Další zprávy o tabletu Applu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Další zprávy o tabletu Applu

9. října 2009, 00.00 | Výrobu tabletu údajně obstará Foxconn, na trh by měl dorazit v prvním čtvrtletí příštího roku. A bývalí zaměstnanci Applu sdělili deníku New York Times, že s prototypy tabletu se začalo experimentovat již v roce 2003.

Přísun zpráv (ono jde ovšem spíše o neověřené pověsti) na téma tablet Applu neustává, avšak ty nové v podstatě jenom potvrzují předchozí pověsti:

Výrobu tabletu má zajistit Foxconn

Zakázku na výrobu pověstmi opředeného tabletu Applu měl získat i u nás dobře známý tchajwanský výrobce spotřební elektroniky Foxconn (což je vlastně obchodní jméno firmy Hon Hai Precision Industry). Jako obvykle o tom informuje tchajwanský server DigiTimes, odvolává se na své „tržní zdroje“.

Zařízení by mělo přijít na trh v prvním čtvrtletí roku 2010, přičemž se odhaduje, že první dodávka bude činit 300 až 400 tisíc kusů. O ceně tabletu však server nic neříká (předpokládá se, že bude dost vysoká, ale uvažuje se i tom, že by ho mohli prodávat dotovaný mobilní operátoři).

Podle zdrojů DigiTimes se tablet zaměří spíše na funkce čtečky elektronických knih než na hudbu a zákazníky by měl získávat díky marketingové strategii Applu, dlouhé výdrži na baterii, rychlému připojení k Internetu a snadno ovladatelnému uživatelskému rozhraní.

Zpráva dále uvádí, že by tablet měl nabízet 10,6” displej, který by mohl pocházet od divize Foxconnu Innolux Display. Tyto informace v zásadě odpovídají nedávným pověstem o tabletu, podle nichž přístroj nasadí 10,7“ displej s HD rozlišením a Apple se údajně obrátil na vydavatele tištěných médií, aby umožnili prodej svého obsahu prostřednictvím iTunes právě pro nový tablet.

Vyvstává ovšem otázka, zda zdroje DigiTimes o tom opravdu něco ví (což je na Tchaj-wanu docela dobře možné, protože se tam vyrábí většina produktů Applu, anebo se tam aspoň jejich výroba zadává a poté se realizuje v kontinentální Číně), anebo jestli také spíše čerpají z oněch kolujících pověstí.

Za zmínku stojí též drobná poznámka, že HP a další výrobci počítačů chystají své vlastní tablety na druhé čtvrtletí roku 2010, to by tedy skutečně mohlo znamenat rozběh nového trendu (pochopitelně však zatím nikdo neví, bude-li úspěšný).

Všeobecně se předpokládá, že tablet Applu bude svým hardwarem a softwarem připomínat spíše iPhone nebo iPod touch, ale s větší obrazovkou, což vyvolávalo dohady, k čemu by vlastně měl sloužit, ovšem pro elektronické knihy a tištěný obsah by přístroj s velkým displejem pracující pod iPhone OS docela dával smysl.

Apple na tabletu pracuje už od roku 2003

Již dřívější pověsti mluvily o tom, že Apple na tabletu pracuje delší dobu a právě chystaný model představuje už několikátý prototyp, Steve Jobs měl celý projekt vícekrát zastavit a spustit úplně znovu od začátku. Bližší podrobnosti k tomu o minulém víkendu zveřejnil známý deník New York Times v obsáhlejším článku zabývajícím se tablety obecně. Přirozeně připomíná Newtona a snahy Microsoftu s TabletPC a pochopitelně nemohl pominout ani pověsti o novém chystaném tabletu Applu.

Pro nás je však zvlášť zajímavá ta pasáž, kde deník cituje informace získané od bývalých zaměstnanců Applu. Podle nich totiž práce na tabletovém počítači začaly u Applu již v roce 2003, jednalo se o řadu různých projektů, z nichž většinu „zařízl“ právě Jobs. Jeho hlavní námitkou bylo, k čemu vlastně takový počítač půjde použít kromě brouzdání po Webu v koupelně.První prototypy ovšem trpěly mnohem většími problémy, Joshua A. Strickon, bývalý inženýr Applu, který se podílel na některých patentech na multitouch technologie, prozradil New York Times, že tehdy se takový přístroj prostě nedal vyrobit. První prototypy totiž používaly procesory PowerPC a zařízení mělo chabou výdrž na baterii, jeho grafický výkon nestačil vůbec na nic a jenom samotné komponenty vyšly na 500 USD.

Od té doby se však hodně změnilo, ale situaci především změnil úspěch iPhonu (a iPodu touch), pro které dnes existuje už přes 85 000 aplikací. A tak pokud bude tablet s nimi kompatibilní, měl by dobrou výbavu do začátku (bude ale třeba vyřešit otázku podpory většího displeje s vyšším rozlišením). Současný hardware navíc vyřešil zmíněné problémy prvních prototypů, zajišťuje jak přijatelný výkon, tak výdrž na baterii.

Přesto však stále zůstává otázka, k čemu bude vlastně tablet dobrý, někteří bývalí zaměstnanci Apple deníku řekli, že si sice umí představit iPhone s větší obrazovkou, jenže neví, k čemu by ho oni sami použili. A právě o tom se teď asi u Applu přemýšlí, a jak naznačila předchozí zpráva, hlavní pozornost se zřejmě přesouvá na tištěný obsah a elektronické knihy.

Apple ovšem není jediný, kdo pracuje na tabletu, článek New York Times zmiňuje obdobné snahy francouzské firmy Archos (ta připravuje jednak tablet se systémem Android a nově též tablet s Windows 7), brzy by se měl objevit linuxový tablet CrunchPad a svůj tablet Courier zřejmě chystá i Microsoft.

V oblasti tabletů nás tak možná ještě čekají zajímavá překvapení, ale teprve příští rok se ukáže, zda byly tyto iniciativy slepou uličkou, anebo jestli nastolí nový trend, významnou roli v tom jistě sehraje také Apple.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

OS

Autor: F12 Muž

Založeno: 09.10.2009, 08:34
Odpovědí: 0

To že tam asi nebude leopard mi mrzí. představoval sem si tohle zařízení místo notebooku a prostě když bych si na přednášky ho bral tak k tomu vzít třeba malou klávesnici a podstaveca a bylo by...ale třeba k tomu půjde i nějaká klávesnice a pokročilejší editor. Uvidíme

Odpovědět na příspěvek

RE: OS

Autor: Máňa Muž

Založeno: 09.10.2009, 16:33

A jaký je v tomto případě rozdíl když sebou budete tahat malej NTB? Cenově skoro žádný, a bez obalu držte v ruce 3 věci, brzy by ten tablet sebou pěkně švihnul na zem.

Odpovědět na příspěvek

tablet

Autor: bcl Muž

Založeno: 13.10.2009, 18:05
Odpovědí: 0

Tablet je v prvom rade na citanie a pozeranie obsahu - web, text, fotos, kde je klavesnica zbytocna. Na pracu je samozrejme lepsi notebook..

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: