Belkin Wireless G Router - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Belkin Wireless G Router

router

9. července 2007, 10.00 | Máte v malé kanceláři nebo doma více počítačů a jen jedno připojení na Internet? Chcete takovou situaci vyřešit sami, ale postrádáte potřebné zkušenosti a znalosti v oboru síťového připojení? Pak vám možná pomůže tento tip.

Pokud jste se ocitli v situaci, kdy ve své kanceláři nebo doma máte více počítačů s Mac OS X, Windows či Mac OS 9 a máte k dispozici jen jediné připojení na Internet, můžete snadno vše vyřešit vlastními silami. I přesto, že jste v oboru síťových připojení laikem a nic o nich nevíte.

Řešením je router. Zařízení, které obsahuje firewall, přepínač s ethernetovými konektory RJ45 pro připojení počítačů se síťovou kartou, kabelem a případně i WiFi anténou pro bezdrátové připojení.

Tip na zařízení

Jelikož jsem v oblasti sítí sám laikem, hledal jsem zařízení, které by mi umožnilo rychlé a bezproblémové připojení všech počítačů v kanceláři přes klasický ethernet. Do oka mi padl router od firmy Belkin. Konkrétně Belkin Wirelles G Router, který krom mnou požadovaných vlastností má i anténu pro připojení pomocí WiFi ve standardech 802.11b a 802.11g. Získáte tak vlastně Access Point. Bezdrátové připojení oceníte v případě potřeby připojení notebooku bez omezení možnosti pohybu po kanceláři, typicky notebooku klienta. Tento router jsem volil i s ohledem na podporu Mac OS X (potažmo Mac OS 9), kterou Belkin označuje i na krabici.


Obsah balení

Cena routeru se pohybuje v rozmezí 1 200 – 1 500 Kč, je malý a vcelku zdařilý i po stránce designu. V krabici naleznete router s WiFi anténou, krátký propojovací ethernetový kabel, zdroj, instalační CD (instalace pro OS X a OS 9 na CD není vyznačena, ale nachází se na něm) a návod "krok za krokem" na instalaci. Návod je opravdu dobře a přehledně udělaný (pro WIN i OS 9 a OS X) a jednoduše vás provede jednotlivými úkony, potřebnými pro připojení. Je i v českém jazyce. Na CD se nalézá také podrobný návod v PDF, ovšem již ne v češtině.


Popis zařízení

Jen pro úplnost uvádím technické parametry routeru, což není nic pro laiky. Router umožňuje pro připojení 5x konektor RJ45 10/100Base-T (lze připojit přímo 4 zařízení), podporováno je 253 uživatelů připojených kabelem a 32 uživatelů přes WiFi. Zabezpečení bezdrátové sítě lze volit mezi WPA2 (TKIP/AES) nebo WEP s 64 či 128 bitovým kódováním. Podporovány jsou protokoly CSMA/CD, TCP, IP, UDP, PPPoE, UPnP, DHCP a také AppleTalk (oceníte u starších Apple počítačů a dalších zařízení). Dosah WiFi je uváděno více jak 120 m, samozřejmě s omezením typu prostorů, ve kterých je provozováno. Na stole zabere zhruba 12 x 14 cm (počítáno bez připojených kabelů). Zařízení je lehounké, menší zátěž by nebyla s ohledem na stabilitu od věci, ale to je problém všech obdobných zařízení.Instalace

Velkou výhodou routeru od Belkinu je již zmíněný český návod "krok za krokem" pro instalaci. Po vybalení se stačí řídit tímto návodem a instrukcemi v instalačním programu a vše proběhne hladce. V instalaci je také nabídnuto nastavení bezdrátového připojení, včetně výběru protokolu (WEP či WPA), nastavení kódování a zadání hesla pro plný přístup do sítě a omezeného přístupu, který umožní pouhé připojení na Internet. Po nainstalování routeru nebyl žádný problém s připojením jak přes kabel, tak i přes WiFi. Instalace proběhne jen na jednom počítači, další rozpozná router sám.Nastavení a správa

Správa routeru a jeho dodatečné nastavení probíhá pomocí internetového prohlížeče v HTML rozhraní, které je přehledně členěno. Bohužel nastavení není k dispozici v českém jazyce. I tak si myslím, že se základní znalostí anglického jazyka (nebo německého, francouzského či španělského) se snadno v nastavení zorientujete.

Mezi možná nastavení patří například omezení počtu IP adres, nastavení WiFi včetně hesel, typ připojení, Firewall, DNS, MAC adres, restart routeru, omezení WiFi pouze na g nebo b síť, atd. Naleznete zde i přehled o právě připojených počítačích (pro kontrolu IP adres jednotlivých počítačů či zda nevyužívá připojení i někdo nezvaný) a možnost uložení/zálohy nastavení. Samotné rozhraní nastavení routeru je chráněno volitelným heslem.

Provoz

Router vám umožní optickou kontrolu jeho stavu několika diodami. Diody informují o napájení routeru, připojení k síti (a stavu připojení svítící, blikající dioda), používaných portech a samozřejmě o aktivitě WiFi. Jeho konstrukce umožňuje instalaci na stůl či zeď. V případě umístění na zeď však musíte počítat se špatnou čitelností popisů u diod, kvůli jejich otočení (vzhledem k jejich počtu je to minoritní problém). Provoz routeru je samozřejmě absolutně bezhlučný.

Zkušenosti

V mém případě jsem se připojoval na LAN síť a po jednoduché instalaci jsem okamžitě mohl používat funkce routeru naplno. Druhý počítač jsem nejdříve zkušebně připojil přes WiFi (WPA), kde dosahoval plné rychlosti (přesnou rychlost jsem neměřil). Počítač byl vzdálený od routeru cca šest metrů a v cestě mu stála betonová zeď (a nějaké ty kabely), po přemístění routeru za železobetonovou zeď však síla připojení poklesla. Bohužel jsem nemohl vyzkoušet plný dosah routeru na větší vzdálenost, myslím si však, že pro potřeby malé kanceláře či bytu bude dosah dostatečný.

Přenos dat mezi počítači připojených na router byl také snadný. V nastavení routeru jsem si ověřil IP adresu druhého počítače, ve Finderu stiskem kláves Apple+K spustil aplikaci Připojit k serveru a zadal adresu, poté jsem zadal heslo k druhému počítači (znalost hesla je samozřejmě nutná) a byl jsem připojený. Výměna dat proběhla rychle a bez problémů. Během krátkého provozu jsem se zařízením spokojený.

Belkin Wirelles G Router je rozhodně vhodným zařízením pro laiky, kterým umožní jednoduché připojení a nastavení sdíleného připojení k Internetu a případného rychlého propojení mezi počítači v jedné kanceláři.


Firma Belkin nabízí i další zařízení ve stejném designu, umožňující rychlejší WiFi připojení, obsahující ADSL modem, Gigabitový switch nebo samostatné 5 či 8 portové switche. Zajímavostí jsou například routery umožňující připojení herních konzolí. Skvělou vlastností zařízení od Belkinu je podpora pro systém Mac OS X a často i pro starší Mac OS 9.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: