Dění spojené s iOS - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Dění spojené s iOS

6. prosince 2010, 00.00 | Apple se údajně stále ještě nedohodl s hlavními vydavateli na systému předplatného digitálních časopisů. V Británii se začaly prodávat dotované iPady. A FireCore uvolnila první beta verzi softwaru aTV Flash (black) rozšiřujícího možnosti nové Apple TV.

Našlo se pochopitelně i několik novinek souvisejících s iOS:

Stále ještě nedošlo k dohodě mezi Applem a vydavateli časopisů o předplatném

Zejména vydavatelé časopisů vkládali velké naděje do iPadu, viděli v něm možnost, jak získat nové zákazníky platící za digitální obsah, který by vyrovnal klesající odbyt tištěných vydání a přivedl zpět ty, kdo dali přednost bezplatnému obsahu poskytovanému na Webu. Dnes se samozřejmě pro iPad většina významných časopisů v digitální podobě nabízí a snah o poskytování placeného obsahu pro iPad stále přibývá.

Přetrvávají však potíže s placením tohoto obsahu, pro vydavatele by pochopitelně bylo nejlepší předplatné, protože zaručuje pravidelné příjmy a stálou čtenářskou obec zajímavou pro inzerenty.

Jenže iOS zatím podporu pro periodické předplatné obsahu nenabízí, takže jednotlivé publikace to řeší různě, buď lze kupovat jednotlivá vydání jako aplikace (což však vychází draho), nebo se využívá „externí“ předplatné (například obsah pro iOS získají zdarma ti, kdo si předplatí tištěné vydání).

Velké naděje proto vzbudily pověsti o službě The Daily, údajně připravované News Corp, jež by měla poskytovat předplacené zpravodajství pro iPad, zároveň se mluví o tom, že v souvislosti s touto službou vyjde iOS 4.3, který bude zahrnovat integrovanou podporu předplatného, takže ho půjde platit přímo z účtu u iTunes Store.

Podmínky Applu zůstávají pro vydavatele nepřijatelné

Avšak podle nejnovějších zpráv se tato záležitost poněkud zadrhla. Mediální rubrika MediaMemo webu All Things Digital totiž minulý pátek uvedla, že se vydavatelé a Apple pořád nedokázali dohodnout na podmínkách předplatného časopisů.

Prvotní nadšení vydavatelů pro iPad tak poněkud ochladlo a jejich naděje se začaly nově upínat na chystané tablety s Androidem (těch ovšem zatím na trhu ještě mnoho není a samotný Google upozorňuje, že se současný Android pro tablety tak úplně nehodí, to by měla změnit teprve připravovaná verze 3.0 „Honeycomb“).

Problém s předplatným spočívá v tom, že se vydavatelé a Apple nedokážou shodnout na podmínkách přijatelných pro obě strany. Vydavatelé by chtěli mít možnost prodávat předplatné sami, anebo by si přáli alespoň přístup k osobním údajům předplatitelů. Jenže právě tohle již několik měsíců Steve Jobs odmítá povolit.

Podle zdrojů z publikačního průmyslu Apple nabízí vydavatelům možnost prodávat předplatné aplikací prostřednictvím iTunes, kdy dostanou 70 procent ze všech tržeb (stejně je tomu v ostatních podobných webových obchodech Applu, třeba v App Store) a předplatitelům bude předložen formulář, v němž budou požádáni jen o omezenou množinu osobních údajů – jméno, fyzickou adresu a adresu elektronické pošty.

Tahle nabídka údajně leží na stole již několik měsíců (tedy od léta, ne-li od jara), podle citovaných zdrojů a zatím na ni nepřistoupil žádný z velkých vydavatelů. Nelíbí se jim třicetiprocentní podíl, který si hodlá brát Apple, největší nelibost ale vyvolává to, že nezískají přístup k datům kreditních karet zákazníků.

Tato data tvoří drahocenný zdroj pro marketing a bez nich nelze poskytovat různé kombinované nabídky jako například společné předplatné tištěné a digitální verze. Vydavatelé proto doufají, že Google a výrobci tabletů s Androidem budou k jejich požadavkům vstřícnější a Apple tak nakonec donutí z jeho požadavků slevit.

Do té doby se předplatné časopisů pro iPad a pro iOS obecně bude řešit různými náhradními způsoby. Jak jsme už zmínili výše, Time Warner poskytuje zdarma digitální verzi časopisu People všem předplatitelům tištěné verze a Newsweek prodává předplatné své verze pro iPad, aniž by získával jakákoli data o zákaznících.

Služba The Daily se nejspíš spustí až příští rok

Připravovaná služba The Daily ovšem má poněkud jiné postavení a je možné, že News Corp na podmínky Applu přistoupila, protože se nemusí ohlížet na čtenáře tištěné verze, kterou prostě nemá. Avšak již dříve se vynořily náznaky, že ke spuštění The Daily dojde později, než se původně předpokládalo.

MediaMemo to potvrzuje, zmiňuje vedoucího digitální divize News Corp Jona Millera, jenž na konferenci Ignition Business Insideru řekl, že ke spuštění služby nedojde dříve než prvním čtvrtletí 2011. (Miller vlastně prohlásil, že The Daily je zatím pouhá pověst, avšak protože podle různých zdrojů News Corp najímá desítky nových lidí a na projekt již prý vydala 20 milionů USD, tak jde o pověst poměrně reálnou.)

A až bude The Daily dostupná, měla by nabízet (vedle podpory předplatného vyřizovaného přes iTunes Store) také aktualizační „push“ funkci, která bude automaticky dodávat na iPady předplatitelů nová vydání, aniž by o ně museli sami žádat (mělo by to fungovat podobně jako s elektronickou poštou a dalšími daty synchronizovanými službou MobileMe).

Když se všechny tyto informace dají dohromady, zdá se, že standardizované předplatné obsahu pro iOS a především pro iPad přijde až příští rok, stejně tak bude zřejmě odložena služba The Daily, takže mediální akce k ní, některými očekávaná už tento týden, se pravděpodobně letos konat nebude (i když nikdy nelze vyloučit nečekaná překvapení). A nejspíš se zpozdí též vydání iOS 4.3, který by měl poskytovat příslušné podpůrné funkce.

Trvající neshody s ostatními vydavateli o předplatném navíc naznačují, že se Apple nejspíš rozhodl pro těsnou spolupráci s Murdochovou News Corp. na The Daily jako prostředku, jímž je hodlá nalákat na svou dosavadní nabídku. Avšak teprve celková situace na mediálním trhu v příštím roce (například to, nakolik uspějí tablety s Androidem) určí další směr, jakým se takovéto projekty budou vyvíjet dál.

V Británii se počaly prodávat dotované iPady

Když již mluvíme o iPadu, ten se od počátku prodával výhradně za plnou cenu a bez jakýchkoli úvazků (a to i 3G modely), avšak v poslední době se též tohle začíná měnit. První dotovaná nabídka iPadu se objevila v Jižní Koreji a zároveň obdobné záměry ohlásili mobilní operátoři v Británii a ve Francii.

A britští mobilní operátoři už minulý týden dotované prodeje iPadu opravdu spustili, zatímco dosud k iPadům dodávali především předplacené karty. Dotace se týkají pouze 3G modelů a vyžadují u daného operátora úvazek na dobu dvou let. Dotovaná cena 16GB 3G iPadu činí 199 GBP, verze s 32 GB paměti přijde na 249 GBP a 64GB model na 349 GBP, zatímco plná cena iPadu v Británii je minimálně 529 GBP.

Samozřejmě se však nižší pořizovací cena musí vykoupit objednáním datové služby u daného operátora, své nabídky zveřejnili Orange UK, T-Mobile a 3 UK.

Měsíční poplatek za datové připojení u všech tří dělá 25 GBP, a to za přenos omezeného množství dat. Orange a T-Mobile poskytnou 1 GB dat kdykoli plus další 1 GB mimo špičku (mezi 0:00 a 10:00). Nejštědřejší je 3 UK, který za stejnou cenu nabízí 15 GB dat měsíčně v libovolném času.

Po Jižní Koreji, kde se iPad (stejně jako u nás), začal oficiálně prodávat 30. listopadu, se tak Velká Británie stala druhou zemí, v níž se nabízí dotovaný iPad, příští rok ukáže, zda se bude tato forma prodeje šířit do dalších zemí a nakolik bude úspěšná (mobilní operátoři by si její rozšíření pochopitelně přáli, pro ně je výhodná.)

FireCore uvolnila beta verzi softwaru aTV Flash (black) pro novou Apple TV

Nová Apple TV je také zařízení s iOS, takže se přirozeně začalo přemýšlet, jak by se daly dále rozšiřovat její možnosti. Aby se to ovšem dalo udělat, budou třeba prolomení (jailbreak) jejího firmwaru a následné úpravy, umožňující spouštění dodatečných aplikací. Hackerské nástroje již firmware nové Apple TV prolomit umí, zatím však chyběl onen dodatečný software.

Ale i to by se mělo brzy změnit, protože minulý týden se software modifikující Apple TV druhé generace objevil, i když zatím pouze v podobě ne zcela dotažené beta verze.

Denverská firma FireCore pro původní Apple TV nabízela software aTV Flash, výrazně rozšiřující její možnosti, doplňoval podporu dalších mediálních formátů a četné dodatečné funkce (loni v prosinci jsme popsali vlastnosti verze 4 tohoto softwaru). A nyní FireCore vydala software aTV Flash (black) umožňující v podstatě totéž na nové Apple TV (podrobnosti přináší firemní blog).

Zatím však jde o beta verzi, jež navíc funguje pouze se softwarem Apple TV verze 4.0 (s aktualizací na verzi 4.1 vydanou spolu s iOS 4.2, zahrnující především podporu pro funkci AirPlay, aTV Flash (black) nepracuje, ale to se řeší). A lze ji instalovat jenom z Macu (instalace se musí provádět z osobního počítače propojeného s Apple TV), FireCore ovšem slibuje brzkou dostupnost varianty kompatibilní s Windows.

Podobně jako aTV Flash pro původní Apple TV též tahle nová verze přidává nové možnosti (pochopitelně však zachovává veškeré funkce oficiálního firmwaru), dovoluje brouzdání po Webu nově doplněným prohlížečem, zajišťuje plný přístup k hudebnímu webu Last.fm a přehrávání HTML5 videa z řady různých zdrojů (zatím se však nepodporují úplně všechny).

Také umí udělat z nové Apple TV klienta mediálního serveru Plex provozovaného na Macu a dovoluje příjem informací (aktuálního zpravodajství a informací o počasí) z RSS kanálů. A přímo z uživatelského rozhraní Apple TV bude možné instalovat, odstraňovat nebo aktualizovat dodatečné zásuvné moduly.

FireCore totiž do budoucnosti plánuje zajistit přehrávání dalších mediálních formátů, které iTunes nepodporují, chce umožňovat streaming mediálního obsahu z většiny NAS zařízení a ještě mnoho dalšího (kupříkladu přehrávání DVD uložených v datových skladech či stahování dodatečných metadat k mediálnímu obsahu).

Vlastníci softwaru aTV Flash pro původní Apple TV dostanou novou „černou“ verzi zdarma, noví uživatelé si nový software mohou předběžně objednat za 19,95 USD a ihned dostanou beta verzi.

Ti, kdo se nechtějí k ničemu zavazovat, se mohou přihlásit k beta testování a FireCore jim později pošle pokyny, jak získat beta verzi. Až bude software hotový, bude stát 29,95 USD. Současně byl též zlevněn software aTV Flash pro původní Apple TV, nově se prodává jen za 39,95 USD.

FireCore se záměrně vyhýbá technickým podrobnostem, ale je jasné, že vytvoření softwaru aTV Flash (black) nebylo snadné, vždyť bylo třeba původní kód pro Mac OS X na Intelu přenést pod iOS na ARM. Není proto divu, že beta verze (jak upozorňuje samotná FireCore) nemá ještě plně implementovány všechny funkce a může být občas nestabilní.

Hlavní nedostatek beta verze ovšem představuje to, že je kompatibilní jenom s firmwarem verze 4.0, zatímco těm, kdo svou Apple TV aktualizovali na firmware 4.1 zlepšující podporu iOS 4.2 (především AirPlay), fungovat nebude. Teprve až se vyřeší tohle, začne být software aTV Flash (black) opravdu zajímavý, protože ho bude moci použít skoro každý uživatel nové Apple TV.

Zároveň ovšem vyvstává otázka, zda Apple podobně jako u jiných přístrojů iOS nebude v budoucích aktualizacích firmwaru Apple TV takovýmto softwarovým modifikacím klást překážky, to se vyjasní až v příštích měsících.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: