Doozla - kreslení pro děti - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Doozla - kreslení pro děti

3. února 2009, 00.00 | Zabavte své děti u počítače. Pohrají si, vytvoří vám hezké obrázky a ještě si procvičí hlavičky. Dětských programů na kreslení není nikdy dost.

Před časem jsem zde psal o programu Plopp, který disponuje nástroji pro kreslení a následné "nafukování" těchto kresbiček. Jedná se takto o velmi zábavné kreslení. Dalším obdobným programem pro dětské kreslení je Doozla. Blíže jej představíme v tomto článku.


Doozla ke stažení
Demo/Plná verze jeden uživatel 24.95 USD/Multilicence 39.95 USD

Aplikaci Doozla lze spustit jak v okně, tak i přes celou obrazovku. V tomto režimu se nezobrazuje a nejde použít menubar, nelze přepínat mezi aplikacemi, nelze spouštět Dashboard ani Exposé. Celoobrazovkový mód je takto velmi vhodný při užívání dětmi, které zde nemohou zasahovat do jiných programů a nastavení. Rovněž ostatní "nadbytečné" funkce Mac OS X jsou znemožněny, není tedy třeba se obávat náhodného stisku klávesové zkratky, funkčního tlačítka či pomocných tlačítek myši. Také se tím usnadňuje použití tabletu s perem, který bude pro děti vhodnější nežli myš.


Základní obrazovka programu Doozla nabízí celkem čtyři možnosti. A krom toho již jen tlačítka pro ukončení programu, přepínání režimu zobrazení okno/celoobrazovkový režim, panel nastavení účtu a tlačítko pro načtení grafiky či fotografie.

Mezi nástroji je pero, které nakreslené čáry vždy vyhladí, takže jeho kresba pak působí velmi dobře. Dále jsou zde klasické nástroje jako guma, čára, obdélník/čtverec, kruh/elipsa, plechovka barvy na vyplňování ploch a nástroj vložení textu. Text lze editovat pouze v malém rozsahu, limitované velikostí a volbou barvy. Na výběr je z dvaceti normálních barev a deseti transparentních. V malém rozsahu lze také volit šířku čáry.


Dále je možné kresby ukládat či načítat uložené, přímo z programu tisknout či zde vložit snímek z webové kamery. Doozla dále nabízí i funkci vícenásobné Undo a Redo.

Velmi hezky je provedeno ozvučení tohoto programu. Při volbě nástroje či barvy je vždy jako nápověda upraveným hlasem vysloven název. Tyto "popisky" jsou samozřejmě pouze v anglickém jazyce. I přesto si myslím, že to děti ocení.


První možnost kreslení přestavují malovánky "Coloring In". Zde jsou k dispozici předpřipravené obrázky určené k vybarvení. Některé motivy jsou velmi pěkné provedené, ve stylu kreslených seriálů Samuraj Jack či Pudřenky. Po volbě motivu je však možno nejen vybarvovat, ale využít i ostatní nástroje a předlohu tak doplnit či upravit. Rovněž lze snadno odmazat nepotřebné části a dokreslit další objekty.


Celkem je připraveno 66 perových kreseb ve velkém rozlišení. Kromě již zmíněných hezkých motivů, majících styl dětem důvěrně známý z kreslených seriálů, je zde několik zajímavostí, při kterých si děti i pohrají. Jednou z nich je předloha chlapce a dívky pouze s hlavami, rukami a nohami, kde děti dokreslují vlastní představu šatů. Další představují předlohy motivů s několika odlišnostmi, které děti vybarví a mohou si potrénovat postřeh. Rovněž je zde předloha s větším počtem medvídků, s možností procvičit počítání všech či stejných medvídků, nabízí se i prázdné nádoby pro doplnění potravin. Nechybí ani labyrint pro hledání správné cesty. Líbí se mi zde, že autoři neudělali pouhý program na kreslení, ale mysleli dále.


Další možnost nabízí kreslení "Drawing". V něm je k dispozici bílá plocha a k ní všechny výše popsané nástroje, sloužící pro volné kreslení. Ještě jednou musím zmínit vyhlazování každé čáry po jejím nakreslení. Takto i děti dokáží snadno nakreslit hladkou křivku, přičemž výsledek působí profesionálně. Otázkou však je, zda to nemá i opačný efekt, neboť děti se neučí kreslit křivku dobře samy, ale mohou se spoléhat na úpravu programem. Funkce vyhlazování přitom nejde vypnout, což je podle mne škoda.


Třetí možnost představuje kreslení na připravený podklad "Draw on Backgroun". Zde si vyberete jedno z možných předpřipravených pozadí (jejich kvalita je opět velmi dobrá) a můžete volně na pozadí kreslit. Samotné pozadí nelze jakkoliv upravovat, zamrzí i chybějící možnost nakreslení a přidání vlastních pozadí přímo v programu. Pozadí je předpřipraveno 25 druhů, obsaženy jsou krajinky letní i zimní, vesmír a podobně.Poslední možností je kreslení na snímek z webkamery "Webcam Drawing". Děti si tak jednoduše mohou nakreslit (obkreslit) vlastní portrét, případně si doplnit červený nos, velké uši atd. Fantazii se meze nekladou.

Doplňování vlastních předloh je možné. Podporovaným formát zde je .skitch, který lze vytvořit v programu Skitch od stejné firmy. Vytvořený obrázek lze jednoduše nakopírovat do složky Picture/Doozla/Background či Coloring In.

Doozla je velmi podařený program, který děti určitě nezklame. Jen by bylo dobré, kdyby byl vybavený ještě větším množstvím předloh, či je bylo možné jednoduchým způsobem vkládat. Vhodným doplňkem k programu Doozla, a možná i záměrně, je aplikace Skitch, jenž je prozatím zdarma.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy z Internetu  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

oprava?

Autor: Lukas72 Muž

Založeno: 03.02.2009, 02:16
Odpovědí: 0

s hlavami, rukama a nohama...

Odpovědět na příspěvek

Hezké.

Autor: wensdy Muž

Založeno: 03.02.2009, 07:20
Odpovědí: 0

Děkuji za článek. Mám malé děti a rád bych jim taky něco dal do počítače.
Kdyby jste měl příště nějakou jednoduchou hru pro děti 3-6 let.

Odpovědět na příspěvek

RE: Hezké.

Autor: marekrex Muž

Založeno: 03.02.2009, 11:04

Trochu mimochodem, ale přišel jsem na to, že nejlepší hry pro děti 4-6 let (vlastní) jsou na iphonu. Už docela přemýšlím, že jim zruším noťase a koupím každému ipod touch :-), aby se stále nehádaly...

Odpovědět na příspěvek

RE: Hezké.

Autor: micker-x Muž

Založeno: 04.02.2009, 11:32

pro: wendy
tux racers
http://www.apple.
com/downloads/macosx/game
s/simulation_and_sports/e
xtremetuxracer.html

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Hezké.

Autor: micker-x Muž

Založeno: 04.02.2009, 11:32

sorry wensdy :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Hezké.

Autor: tuxpaint Muž

Založeno: 08.02.2009, 21:58

http://www.tuxpaint.org/

Odpovědět na příspěvek

Díky moc za tip

Autor: Pavel F. Muž

Založeno: 03.02.2009, 07:37
Odpovědí: 0

Autore, líbám Tě na nohy, zachránil jsi mi doma čest. Koupil jsem domů Wacom tablet, který jsem ospvedlňoval před ženou s tím, že dítě se naučí malovat, atd. (však to jistě znáte, když musíte obhájit nákup nějaké elektronické hračky). Koupil jsem od Wacomu nějaký soft pro dětské kreslení a omalovánky, abych zjistil, že je to pouze pro Windows a pod Fusion to bylo neskutečně pomalé, takže jsem to vyhodil. No a teď konečně mohu doma prohlásit, že něco mám! :-)
Máte ještě nějaký tip na dětské hry pro Macka pro děti okolo 3 let?

Odpovědět na příspěvek

RE: Díky moc za tip

Autor: Pavel Muž

Založeno: 03.02.2009, 20:24

Zkuste ArtRage2. Umi toto ve free verzi docela dost, provozuji s tabletem Graphire4. U tohoto programu me dostalo plasticke vypracovani pri malovani stetcem, slivani barev pri malovani vodovkami a podobne. Plna verze stoji jen 25 USD.

www.artrage.com


Ackoliv je to mozne pro starsi.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Díky moc za tip

Autor: ERT Muž

Založeno: 04.02.2009, 11:50

pokračujte prosím tady http://forum.mujipod.cz/r
ead.php?118,1720020

Odpovědět na příspěvek

Pro male deti papir a pastelky

Autor: Samuel Gordon Muž

Založeno: 03.02.2009, 14:14
Odpovědí: 0

Cele tohle mi pripada trochu ujete. Kdyz sem byl malej, tak jsem se dokazal hrat i s papirem a pastelkami, popr. uplne jinak .. a ze to neni zas tak dlouho :-D Nechat uz male deti hrat si s pocitacem neni zrovna nejlepsi napad, problemy se zadama a ostatni prijdou velice brzy. A to nemluvim o takove te celkove "deformaci", kdy si uz pak dite neni schopne hrat nijak jinak a jenom chce sedet u komplu.

Odpovědět na příspěvek

RE: Pro male deti papir a pastelky

Autor: Pavel F. Muž

Založeno: 03.02.2009, 18:38

Na takové moralisty, jako jste Vy, tady jistě čekáme. Vám měli vzít i ty pastelky, protože Váš děda je určitě také neměl. A také byste měl chodit více pěšky a jezdit na koni, vaši předci také měli jen tohle a taky žili.
IT je prostě součást života a záleží jen na rodičích, jak moc z každé oblasti připustí k dětem. Pastelky máme také, nebojte se. Ale rozhodně nehodlám dcerku pustit do světa bez seznámení s technikou, nehodlám ji upírat právo na vzdělávání moderních technologiích jen proto, že já jsem v dětství něco neměl. Já nezávidím jejich možnosti, já jim je přeji. A je jen na rodičích, jak dokáží využít moderní technologie k výchově. IT nenahrazuje výchovu, ale doplňuje.
Takže pane \"moralisto\", připomínáte mi důchodce typu \"Já bych ty internety a počítače zakázal, tohle za nás nebylo a taky tu jsme\".

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Pro male deti papir a pastelky

Autor: ED Muž

Založeno: 05.02.2009, 06:38

Souhlasim. JAko vše. Hodny sluha, zlý pán.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Pro male deti papir a pastelky

Autor: Samuel Gordon Muž

Založeno: 06.02.2009, 23:02

Ale houby puritan. Prosimte, je mi 18. Byt puritan v 18 to snad ani nejde :-D Ale vidim to proste na sobe. U komplu sedim od 8 let minimalne 2 hodiny denne a ted si rikam, jestli nebylo lepsi ten cas vyuzit nejak jinak - venku s kamosama, trochu vice toho socialniho kontaktu. V tomto pripade trochu vice socialniho kontaktu ditete s rodici nez s obrazovkou pocitace...

Odpovědět na příspěvek

Vice - prosim

Autor: David Muž

Založeno: 04.02.2009, 00:18
Odpovědí: 0

připojuji se k ostatním - předpokládám, že Mackařů s menšími dětmi je poměrně hodně -- a najít kvalitní aplikace pro děti není snadné

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: