Dění okolo nové Apple TV - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Dění okolo nové Apple TV

29. září 2010, 00.00 | Časně objednané nové Apple TV již vyrazily na cestu k zákazníkům. Objevil se také oficiální firmware pro toto zařízení, který se hackerům vzápětí podařilo dešifrovat a počali ho zkoumat. A Apple vydal novou verzi aplikace Remote pro iOS podporující novou Apple TV.

Apple 1. září vedle nových iPodů a iTunes 10 představil též zcela novou Apple TV (naprosto se změnil jak její hardware, tak software, nové zařízení používá čip A4 stejně jako iPhone 4, iPod touch čtvrté generace a iPad a prokazatelně provozuje uzpůsobený iOS) a slíbil zahájení jejího prodeje koncem září. Ten se blíží a skutečně počalo přibývat zpráv souvisejících s tímto zařízením:

Množí se zprávy o vyexpedování časných objednávek

Minulý týden začaly kolovat zprávy o tom, že by se uvedení nové Apple TV na trh mohlo opozdit, ale Steve Jobs potvrdil, že původní termín bude dodržen.

A další dění mu dává za pravdu, jak MacRumors, tak Macworld shromáždili zprávy od svých čtenářů a přispěvatelů potvrzující, že nová Apple už vyrazila na cestu ke svým vlastníkům.

Ti, kdo si toto zařízení předběžně objednali mezi prvními, totiž nejprve o víkendu dostali oznámení, že je zboží připraveno k odeslání a do pondělí jim bylo potvrzeno jeho odeslání.

Pokud jde o datum dodání, některým bylo sděleno, že přístroj dorazí do 1. října, ale poštovní služba FedEx odhaduje, že se to stihne již 30. září. To samozřejmě není zase až tak důležité, v každém případě však koncem týdne už bude tento nový hardware v rukou prvních uživatelů a ti si jistě nenechají své zkušenosti pro sebe.

Na nové objednávky se bude muset stále čekat několik týdnů

Teď však mluvíme o vyřízení prvních předběžných objednávek, jež bylo možné podávat od počátku září. Na nové objednávky budou muset zájemci pořád čekat docela dlouho, webový obchod Applu uvádí jak pro USA, tak pro další země, v nichž působí, dodací lhůtu 2 až 3 týdny. (Zprávy o prodeji v kamenných obchodech Applu zatím nedorazily.)

To může znamenat dvě věci. Buď je zájem o přístroj tak velký, že Apple nestíhá objednávky vyřizovat (podobně tomu donedávna bylo třeba s iPadem), anebo nastaly potíže s dodávkami nějakých komponent.

Ovšem vzhledem k tonu, že nová Apple TV používá hardware do značné míry shodný s tím pro ostatní přístroje s iOS (a proti nim by měla být konstrukčně i výrobně o dost jednodušší), jeví se jako pravděpodobnější první možnost, zdá se, že nastavená cena 99 USD byla tím potřebným impulsem k posílení poptávky.

Další týdny a měsíce by měly ukázat, jaký bude skutečný zájem o toto zařízení, je však třeba si uvědomit, že v USA bude sloužit hlavně jako uživatelsky přívětivý „terminál“ k iTunes Store a k některým dalším internetovým videoslužbám, zatímco v zemích, kde iTunes Store nefunguje (tedy také u nás), bude použitelnost nové Apple TV značně omezená.

Zařízení nyní využívá pouze streaming, lokální ukládání obsahu už nepodporuje, mohlo by tak posloužit hlavně pro přístup k YouTube z televizorů, případně k tomu, aby se na nich přehrával mediální obsah z osobních počítačů (prostřednictvím bezdrátového streamingu).

Apple již zveřejnil firmware pro novou Apple TV

O blížícím se uvedení nové Apple TV na trh svědčí též to, že se na serverech Applu objevil firmware AppleTV2,1 (sestavení 8M89), všiml si toho MacRumor. Příslušný IPSW soubor se dá stáhnout odtud (má velikost 242 MB).

Jde o upravenou verzi iOS 4.1, která ovšem zatím není příliš k užitku, protože mimo Apple ještě nemá nikdo hardware, na němž by ho uplatnil. Ale až koncem týdne dorazí první kusy k zákazníkům, budou moci tento firmware užít k obnovení výchozího stavu zařízení.

Samozřejmě, uživatelé původní Apple TV s tímto softwarem nepořídí vůbec nic, neboť je určen pro zcela odlišný hardware (původní Apple TV tvoří nepříliš výkonný a dnes už silně zastaralý okleštěný Mac s procesorem Intel, na němž pracuje upravená verze Mac OS X).

Firmware nové Apple TV se již podařilo dešifrovat

Časné zveřejnění firmwaru tak paradoxně využili především hackeři, kteří zkoumají, jak by mohli prolomit ochrany Applu (tedy provést takzvaný jailbreak), stejně jako na iPhonu, iPodu touch a iPadu. Nová Apple TV s nimi sdílí stejný softwarový základ, takže by se též u ní měly dát prolomit příslušné ochrany.

Teoreticky by tak mohlo být možné na zařízení zpřístupnit další služby a snad i spouštět aplikace (Steve Jobs před časem naznačil, že do budoucnosti o tom lze uvažovat, hardware tak zřejmě potřebnou podporu zajistí).

A zdá se, že k prolomení firmwaru nové Apple TV dojde asi už velice brzy, iPhone Dev Team totiž na svém blogu zmínil, že s pomocí nové metody „SHAtter“ využívající nedávno odhalené zranitelnosti iOS se již podařilo otevřít iPod touch čtvrté generace (beta verzí nástroje PwnageTool podporující tuto novou metodu).

V příspěvku se však objevil dodatek sdělující, že metoda „SHAtter“ byla použita též k dešifrování zmíněného firmwaru nové Apple TV, podařilo se s ní najít příslušný dešifrovací klíč. Utilitou vfdecrypt lze dešifrovat IPSW soubor, který poté bude možné začít zkoumat a zanedlouho se jistě objeví utility umožňující otevření nové Apple TV také běžným uživatelům.

K tomu by mohlo dojít brzy poté, co bude zařízení fyzicky dostupné. Mimoto se dá očekávat též jeho rozebrání (jako první to pravděpodobně udělá iFixit), takže bude jasné, jaké vůbec jsou hardwarové možnosti nové Apple TV a s hackerskými nástroji je nepochybně půjde využít naplno.

Ve firmwaru Apple TV byly objeveny odkazy na nové modely iPhonu

Zkoumání firmwaru nové Apple TV již začalo, 9to5mac včera oznámil, že v PLIST souboru konfigurací USB zařízení se nacházejí odkazy na dosud neuvedený hardware.

Konkrétně se jedná o modelové identifikátory „iPhone3,2“ a „iPhone3,3“. Víme, že současný iPhone 4 používá identifikátor „iPhone 3,1“, takže tato označení se zřejmě vztahují na nějaké nové verze iPhonu 4.

Mohlo by se jednat o modely pro jiné mobilní standardy, v úvahu připadá zejména verze iPhonu 4 pro sítě CDMA, o níž koluje tolik pověstí, případně o GSM/UMTS model pro jiná frekvenční pásma užívaná některými operátory v USA.

Zatím se ovšem lze pouze dohadovat, co tyto identifikátory vlastně označují (například v dřívějších beta verzích iOS se objevoval identifikátor „iProd2,1“, z něhož se nakonec vyklubala právě nová Apple TV).

Mimochodem, stejné identifikátory byly nalezeny v beta verzích iOS 4.1 pro iPhone, z tohoto a dalších zjištění je nyní zcela jasné, že nová Apple TV opravdu používá uzpůsobenou variantu iOS 4.1.

Streaming zřejmě půjde nasměrovat též na iPad

Zjištění ve firmwaru nové Apple TV rychle přibývá, blog TUAW například informuje o tom, že uživatelské rozhraní Apple TV (což je vlastně aplikace iOS nazvaná Lowtide.app obstarávající to, co předtím dělal software Front Row) ve vlastnosti UIDeviceFamily obsahuje dvě položky odkazující na dvě rodiny zařízení, na nichž ho půjde provozovat, samozřejmě na Apple TV, avšak též na iPadu. Článek TUAW je hodně technický, ale MacRumors vysvětluje, jaké by tohle mohlo mít využití.

Na iPadu by se tak dalo provozovat uživatelské rozhraní a služby Apple TV. Aplikace Lowtide je označená jako skrytá, její uživatelské rozhraní se tak objeví teprve tehdy, až budou vyžádány její funkce, podobně funguje software sady iPad Camera Connection Kit, který se otevře teprve po připojení DCIM fotoaparátu.

Budoucí verze iOS pro iPad (iOS 4.2 chystaný na listopad asi ještě ne) by tak mohly na požadavky streamingové služby AirPlay zareagovat spuštěním uživatelského rozhraní Apple TV (pokud bude zahrnovat aplikaci Lowtide).

Mohlo by tak být možné začít přehrávat videa na Apple TV nebo na počítači s iTunes a poté jeho přehrávání přepnout na iPad. A nejenom to, nová Apple TV pro zařízení s iOS přináší novinku v podobě přímého streamingu obsahu z iTunes Store. To dosud nebylo možné, ale teoreticky by se tato možnost, tvořící určující prvek nové Apple, dala zavést i na dalších přístrojích s iOS a takovýto streaming by se zřejmě dal zařizovat i přes 3G sítě.

Zatím to ale nejde, protože proti Apple TV ostatním přístrojům s iOS chybí některé vývojové rámce potřebné pro běh Lowtide, ale jeden uživatel už dokázal nainstalovat démona AirTunes (démona airtunesd) z Apple TV na svůj iPhone 4, což mu umožnilo streaming zvuku do telefonu z iTunes či z aplikace Airfoil.

Aplikace Remote 2.0 podporuje nové přístroje s iOS

V App Store se už dlouho nabízí aplikace Remote umožňující z iPhonu a iPod touch na dálku ovládat iTunes nebo Apple TV, avšak již skoro rok se nedočkala žádné aktualizace (naposledy vyšla verze 1.3.2 v listopadu 2009 doplňující podporu softwaru Apple TV 3.0 a zlepšující kompatibilitu s iTunes 9), údajně se jednalo o dílo jediného člověka, který na vývoj aplikace přestal mít čas, protože musel pracovat na jiných úkolech.

Ale včera se přece jenom objevila nová verze 2.0 téhle aplikace, jež přináší podporu nového hardwaru a softwaru.

Aplikace je teď univerzální, funguje jak na iPhonu a iPodu touch, tak též na iPadu a dokáže využít vyššího rozlišení displejů Retina iPhonu 4 a iPodu touch čtvrté generace, stejně jako větší obrazovky iPadu, pro který nabízí uzpůsobené uživatelské rozhraní.

A dále přináší podporu sdílených knihoven v iTunes a v nové Apple TV a samozřejmě je kompatibilní s novou Apple TV a s iTunes 10.

Z přístrojů s iOS se tak s touto aplikací stává luxusní dálkové ovládání knihovny iTunes nebo Apple TV, lépe vybavené než dálkové ovládání Apple Remote (text lze například zapisovat přímo na displeji zařízení namísto vybírání z klávesnice na televizoru).

Aplikace může sloužit k tvorbě a editaci přehrávacích seznamů a též umožňuje regulovat hlasitost reproduktorů nezávisle na sobě a dovoluje posílat hudbu z iTunes do reproduktorů podporujících AirPlay (dříve AirTunes).

Aplikace Remote 2.0 se nadále dá z App Store stáhnout zdarma, vyžaduje iOS 3.2.1 nebo vyšší (je samozřejmě kompatibilní s iOS 4.x).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Apple TV 1

Autor: Míla Muž

Založeno: 29.09.2010, 07:21
Odpovědí: 0

Prosím funguje někomu tento update na iPad na ovládání staré Apple TV? Mně pod iOS4.2b1 ne. Dnes zkusím nový firmware iOS4.2 beta 2, zda to pak nepůjde.

Odpovědět na příspěvek

RE: Apple TV 1

Autor: BossCan Muž

Založeno: 29.09.2010, 10:13

Mně ta aplikace funguje z iPad 4.2 B1 na Apple TV 1. Je ale trochu jiný postup párování s Apple TV než u předchozí verze Remote. Musí se zadat ID které máš u Apple pro nákup muziky (zkoušeno na US account) a pak dojde k nalezení tvé Apple TV - podmínka samozřejmě mít iPad i Apple TV na stejné WiFi. Pak normálně listuješ obsahem multimédií na disku Apple TV přes iPad. Problém byl možná jako nejprve u mne - dával jsem ID služby MobileMe a ne iTunes Store.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: