Chystá se další obsah přizpůsobený pro iPad - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Chystá se další obsah přizpůsobený pro iPad

8. března 2010, 00.00 | Vydavatelství Condé Nast nabídne několik svých časopisů ve verzích pro iPad. Také majitel Wall Street Journalu potvrdil, že se chystá speciální aplikace zpřístupňující tento deník na iPadu. A nakladatelství Penguin Books předvedlo prototypy svých interaktivních knih pro iPad.

V případě iPadu sice největší zájem v poslední době vzbudilo oznámení přesného data zahájení prodeje v USA, ale pro jeho úspěch bude velice důležité, jaký obsah pro něj bude dostupný, a v minulých dnech byly ohlášeny další důležité zdroje pro nový přístroj Applu, na něž se podíváme v tomto článku:

Condé Nast představilo svou počáteční dávku časopisů pro iPad

Condé Nast vydává v USA řadu oblíbených časopisů a některé z nich se chystá nabídnout také pro iPad, počátkem minulého týdne toto vydavatelství oznámilo své plány vnitřním oběžníkem. Jako první má na iPad dorazit časopis pro muže GQ, dostane se tam už dubnové vydání, které se zřejmě objeví hned v době zahájení prodeje iPadu. V červnu by měly následovat časopisy Vanity Fair a Wired, termíny uvedení časopisů Glamour a The New Yorker zůstávají nejasné, ale měly by přijít někdy v létě.

Condé Nast toho sice vydává ještě mnohem víc, avšak uvedené tituly vydavatelství vybralo pro iPad jako nejvhodnější zástupce své nabídky pro iPad. GQ je určen pro muže, zatímco Glamour pro ženy, Vanity Fair pro obě pohlaví, The New Yorker se odlišuje svou periodicitou a tím, že je určen spíše pro starší čtenářskou obec, navíc klade větší důraz na text.

Co se týče časopisu Wired, prototyp jeho elektronické verze pro iPad vydavatelství představilo už dříve. Všechny časopisy budou mít podobu specializovaných aplikací pro iPad, avšak mezi aplikací časopisu Wired a aplikacemi ostatních titulů budou dost velké rozdíly.

Wired totiž byl vyvinut s pomocí technologií Adobe, využívá platformu AIR. Apple ovšem pod iPhone OS ze zásady nepodporuje Flash, verze pro iPad proto musela být vytvořena nástrojem Packager for iPhone, umožňujícím z Flash aplikace vygenerovat kompilovanou aplikaci pro iPhone OS. Tento nástroj bude součástí Flashe Professional CS5, ale Adobe a někteří jeho partneři ho používají již teď (nedávno Packager posloužil k vytvoření aplikace Acrobat Connect Pro Mobile).

Wired pro iPad má nabídnout řadu doplňků oproti tištěné verzi, avšak ostatní chystané časopisy Condé Nast nevyvíjí spolu s Adobe a podle počátečních zpráv se budou příslušné aplikace podobat obdobným stávajícím aplikacím pro iPhone, budou jen trochu upravené tak, aby využily nových možností iPadu. V zásadě se však má jednat o prostý přenos tištěných verzí, bez dodatečných ozdůbek, jaké spolu s Adobe připravilo Condé Nast pro Wired.

Právě kvůli tomu, že Apple tak zarytě odmítá Flash, zvolilo vydavatelství takovýto dvoukolejný přístup, kdy zkouší vývoj časopiseckých aplikací iPadu jak s Flashem, tak bez něj, do října by se mělo ukázat, který přístup bude pro iPad výhodnější z hlediska čtenářů, inzerentů a dalších zúčastněných stran.

Vedle ověřování použitých technologií budou první časopisy Condé Nast testovat až do října také ceny, grafické návrhy a reklamní formáty, vydavatelství si tak bude především zjišťovat, nakolik se speciální verze časopisů pro iPad vůbec vyplatí. Z hlediska marketingu bude ovšem problém, že se příslušné aplikace distribuují přes iTunes (z obchodu App Store), což znamená, že Condé Nast nebude mít přímý přístup k údajům o čtenářích (tak jako má o předplatitelích papírových verzí). Chce si to vynahradit tím, že bude čtenáře nutit, aby se pro přístup k určitému obsahu registrovali (to je ovšem asi zrovna nenadchne).

První dávka časopisů Condé Nast bude tudíž spíše experimentální a teprve jejich úspěch (či naopak neúspěch) rozhodne, zda budou na iPad přeneseny i další časopisy vydavatelství. Úspěch ovšem není vůbec zaručen, Condé Nast už prodává jako aplikaci pro iPhone časopis GQ, avšak prvního prosincového vydání se prodalo jen 7 000 kusů, v lednu toto číslo stouplo na 15 000, což nejsou nijak vysoká čísla, uvidíme, jak tomu bude v případě iPadu (který by pro takovýto obsah měl být přece jen příhodnější).

Chystá se také Wall Street Journal pro iPad

Pro iPad bude velice důležité, zda pro něj budou existovat speciální verze nejčtenějších a nejuznávanějších amerických deníků. Deník New York Times svou speciální aplikaci pro iPad (citelně vylepšenou proti čtečce pro iPhone) předvedl již v rámci lednového představení iPadu, nejistota ale zatím panovala okolo vlivného deníku Wall Street Journal (WSJ).

Steve Jobs údajně s jeho zástupci jednal už v lednu, ale výsledek rozhovorů dosud nebyl znám, minulý týden však Rupert Murdoch, generální ředitel a největší akcionář News Corp., vlastníka WSJ, potvrdil, že se vyvíjí speciální aplikace zpřístupňující WSJ na iPadu. (Rupert Murdoch si v poslední získal velkou „popularitu“ svými snahami o zpoplatnění obsahu na Webu, je však třeba říci, že právě WSJ patří k několika málo publikacím, jimž se zpoplatnění přístupu opravdu vyplácí.) Pro iPhone už obdobná aplikace existuje, verze pro iPad bude zřejmě schopná využít vyšší rozlišení obrazovky a vložená videa.

Murdoch zároveň prozradil, že Apple nadále uplatňuje při vývoji pro iPad mimořádná bezpečnostní opatření, WSJ tak má přístup pouze k jednomu prototypu iPadu, který je navíc „pod zámkem“. Mediální magnát dodal, že Apple „každou noc otočí klíčem“ nad oním prototypem, což naznačuje, že Apple příliš nevěří ani upřednostňovaným partnerským vývojářům a dělá všechno proto, aby zabránil únikům informací.

iPad bude zřejmě prvním tabletem, pro nějž se WSJ vyvíjí, Murdoch ovšem plánuje přenesení deníku i na další tablety a elektronické čtečky, do roka by mělo být jím podporovaných zařízení aspoň šest.

Samozřejmě se teprve uvidí, nakolik budou tyto přístroje úspěšné v roli elektronických novin a totéž platí též pro elektronické knihy. Pro iPad Apple spustí speciální knižní obchod iBookstore a má již uzavřené smlouvy s velkými nakladatelstvími, některá nakladatelství ale začala zveřejňovat i své konkrétnější plány pro iPad:

Nakladatelství Penguin Books předvedlo prototypy svých knih pro iPad

Minulý týden předvedlo v Londýně své prototypy elektronických knih pro iPad také nakladatelství Penguin Books. Řada jeho chystaných titulů však nevyužívá obchod iBookstore, místo toho mají podobu aplikací pro App Store, kvůli zajištění větší interaktivity.

Díky tomu mohou knihy Penguin Books například dovolit, aby se do dětské knihy dalo vedle čtení zároveň kreslit, mohly by umožnit živou konverzaci mezi uživateli, či by doplnily funkce rozšířené reality (třeba zobrazení obrysů souhvězdí přes skutečnou noční oblohu). A kniha o anatomii člověka by mohla zvětšovat zobrazení jednotlivých částí těla a spouštět videa předvádějící fungování různých orgánů. (Názorně to ukazuje toto video.)

Podle generálního ředitele nakladatelství představuje iPad první skutečnou příležitost, jak prosadit model placené distribuce elektronické verze, který se bude uživatelům opravdu líbit. Tvrdí, že psychologie placení za obsah na tabletu se liší od placení za obsah PC (to se však teprve uvidí v praxi) a počítá s tím, že do roku 2011 by elektronické tituly mohly tvořit až 10 procent prodeje knih Penguin Books.

Zároveň však nakladatelství nechce příliš využívat standardní formát ePUB (pracuje s ním též obchod iBookstore), protože málo podporuje interaktivitu. Plánuje totiž, že do svých publikací bude začleňovat zvuk, video a streaming mediálního obsahu, zatímco formát ePUB je určen spíše pro tradiční převážně textové publikace, nikoli pro takovýto mediálně bohatý obsah. Z tohoto důvodu hodlá většinu svých knih pro iPad vyvíjet jako aplikace, nikoli jako elektronické knihy, podle Penguin Books se totiž s iPadem změní samotná definice knihy.

V případě aplikací si sice Apple vezme svých 30 procent z ceny, to však stále může být pro vydavatele docela výhodné, protože u tištěných knih mohou prodejci požadovat až 50 procent z tržeb. Penguin Books navíc chce experimentovat i s cenami a s přístupem k datům zákazníků, doufá, že se mu s Applem podaří dohodnout výhodnější podmínky, protože pro iPad potřebuje obsah, je však značně nejisté, nakolik bude Apple k takovému smlouvání ochotný.

Penguin Books tedy hodlá namísto tradičních elektronických knih prosadit jejich novou multimediální variantu, pro tu se skutečně hodí iPad mnohem víc, než stávající specializované elektronické čtečky (se současnými technologiemi toto prostě nezvládnou), avšak teprve zájem zákazníků ukáže, zda bude úspěšnější klasická elektronická kniha, nebo její mediálně obohacená interaktivní verze.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: