Doplňující informace k novým MacBookům Pro - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Doplňující informace k novým MacBookům Pro

16. dubna 2010, 00.00 | Steve Jobs obhajuje zachování procesorů Core 2 Duo v 13“ MacBoocích Pro. A Mini DisplayPort nových MacBooků Pro (a zřejmě i nejnovějších iMaců) již podporuje také přenos zvuku.

V úterý Apple konečně uvedl modernizované MacBooky Pro a samozřejmě se na Webu začaly objevovat doplňující informace k těmto strojům, některé z nich se snaží shrnout tenhle článek (obsáhlejší informace o automatickém přepínání grafiky nabízí samostatný článek):

Steve Jobs obhajuje nepoužití mobilních Nehalemů v 13“ modelech

Jak již víte, zatímco 15“ a 17“ MacBooky Pro nyní používají nové 32nm mobilní procesory Intel Core i5 a Core i7, 13“ modely nadále zůstaly u procesorů Core 2 Duo, což pochopitelně vyvolalo kritiky. Jistě, Core 2 Duo pořád poskytuje dost vysoký výkon, ovšem mobilní Nehalemy jsou nepochybně výkonnější.

Zdá se však, že Steve Jobs toto rozhodnutí hodlá hájit. Web 9to5mac zveřejnil zprávu elektronické pošty, kterou uživatel „DJ“ dostal od Jobse jako odpověď na svůj dotaz, proč 13“ MacBook Pro nepoužívá procesory Core i3 nebo Core i5 a zůstává u Core 2 Duo. Jobs svým obvyklým lakonickým stylem sdělil, že daleko rychlejší grafika a desetihodinová výdrž na baterii přebíjejí o 10 až 20 procent výkonnější procesor.

Styl opravdu odpovídá Jobsovi a už vícekrát se stalo, že takto odpověděl na zaslaný dotaz, takže zmíněná odpověď skutečně může být autentická, ostatně jde o velice snadný a levný způsob, jak mezi veřejností rozšířit určitou informaci, v daném případě vysvětlení, proč 13“ MacBook Pro stále používá procesor Core 2 Duo, média se o to již postarají sama.

Oficiální vysvětlení nejspíš neříká vše

Opět se však lze domnívat, že jde jen o část pravdy. Ano, nová integrovaná grafika NVIDIA 320M (zřejmě vyrobená na zakázku přímo pro Apple) poskytuje citelně vyšší výkon (Apple sám uvádí posílení až o 80 procent) a díky 40nm výrobnímu procesu přitom snižuje spotřebu energie. Nové 13“ modely navíc používají výše taktované procesory (na 2,4 a 2,66 GHz, zatímco předtím to bylo 2,26 a 2,53 GHz), takže nové stroje opravdu budou výkonnější než jejich předchůdci, což ovšem budou muset potvrdit nezávislé testy, ale ty se jistě brzy objeví.

Na druhou stranu 32nm mobilní Nehalemy již používají i jiné notebooky a jejich testy jasně ukazují, že proti procesorům Core 2 Duo poskytují nové čipy citelně vyšší výkon (pochopitelně velice záleží na typu zpracovávané úlohy) a navíc mají stejnou nebo dokonce ještě o něco nižší spotřebu energie. Jinými slovy, nasazení procesoru Core i3 či Core i5 do 13“ MacBooků Pro by výdrž baterie nezkrátilo (a možná by ji to naopak ještě trochu prodloužilo).

Příčiny budou spíše obchodního rázu

Skutečný důvod tak nejspíš bude spočívat v něčem jiném. Už loni na podzim Intel odmítl NVIDii udělit licenci na čipové sady pro procesory Nehalem a nové mobilní procesory navíc integrují grafiku Intel HD přímo do sebe.

To znamená, že procesory Core i3, i5 a i7 v podstatě nelze provozovat spolu s čipovou sadou jiných výrobců zahrnující vlastní grafiku, jak ukazují nové 15“ a 17“ MacBooky Pro, musí se to řešit tak, že vedle integrované grafiky Intel HD v procesorech se nasadí samostatná grafická karta (Apple užil GeForce GT 330M) a nový mechanismus (podrobněji probíraný v samostatném článku) obstarává automatické přepínání mezi oběma grafikami podle potřeby.

Třináctipalcový MacBook Pro s Core i3 či i5 by tedy buď musel používat jenom integrovanou grafiku Intel HD, nebo by musel stejně jako vyšší modely nasadit ještě samostatnou grafickou kartu.Užití samotné grafiky Intel HD nepřichází v úvahu, protože je poměrně slabá, nedosahuje ani výkonu GeForce 9400M předchozích modelů a Apple by si těžko mohl dovolit začít nabízet v nových modelech horší grafiku. A nasazení samostatné grafické karty by zvýšilo výrobní náklady (ostatně mobilní Nehalemy jsou také o něco dražší), což by zřejmě nedovolilo udržet stávající ceny 13“modelů (které by se pak už cenově příliš nelišily od 15“ strojů).

Hlavními důvody pro zachování procesorů Core 2 Duo v 13“ MacBoocích Pro tak pravděpodobně jsou licenční politika Intelu a kalkulace výrobních nákladů a lze předpokládat, že dokud se situace nezmění, zůstane zachována stávající konfigurace těchto strojů.

Mini DisplayPort nových MacBooků Pro (a iMaců) podporuje také přenos zvuku

Apple zavedl rozhraní Mini DisplayPort pro připojování externích zobrazovačů už v říjnu 2008, kdy ho použil pro první MacBooky a MacBooky Pro s hliníkovými „unibody“ pouzdry a též pro 24“ monitor LED Cinema Display a dnes ho již mají v podstatě všechny Macy (notebooky a iMacy užívají jenom toto rozhraní, Macy mini nabízejí jak Mini DisplayPort, tak DVI a u Maců Pro to závisí na osazené grafické kartě).

Implementace Applu však měla jeden nedostatek (pomineme-li to, že užil zmenšenou „Mini“ variantu, jež zpočátku ztěžovala propojení s jinými zařízeními, dnes už však tvoří součást obecného standardu a potřebné adaptéry a redukce se běžně prodávají), který začal dost vadit s tím, jak přibývá požadavků na připojování Maců k HD televizorům a jiným audioviuzálním zařízením. Ačkoli to specifikace rozhraní DisplayPort umožňuje, Mini DisplayPort notebooků Applu dosud přenášel pouze obrazový signál, avšak zvuk nikoli.

HD televizory a jiné podobné přístroje obvykle používají rozhraní HDMI, jež přenáší zvuk a video po jednom společném kabelu. Specifikace rozhraní DisplayPort ovšem počítají i s kompatibilitou s HDMI, takže k propojení stačí vhodný adaptér. Potřebné adaptéry z Mini DisplayPortu na HDMI se v USA začaly prodávat již loni v létě, potíž však byla právě s tím, že Macy dosud přes DisplayPort nepřenášely zvuk, takže pro něj se muselo používat dodatečné připojení (některé adaptéry pro Macy do HDMI přivádějí zvuk z USB, jsou však o dost dražší).

Apple potvrdil podporu zvuku v Mini DisplayPortu nových notebooků

To se ale nyní změnilo, Apple totiž potvrdil Ars Technice, že nové MacBooky Pro do zařízení s HDMI vstupem už přenesenou jak video, tak zvuk, připojí-li se adaptérem z Mini DisplayPortu na HDMI.

Apple ve svém (americkém) webovém obchodu prodává takovýto adaptér od firmy Griffin (stojí 39,95 USD), ale jiní výrobci dodávají podobné adaptéry, často o dost levněji a dají se samozřejmě sehnat i u nás. Apple samotný tento adaptér však nabízet nehodlá, přestože se takové spekulace objevily (Apple mezitím text v technických specifikacích nových notebooků, který to opravdu naznačoval, změnil tak, aby jasně říkal, že bude třeba použít adaptéry třetích stran).

To tedy znamená, že se nové MacBooky Pro budou moci připojit například k HD televizorům jediným kabelem a již nebude třeba se starat o dodatečné připojení pro zvuk. Jistě příjemná novinka, lze se ovšem ptát, proč se na ni muselo čekat tak dlouho. A zřejmě teprve teď, když se komplikace se zvukem vyřešily, začne Apple oficiálně propagovat připojování MacBooků Pro k takovýmto zařízením.

Monitor LED Cinema Display však bude pro přenos zvuku nadále využívat USB, a to i s novými MacBooky Pro. Tento monitor vznikl v době, kdy Mini DisplayPort Applu zvuk nepodporoval, takže s tím nemohl počítat, navíc se USB připojení u něj používá též pro integrovanou kameru iSight a pro USB rozbočovač.

Zároveň se zvýšila pravděpodobnost, že by se mohly brzy objevit také Macy Mini s rozhraním HDMI, o nichž mluvily nedávné pověsti. Ty by se výborně hodily pro mediální centra, navíc je možné, že tak jako nové 13” MacBooky nasadí novou integrovanou grafiku NVIDIA GeForce 320M, jež hladce zvládá HD video.

Přenos zvuku podporují také nové iMacy

Bude však třeba dávat si pozor na to, že ne všechny adaptéry z Mini DisplayPortu na HDMI dokážou přenášet zvuk. Jak upozorňuje Apple v tomhle podpůrném dokumentu, aktualizovaném ve středu, musí to být adaptéry vyhovující specifikacím VESA v1.1a DisplayPort Interoperability Guidelines, bude proto třeba si to ověřit (zvláště ty levnější by nemusely takovéto požadavky splňovat).

Zmíněný dokument však též uvádí, že zvukový výstup z Mini DisplayPortu dodávají iMacy z konce roku 2009 a MacBooky z letošního roku, což znamená, že nové iMacy zvukový výstup podporují také, ačkoli to Apple dosud nijak nezdůrazňoval (už delší dobu se , že 27“ iMac podporuje vstup zvuku, když se používá jako externí monitor, ale zjevně to funguje i v opačném směru).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: