Další zprávy o Apple TV - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Další zprávy o Apple TV

8. října 2010, 00.00 | Nová Apple TV dokáže dodatečné aplikace nainstalovat, ale zatím je neumí spouštět. Cenu komponent nové Apple TV odhadla iSuppli na 64 USD. A v amerických obchodech Applu se již začíná toto zařízení vyprodávat.

V průběhu minulého týdne se sešlo též několik zpráv o nové Apple TV, jež tady shrnujeme:

Na novou Apple TV se dají aplikace nainstalovat, ale zatím je není čím spouštět

To, že nová Apple TV (druhé generace) používá upravený iOS 4.1, už vešlo ve všeobecnou známost a brzy zřejmě bude možné prolomit jeho ochrany, což dovolí Applem neautorizované hackerské úpravy.

Ty by mohly umožnit především instalaci a používání dodatečných aplikací, což se sice neobejde bez rozsáhlejších zásahů do firmwaru, ale ukázalo se, že přinejmenším instalace takových aplikací nebude nijak obtížná.

Gizmodo cituje zjištění vývojáře Stevena Troughton-Smithe, že na novou Apple TV lze celkem snadno instalovat aplikace, když se vhodně upraví jejich typ (jako UIDeviceFamily se musí zadat číslo 3), potom je půjde nainstalovat příslušnými prostředky Applu (o nichž právě nyní píše ve svém seriálu Ondřej Čada.)

„Drobný“ problém však bude s tím, že se aplikace sice nainstalují, avšak nebude je čím spustit, protože Apple TV postrádá potřebný zaváděč (z výroby umí po zapnutí automaticky spustit pouze aplikaci „Lowtide“, která zobrazí známé uživatelské rozhraní Apple TV).

Ten bude muset někdo teprve napsat, dá se ovšem předpokládat, že nebude trvat dlouho, než se potřebný software objeví. To by samozřejmě možnosti zařízení ohromně rozšířilo (díky iFixit víme, že Apple TV druhé generace obsahuje 8 GB lokální flash paměti, aplikací by se tam tak vešlo docela dost).

Uspíší oficiální zprovoznění dodatečných aplikací konkurenční tlak Google TV?

Jako první zřejmě umožní provozování aplikací třetích stran na nové Apple TV hackeři, ale je dost pravděpodobné, že se časem přidá také Apple, který to dovolí oficiálně (nepochybně nastaví řadu omezení, tak jako pro ostatní přístroje s iOS).

Steve Jobs to již neurčitě připustil, ale možná ho pobídne nově vznikající konkurence. Stejně jako v případě mobilních telefonů pochází od Googlu, jde o jeho nový projekt Google TV, tedy o software propojující Web s televizí. Ve středu navíc Logitech představil své nové mediální zařízení Revue, v němž pracuje právě software Google TV.

Revue je mnohem dražší než Apple TV, bude stát 300 USD, ale nabízí mnohem rozsáhlejší možnosti (včetně provozování dodatečných aplikací) a širší výběr obsahu. Software Google TV ovšem bude tak jako Android (z něhož vychází) přístupný mnoha různým výrobcům, měla by se proto brzy objevit jak další samostatná zařízení, tak také televizory s integrovanými funkcemi Google TV.

Zatím pochopitelně nevíme, zda a jak se Google TV ujme, ale zřejmě vznikne konkurence i na tomto poli, avšak přinejmenším v USA si Apple TV své nezanedbatelné místo na trhu asi získá, zvlášť pokud Apple dovolí rozšíření jejích možností (především provozování dalších aplikací).

Cena komponent nové Apple TV byla odhadnuta na 64 USD

Apple TV druhé generace jako první rozebrala iFixit, ovšem nyní se do její rozborky pustila též firma iSuppli, která se ale především snaží odhadnout cenu použitých komponent.

S tím má dlouholeté zkušenosti, podobné odhady výrobních nákladů zveřejnila v minulosti pro většinu ostatních přístrojů s iOS i pro jiné produkty Applu (třeba některé iPody). Pro novou Apple TV jí vyšlo, že cena všech komponent činí 63,95 USD, jde přitom o vše, co zákazník dostane v krabici, tedy včetně kabelů a dálkového ovládání.

iSuppli ceny samozřejmě mohla pouze odhadovat, avšak jedná se o kvalifikované odhady. Jako nejdražší komponenta jí vyšel SoC čip A4 (s 256 MB RAM) vyráběný Samsungem, ten by měl stát 16,55 USD.

Druhou nejdražší součástku tvoří 8GB flash čip Toshiba za 14 USD (mimochodem, iSuppli předpokládá, že 6 GB z kapacity tohoto čipu se využívá pro streaming mediálního obsahu a zbylé 2 GB pro operační systém, hackerskými úpravami by se to ale nejspíš dalo změnit). A WiFi modul, zahrnující deaktivovaný Bluetooth čip, přijde na 7,65 USD. (Seznam cen všech významnějších komponent iSuppli předkládá v přiložené tabulce.)

iSuppli vychvaluje také přiložené dálkové ovládání Apple Remote, zejména jeho solidně zpracované hliníkové pouzdro, nazvala ho „Cadillacem dálkových ovládání” (právě kvůli hliníkovému pouzdru se do něj musí elektronika vkládat malými otvory jako model lodi do láhve, což ho pochopitelně prodražuje).

Cenu samotného dálkového ovládání odhadla na 6,10 USD, tedy 9,8 procent celkových nákladů, to je opravdu dost, jenže Apple by si byl jen těžko mohl dovolit nasadit jiné dálkové ovládání.

iSuppli přirozeně stejně jako iFixit zjistila, že se nová Apple podobá iPadu či iPod touch bez displeje, zatímco předchozí model byl spíše net-top počítač (avšak s hodně zastaralým hardwarem). Mimochodem, výrobní náklady původní Apple TV vyšly iSuppli v době, kdy toto zařízení bylo nové, na 237 USD.

A to znamená, že zatímco původní Apple TV nepřinášela po zlevnění téměř žádný zisk (i když ceny komponent jistě postupem času klesaly), na Apple TV druhé generace dosahuje hrubá marže 35 procent, což sice proti jiným přístrojům s iOS není mnoho (skutečná marže bude ve skutečnosti o dost nižší, protože se musí započítat ještě náklady vývoje, distribuce, marketingu, a tak dále), ale pořád zůstává v černých číslech.

Nová Apple TV se v USA začíná vyprodávat

A zdá se, že nasazená cena 99 USD nové Apple TV se opravdu vyplatila, i když znamená, že marže na ní nedosahuje výše, na jakou si v Cupertinu navykli. Ve středu totiž analytik Alex Gauna z JMP Securities uvedl ve své zprávě pro klienty, že se nová Apple TV stala prodejním hitem.

Provedl průzkum ve více než 20 obchodech Applu a v San Franciscu, Bostonu, Chicagu, New Yorku a Washingtonu se již zásoby tohoto zařízení úplně vyprodaly. Gauna z toho jakožto analytik odhaduje, že za první čtvrtletí by mohl Apple prodat až milion kusů nové Apple TV. To už by pak asi nešlo o „hobby projekt“, právě nízká cena 99 USD očividně způsobila, že mnozí zájemci již neváhali s koupí.

Gauna navíc (celkem logicky) předpokládá, že četní uživatelé iPhonu a iPadu si novou Apple TV pořídí jako doplňkový přístroj s iOS, takže zde existuje ohromný potenciální trh (iOS 4.2 chystaný na listopad bude podporovat streaming mediálního obsahu na novou Apple TV, což jistě též přispěje k posílení prodeje).

Samozřejmě, počáteční prodeje ještě nezakládají dlouhodobý trend, ale je zjevné, že Apple TV druhé generace bude proti své předchůdkyni komerčně mnohem úspěšnější. A její odbyt tak nakonec alespoň zpočátku možná bude záviset spíš na tom, kolik kusů Apple dokáže vůbec dodat na trh, Gauna ve své zprávě píše, že se počáteční zásoby nové Apple TV v obchodech zdají být menší než skladové zásoby iPadu při jeho uvedení na americký trh (a webový obchod Applu udává ve všech zemích pro Apple TV dodací lhůtu 1 až 2 týdny).

Nová Apple si rozhodně povede na trhu lépe než původní model, a tak možná Apple poprvé prozradí přesnější čísla o jejím prodeji, mohli bychom se toho dočkat už v pondělí 18. října, protože tento den Apple oznámí své finanční výsledky za minulé čtvrtletí (účetně ovšem půjde již o čtvrté, závěrečné čtvrtletí fiskálního roku 2010). Uspořádá tiskovou konferenci, kde sdělí výsledky svého hospodaření a pravděpodobně také některá další zajímavá čísla, čekají se hlavně údaje o prodeji iPhonu 4 a iPadu, ale snad zmíní i novou Apple TV.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: