Beta verze firmwaru 3.0 již byla otevřena - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Beta verze firmwaru 3.0 již byla otevřena

6. dubna 2009, 08.00 | Už se objevily nástroje pro otevření nejnovější beta verze firmwaru 3.0, iPhone Dev Team se toho však neúčastní.

Otevření (takzvaný „jailbreak“) firmwaru iPhonu a iPodu touch (jež zpřístupňuje jejich souborový systém a dovoluje instalaci neoficiálních aplikací) patří k poměrně hodně diskutovaným tématům. Nové verze firmwaru bývají otevřeny velice brzy po svém zveřejnění a nyní se to stalo i s druhou beta verzí firmwaru 3.0 (uvolněnou minulý týden).Ruský hacker nabízí nástroj k otevření firmwaru 3.0 beta 2

Toto prolomení nové beta verze však působí poněkud kuriózně, protože je ještě „neoficiálnější“ než nejpoužívanější hackerské utility. Samozřejmě, již z principu nemůže být otevření firmwaru oficiální záležitostí schvalovanou Applem (ten zřejmě v tomto ohledu brzy dále přitvrdí, viz závěr článku).

Ovšem v oblasti otevírání firmwaru a odblokování iPhonu si vůdčí postavení vydobyl iPhone Dev Team, hackerský tým, který uživatelům přinesl snadno ovladatelné nástroje k uskutečnění těchto úkonů.

Avšak za otevřením beta verze firmwaru 3.0 iPhone Dev Team nestojí, angličtinou vládnoucímu světu ho zpřístupnil web QuickPWN.com, software samotný vytvořil ruský hacker Vortex, jenž ho zveřejnil na ruském webu iPhoneApps.ru. Má velikost pouze 3,2 MB a funguje na původním iPhonu, iPhonu 3G a iPodu touch první generace vybavených druhou beta verzí firmwaru 3.0.

01mm05042009f.jpg

iPhone Dev Team se zatím firmwarem 3.0 zabývat nehodlá

Naopak iPhone Dev Team odmítá zaobírat se otevíráním firmwaru 3.0, dokud se bude nacházet v beta fázi vývoje, připomíná, že v průběhu beta testování firmwaru 2.0 Apple loni vydal devět testovacích verzí, v případě firmwaru 3.0 to nejspíš bude podobné a tým nehodlá vynakládat své síly na jejich postupné zdolávání.

A tak ti, kdo přesto budou toužit po otevření beta verzí firmwaru 3.0, budou muset spoléhat na jiné zdroje, jako je třeba výše zmíněný QuickPWN, půjde tedy o řešení ještě „neoficiálnější“ (dá-li se o něčem takovém v této souvislosti vůbec mluvit).

iPhone Dev Team se ale jako vždy zajímá hlavně o možnost odblokování iPhonu (nezapomínejte, že ve většině zemí se iPhone prodává téměř výhradně blokovaný na konkrétní operátory, neblokovaný prodej jako u nás příliš častý není), proto zájemce o odblokování telefonu odrazuje od přechodu na firmware 3.0.

Ten totiž zase mění baseband kód, takže stávající odblokovávací nástroje nebudou použitelné, tým čeká na vydání ostré verze tohoto firmwaru, pro tu se opět bude snažit vyvinout odpovídající softwarové řešení (na způsob utility „yellowsn0w” pro iPhone 3G).

Nové licenční ujednání vývojářům zakazuje otevírání firmwaru

Apple otevírání firmwaru (jailbreak) pochopitelně nikdy neschvaloval, ale v praxi ho v podstatě ignoroval. To se však nyní asi změní, nové licenční ujednání s vývojáři aplikací pro iPhone totiž tuto činnost výslovně zakazuje.

Ujednání „iPhone Developer Program License Agreement” určuje, co vývojář aplikací pro iPhone může dělat a co nesmí. Jeho podmínky byly již dříve poměrně přísné, avšak jeho nejnovější verze (vydaná spolu s vývojářskou sadou pro firmware 3.0) obsahuje pasáž, jež registrovaným vývojářům zakazuje otevírání firmwaru, pomoc při něm a vývoj a distribuci příslušných softwarových nástrojů.

Apple přirozeně zakazuje vytváření aplikací narušujících soukromí, podporujících trestné činy anebo porušujících práva k duševnímu vlastnictví. Nové licenční ujednání však také zakazuje vytvářet aplikace narušující bezpečnostní opatření, DRM ochrany či ověřovací nebo autentizační mechanismy obsažené v operačním systému iPhonu a iPodu touch a v jiném softwaru nebo službách Applu.

A též zavazuje vývojáře, aby souhlasili, že software napsaný pomocí vývojářské sady bude distribuovat pouze Apple (přičemž záleží pouze na jeho uvážení, jestli ho do distribuce zařadí) prostřednictvím obchodu App Store anebo na registrovaných zařízeních. To přirozeně vylučuje distribuci aplikací alternativními způsoby, jako je třeba Cydia Store.

02mm05042009f.jpg

Samozřejmě, tvůrci zde zmiňovaných hackerských nástrojů se asi na licenční ujednání Applu příliš ohlížet nebudou a nové, přísnější podmínky je určitě od jejich snah neodradí. Apple tak ovšem narýsoval ještě jasnější dělicí čáru mezi oficiálními vývojáři a těmi, kdo se nechtějí nechat svazovat omezeními, jež pro své mobilní přístroje zavedl, ti jsou nyní definitivně vykázáni za hranici legality. Zřejmě tak zmizí „šedá zóna“, v níž se nacházeli vývojáři, kteří se sice chtěli účastnit legálního vývoje, ale zároveň občas, v zájmu získání maximálního výkonu, hranice stanovené Applem přece jen o kousek překročili.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: