CopyrightInserter vs iWatermark - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

CopyrightInserter vs iWatermark

12. června 2006, 00.00 | A máme tu další souboj programů. Fotografové i grafici pravděpodobně ocení jednoduchou možnost vkládání ochranné grafiky a textů do dat vystavovaných na internetu či předávaných jako reference apod. K těmto účelům slouží programy CopyrightInserter a iWatermark.

V současné době, kdy informace a data mají velkou cenu, není jistě nepotřebné označování fotografií a grafik informací o autorovi přímo do obrazu a případně tak i chránit svoji práci před možným zneužitím. Dnes vám představím dva programy, které pro tuto činnost můžete využít.

CopyrightInserter

verze 1.7.1, PPC/Intel, donationware

ke stažení

CopyrightInserter je úžasně jednoduchý a ještě jednodušeji ovladatelný program. Po spuštění je před vámi jediný dialog se třemi okýnky v horní části. Každý je pak označen textem, který prostě popisuje k čemu slouží. Levé horní je připraveno pro přetáhnutí obrázku, obrázků či složky s obrázky, které chcete označit. Pravé pak slouží pro složky cílovou, tj. zde se uloží již označené obrázky. Třetí slouží k přetažení grafiky, kterou chcete označit obrázky.

V dolní části dialogu si určíte pozici grafiky v označovaných obrázcích, případně zvolíte "Manual", který vám umožní u každého obrázku určit pozici individuálně. Pokud označujete více obrázků, nechá vás umístit grafiku a po umístění obrázek uloží a přejde automaticky na další v řadě. Také máte možnost určit průhlednost vkládané grafiky pomocí posuvníku v dolní části okna. Poslední je pak tlačítko pro spuštění označení obrázků.

Výstupem jsou soubory JPEG a výstupní kvalitu si určíte v preferencích programu (kvalita je v rozsahu 1-10). Vzhledem k použití výstupu tohoto programu (internet) je JPEG dostačující). Vstupem pak mohou být JPEG, TIFF a PNG soubory.

Velkou výhodou je jednoduchost, s jakou dosáhnete označení grafiky. Ruční vkládání se dá využít pro ochranu fotografií tak, že grafikou označíte kritické místo snímku, a tak jej znehodnotíte pro další použití. Výhodou je také cena (kterou všichni ocení), i když poslat nějaký peníz autorovi programu, který často využíváte, by mělo být samozřejmostí.

Nevýhodou je komplikovanější ruční umisťování grafiky, jelikož se okno nepřizpůsobuje velikosti obrázku a naopak, a jste nuceni na požadované místo nepohodlně scrolovat. Ovšem na tuto drobnou vadu se dá vcelku snadno zvyknout a delší používání vám nebude dělat problémy.

iWatermark

verze 3.0.7, PPC/Windows, Shareware

ke stažení

Ovládání programu také využívá dvou okýnek, která slouží pro vstup a výstup. Vložení "vodotisku" má rozsáhlé možnosti nastavení. Můžete využít pouhé textové podoby s výběrem písma, volbou efektu a průhlednosti, případně i doplnění obrázkem. Skvělé je ukládání vlastních "vodotisků" a jejich snadné opětovné použití. Uložené vodotisky lze volit z menu přímo v základním dialogu.

Dále program nabízí položku Filters. Její funkce jsem však nezkoumal. Následuje Output, kde nastavíte výstupní formát a případně kvalitu. Výhodou je o rozměrné okno reálného náhledu výstupu. Lze zde volit i označení výstupu číselnou řadou a doplňkovým textem před příponou souboru. Následuje položka Resize s jejíž pomocí lze upravit velikost výstupních dat. Měnit lze ručně velikost v bodech i rozlišení na palec. Zajímavá je volba přednastavených obvyklých rozlišení monitorů (VGA, SVGA …) videí (DVD PAL, DVD NTSC, HDTV) a dalších.

Užitečnou funkcí může být Thumbnails - generování náhledů výstupních dat. Zadat lze velikost, typ souboru, kvalitu JPEG, doplňkový text před příponou. Lze také zvolit samostatnou složku pro náhledy. V Advanced například nastavíte vypnutí Metadat. Skvělou funkcí je spuštění čekání na data ve zvoleném vstupním adresáři. Při této volbě čeká iWatermark na data ve vstupním adresáři a okamžitě po zjištění nových nepřevedených dat provede jejich převedení s "vodotiskem". Poslední funkcí je možnosti přidat IPTC popis k obrázkům. Takto lze uvést v metadatech například autora grafiky, autora popisku, místo vzniku atd.

Vstupními formáty jsou: PICT (Macintosh), BMP (Windows), TIFF (bez komprese), PNG, JPEG a GIF. Výstup můžete volit mezi: JPEG (s volbou kvality 0-100 %), PICT (bez komprese), Photoshop Dokument (vyžaduje QuickTime), PNG, TIFF. Vstup lze volit z určitého adresáře nebo lze volit přímo z menu složky iPhoto. Výstup může být také do určitého adresáře nebo lze exportovat do přímo na Plochu, do adresářů Dokumenty a Obrázky, iDisku, iPodu a PSP. Třešničkou na dortu je Help, který je na tak malou aplikaci slušně zpracovaný a obsažný.

Velké možnosti nastavení, podpora více vstupních i výstupních formátů, množství funkcí a možností nastavení - to vše je určitě dobrou známkou pro tento program. Program existuje i pro WIN platformu, verze Universal Binary bohužel zatím neexistuje. Cena 20 USD je zajisté přijatelnou. Shareware verze generuje navíc svůj vlastní vodotisk, proužek s webovou adresou výrobce programu. Pro plnohodnotné používání je nutné program koupit a registrovat.

A výsledek souboje? Pro rychlé a jednoduché nasazení (s omezenými možnostmi) jednoznačně použijte CopyrightInserter. Pro vážnější práci pak iWatermark, zajisté vyhoví každému. Žádný z programů nezklamal. Vzhledem k možnostem programu iWatermark a přijatelné ceně za tyto "služby" se stává mým vítězem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy z Internetu  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: