Dohady o novinkách Applu v předvečer WWDC 2010 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Dohady o novinkách Applu v předvečer WWDC 2010

31. května 2010, 00.00 | Microsoft prohlásil, že Steve Ballmer nevystoupí na vývojářské konferenci WWDC 2010. A objevily se pověsti o nové Apple TV za 99 USD provozující iPhone OS 4 (jež však přijde až později).

Přesně za týden, v pondělí 7. června, začíná vývojářská konference Applu WWDC 2010 a již víme, že zahajovací projeve pronese Steve Jobs. Jako vždy se čeká, že představí novinky Applu, a tak není divu, že se počínají vynořovat různé spekulace a dohady, co by to mohlo být.

O novém iPhonu se nepochybuje

Je v podstatě jisté (po „únicích“ prototypů), že Jobs předvede nový iPhone. Mimochodem, Boy Genius Report vydal krátké sdělení, že operátor AT&T už svým zaměstnancům potvrdil příchod nového telefonu Applu na trh v průběhu června, tedy zřejmě velice brzy po jeho oficiálním představení.

Pro nás je ale ještě zajímavější to, že se českým kolegům podařilo potvrdit, že nový iPhone bude mít displej s rozlišením 960 x 640 pixelů, článek již ocitovala řada významných světových webů, nápor zájemců byl takový, že se server SuperiPhone.cz, kde se poprvé tahle zpráva objevila, stal nedostupným. A spolu s novým telefonem pochopitelně Apple uvede také ostrou verzi iPhone OS 4.

Rozruch tak vyvolávají především spekulace o tom, co by se na WWDC 2010 (nebo i později) mohlo objevit ještě dalšího:

Steve Ballmer na WWDC 20910 nevystoupí

Opravdovou bombou se na chvíli zdála být zpráva, že v Jobsově vystoupení dostal přiděleno 7 minut Steve Ballmer, generální ředitel Microsoftu, údajně měl předvádět vývojové prostředí Visual Studio 2010, schopné generovat aplikace pro iPhone OS. Oznámil to blog Barron's, citoval ovšem tvrzení analytika Tripa Chowdhryho z firmy Global Equities.

To bývají krajně podezřelé zdroje informací a potvrdilo se to i tentokrát, Microsoft vzápětí oznámil, že Ballmer na WWDC nevystoupí (sdělením na Twitteru).

Máme tedy hned o jednu senzaci méně a jako značně nepravděpodobné se jeví i to, že by Apple dovolil, aby Visual Studio mohlo sloužit k psaní aplikací iPhone OS, protože nedávno Apple změnou licenčního ujednání iPhone OS 4 v podstatě zakázal používat křížové kompilátory a přesně vymezil, jaké vývojové nástroje budou pro tyto aplikace povolené. A ve svém otevřeném dopisu k technologii Flash Steve Jobs jasně prohlásil, že využívání zprostředkujících vrstev ve vývojářském softwaru vede k méně kvalitním aplikacím.

Je sice pravda, že Visual Studio je prostředí mezi vývojáři značně oblíbené, avšak bylo by skutečně dost těžké si představit, že by ho Apple vpustil do svého hájemství. (Spíše se dá uvažovat o tom, že by Visual Studio přidalo podporu Mac OS X.) Definitivně se tahle záležitost vyjasní za týden.

Apple údajně připravuje novou Apple TV za 99 USD provozující iPhone OS 4

Mnohem věrohodněji působí pověsti o jiné možné novince Applu, která se ovšem nejspíš na WWDC 2010 ještě neobjeví. Jde o to, že by údajně měl pracovat na úplně nové verzi Apple TV, v pátek s tím přišel Engadget.

Ten se to měl dozvědět od zdroje velmi blízkého Applu, podle něhož se Apple TV, kterou zatím rozhodně nelze prohlásit za úspěšnou, opravdu dočká nové verze, jež prý bude mimořádná. (Loni na podzim sice Apple vydal pro Apple TV nový software verze 3.0 a poté ještě několik drobných následných aktualizací, které rozšířily funkce zařízení a umožnily mu využívat nových prvků iTunes 9, přesto to zájem zákazníků nijak zvlášť nepodnítilo.)

Samozřejmě se nabízí myšlenka, že jde o reakci na nedávno představený projekt Google TV (více o něm v češtině najdete třeba tady), ale podle onoho zdroje na tom Apple začal pracovat už mnohem dříve a nová Apple TV bude velice těsně spjatá s jeho mobilní platformou.

Nový přístroj má používat iPhone OS 4 a jeho hardware se bude silně podobat novému iPhonu, včetně užití SoC čipu A4 a nevýměnné flash paměti (údajně má mít kapacitu jen 16 GB), zároveň však bude schopen podporovat až FullHD rozlišení 1080p (zatímco současná Apple TV zvládá nejvýše 720p - sice má nastavení pro výstup v 1080p, ale ten jen přepočítává ze 720p). Má to být velice malé zařízení s omezeným počtem portů (jen pro napájení a pro videovýstup) a citovaný zdroj ho popisuje jako „iPhone bez obrazovky“. Hlavním překvapením však asi bude cena, přístroj totiž prý bude stát pouhých 99 USD.

Vedle na Apple nezvykle nízké ceny se zdá, že oproti datovému modelu stávající Apple TV přejde nová verze na model ukládání obsahu v síti (neboli na dnes tak módní „cloud“ řešení). Ti, kdo přesto budou chtít svůj obsah uchovávat lokálně, by měli dostat možnost využívat Time Capsule jako úložné zařízení, ale hlavní důraz se bude klást na přehrávání z Webu, tedy na streaming (což souhlasí s pověstmi o alespoň částečném přechodu iTunes Store na streamingový model).

Zařízení poběží pod iPhone OS 4, avšak dosud není jasné, zda nová Apple TV bude podporovat také aplikace a App Store, i když by to rozhodně dávalo smysl (přizpůsobit aplikace iPhone OS velkoformátovým televizorům sice nebude úplně snadné, ale vzhledem k tomu, že už se něco podobného děje v souvislosti s příchodem iPadu, nemělo by to být zase až tak těžké), ostatně Google TV využívající Android podporu aplikací předpokládá.

Nová Apple TV se však nemá objevit již na WWDC 2010, jež se zaměří především na nový iPhone, ale její vývoj už běží naplno. (Žádné přesnější termíny nepadly, avšak v září Apple pravidelně uvádí nové iPody, takže to by mohla - ovšem nemusí - být příležitost k jejímu představení.)

Vcelku to vypadá dost věrohodně, pověsti o nové Apple TV kolují již dlouho a přechod na platformu iPhone OS by byl jak z logistického, tak z ekonomického hlediska vhodný. Je proto skutečně možné, že se na tomhle projektu pracuje už delší dobu, ale oznámení Googlu mohlo být impulsem, který práce popostrčil.

Rozhodně se nová verze Apple TV její pravděpodobnější, než spekulace některých analytiků, že Apple během několika let uvede vlastní HD televizor (i když Sony již na podzim chystá televizor s integrovanými funkcemi Google TV).

Možná už během podzimu se tak dočkáme souboje nové generace „internetových set-top boxů“, avšak teprve se ukáže, zda Apple uspěje (pokud se tedy výše uvedené informace potvrdí), oproti Googlu bude jeho řešení nejspíš přece jenom uzavřenější a těsněji svázané s jeho vlastními službami.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Rozlišení ATV

Autor: Petr Muž

Založeno: 31.05.2010, 10:03
Odpovědí: 0

Mám Apple TV s posledním FW a v nastavení umožňuje 1080p.

Odpovědět na příspěvek

RE: Rozlišení ATV

Autor: Míla Muž

Založeno: 31.05.2010, 21:02

Ano výstup takto nastavíš - třeba fotografie takto zobrazíš. Ale videosoubor do ATV nahraješ jen 720P a ještě myslím s max. datovým tokem 5 MBs. Všechny filmy z iTunes Store, které jsou HD jsou 720p nikoliv 1080P - to by byly FULL HD. Nicméně ATV mám rád a po více jak 3 letech jsem spokojen. Obzvláště s ovládáním REMOTE pro iPhone-iPod-iPad je její provoz opravdu HAPPY. Jediný neduh je silné zahřívání a absence síťového vypínače - řeším lustrovým vypínačem na přívodní 220V šňůře. Time Capsule alespoň usne a tolik se nehřeje jako ATV i s nejnovějším FirmWare.

Odpovědět na příspěvek

Gamepad

Autor: Lucas Muž

Založeno: 31.05.2010, 23:55
Odpovědí: 0

No a jelikoz bude mit OS4 takze i App Store by melo fungovat a tudiz i hry tak udelaj nejaky dobry gamepad a nova konzole od Applu bude na svete :) pak by stacilo jenom predelat ovladani na vetsine her.. nektere hry nepojedou pac primo vyzadujou touch a nebo akcelerometr

Odpovědět na příspěvek

iPody

Autor: hroch32 Muž

Založeno: 01.06.2010, 21:16
Odpovědí: 0

Drobná chybka, Apple v září pravidelně uvádí na trh nové iPody. iPady zatím žádné tradiční datum není :-)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: