Baterie a přenosné počítače - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Baterie a přenosné počítače

20. července 2005, 00.00 | Pro většinu majitelů přenosných počítačů je kromě jiného jedním z nejdůležitějších parametrů doba, po kterou je možno s počítačem pracovat při provozu na baterie. Vlastním PowerBook téměř půldruhého roku a za tu dobu jsem vyzkoušel řadu možností, jak kapacitu baterie efektivně využít.

Pro většinu majitelů přenosných počítačů je kromě jiného jedním z nejdůležitějších parametrů doba, po kterou je možno s počítačem pracovat při provozu na baterie. Vlastním PowerBook téměř půldruhého roku, a za tu dobu jsem vyzkoušel řadu možností, jak kapacitu baterie efektivně využít. Tento článek vychází z mých vlastních zkušeností, pozorování a experimentů, je možné, že moje zkušenosti se mohou docela lišit od zkušeností někoho jiného, na druhou stranu mohou moje zkušenosti mnoha majitelům přenosných počítačů pomoci.



V prvé řadě je třeba si uvědomit, že baterie v počítačích (obecně v čemkoliv) je chemický výrobek, u kterého nikdy nelze zaručit takovou přesnost výroby, jako třeba u elektroniky, kde je každý výrobek prakticky přesnou kopií. Kapacita baterie udávaná výrobcem se může lišit kus od kusu třeba i o 10%, v mém případě neměla baterie ani jako nová kapacitu 4 600 mAh, jen něco málo přes 4 400. Taktéž životnost se může diametrálně lišit kus od kusu. Dnes se v počítačích používají téměř výhradně baterie typu LiOn (lithium-iontové), u kterých se příliš neprojevuje tzv. paměťový efekt jako u baterií typu NiCd nebo NiMH (nikl-kadmium, nikl-metalhydrid), poškozuje je však vybíjení až do nuly, životnost se většinou udává 300-500 nabíjecích cyklů. Baterie však může "odejít" mnohem dříve, zrovna tak při dobrém zacházení může vydržet i mnohem déle.



Při provozu na baterie je třeba efektivně zacházet s největšími spotřebiči energie, mezi které patří podsvětlení displeje, procesor, grafická karta, optická mechanika a pevný disk. Je výhodné pracovat v prostředí, kde je nízká úroveň osvětlení a můžete mít jas displeje na minimu. Dále je dobré v ovládacím panelu Úspora energie (Energy Saver) nastavit vypínání monitoru po několika minutách nečinnosti, případně i zastavování pevného disku, a automatický režim výkonu procesoru. Mě se osvědčila práce ve tmě díky tomu, že u modelu mého PowerBooku je podsvětlená klávesnice, kdy při energeticky nenáročné práci, jako je třeba psaní textu, vydrží baterie asi tak 3 až 3,5 hodiny při jejím současném stavu, která má po 15 měsíčním provozu kapacitu něco málo přes 4 000 mAh, tedy asi 87% původní kapacity, což odpovídá průměrné spotřebě 1,2 A. Nevím, kde výrobce bere údaj o výdrží 4,5 hodiny, při plné kapacitě udávané výrobcem (4 600 mAh) by spotřeba činila jenom něco málo přes 1 A, tak nízké spotřeby se mi nikdy nepodařilo dosáhnout, ani když jsem na počítači nic nedělal a jen se na něj díval, jako reálné bych viděl výdrž při nenáročné práci na necelé 4 hodiny. Na druhou stranu se mi nikdy i při energeticky náročné činnosti nepodařilo baterii vyždímat za méně než 1,5 hodiny, je evidentní, že baterie prostě více než 3 A proudu nedá, pravděpodobně je odběr limitován elektronikou přímo v baterii jako ochrana před přetížením a následným poškozením. Co se týká použití vypalovací mechaniky, je lhostejné, je-li v režimu čtení nebo zápisu, spotřeba se liší jen o pár mW výkonu laseru.



Není od věci si pořídit nějaký vhodný software, který dokáže stav baterie detekovat a informovat o jejím stavu uživatele, například komerční iBatt, já v poslední době používám freeware X Resource Graph, který toho umí mnohem více, například měří i teplotu baterie, nabíjecí a vybíjecí proud, teplotu procesoru na dvou místech, procentuální využití procesoru a paměti, měří datové toky na disku i na síti. Lze použít i shareware iPulse, který mimo jiné zobrazuje i v jednom z oken u kalendáře i juliánské datum a aktuální fázi Měsíce v procentech i dnech. Pro statistiku stavu v poslední době používám freeware Capacity Meter. Všechny tyto aplikace lze najít ke stažení na stránkách www.apple.com/software.



A jak se o baterii správně starat? Tak především nevybíjet ji často do úplného prázdna a pak ji nechávat v počítači, taktéž je dobré nepřerušovat nabíjení, pokud je to možné. Tolik diskutované formátování je opravdu dobré asi tak jednou měsíčně provést, nejprve vybít baterii až do usnutí počítače, pak nabít do plna a znovu vybít. Zde mám vyzkoušené, že od upozornění, že baterie je už vybitá a počítač využívá její zálohu, je třeba snížit spotřebu na minimum, tedy omezit jas displeje, vypnout většinu aplikací a přerušit práci. I tak se sice při úplném vybití kapacita mírně sníží (pokud budete pracovat až do poslední vteřiny, kapacita se sníží více), při dalším vybíjecím cyklu se kapacita zase zvýší. Nikdy se už ale i tak nezvýší na původní hodnotu, znovu připomínám, že se jedná o chemický výrobek, který tak jako tak stárne, a jeho kapacita se provozem (ale i nepoužíváním) postupně snižuje. Stejný postup je ostatně doporučován i výrobcem jak v manuálu k počítači, tak i na webových stránkách (www.apple.com/batteries). Dále je vhodné provádět nabíjení při pokojové teplotě (cca 20-25°C), a nevystavovat dlouhodobě baterii teplotám pod bod mrazu, extrémní teploty působí v bateriích nevratné procesy, které pak rapidně snižují kapacitu, může dokonce dojít i k trvalému poškození.

V podstatě bych odhadl, že při slušném zacházení se kapacita sníží za rok o cca 10%. Teoreticky by tedy v použitelném stavu mohla vydržet i několik let, její kapacita však bude nižší a nižší, až nakonec bude sloužit spíše jako UPS než zdroj energie pro práci. Ale i tak lze životnost baterie přibližně srovnat s morální životností počítače. Znovu ale opakuji, že u baterií je značný výrobní rozptyl, takže zkušenosti jiných uživatelů mohou být odlišné od mých, a to už je věc do diskuse.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Začínáme s  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Oprava

Autor: kj Muž

Založeno: 20.07.2005, 08:01
Odpovědí: 0

Dají se ve starších počítačích nějak renovovat baterie, které už nejdou koupit jako náhradní díl?

Odpovědět na příspěvek

RE: Oprava

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 20.07.2005, 08:19

Měl jsem před pár lety na opravě PowerBook 100, první přenosný počítač Apple. Ten měl ještě olověný akumulátor. Ten by teoreticky renovovat šel, ale když jsem se dozvěděl cenu, tak jsem to vzdal. Jak je to s možností renovace u akumulátorů pozdějších, tedy NiCd, NiMH a LiOn, to nemám zdání, ale myslím si, že by to nebyla levná záležitost.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Oprava

Autor: AndroidCZ Muž

Založeno: 20.07.2005, 08:40

Sam nemam osobni zkusenost, ale ty renovace baterii jsou zcela bezna zalezitost. Dokonce to vychazi levneji nez koupe nove baterie. Ale urcite zalezi na tom, jestli uvnitr baterie jsou pouzite klasicke clanky s normovanym rozmerem (vsechny baterky co jsem videl rozebrane to tak mely). Ale ja osobne bych do toho asi nesel, pokud jde o neprilis stary pocitac (radeji bych koupil novou od vyrobce). Kdyz uz se nevyrabi, tak to naopak muze byt spasa :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Oprava

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 20.07.2005, 09:04

Já bych do renovace taky do renovace baterie ve svém počítači taky nešel. Do novějšího se dá koupit nová, starým bych se asi nezabýval, cena ať už renovace nebo nového výrobku od třetí strany může převyšovat tržní hodnotu starého počítače. Stačí se podívat na ceny náhradních baterií do nových strojů.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Oprava

Autor: Petr Muž

Založeno: 20.07.2005, 11:32

Ja jsem si baterii do svojeho PB G3 nechal renovovat a nemuzu si stezovat. Za cenu 3000,- i s praci mam bateri s kapacitou skoro 6000 Ah. Pouze jsem nechal vymenit clanky ve stare baterce. Problem byl trochu s elektronikou baterky, ale po nekolikerem vybiti a nabiti uz vsechno funguje jak ma. Muzu jenom doporucit.

Petr

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Oprava

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 20.07.2005, 12:10

Snad 6000 mAh, 6000 Ah by byla baterka značného objemu. Ale to mě zajímá. Kdo to dělal není-li to tajné? Taková kapacita by se mi docela hodila.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Oprava

Autor: Petr Muž

Založeno: 20.07.2005, 12:24

Omlouvam se, samozrejme jsem myslel mAh.

Baterku delal jeden muj znamy. Muzu se optat zdali ma zajem delat dalsi a kdyztak poslu kontakt.

Jinak jsem to trochu zkoumal sam a neni to nic sloziteho nekde na webu jsem nasel navod jak baterku otevrit. Pak pouze staci vymnit clanky a baterku zase slepit.

Kazdopadne dam vedet.

Petr

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Oprava

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 20.07.2005, 13:05

Jestli jako kontakt na mě stačí mail, tak: apple@opatov.com nebo sula@asu.cas.cz Zájem bych měl.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Oprava

Autor: dag1 Muž

Založeno: 20.07.2005, 13:59

Mě repasovali baterii ve firmě PanDat pro G3 PB broze, taky zvýšili kapacitu výměnou Li-Ion článků, ale šla asi měsíc, blblo nabíjení (náhle to vypadalo, že bat. je full, ale vydržela jen20min.) Zkoušel jsem ji nabít vybít, formátovat. Po měsíci mi vrátili peníze (3.200) a řekli že je poškozená elektronika. Do kamery Sony VX 1000 (nová 5.000,- repas 2.000) chodila asi 5 měsíců, pak mi dali novou od 3 výrobce a zbytek jsem doplatil na 2.400. Už bych do toho nešel. Prachy sice vrátili, ale furt to tam vozit a ten opruz kolem posuzování :(

Odpovědět na příspěvek

RE: Oprava

Autor: Petr Svoboda Muž

Založeno: 20.07.2005, 08:42

Hodne záleží na tom, co máte za stroj. Ale i pro hodně staré stroje se dá pořídit baterie od třetího výrobce... Stačí trošku pohledat na netu, nebo se poptat ;-). Nicméně je určitě potřeba zvážit, zda cena nové baterie poněkud nepřevyšuje cenu počítače....

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Oprava

Autor: Jakub Muž

Založeno: 20.07.2005, 10:02

jo, jo -- třeba tady:

http://www.stilc
omp.cz/cenik_baterie_note
book_apple.html

http:/
/www.att.cz/

Pozor! Příšerně udělané stránky... :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Oprava

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 20.07.2005, 12:08

Podle toho ceníku se zdá, že i do nových strojů mají ty baterky levnější, než CDS.

Odpovědět na příspěvek

Adapter & bateria

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 20.07.2005, 09:20
Odpovědí: 0

Ja ako pomerne cerstvy pouzivatel PB (predtym som fical len na stolnych) by som chcel vediet jedno:

je vhodne na noc nechavat pocitac zapojeny na adapter, aby v spanku nedochadzalo k vybijaniu baterie, alebo adapter odpajate?

Je mi jasne, ze ak je bateria nabita, uz sa nenabija (narozdiel od lacnych notebookov), len by ma zaujimalo, aky to ma vplyv na adapter

Odpovědět na příspěvek

RE: Adapter & bateria

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 20.07.2005, 11:52

V případě spánku je lepší nechávat počítač v síti, protože stále odebírá proud. Na adaptér to nemá vliv. Pokud v režimu spánku odpojíte přívod proudu, baterie se vybíjí. Rychlost vybíjení je cca 10% za 24 hodin. Pokud počítač vypnete, je pak zcela jedno, jestli je pod proudem, či nikoliv. Mimochodem, adaptér k PowerBookům i iBookům je celkem slušně udělaný, pravděpodobně má v sobě i nějakou přepěťovou ochranu, protože na několika místech, kde dochází často k napěťovým špičkám, se vypne a je nutno ho vytáhnout na okamžik ze zásuvky a znovu připojit.

Odpovědět na příspěvek

baterka

Autor: one Muž

Založeno: 20.07.2005, 13:54
Odpovědí: 0

diky za clanek ... stahl jsem si ty utility a jsem sokovanej (az nas...ej) - mam rok a pul starej powerbook 12LCD a problemy se zmensujici se kapacitou baterky pozoruju uz delsi dobu - vubec nevim, co se udalo, ale z puvodni vydrze cca 3 hod 20 min (pri plnem zatizeni v praci) to ted vydrzi maximalne hodinu dvacet - az tricet. iBatt pise: Your computer's model code is "PowerBook6,2". The total charge capacity of your battery is 1.399 Ah. Your battery is very worn out. You are probably noticing very short on-battery running times. It may be time to replace the battery.
Capacity meter pise obdobu: 1399/4600
Battery status: poor ... 30%
A to nepouzivam powerbook jen na adapteru - tak fakt nevim, je to na reklamaci, nebo ne?

Odpovědět na příspěvek

RE: baterka

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 20.07.2005, 14:09

No, ta baterka je v podstatě v háji, ale po roce a půl asi reklamaci na baterku neuplatníš.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: baterka

Autor: nm Muž

Založeno: 20.07.2005, 17:45

Proc ne? Pokud je kapacita na 30 % a citac ukazuje, ze probehlo treba jen 5 nebo 10 nabijecich cyklu, meli by reklamaci prijmout.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: baterka

Autor: Honza Muž

Založeno: 20.07.2005, 18:02

Nevim jak v CR, ale Apple normalne dava zaruku na vse krome baterky (podobne je to s mobilnimi telefony a jinymi zarizenimi, ktere maji baterii).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: baterka

Autor: zdenek Muž

Založeno: 22.07.2005, 08:26

ioreg -w0 -l | grep Capacity

http://www.ap
ple.com/batteries/noteboo
ks.html

A properly maintained PowerBook or iBook battery is designed to retain up to 80% of its original capacity after 300 full charge and discharge cycles

http://www.appl
e.com/batteries/replaceme
nts.html

Notebook Owners
Your one year warranty includes replacement coverage for a defective battery. You can get replacement batteries for late model PowerBooks and iBooks directly from the Apple Store.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: baterka

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 20.07.2005, 21:03

Protože záruka je taky časové omezená. Je lhostejné, zda předmět záruky používáte, či nikoliv.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: baterka

Autor: zdenek Muž

Založeno: 22.07.2005, 08:28

no ja mam pb 17' cca 3/4 roku a ukazuje mi 114 cyklu, coz se mi jevi jako velice nerealny, to bych musel nabijet ob den, pb pouzivam tak ob tyden, vetsinou ze site, na baterku minimalne, info ukazuje 75% puvodni kapacity, je to taky na reklamaci?

dik

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: baterka

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 22.07.2005, 08:37

Jednak mám pocit, že na baterky a podobné věci je stále záruka jenom půl roku, a navíc, jak chceš dokazovat při reklamačním řízení, že jsi ji rozhodně tolikrát nenabíjel. Šance na úspěch moc velká není.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: baterka

Autor: zdenek Muž

Založeno: 23.07.2005, 08:41

no ja vim, ze to nedokazu, ale vzhledem k tomu, ze apple pise, ze baterka ma mit po 300 cyklech kapacitu 80% a vic...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: baterka

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 23.07.2005, 13:14

pozor, to je po 300 PLNYCH cykloch nabitia a vybitia. To co ukazuje ioreg alebo System Profiler je celkovy pocet vsetkych nabijacich cyklov, tzn. aj nabijanie baterie vybitej len na 10 %.

Takze tak to treba brat. Tych 114 cyklov je uplne normalnych, nejedna sa ako vravim o cely cyklus nabitia/vybitia baterie

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: baterka

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 23.07.2005, 13:42

Na testování stav baterie jsem vždycky používal SW třetích stran, možná jsem slepý, ale v System Profileru jsem žádný údaj o baterii nenašel, a příkaz ioreg v terminálu vypíše takovou hromadu věcí, že najít v tom info o baterii mi připadá trochu složité. Systém profiler mám v.4.0.4 a Mac OS X 10.3.9

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: baterka

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 24.07.2005, 10:47

ioreg -w0 -l | grep Capacity

System Profiler v TIGROVI. V Pantherovi iba cez Terminal (v Tigrovi to je to same, akurat, ze SP to podava graficky)

Odpovědět na příspěvek

Hmmm...

Autor: Tom Muž

Založeno: 24.07.2005, 09:24
Odpovědí: 0

Víte, nechci vypadat jako rejpal, ale přemejšleli jste, jak asi ty skvělý utilitky dojdou k těm krásným a pomalu na desetinu mAh přesným číslům? Ono totiž změřit kapacitu baterky lze pouze a jediným způsobem - nabít jí a pak jí naprosto definovaným způsobem vybít. Důležitý je to definovaným - v notebooku odběr kolísá skokově o stovky mA a z toho se nedá ani výpočtem k ničemu dojít.
Co z toho vyplývá je jasný - utilita měří napětí na baterce a podle nějaký výrobcem udávaný průměrný vybíjecí křivky to přepočítává na kapacitu (mAh). Co z toho plyne je jasný, že je to číslo naprosto přesný plus mínus odhaduju tak 30 nebo i více procent. Takže prohlášení - mám novou baterku a utilita mi říká, že má jenom 4333 mAh, je v podstatě irelevantní a o skutečným stavu baterky to neříká vůbec nic.

Odpovědět na příspěvek

RE: Hmmm...

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 24.07.2005, 10:21

Máte svým způsobem pravdu, ale všechny ty utilitky majé též značnou setrvačnost a skokové změny v odběru tím pádem dosti průměrují. Souhlasím, že změřit kapacitu není jednoduché, ale změřit napětí i proud jednoduché je. Zjistit opravdu reálně skutečnou kapacitu baterie lze opravdu vybitím do nuly a opětným nabitím do plna, z tohoto důvodu také výrobce doporučuje alespoň jednou za měsíc toto provést, aby počítač i elektronika v baterce věděly, jaká je skutečná kapacata. Z ní se pak vypočítává průběžná zbývající kapacita například při vybíjení nebo nabíjení. Celá problematika je sice trochu složitější, ale takhle to zjednodušeně funguje.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: