Dění okolo přípojných rozhraní Maců - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Dění okolo přípojných rozhraní Maců

5. listopadu 2010, 00.00 | LaCie nabízí bezplatný USB 3.0 ovladač pro Macy schopné přijmout příslušné rozšiřující karty. A optické rozhraní Light Peak se má objevit již v roce 2011, Apple ho prý nasadí mezi prvními, zůstává však okolo toho hodně nejasností.

V poslední době se dorazilo několik zpráv týkajících se přípojných rozhraní Maců, jež rozhodně stojí za zmínku:

LaCie nabízí bezplatný USB 3.0 ovladač pro Mac OS X

Dost velký rozruch vyvolala nedávná odpověď Steva Jobse na zaslaný dotaz, z níž vyplynulo, že rozhraní USB 3.0 se v Macích v dohledné době asi neobjeví. Apple s tím totiž hodlá počkat, dokud příslušnou podporu Intel nezapracuje přímo do svých čipových sad, a to u notebooků bude pravděpodobně až v roce 2012 a ani u stolních strojů to asi nebude o mnoho dříve (současná PC to řeší přidáním dodatečného řadiče).

Většina Maců se tak bude zatím muset bez USB 3.0 obejít, ovšem některé Macy se přece jenom dají rozšířit o potřebný hardware, konkrétně jde o Macy Pro a 17“ MacBooky Pro. První z nich nabízejí rozšiřující sloty PCI Express (PCIe) a druhé pak zásuvku pro karty ExpressCard, jež lze užít k nasazení karet nesoucích řadič a porty pro USB 3.0.

Zatím však chyběl software pro podporu nového rozhraní pod Mac OS X, ale to se teď změnilo, protože firma LaCie, známý dodavatel periférií nejen pro Macy (jejíž produkty se nabízejí i na našem trhu), vydala USB 3.0 ovladač pro Mac OS X. Ovladač se dá stáhnout tady (jde o ZIP archív zabírající jen 285 KB), uplatní se ovšem pouze na Macích s rozšiřující kartou pro USB 3.0.

LaCie nabízí také potřebné rozšiřující karty

Samotná LaCie prodává jak PCIe kartu (v Evropě za 64,99 EUR), tak ExpressCard kartu (74,99 EUR), osazené řadičem NEC (nyní Renesas) a dvěma porty USB 3.0.

Ovladač vyžaduje Mac OS X 10.5 nebo vyšší, tedy Leoparda a Snow Leoparda. LaCie dále ještě uvádí, že bude třeba její úložné zařízení s rozhraním USB 3.0, ale teoreticky by ovladač měl fungovat se všemi perifériemi užívajícími toto rozhraní (LaCie však do ovladače zřejmě opět zabudovala umělá omezení).

Rozhraní USB 3.0 sice poskytuje teoretickou přenosovou rychlost až 4,8 Gb/s, ale v praxi toho zatím nedosahuje. LaCie tvrdí, že v testech dosáhla na USB 3.0 rychlosti 130 MB/s pro jednotlivé disky a až 220 MB pro zdvojené disky (dva disky spojené do pole RAID 0).

Ani řešení LaCie bohužel není univerzálně použitelné

LaCie není první, kdo nabízí USB 3.0 řešení pro Mac, už v září jsme psali o firmě CalDigit, jež v US prodává externí disk AV Drive, avšak USB 3.0 řadiče a software poskytuje pouze spolu s novým diskem, samostatně ne.

Od LaCie naopak lze získat samotné karty USB 3.0 řadičů a ovladač si je možné stáhnout zdarma. Kdyby byl ovladač použitelný na libovolné periférie, šlo by o první univerzálně použitelné USB 3.0 řešení pro Mac OS X.

Zdá se však, že ovladač pro Mac OS X je také zablokovaný na její disky (pod Windows jsou dotyčné rozšiřující karty použitelné univerzálně). Sama LaCie ovšem dodává hned několik externích disků s tímto rozhraním, které byly navíc navrženy s ohledem na kompatibilitu s Macy, takže alespoň od ní nějaký výběr bude.

Více sice ukážou až praktické zkušenosti těch, kdo si tohle řešení pořídí, v každém případě však jde o zajímavou možnost, jak doplnit Macy Pro a 17“ MacBooky Pro (případně jiné starší MacBooky Pro se zásuvkou ExpressCard) o toto nové rozhraní, pro něž nepochybně budou periférie dále přibývat. A brzy snad přijde některý výrobce s ovladačem, který nebude blokovaný jen na jeho periférie.

Rozhraní Light Peak by se možná mohlo objevit již v roce 2011

V souvislosti s USB 3.0, hlavně pak s jeho slabou podporou ze strany Applu, se často diskutuje o novém optickém rozhraní Light Peak (Intel předkládá jeho podrobnější popis zde, používá pro přenos informací optická vlákna a nabídne přenosovou rychlost 10 Gb/s, tedy dvojnásobek teoretického maxima USB 3.0) a nyní se objevily nové pověsti, podle nichž by mohlo dorazit na trh o hodně dřív, než se předpokládalo.

Píše o tom server CNET News, tvrdí, že podle jeho zdroje z oboru obeznámeného s vývojem této technologie by se první produkty měly objevit už v první polovině roku 2011 a prý spíše dříve než později.

Čeká se, že Apple bude mezi prvními osvojiteli

Citovaný zdroj CNETu sice nesdělil, které firmy by s nimi měly přijít jako první, ale všeobecně se očekává, že Apple bude mezi prvními, kdo ho přijmou (když Intel poprvé představil Light Peak loni v září, objevily se názory, že Apple byl iniciátorem jeho vzniku, pozdější informace to však spíše popřely).

Tehdy také kolovaly pověsti, že by se Macy s rozhraním Light Peak mohly objevit už koncem tohoto roku, ale k tomu zjevně nedojde, protože nyní se nové Macy již čekat nedají.

Nové pověsti však budí naděje, že bychom se toho mohli dočkat v příštím roce, avšak i tato očekávání jsou nejspíš značně přehnaná. Za prvé, je třeba si uvědomit, že jde o nepotvrzené pověsti, přičemž Intel letos v září oficiálně prohlásil, že se počítače s rozhraním Light Peak objeví až koncem roku 2012. Jedno z těchto tvrzení tak musí být mylné.

Zůstává celá řada překážek

Ovšem i kdyby se příslušný hardware opravdu objevil už v příštím roce, nelze čekat jeho rychlé rozšíření, protože Light Peak bude zpočátku mít řadu nevýhod. Jistě, nabízí vysokou rychlost a optický přenos dat nebude tolik trpět elektromagnetickým rušením.

Jenže zatímco USB 3.0 je zpětně kompatibilní, Light Peak ze své podstaty kompatibilní být nemůže, bude proto chvíli trvat, než se objeví první periférie pro něj. Problémy budou též s propojovacími kabely, skleněná vlákna jsou křehká a drahá, plastová vlákna mají jiné vady a také konektory budou zřejmě dost drahé. Navíc bude třeba dořešit napájení periférií, buď se k nim povede ještě samostatný napájecí kabel, nebo vznikne kombinovaný kabel, ten ale ještě není standardizován.

A samozřejmě Light Peak není vhodné pro pomalé periférie typu myší a klávesnic, tam bude nadále plně vyhovovat USB 2.0 nebo dokonce 1.1 (sice by se daly připojit bezdrátově, avšak to se nezamlouvá každému). Podle některých úvah by rozhraní Light Peak mělo zpočátku sloužit spíše jako páteřní rozvod pro ostatní rozhraní, na nějž by se „navěsily“ USB, FireWire a možná i Ethernet konektory.

Neměly by se dělat předčasné závěry

Z toho, že Intel zatím neintegruje podporu USB 3.0 do svých čipových sad, někteří vyvozují, že už se o toto rozhraní příliš nestará a zaměřuje svou pozornost na Light Peak. Jenže PC řeší podporu USB 3.0 jedním dodatečným čipem, který náklady až tolik nezvyšuje, zatímco začlenění podpory pro Light Peak bude určitě o dost složitější, zejména kvůli vyřešení optické komunikace se zbytkem stroje.

A určité podezření budí i načasování těchto zpráv, právě když Apple (ústy Steva Jobse) oznámí, že v dohledné době Macy nebudou podporovat USB 3.0, objeví se pověsti, že rozhraní Light Peak přijde dříve, než se čekalo. Sice není třeba vidět všude spiknutí, ví se však, že Apple občas záměrně vypouští některé informace a v současné době by se mu takovýto „únik“ velice hodil.

Bude proto vhodné udržet si skeptický nadhled. Rozhraní Light Peak sice dovolí vysoké přenosové rychlosti a nakonec zřejmě najde i dnes netušená využití, ale bude potřebovat čas na své rozšíření, bude trvat, než výrobci vyvinou kompatibilní periférie a bude se muset vyřešit řada problémů s kabely a konektory.

Naproti tomu USB 3.0 už je tady, periférií pro něj přibývá a je kompatibilní s ohromným výběrem periférií pro USB 2.0. Jeho použití by tak mělo smysl i na Macích, Apple však bohužel bude zřejmě čekat, dokud Intel patřičnou podporu nezačlení do čipových sad, do té doby tohle rozhraní půjde doplnit pouze na rozšiřitelné Macy prostředky třetích stran (jež snad nakonec přestanou být blokovány na periférie konkrétních výrobců).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

ext. disky

Autor: Pern Muž

Založeno: 05.11.2010, 10:33
Odpovědí: 0

Ovladače LaCie jsou blokované jen na jejich disky, psali na MacBidouille.
Docela mně vadí, že ext. disky pro PC si můžete koupit s eSATA za "normální" cenu, kdežto za verzi s Firewire si člověk připlatí běžně 30% a i 50% a navíc má omezený výběr. Teď se k tomu přidalo ještě daleko univerzálnější USB 3.0, cenově také už teď "normální".
Apple si počká, my si připlatíme a uskrovníme...

Odpovědět na příspěvek

RE: ext. disky

Autor: hroch32 Muž

Založeno: 05.11.2010, 19:38

Ignoranci USB 3.0 bych ještě jakž takž chápal a byl schopen respektovat – USB ze své podstaty nemá sloužit k přenosu nějakého extrémně velkého množství dat. Nicméně eSATA už měly mít Macy dávno! A pokud ne eSATA, tak nové verse FW - 1600 a 3200. FW je slušně navržené rozhraní, je to chyba jen a jen Applu, že jej v podstatě zazdil :-(

Současná politika Applu na poli rozhraní pro periferie mi zůstává poněkud záhadou :-/ Pokud nemají informace o brzkém příchodu LP, tak fakt nevím, na co si hrají.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: ext. disky

Autor: Jiri Vitek Muž

Založeno: 05.11.2010, 20:43

Obavam se, ze politika Apple tykajici se zavadeni novych technologii a akceptace standardu uz davno neni takova, jako za starych dobrych casu. Slot pro SD karty prijal Apple az pote, kdy bylo definitivne jasno, ze tento standard zvitezil nad xD, Memory Stickem a prakticky i nad Compact Flash. Blu-Ray mechaniky v Macich stale nejsou proto, ze prodej techto disku stale nedosahuje prodeju DVD, nemluve o digitalni distribuci obsahu. A pro zalohovani prece Apple nabizi Time Capsuli, na ktere vydela mnohem vic. Bezdratovy sitovy standard 802.11n prijal v okamziku, kdy sice jeste nebyl definitivne schvaleny (pokud si dopre pamatuji), ale bylo jasne, ze mezi hlavnimi vyrobci sitovych prvku ma plnou podporu a na trhu byly uz prvni AP, routery a karty.
USB 3.0 se u Apple myslim dockame nekdy v prubehu pristiho roku. Tipnul bych si, ze eSATA neakceptuje Apple v soucasne podobe nikdy a s rozvojem videokamer ukladajicich na flash pamet, pevny disk ci DVD ztraci pomalu smysl i Firewire.

Odpovědět na příspěvek

lightpeak mozna uz pristi rok

Autor: tonjik Muž

Založeno: 06.11.2010, 14:56
Odpovědí: 0

Na Mac Rumors pisou, ze lightpeak bude mit intel pripravenej snad v prvni polovine pristiho roku. Rovnez pisou ze se ocekava, ze Apple bude hrat hlavni roli pri prosazovani teto technologie.
http://www.macrumors.co
m/2010/11/04/light-peak-c
oming-in-early-2011-with-
apple-at-forefront/

Ne
kde jsem taky zahlid zminku o tom, ze LightPeak by nemela byt pouze nahrada za USB a FireWire, ale univerzalni rozhrani i pro pripojeni monitoru.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: