Dění okolo aplikací iPhonu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Dění okolo aplikací iPhonu

14. prosince 2009, 00.00 | Google vydal novou verzi aplikace Google Mobile. A přibývá náznaků, že Apple začíná uvolňovat zákaz používání soukromých API rozhraní v aplikacích.

K zajímavým věcem došlo také v oblasti aplikací pro iPhone:

Nová verze aplikace Google Mobile podporuje další jazyky a úpravy vzhledu

Jo to již víc než rok, co se pro iPhone objevila aplikace Google Mobile poskytující pohodlnější přístup k různým vyhledávacím službám Googlu, na rozdíl od webového rozhraní tato aplikace navíc podporuje hlasové ovládání a hledání podle aktuální polohy telefonu.

A minulý týden na App Store dorazila nová verze aplikace, jež přidává dodatečné možnosti, které stručně popisuje oficiální blog Google Mobile.

Změnilo se zobrazování výsledků vyhledávání, zobrazuje se jich víc najednou a webové stránky lze otvírat přímo z výsledků zobrazených v aplikaci.

K hlavním změnám však došlo v uživatelském rozhraní, nově dostali uživatelé přístup k nastavením nazvaným „Bells and Whistles“ (to by se dalo přeložit nejspíš jako „příkrasy“), jimiž lze upravovat zabarvení aplikace, je možné zvolit ladění do červené, tmavošedé nebo třeba vanilkové.

Vlastníci rychlejších iPhonů (tedy iPhonu 3GS) navíc mohou zapnout zobrazování vlnového průběhu, které při používání hlasového vyhledávání bude vyslovený příkaz zobrazovat jako odpovídající vlnový vzorec (starší iPhony s ním však mají opravdu potíže).

A také se rozšířily možnosti výběru jazyku a přízvuku pro hlasové ovládání. Pro angličtinu se nyní nabízejí čtyři přízvuky (americký, britský, indický a australský) a přibyla též podpora mandarínské (standardní) čínštiny a japonštiny. O podpoře dalších jazyků se Google zatím nezmiňuje (čeština si určitě bude muset počkat ještě hodně dlouho).

Aplikace Google Mobile se dá stáhnout zdarma z App Store, funguje na iPhonu a iPodu touch a vyžaduje firmware 2.0 nebo vyšší.

Před rokem ovšem největší rozruch okolo Google Mobile způsobila skutečnost, že tato aplikace byla přijata na App Store, přestože porušila licenční podmínky, Google totiž přiznal, že jeho aplikace používá nedokumentovaná soukromá API rozhraní k tomu, aby dokázala zjistit, kdy uživatel přiblíží telefon k tváři (využívá k tomu distančního čidla a čidla okolního světla), podle toho aktivuje hlasové ovládání. A tyhle funkce pochopitelně přetrvávají i v nové verzi aplikace.

Apple to nikdy nekomentoval, ovšem řadu jiných aplikací kvůli použití soukromých API rozhraní na App Store nevpustil, všeobecně se soudilo, že si Google může dovolit mnohem víc, než obyčejní vývojáři. Od té doby se však ledacos změnilo, vztahy Applu s Googlem značně ochladly, ale používání soukromých API rozhraní již zřejmě také není takové tabu, o čemž svědčí následující zpráva:

Apple pravděpodobně zmírnil svůj postoj k používání soukromých API rozhraní

Jak již bylo řečeno výše, Apple v aplikacích pro iPhone výslovně zakazoval používání soukromých, nedokumentovaných API rozhraní, licenční podmínky to stanoví jasně a aplikace, jež se takto provinily, byly důsledně odmítány, do App Store se dostaly teprve poté, co příslušná funkční volání odstranily (se známou výjimkou Google Mobile).

Nedávno se dokonce ukázalo, že Apple nejspíš začal používat automatizované softwarové nástroje k vyhledání takovýchto funkčních volání, což vyvolalo diskusi o tom, nakolik je použitý software spolehlivý.

Avšak kroky Applu ohledně přijímání aplikací v posledních týdnech naznačují, že možná svůj postoj k užívání těchto API rozhraní přece jen poněkud zmírnil.

Před dvěma týdny přijal aplikaci Knocking Live Video, první aplikaci podporující živé proudové přehrávání (streaming) videa, minulý týden následovala podobná aplikace Ustream Live Broadcaster. A minulý čtvrtek byla přijata aplikace iSumulate, umožňující v emulátoru iPhone Simulator používat vstupy z multi-touch ovládání, kompasu, akcelerometru a GPS přijímače, které se z přístroje s nainstalovanou aplikací iSimulate bezdrátově přenášejí do emulátoru (jde tedy o pomůcku pro vývojáře).

Všechny tyto aplikace však mají společnou jednu věc – užívají soukromá API rozhraní. To by je ovšem mělo diskvalifikovat, kdyby platila stávající pravidla bez výjimky, neměly se na App Store vůbec dostat.

Jenže se dostaly, což značí, že Apple zřejmě své podmínky poněkud uvolňuje. Mnohá omezení, jež Apple klade na aplikace pro App Store, vyvolávají kritiku, ovšem zrovna zákaz používání soukromých API rozhraní patří k těm rozumnějším.

Jde o totiž o funkce sice přítomné v aktuálním firmwaru, avšak nedokumentované, protože je Apple nepovažuje za stabilní. Často nejsou zcela spolehlivé, především ale není zaručeno, že zůstanou zachovány i v budoucích verzích firmwaru, jejich fungování se může podstatně změnit a nelze úplně vyloučit ani jejich úplné odstranění. Vývojářům se proto doporučuje na ně nespoléhat, rozhodně ne s klíčovými funkcemi aplikací. To dává smysl, zaručuje to, že aplikace budou hladce fungovat i s budoucími verzemi firmwaru.

Ovšem již dlouho existuje výjimka v podobě Google Mobile (viz předchozí zpráva) a nyní přibyly další. Zvlášť zajímavé to bylo v případě aplikace iSimulate. Její tvůrce, firma Vimov, zaslala na App Store aktualizaci, která zahrnovala volání soukromého API rozhraní, ta přesto byla přijata. Vimov to blíže popisuje na svém blogu, zveřejňuje tam odpověď Applu zaslanou elektronickou poštou.

Začátek odpovědi Applu začíná stejně jako ostatní již tak známá odmítnutí aplikací, píše se v ní, že při kontrole aplikace bylo zjištěno, že používá soukromé API rozhraní, což porušuje vývojářské licenční ujednání (a následuje citace příslušného odstavce ujednání). Zpráva však má překvapivý závěr, namísto očekávaného zavržení uvádí, že aplikace sice nebyla odmítnuta, ale bude vhodné tento problém vyřešit v příští aktualizaci.

To je na recenzenta App Store naprosto nevídaná shovívavost (Macworld dokonce mluví o „vánočním zázraku“), signalizuje to významnou změnu postoje. Vimov k tomu podotýká, že takovéto přijetí aplikace má jednu ohromnou výhodu, místo toho, aby opět od počátku procházeli celým schvalovacím procesem, což by znamenalo několik dalších týdnů čekání, mohou prostě opravit tohle jedno přehlednutí, až budou zasílat další aktualizaci. V daném případě totiž dotyčné API rozhraní bylo obsaženo ve starém kódu, který měl být později odstraněn, což se také nakonec stalo.

Zatím sice ještě s určitostí nevíme, zda jsme svědky nastupujícího nového trendu, ovšem tři takové případy brzy po sobě naznačují, že ano. Samozřejmě ani teď nelze počítat s tím, že by Apple dovolil používání soukromých API rozhraní v masovém měřítku (což by ostatně nebylo z výše uvedených důvodů žádoucí), ale zdá se, že namísto striktního odmítání by se vývojáři mohli dočkat vlídnějšího zacházení. A snad se to bude týkat i dalších podmínek přijetí aplikací do App Store.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: