Další zprávy o nových MacBoocích Air - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Další zprávy o nových MacBoocích Air

29. října 2010, 00.00 | Apple nestíhá uspokojovat poptávku po 11palcovém MacBooku Air s 64 GB flash paměti, jeho dodací lhůta se prodlužuje. A tchajwanská firma ohlásila výkonnější alternativní SSD disk pro všechny nové MacBooky Air.

Nové MacBooky Air, uvedené na trh minulou středu, představují pravděpodobně poslední letošní novinku, co se Maců týče, ostatní modely se zřejmě již nijak nezmění, a tak pochopitelně tyto stroje poutají pozornost médií a pořád se o nich objevují nové zprávy, na některé z nich se zde podíváme.

Apple začíná mít potíže s uspokojením poptávky po nejlevnějším 11,6“ MacBooku Air

Zájem zákazníků o nové MacBooky Air se zdá být silný a v případě nejlevnějšího modelu zřejmě dokonce Apple přestává stíhat uspokojit vzniklou poptávku.

Alespoň to napovídá jeho webový obchod, který sice oba standardní 13“ modely a dražší 11“ model se 128 GB flash paměti nadále slibuje dodat do 24 hodin, u nejlevnějšího 11“ modelu se 64 GB se však dodací lhůta prodloužila na 1 až 3 pracovní dny, a to jak pro USA, tak pro evropské země, v nichž obchod funguje.

To naznačuje, že Apple nestíhá dodávat nejlevnější MacBook Air, po němž je zjevně velká poptávka, cena 999 USD je očividně velkým lákadlem (a už první zprávy říkaly, že zákazníci dávají přednost 11“ modelu pro jeho skladnost), nelze ovšem vyloučit ani to, že Apple přesně neodhadl poptávku po tomto modelu.

Začal fungovat webový obchod Applu pro Čínu

A s dodávkami nejenom MacBooků Air, ale i dalších svých produktů možná bude Apple mít ještě větší potíže poté, co v úterý spustil svůj webový obchod také pro Čínu, k čemuž vydal oficiální tiskovou zprávu.

Čína bude pro Apple z obchodního hlediska nepochybně hodně důležitá, mohla by dále posílit odbyt, přinejmenším ve velkých čínských městech je dnes již dost široká potenciální zákaznická základna (pro většinu Číňanů sice pořád zůstává nabídka Applu dost drahá, ale vzhledem k obrovitosti čínské populace i tak možných zákazníků bude hodně).

Nový webový obchod jistě ovlivní jak objem prodeje, tak též dostupnost některých produktů Applu (jež se dnes ostatně vyrábějí skoro výhradně právě v Číně a mimochodem, iPhone 4 se v tomto obchodu vyprodal za pouhých 10 hodin po jeho zprovoznění).

Tchajwanská firma PhotoFast nabízí alternativní SSD disk pro nové MacBooky Air

iFixit při rozebírání 11,6“ MacBooku Air zjistila, že jeho SSD disk, podle oficiálních materiálů integrovaný do nitra stroje, se ve skutečnosti nachází na samostatné desce, takže alespoň hypoteticky ho půjde vyměnit, jenže Apple zatím takovou možnost nenabízí.

Už se však objevila první firma, jež oznámila právě takovýto alternativní hardware, jako první na novou nabídku upozornil Engadget.

Výkonnější alternativa k hardwaru Applu

Tchajwanská firma PhotoFast Global Inc. ohlásila „GM2 SFV1 Air“, alternativní SSD disk pro nové MacBooky Air, který bude mít stejný formát jako ty dodávané Applem (iFixit ovšem při rozebírání odhalila, že SSD disk vyrábí Toshiba).

A samozřejmě nabídne i stejné rozhraní (jde o nějakou speciální variantu rozhraní SATA, s největší pravděpodobností o nový nastupující standard mini-SATA neboli mSATA, v jehož prosazování vede právě Toshiba).

SSD disky PhotoFast by proti těm od Applu (nebo spíše Toshiby) měly mít několik předností. Budou používat řadič SandForce SF-1200, který má zajistit sekvenční čtení a zápis rychlostí až 250 MB/s (pro náhodné čtení 50 MB/s a pro náhodný zápis 30 MB/s), SSD disky Applu přitom podle prvních měření zvládají zhruba 150 až 160 MB/s. PhotoFast tvrdí, že průměru bude jeho řešení asi o 30 procent výkonnější.

Své SSD disky bude nabízet v kapacitách 64, 128 a 256 GB pro všechny modely MacBooků Air, takže by kapacita 256 GB byla dostupná i pro 11,6“ MacBook Air, což od Applu v současnosti získat nejde.

USB adaptér na nové SSD disky

A mimoto hodlá PhotoFast ještě dodávat USB3 adaptér, do něhož půjde zasunout SSD disk ve formátu nového MacBooku Air, ten se tím vlastně změní ve velkou a rychlou USB „klíčenku“. Adaptér například umožní snadné překopírování dat na nový SSD disk (na Macu ovšem půjde využít pouze rychlosti rozhraní USB 2.0) a určitě se najdou i další využití.

PhotoFast však zatím neoznámila ani cenu, ani datum zahájení prodeje svých SSD disků, teprve až budou známé i tyto údaje, bude možné novou nabídku zhodnotit. Dá se ovšem očekávat, že se podobných řešení objeví víc, mohl by tak vzniknout celý nový dodatečný trh s flash disky pro letošní MacBooky Air.

Dovolí Apple výměnu SSD disků MacBooků Air?

To však bude záviset také na tom, jak se k takovéto nabídce postaví Apple, zda nebude instalaci alternativních SSD disků považovat za porušení podmínek záruky. A nedá se předpokládat, že by si výměnu SSD disku sani prováděli běžní uživatelé, ti to jistě raději nechají na prodejcích nebo na servisech (kteří by si s tím ale měli hladce poradit).

Sice bude hodně záležet na postoji Applu, avšak i kdyby nesouhlasil, mohla by výměna být schůdná, záruku by nejspíš převzali samotní prodejci (podobně jako v případě výměny displeje za matný u Maců, pro něž to Apple nenabízí).

Značně se tak zvyšuje naděje, že brzy bude u nových MacBooků Air možná pozdější výměna SSD disku za výkonnější a především kapacitně větší model, což by pomohlo hlavně nejlevnějšímu 11“ modelu standardně osazenému 64GB SSD diskem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: