Další zprávy o tabletu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Další zprávy o tabletu

18. ledna 2010, 00.00 | Ostrá reakce právníků Applu na vypsání finančních odměn za informace o tabletu vyvolala ještě více dohadů. A výroba tabletu již údajně běží naplno.

Čtenářům MůjMacu jistě není třeba připomínat, že tablet Applu tvoří asi nejžhavější téma současnosti, přestože Apple dosud nepotvrdil ani samotnou existenci tohoto přístroje. To ovšem není nic nového, podobná situace panovala i před představením původního iPhonu (k němuž došlo již před třemi roky).

Oficiální informace od Applu jako vždy nejsou, a tak se zpravodajství chytají každého sebemenšího náznaku, o zjitřenosti situace svědčí i to, že seriózní server CNET News přinesl zprávu, podle níž renomovaný vývojář v podstatě potvrdil blížící se uvedení iPhone OS 4 (o němž pověsti tvrdí, že ho bude tablet používat), jenže vzápětí se ukázalo, že dotyčný vývojář mluvil o verzi 4.0 své aplikace - skvělá ilustrace nálad současnosti.

Poněkud ironicky se však minulý týden o asi nejpádnější argument na podporu existence tabletu postaral samotný Apple:

Reakce právníků Applu na ceny blogu Valleywag za informace o tabletu svědčí pro jeho existenci

Minulou středu blog Valleywag (sbírající klepy o dění v Křemíkovém údolí) vypsal odměny pro ty, kdo mu dodají spolehlivé informace o tabletu Applu, jako důvod uvedl, že již má dost všech dosavadních spekulací (samozřejmě skutečným důvodem byla spíše snaha zajistit si popularitu a sledovanost).

Blog slíbil odměnu 10 000 USD za „bona fide“ (tedy legálně pořízené) fotografie tabletu a 20 000 USD za obdobná videa. Ten, kdo by zachytil Steva Jobse držícího tablet, měl dostat 50 000 USD a 100 000 USD Valleywag nabídl tomu, kdo autorům blogu umožní hrát si tabletem jednu hodinu.

Výzva pochopitelně obsahovala řadu dodatečných klauzulí, jimiž se blog chtěl chránit před případným právním postihem, přesto se objevily názory, že ho potíže stejně neminou.

A opravdu, ještě týž den přišla odpověď právníků Applu, provozovatel blogu Gawker Media dostal dopis od Michaela Spillnera z právní firmy Orrick, Herrington & Sutcliffe, jež zastupuje Apple. Dopis označil počínání blogu Valleywag za nezákonné, podle něj porušuje obchodní tajemství Applu (a cituje příslušné paragrafy) a žádal, aby celou akci zrušil do čtvrtka 18:00, jinak Apple může podniknout právní kroky jak proti organizátorům akce, tak proti všem případným výhercům vypsaných cen.

Dopis pochopitelně ani náznakem nepotvrzuje či nepopírá existenci tabletu, pouze tvrdí, že se jedná o chráněné informace, přesto takto rychlou a ostrou reakci mnozí považují za dosud nejpádnější argument ve prospěch tabletu.

To si myslí i samotný Valleywag a podle toho vypadala také jeho odpověď (v níž najdete též kopii Spillnerova dopisu), za prvního výherce označil Spillnera, protože jeho dopis je zatím nejkonkrétnějším důkazem (a to přímo od samotného Applu), že se na tabletu asi skutečně pracuje. A jako odměnu mu blog zasílá DVD Pravá blondýnka 2, dárkovou kartu pro Zune Marketplace za 25 USD a sadu steakových nožů.

Odpověď to byla nepochybně vtipná a Gawker Media se navíc podařila (v podstatě po způsobu Applu) skvělá marketingová akce, máloco by blogu Valleywag zajistilo (s minimálními náklady) větší pozornost a čtenost než popsaná reakce Applu. A my ostatní jsme se aspoň trochu pobavili.

Ale dost bylo zábavy, teď si dejme ještě jednu klasičtější pověst o tabletu:

Výroba tabletu již údajně běží naplno

Máme tu nové tvrzení o brzkém příchodu tabletu Applu, analytik Matt Thornton z AVI Securities minulý pátek ve své zprávě uvedl, že jeho výroba již běží. Tyto informace měl získat z rozhovoru s dodavatelem komponent, podle něhož se příslušné komponenty začaly dodávat již před nějakou dobou, ale hotové přístroje se vyrábějí „naplno“ až teď, aby je bylo možné brzy uvést na trh.

Montáž tabletů prý měla původně začít již koncem minulého roku, avšak došlo (z blíže neudaných důvodů) ke zpoždění, což mělo vliv na odbyt komponent některých dodavatelů v závěru roku 2009.

Tyto údaje sice nejde ověřit, mohou však mít reálný základ, dále ovšem Thornton již rozvíjí spíše své domněnky, píše, že by tablet mohl zvýšit poptávku po NAND flash pamětích (na to ale není třeba být analytik, to způsobují již současné iPhony a iPody touch a tablet, bude-li opravdu uveden, určitě bude mít přinejmenším stejnou kapacitu paměti), podle Thorntona by však tablet mohl mít vliv také na trh netbooků, protože možná odčerpá část komponent určených původně pro ně.

To opravdu nelze úplně vyloučit, ostatně před pár dny se objevily pověsti, že Apple vykoupil kvůli tabletu všechny dostupné zásoby 10“ dotykových obrazovek.

Thornton odhaduje, že by se první rok mohlo prodat až 10 milionů tabletů, jenže takovéto předpovědi jsou nanejvýš ošidné. Analytici pochopitelně vycházejí z analogie s iPhonem a iPodem touch, které se skutečně prodávají v obdobných objemech, avšak dnes nikdo nezaručí, že to s tabletem bude stejné.

Jeho osud přirozeně záleží na tom, co vlastně přinese a kolik bude stát, což bychom se snad měli dozvědět již 27. ledna, vlastní prodej přístroje by měl ale začít až později, nejspíš v březnu – pokud se tedy vůbec potvrdí jeho existence (a to nejen dopisy vyhrožujících právníků).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: