media...". Jakmile aplikace nenalezla hledané soubory, měl uživatel možnést vybrat jejich umístění ručně a aplikace poté odkazy obnovila. FCPX ničím takovým ani náznakem nedisponuje.

Game over. Co na tom, že klipy jsou na velmi rychlém NASu a Finder i ostatní aplikace je bez problémů vidí.

Samozřejme, že někomu, kdo doma stříhá záběry ze své zrcadlovky na jednom počítači to vůbec nevadí, ale profesionální uživatelé takto nepracují. U nich je naopak běžná spolupráce několika editorů na několika stanicích, předávání projektů atd. Ostatně také Apple sám pro tyto účely nabízel výborné řešení v podobě Final Cut Pro serveru. S tím vším je konec a podle ohlasů na internetu je tohle jeden z několika velmi závažných problémů, které neumožňují seriozní nasazení FCPX v současné podobě do profesionální praxe ve větších studiích.

Věc, která se od minulých verzí zlepšila velmi výrazně, je podpora různých formátů a kodeků. Zatímco u starého FCP bylo mnoho formátů, zejména těch z novějších kamer, nutné znovu ukládat do applovského kodeku ProRes, nyní je lze zpracovávat nativně, což uspoří čas a místo na disku. Týká se to třeba skupiny kodeků AVC od Panasonicu (včetně variant s intra-frame kódováním) nebo XDCAM EX od JVC. Explicitně podporována jsou samozřejmě také typicky profesionální videozařízení s iOSem.

Kromě importu ze zařízení či disku je možné do FCPX importovat také celé projekty - nikoli z předchozích verzí FCP, to bychom chtěli moc, ale z iMovie.

Velmi propagovanou funkcí je schopnost FCPX analyzovat naimportované video a přiřadit klipům klíčová slova na základě jejich obsahu. Rozeznávané typy záběrů jsou: Group/Medium Shot, One Person/Two Persons a Wide Shot. Kromě toho umí FCPX rozeznávat záběry roztřesené, stabilní a nesprávně barevně vyvážené.

Funguje to? Moc ne. Jakž takž funguje rozeznávání roztřesených záběrů a záběrů širokých či detailních, rozeznávání lidí je spíš výrazně zavádějící. Záběry na skupinu lidí jsou běžně označované jako "one person" a vice versa. Nezdá se, že by na úspěšnost mělo vliv použité rozlišení a Final Cutem automaticky otagované klipy je stejně nutné projít a roztřídit ručně.

Tvrzení Apple o této funkci jako inteligentním asistentovi, který roztříděním materiálu ušetří spoustu času, se tak jeví jako poněkud velkoústé, nicméně dovedu si představit, že se zvyšováním výpočetního výkonu a zdokonalováním algoritmů pro rozeznávání obrazu se automatické třídění stane za nějakou dobu dost dobře použitelné.

Ca 20 lidí, zoom na maximu, nicméně podle FCPX se jedná o širokoúhlý záběr na jednu osobu.

Podobně problematická je také detekce barevného vyvážení. FCPX podle dokumentace hledá situace, kdy je celý obraz výrazně posunut směrem k některé ze základních barev a na základě této informace pak umí automaticky provést korekci vyvážení. Tu a tam se sice trefí, ale celkově nejsou výsledky nic moc - funkce se například nechá snadno zmást většími plochami jedné barvy v záběru a v některých případech jeví sklony k přílišné kompenzaci. Z pochopitelných důvodů si příliš nerozumí ani s různými kreativními nastaveními korekcí přímo v kameře.

Za týden se v dalším pokračování seriálu podíváme na založení projektu a samotný střih.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

FCX + MBP13" 2011

Autor: musashi Muž

Založeno: 09.08.2011, 09:35
Odpovědí: 0

Chtel jsem se poptat, zda tu nekdo nemate zkusenosti s behem FCX na 13" MBP, model 2011(i7/8GB RAM).
Zkousim s nim pracovat, ale je naprosto nestabilni, kazdou chvili pada a pri kazdem padu s sebou bere cely OS (nutno vypnout natvrdo).
Uz jsem preinstaloval Liona nacisto, ale nepomohlo, situace je stale stejna.
Diky za pripadne zkusenosti!

Odpovědět na příspěvek

RE: FCX + MBP13

Autor: Jiří Křivánek Muž

Založeno: 09.08.2011, 10:03

Já mám MBPRO i7, 8GBRAM, 17'' a jsem na tom podobně:
1. Že FCX čas od času padá (nebere sebou celý OS), to bych ještě přežil.
2. Al na tak nadupaném stroji nechápu proč je to celé tak neskutečně pomalé - editování v magnetické timeline je tak pomalé, že je téměř nemožné udělat nějaký přesnější pohyb myší - vždycky se to jakoby zadrhne a pak to poskočí o hodně dopředu. Už jsem dokonce zkusil i čistou instalaci Lionu s jenom FCX a je to pořád stejně nepoužitelné. A to mám projekt trvající 4 minuty - nechtěl bych vidět, jak se to bude chovat, až bude mít projekt 2 hodiny...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: FCX + MBP13

Autor: musashi Muž

Založeno: 09.08.2011, 10:20

Tak ted si me vydesil!
Doted jsem si myslel, ze je to tim, ze byt mam i7, je to porad jen 13" s integrovanou slabou grafikou a ze na silnejsich strojich to pojede v pohode.
Pze me zkusenosti s (ne)rychlosti jsou uplne stejne. A to mam zdrojova data ulozena na SSD disku.
Coz je zvlastni, pze treba prace v iMovie i na fullHD videich (z 5DMkII) je naprosto pohodova a plynula ... :(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: FCX + MBP13

Autor: Martin Muž

Založeno: 09.08.2011, 11:20

Na slabším stroji mám podobnou zkušenost. Ale jakmile jsem nastavil v preferences, že se má pracovat s Proxy souborem, tak to běží relativně solidně. Nepracujete náhodou v plném rozlišení? To je totiž bohužel zcela nepoužitelné vzhledem k výkonu, který FXPC vyžaduje.
Abyste mohl pracovat s Proxy souborem (1/4 rozlišení oproti originálu), musíte znovu naimportovat klipy se zaškrtnutou volbou "Create Proxy...".

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: FCX + MBP13

Autor: ex74 Muž

Založeno: 09.08.2011, 11:56

Neni potreba importovat znovu. Pouze si v Events vyberte klipy a na prave tlacitko je volba Transcode Media

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: FCX + MBP13

Autor: J J Muž

Založeno: 09.08.2011, 14:03

To je zvláštní. Já FCPX vyčítám mnoho, ale zrovna výkon při práci (a pod Lionem ani při exportu) je jedna z mála věcí, kde se mi FCPX vyloženě líbí.

Manželka má 13" MBP, kupovaného loni v říjnu, 4 GB RAM, 250 GB HDD a FCPX na tom běží překvapivě slušně při střihu SD a 720p videa. 1080p jsem zatím nezkoušel (většina věci, které dělám je na web a klasické DVD, takže jsem zatím na HD plně nepřešel).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: FCX + MBP13

Autor: zdeněk nováček Muž

Založeno: 10.08.2011, 10:02

Koukám jak puk. já jsem byl schopen jetě před rokem obstojně stříhat a přehrávat (render je už pak něco jinýho přirozeně) HD v FCS i na Powerbooku z roku 2001. OSX 10.5. Kde se stala chyba?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: FCX + MBP13

Autor: -henry- Muž

Založeno: 09.08.2011, 18:19

Též hlásím obdobnou situaci na MBPRO i5, 4 GB RAM, Snow Leopard: Práce v timeline s fullHD klipy (Canon HV2O) je velmi kolísavá co se plynulosti týče (naimportováno taktéž pouze pár klipů v celkové stopáži do 5 minut). Běžné úkony jako přesouvání klipů o úroveň výš je někdy až děsně pomalé nebo scrollování po timelině se nepříjemně zasekává. O tom, že nestíhá vykreslovat video v plné kvalitě ani nemluvim (nižší kvalita preview mi vadí a hlavně na ni nejsem zvyklej už několik let ani na pomalejších strojích - FCP7, Edius nebo i Premiera nemají se stejným formátem problém). Když na timelině vypnu všechny náhledy (filmstrip, waveformy) tak se to samozřejmě o něco zrychlí, ale zdaleka ne k plné spokojenosti. Na proxy jsem se nezaměřoval. Chtěl jsem přeinstalovávat na čisto, ale vypadá to, že to nemá smysl ;)

Odpovědět na příspěvek

Začínám chápat veškerou kritiku...

Autor: @janmaly Muž

Založeno: 09.08.2011, 09:41
Odpovědí: 0

Po přečtení dalšího dílu se mi to tak nějak všechno začíná spojovat. Zatím jsem některou kritiku bral lehce s rezervou, ale teď mi je jasné, jak moc je situace opravdu vážná.

Nedělám video, ale fotky. Do 9TB RADIu co mi běží na síti jako úložiště pro veškeré dokumenty jsem už taky něco investoval a představa, že by Apple v příští verzi Aperture dropnul podporu AFP (které je mimochodem v 10.7 beztak silně chybová) mě hodně děsí.

Jako tomu bylo s OSX 10.5.0 kdy Apple následovně taky vracel/přidával funkce v setinkových updatech, doufám, že FCPX na tom bude podobně a zaměření na "pseudoprafesionály" je jenom dočasné.

Absence síťových úložišť by se taky dala vysvětlit marketingovou politikou a snahou protlačit Thunderbolt. Je to hezká technologie, ale ve chvíli kdy máte pracovat v týmu je vám rychlé lokální úložiště na... nic.

Odpovědět na příspěvek

RE: Začínám chápat veškerou kritiku...

Autor: J J Muž

Založeno: 09.08.2011, 09:45

Jen pro úplnost - clipy samotné v zásadě mohou být uloženy na serveru. Jen je tam FCPX neumí uložit při importu. Takže se to musí naimportovat na lokál, překopírovat na síť a pak naimportovat zase do eventu. A neumí na síť uložit nic jiného.

Odpovědět na příspěvek

Smíšené a protichůdné pocity

Autor: thr Muž

Založeno: 10.08.2011, 09:26
Odpovědí: 0

Tak jsem si s tím trochu pohrál a mám až překvapivě rozpolcené pocity. Na jednu stranu pro mé vlastní potřeby, které spadají dost přesně do "prosumer" kategorie je to vyloženě dobrý produkt za velmi dobrou cenu. Vlastně nevidím omezení žádné, výkon je při dobrém nastavení taky OK.

Jenže na druhé straně se mi potvrdilo, že výhrady z hlediska vyloženě profesionálního nasazení jsou oprávněné a plnohodnotný nástupce FC Studio to prostě není. A tenhle odklon Apple od profi sféry mě nijak moc netěší, do budoucna to může vést i k dalšímu posunu "k masám", který by už začal omezovat i mně.
Takže fakt nevím - smíšené pocity :-(

Odpovědět na příspěvek

Porad ta stejna pisnicka

Autor: Boo Muž

Založeno: 13.08.2011, 20:35
Odpovědí: 0

Porad ta stejna pisnicka ci plac co vsechno FCPX neumi. Kurna dyt uz budte chlap, prestante tu psat o predesle verzi a piste co FCPX UMI ! Jsou tu mraky lidi ktere stary FCP nezajima a jestli jsou mraky ktere zajima tak at fici na stary verzi, nikdo je nenuti jit do nove.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Neni potreba importovat znovu. Pouze si v Events vyberte klipy a na prave tlacitko je volba Transcode Media


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: