Buďte produktivní - udělejte si pořádek na ploše - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Buďte produktivní - udělejte si pořádek na ploše

22. června 2007, 10.00 | Plocha je v jakémkoliv operačním systému, který na ni dovoluje ukládat soubory, velice zrádným místem. Dovoluje nám totiž pojmout desítky a někdy i stovky dokumentů, složek a odkazů, které jsme si sice uložili na plochu pro následné "prozkoumání", ale v každém případě se jedná o návyk, který práci s počítačem zbytečně komplikuje. Chcete mít stále plochu uklizenou? Zde je návod, jak se stát "Pánem plochy".

Má osobní zkušenost je taková, že ještě donedávna jsem vše, co mi přišlo zajímavé nebo co jsem chtěl následně prozkoumat či otestovat (webové odkazy, nové aplikace), házel na plochu. Následně jednou za týden až dva, podle toho, jak hodně jsem z obrázku na pozadí viděl, došlo k "čistce" a snažil jsem se balastem poházeným na ploše projít a zjistit, co mě vlastně vedlo k tomu, že jsem jej na plochu umístil. Není to zcela zdravý návyk, a když jsem na Webu Ethana Schoonovera (Kinkless.com) našel sbírku zajímavých screencastů (autor je také tvůrcem KinklessGTD), rozhodl jsem se uvedený postup vyzkoušet. A vzhledem k tomu, že Ethanův nápad zjevně funguje a mám doslova "čistoskvoucí" plochu už druhý týden (konečně vím, co mám na ploše za obrázek), rozhodl jsem se s vámi podělit o pár tipů a triků.

1. krok - zbavte se nepořádku!

Vytvořte na ploše novou složku (může se jmenovat třeba Smazat!) a všechny soubory, co jsou na ploše, do ni přesuňte. Pokud to vyloženě nepotřebujete, v předvolbách Finderu vypněte zobrazování disků, CD a sítě na ploše (a nechte je viditelné pouze v postranní liště u oken). Tím, že jste vše přesunuli do jedné složky, ještě nemáte vyhráno. Je dost možné, že pár souborů z této složky budete ještě potřebovat. Základní pravidlo zní, že pokud soubor či dokument jednou otevřete, již jej do této složky (nebo na plochu samozřejmě) nesmíte vrátit. Musíte jej uložit tam, kam měl být uložen od začátku (složka v dokumentech, odkaz do Bookmarků a podobně). Z toho důvodu je také potřeba udělat si určitý systém – viz druhý bod.

2. krok - příprava složek, zakládání systému

Nyní si na ploše udělejte tři složky – Inbox, Outbox a Pending. Jaká zvolíte následná jména je pouze na vás. Jak tyto složky budou fungovat?

Inbox - sem patří vše, co vám do počítače "spadne", všechny příchozí soubory (podobná funkce, jako má Inbox v emailové aplikaci). Z toho důvodu je potřeba nastavit Safari, Firefox, Skype, ICQ a další aplikace, které nějakým způsobem mohou přijímat data, aby je ukládaly právě do Inboxu. V Inboxu je vše, co budete dále zpracovávat a buď to uložíte kamsi do vašeho systému složek, nebo to smažete.

Outbox - sem patří vše, co má pouze dočasný charakter, respektive to, co má jít z vašeho počítače ven. Je to určitá obdoba "Temporary" složky. Konkrétně se jedná například o screenshoty plochy, které chcete někomu poslat, variace obrázků, textové komentáře. Vše, co je pouze dočasné a nepotřebujete to skladovat.

Archive (Work, Práce, Dokumenty) - zde se jedná o odkaz (shortcut) na vaši složku s dokumenty. Může se jednat přímo o Documents ve vaši domovské složce nebo o jinou složku, která slouží k uchovávání všech dokumentů a na kterou jste zvyklí. Ethan správně uvádí, že Documents není zcela vhodná, neboť jsou do ní ukládány i soubory, které nemáte pod kontrolou, resp. řada aplikací používá Documents pro svá data (Microsoft User Data, Adobe a podobně). Z toho důvodu je lepší nechat složku Documents bez povšimnutí a udělat si vlastní (pojmenovanou například Archive, Work, Práce a podobně), a tu používat jako hlavní skladiště dokumentů. Osobně používám složku Work, která je podsložkou Documents (a její odkaz mám v domovské složce a na ploše), Ethan doporučuje složku Archive přímo v domovském adresáři. Pokud preferujete druhou variantu, dejte si pozor, abyste měli korektně nastavena práva u této složky, aby se vám do ní nemohl nikdo podívat přes síť (měla by mít stejná práva jako ostatní chráněné složky v domovské složce – např. Movies, Music a podobně).

Pending - třetí složka, kterou si vytvoříte, slouží jako dočasné místo pro právě používané dokumenty. Ty máte standardně ve složce Archive, ale pro rychlejší práci je máte všechny zde (odkazy nebo kopie, nikoliv originály). Výhoda je v tom, že veškeré soubory na právě aktuálních projektech máte na jednom místě, a tak nemusíte neustále originální složku s podklady k projektu hledat v adresářové struktuře. Má to svou logiku, zatím jsem se ovšem složku Pending nenaučil zcela využívat.

Když máte složky na ploše, stiskněte Jablíčko – J, a nastavte jejich chování dle obrázku. Tedy zvětšete ikony, nechte zobrazovat informace a nechte ikony srovnané podle druhu.

3. krok - upravte si ikonky

Abyste se ve složkách lépe orientovali, je lepší každé přiřadit odlišnou ikonku. Jak na to vám poradí samostatný článek Vítězslava Jančáka. Vaší fantazii se meze nekladou.

4. krok - přidejte složky do postranního panelu u oken

Pro rychlejší přístup k souborům je ideální přidat zmíněné složky do sidebaru u oken. Tedy prostým přetažením mezi již umístěné ikony. Tento trik vám pomůže nejenom ve Finderu, ale především k těmto složkám budete mít rychlý přístup i v tzv. Open/Save dialozích – tedy pokaždé, když budete v rámci aplikace soubory otevírat či ukládat.

5. krok - přidejte na plochu chytré složky dle vlastní potřeby

Některým z vás může vyhovovat přidat na plochu Chytrou složku/y, které budou odpovídat specifickým požadavkům. Jedna může složit pro zobrazení všech souborů, které jste v posledních dvou či třech dnech otevřeli. Další může zobrazovat všechny prezentace, které v počítači máte a podobně. Zde se jedná o specifický požadavek každého z vás, ideální je se zamyslet, co často na počítači hledáte, jaké soubory často používáte. Pokud vás něco napadne, zkuste si práci zjednodušit pomocí Smart Folders.

6. krok - Hazel

Ethan ve svém návodu dále zmiňuje utilitu Hazel, která umí s dokumenty uloženými do zvolené složky dělat doslova divy – smazat je :), změnit barvu, filtrovat atd. dle zadaných kritérií. Vzhledem k tomu, že se složku Inbox snažím držet "zkrátka" a mám v ní cca 15 souborů, nepotřebuji barevně odlišovat XLS soubory od obrázků, nebo nechat soubory automaticky zpracovávat. Pokud chcete Hazel využít, na Webu Ethana najdete bližší informace + odkaz na soubor s pravidly. Jestliže se vám nechce platit za shareware, můžete podobného výsledku dosáhnout pomocí Automatoru a Folder Actions.

7. krok - začněte systém používat!

Nejdůležitější část –začít tento systém používat! Naštěstí má jednoduchá pravidla – vše nové spadá do Inboxu. Jednou za čas je potřeba Inbox otevřít a rozhodnout se, kam stažené soubory patří (do Archivu nebo do koše). Nově tvořené dokumenty opět patří buď do Archivu (budete je ještě potřebovat), nebo do Outboxu (jsou to dočasné soubory). Jednoduchá pravidla, čistá plocha a lepší přehled nad tím, co jste z Internetu a aplikací stáhli, respektive uložili. Ač to na první pohled nemusí být zřejmé, velice důležitá je zmíněná složka Archiv, kde jsou dle určitého klíče vaše data uspořádána. Pokud se vám podaří strukturu složek správně nadefinovat (podle názvu projektů, podle klientů a podobně), je následné přesouvání souborů z Inboxu hračkou a celý systém si osvojíte během pár chvil. Další výhodou je samozřejmě zálohování – víte, že všechna data máte v dané složce (Archiv) a nikoliv rozmístěná po celém systému.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Malo vedecke

Autor: srott Muž

Založeno: 22.06.2007, 12:21
Odpovědí: 0

Mozno by ste mohli v clanku pouzit nejake vedeckejsie poznatky zalozene na teoretickych zakladoch, napr. preniest "Leffingwelluv psaci stul" do pocitacovej podoby,ale inak dobry clanok :)

Odpovědět na příspěvek

RE: Malo vedecke

Autor: Chucky Muž

Založeno: 22.06.2007, 15:04

"...a do sektoru B2 odkladal salek s kavou." No, nevim nevim.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Malo vedecke

Autor: vitamac Muž

Založeno: 22.06.2007, 16:51

Šálek s kávou a dokonce horoucí už v OSX máte - Java :D. Alke do sektoru B2 bych ji stejně nedával.

Odpovědět na příspěvek

Pořádek na ploše

Autor: _oli Muž

Založeno: 22.06.2007, 12:39
Odpovědí: 0

Super článek! Rozhodně bych se svými plochami měl něco dělat a zrovna jsem se dověděl dost dobrých tipů! Většina z nás to asi neprovede přesně podle článku, ale upraví si rady podle vlastních potřeb. Podobný článek jsem tu viděl ohledně e-mailu - podle toho se asi taky budu muset zařídit...

Odpovědět na příspěvek

plocha aka pracovny stol

Autor: petiar Muž

Založeno: 22.06.2007, 13:38
Odpovědí: 0

Hm, ja som si zvykol trochu inac - pouzivam plochu presne tak ako by to bol pracovny stol. Vychadzam z toho, ze takto to asi niekedy mozno bolo aj myslene. :-) Proste ked sadam k pocitacu je (takmer) cista, pocas prace ju zaplnim subormi s ktorymi pracujem a ked skoncim pracu, tak ju upracem a zase je cista. Nie som moc systematicky typ a tak mi postup uvedeny v clanku prilis nevonia, i ked rozhodne nie je nezaujimavy.

Odpovědět na příspěvek

RE: plocha aka pracovny stol

Autor: pixy Muž

Založeno: 22.06.2007, 17:10

Já jsem si - ovšem až po přechodu na OSX - zvykl mít plochu úplně prázdnou. Nemám tam ani disky, nic. Resp. čas od času tam uložím nějaký temporary soubor, který později uklidím na místo, nebo screenshot či vyeportovaný soubor - odešlu příjemci a smažu. To, co je na ploše, tak znamená dočasné, rozpracované, k vyřízení. Mám-li tam něco, jsou to typicky jeden dva soubory či složky, velké ikony a nikdy nepřesáhnou jeden sloupec úplně vpravo.

Díky tomu, že po kliknutí na ikonu v Docku se mi zobrazí okno Finderu, a díky sloupcovému zobrazení, díky kterému se dostanu kamkoli na discích během vteřiny, jsem přestal plochu úplně potřebovat.

Odpovědět na příspěvek

Výborný článok

Autor: Sajdak Muž

Založeno: 22.06.2007, 18:45
Odpovědí: 0

Výborný článok pre mnohých. Ja priamo ho síce asi moc nevyužijem, lebo na ploche mám toho minimum, ale možno niektoré postupy využijem ináč. Ale niektorí, ktorí majú plochu zapratanú, že ani podkladový obrázok nevidno, tým to určite pomôže.

Odpovědět na příspěvek

plocha OSX

Autor: rajo Muž

Založeno: 22.06.2007, 18:48
Odpovědí: 0

Netuším čím to je, ale plocha Mac OSu mě svádí k hromadění bordelu, zatímco ve Windows mám plochu uklizenou. A potvrdilo mito pár dalších lidí, kteří pracují na obou systémech. Nevíte, čím to je?

Odpovědět na příspěvek

RE: plocha OSX

Autor: J Muž

Založeno: 22.06.2007, 19:22

Netuším čím to je, ale plocha Win mě svádí k hromadění bordelu, zatímco v OS X mám plochu uklizenou. A potvrdilo mito pár dalších lidí, kteří pracují na obou systémech. Nevíte, čím to je?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: plocha OSX

Autor: Jindra Muž

Založeno: 25.06.2007, 12:37

Netuším čím to je, ale plocha Win mě svádí k hromadění bordelu a stejně tak i plocha v OS X. A potvrdilo mito pár dalších lidí, kteří pracují na obou systémech. Nevíte, čím to je?

Odpovědět na příspěvek

RE: plocha OSX

Autor: Pavel Kout Muž

Založeno: 22.06.2007, 23:13

Exposé + systémová podpora drag & drop?

Odpovědět na příspěvek

RE: plocha OSX

Autor: KamilT Muž

Založeno: 26.06.2007, 21:56

Mivam dost bordel pod obema ... a asi uz tusim, cim to je :)

Odpovědět na příspěvek

na vsechno /tmp

Autor: ziizii Muž

Založeno: 22.06.2007, 23:27
Odpovědí: 0

Kdyz pracuju se souborama z internetu, vsechno nechavam ukladat do /tmp. Ma to par vyhod: pokud me to skutecne zajima, tak s tim opravdu udelam to, co potrebuju. Kdyz vylozene ne - mozna se na to podivam, mozna ne, ale jisty je, ze obsah slozky /tmp se standardne maze pri kazdym bootu - uzasna vlastnost, ktera je naprosto nekompromisni ke vsemu, co jsem nepotreboval. Usetrim si tim spousta prace s prokousavanim se vecma, ktery jsem si stahl, protoze vypadaly zajimave, ale nakonec se ukazalo, ze to zas *tak moc* zajimavy nebylo (ocividne; kdyz sem se k nim treba tyden nedostal). Na plose mam ikony s diskama, jedno video a adresar s PDFkama. Anyways, nikdo nema do konce zivota tolik casu, aby ten internet zvladl precist. Musi se to mazat hlava nehlava :)

Odpovědět na příspěvek

plocha vs vykon systemu

Autor: moltom Muž

Založeno: 23.06.2007, 23:12
Odpovědí: 0

Moze mat mnozstvo dat na ploche vplyv na vykon OSX?? Ak tam mam par GB nesposobuje to potom spomalenie finderu, expose atd? Kdesi som o tom cital ale nie som si isty ci je to naozaj tak.

Odpovědět na příspěvek

Obdobný systém používám již přes 10 let

Autor: Jiří Novotný Muž

Založeno: 16.07.2007, 14:59
Odpovědí: 0

Záleží na nátuře. Kdo je bordelář nebude mít pořádek s žádným systémem. Jen přísnost vůči sobě může pomoci a až pak nějaký ten systém.
Další aspekt: Počítač sám nepozná, jestli nás ta či ona věc bude v budoucnu zajímat, kolikrát se k ní budem vracet apod. Takže rozhodnutí je vždy na nás. Záleží na tom, jak se umíme rozhodovat. Váhavější budou mít holt větší brajgl. Pokud nejde o život, tak je to vcelku fuk.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Netuším čím to je, ale plocha Win mě svádí k hromadění bordelu, zatímco v OS X mám plochu uklizenou. A potvrdilo mito pár dalších lidí, kteří pracují na obou systémech. Nevíte, čím to je?


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: