Drobné zprávy o iPadu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Drobné zprávy o iPadu

20. prosince 2010, 00.00 | Zpravodajská služba The Daily bude pravděpodobně spuštěna v polovině ledna. Dodavatelé komponent displejů zpochybňují pověsti o 7palcovém modelu iPadu. Omezené dodávky zřejmě zamezily nasazení OLED displeje pro iPad. A čínský web M.I.C. gadget nabízí pro iPad kombinovaný fotoadaptér hned se 3 rozhraními.

Minulý týden se objevilo také několik drobných zprávy týkajících se iPadu:

The Daily má začít fungovat v půlce ledna 2011

V listopadu značnou mediální pozornost vzbudily pověsti o připravované předplacené zpravodajské službě The Daily mediální společnosti News Corp, jež má nabízet pravidelně aktualizované zprávy připravované speciálně pro tablety (zpočátku tedy hlavně pro iPad).

Tyto pověsti mimo jiné mluvily o tom, že The Daily bude zprovozněna již počátkem prosince, avšak následné zprávy upřesnily, že služba bude zřejmě dostupná až v příštím roce. To nejspíš souvisí s tím, že Apple odložil úpravy iOS, které měly doplnit podporu pro periodické předplatné obsahu a pro jeho automatickou aktualizaci v aplikacích na zařízeních uživatelů (někdy se v této souvislosti hovořilo o vydání nové verze 4.3).

Teď už se blíží Vánoce a The Daily tu zjevně ještě není, stejně jako zmíněné aktualizace iOS. Zpravodajství News Corp tak nejspíš dorazí až příští rok, podle nových informací z minulého týdne by se tak mělo stát v polovině ledna 2011. Web All Things Digital ve své mediální rubrice MediaMemo minulý pátek napsal, že podle jeho zpráv z několika různých zdrojů se spuštění služby The Daily chystá na týden po 17. lednu.

Termín byl sice již několikrát posunut, jak jsme zmínili výše, ale tentokrát se to zdá být skutečně spolehlivá informace. Zpravodajství News Corp má vycházet každý den za předplatné ve výši 99 centů týdně a bude nabízet významný podíl videa a dalšího multimediálního obsahu, včetně 3D efektů, z nichž jsou prý někteří zasvěcenci velice nadšení. Zatím není jasné, jestli se akce ke spuštění The Daily zúčastní též Steve Jobs, vyloučené to není.

Nová služba však bude zřejmě důležitá i pro ostatní vydavatele, protože se předpokládá, že bude jako první využívat funkci „push“ předplatného Applu, kdy iTunes budou automaticky strhávat zákazníkovi každý týden nebo měsíc odpovídající částku předplatného a nové vydání příslušného předplaceného obsahu dorazí na iPady zákazníků každé ráno.

Lze proto očekávat, pokud se tyto předpovědi naplní, že se brzy objeví další podobné aplikace pro iPad využívající stejnou funkci. Není však jisté, zda to bude skutečně znamenat přelom ve vydavatelském průmyslu, protože Apple se stále ještě nedohodl s tradičními vydavateli časopisů na podmínkách předplatného.

Služba The Daily ovšem začíná zcela od základů, nemá žádnou tištěnou obdobu, a tak jí podmínky Applu zdaleka tak nevadí. Avšak teprve příští rok ukáže, zda opravdu nadchází éra publikací pro tablety.

Dodavatelé komponent displejů zpochybňují existenci 7“ iPadu

Už předtím, než Apple poprvé veřejně představil iPad, kolovaly různé dohady o velikosti úhlopříčky jeho displeje (tehdy se ovšem ještě označoval jako tablet) a podobné pověsti přicházely i poté, co se již několik měsíců prodával současný model s 9,7“ obrazovkou.

Tvrzení o modelu s menší úhlopříčkou se opět objevilo v nedávných zprávách o chystaném novém modelu iPadu, jež přinesla agentura Reuters, přestože při říjnovém oznámení finančních výsledků Applu Steve Jobs sedmipalcové tablety ostře zkritizoval jako nepraktické a v podstatě nepoužitelné.

Tchajwanský server DigiTimes, který v minulosti často zveřejňoval pověsti o 7“ iPadu, však minulý týden přinesl zprávy, jež existenci menšího modelu iPadu zpochybňují.

Jeho článek uvádí, že Apple k dodavatelům dotykových ovládacích panelů pro displeje nového modelu iPadu (očekávaného v prvním čtvrtletí 2011) přidal dvě nové firmy, Chimei Innolux a Cando, aby dokázal uspokojit rostoucí poptávku. Očekává se totiž, že bude třeba měsíčně vyrobit až 6 milionů kusů nového modelu proti čtyřem milionům kusů za čtvrtletí v současnosti a takový objem dodávek by stávající dodavatelé už sami nezvládali.

Podle zdrojů serveru DigiTimes mezi výrobci komponent mají zmíněné dvě firmy začít Applu dodávat své dotykové panely v lednu nebo v únoru (což by odpovídalo uvedení nového modelu iPadu na trh koncem prvního čtvrtletí 2011).

Stejné zdroje ale zároveň tvrdí, že neslyšely vůbec nic o tom, že by Apple objednal 7“ dotykové panely, což pověsti o menší verzi iPadu silně zpochybňuje. Jasno v téhle věci sice bude až příští rok po uvedení nového iPadu, ale dávalo by to smysl.

Zatímco 9,7“ iPad se výrazně odlišuje od iPhonů a iPodů touch s 3,5” obrazovkou, menší 7“ model by se jim již dost blížil a Apple přitom velice nerad nabízí produkty, jejichž vlastnostmi se navzájem podobají či dokonce překrývají.

Hlavním důvodem odmítnutí OLED displeje měly být nedostatečné dodávky

Předminulý týden DigiTimes také přinesl zprávy o dodavatelích podsvětlovacích jednotek pro displeje nového iPadu, z nichž vyplynulo, že i nadále bude používat klasický LCD displej s LED podsvícením, což vyvrátilo pověsti o možném nasazení OLED displeje pro novou generaci tabletů Applu.

Následné informace z minulého týdne k tomu dodávají, že hlavním důvodem takového rozhodnutí byly omezené dodávky OLED displejů. Tenhle komentář DigiTimes k trhu OLED displejů uvádí, že OLED displeje pro chytré telefony dnes nabízejí především korejští výrobci Samsung Mobile Display (SMD) a LG Display, kteří již pracují též na OLED televizorech. Snaží se je však dohnat i další čínští a tchajwanští výrobci.

Jihokorejští výrobci by měli příští rok dále zvětšit své výrobní kapacity displejů pro telefony a ve druhém pololetí 2011 hodlají uvést také první větší (30“ a 31“) OLED panely pro televizory, komentář ale nakonec podotýká, že se stejně nedostanou mezi dodavatele komponent pro Apple.

Výrobci zobrazovacích panelů jako hlavní důvod, proč Apple pro nový iPad nepoužil technologii AMOLED, uvádějí omezené dodávky těchto komponent. V současnosti totiž SMD nedokáže plně uspokojit ani poptávku po 2“ až 4,2“ AMOLED displejích pro takové telefony jako Samsung Galaxy-S a Google Nexus-S a některé další modely firem Nokia a HTC.

Současná výrobní technologie navíc není příliš vhodná pro hromadnou výrobu 7“ až 11“ panelů tabletů a jejich výrobní náklady by byly podstatně vyšší než pro TFC LCD panely (a právě náklady Apple sleduje velice ostražitě).

V minulosti to ovšem byl právě server DigiTimes, kdo zveřejňoval pověsti o OLED iPadech (i když sám o nich vyslovoval silné pochybnosti) a spekulace o nasazení Super AMOLED displeje pro tehdy chystaný iPhone 4. Nové zprávy však vysvětlují, proč Apple technologii OLED odmítl, iPad tak zřejmě i příští rok zůstane u IPS LCD obrazovek.

Čínský web nabízí kombinovaný fotoadaptér pro iPad

Kritici někdy iPadu vyčítají omezenou nabídku přípojných rozhraní, postrádají především USB port. Apple ovšem jako příslušenství prodává sadu iPad Camera Connection Kit zahrnující dva adaptéry pro dokový konektor, z nichž jeden nese právě USB port a druhý čtečku SD karet.

Minulý týden se ale na čínském webu M.I.C. gadget objevil adaptér, který zmíněná rozhraní sdružuje do jediného zařízení. Čínský adaptér pro dokový konektor iPadu nese jak USB port, tak zásuvku SD karet a navíc ještě přidává zásuvku pro paměťové karty formátu micro-SD (používané hlavně v mobilních telefonech).

Adaptér by měl stát 169 jüanů (asi 485 Kč, Apple iPad Camera Connection Kit se u nás prodává od 600 Kč s DPH), nabízet se bude jak v bílém, tak černém provedení. USB port by měl být plně funkční, ale proti osobním počítačům poskytuje jen omezený napájecí příkon pro připojená zařízení (důsledek potřeby šetřit baterii iPadu).

M.I.C. gadget nabízí možnost předběžné objednávky tohoto fotoadaptéru ve svém webovém obchodu s tím, že fyzické dodávky začnou až po Vánocích.

„Kauza“ Jobsovy figurky

Kombinovaný fotoadaptér vypadá zajímavě a pokud by opravdu poskytoval slibované funkce, byl by jistě užitečný (čínské výrobky sice vyvolávají jisté pochybnosti, ale jejich kvalita se v poslední době zvyšuje, ostatně samotný iPad se vyrábí také v Číně).

Tento adaptér asi příliš vadit nebude ani Applu, který výrobu příslušenství třetích stran spíše podporuje. Avšak M.I.C. gadget si udělal v Cupertinu vroubek jinou svou nabídkou, nedávno začal totiž prodávat „akční figurku“ Steva Jobse. To se v Cupertinu nesetkalo s nadšením, protože Číňané si nevyžádali svolení a porušili několik ochranných známek.

Právní firma zastupující Apple proto zaslala webu M.I.C. gadget dopis, v němž ho vyzývá k zastavení prodeje figurky a ten skutečně uposlechl (mezitím se prodalo asi 300 figurek, z nichž se nejspíš stanou cenné sběratelské kuriozity, na eBay se jedna už objevila za podstatně vyšší cenu).

Otázku, komu patří ochranné známky na Steva Jobse, však nechme raději právníkům, pro nás je rozhodně zajímavější onen víceúčelový fotoadaptér, začne-li se opravdu vyrábět a bude-li dělat to, co má.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: