Artlantis Studio - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Artlantis Studio

9. května 2007, 11.00 | Po delší přestávce je tu další dil seriálu Mac vs. CAD. Dnes budeme renderovat v aplikacích Artlantis R a Artlantis Studio, které jsou zaměřeny na architekty a designéry.

Projekty běžným klientům neprodávají jen půdorysy či technické řezy, ale vizualizace. Standardem dnešních projektů je dodat alespoň jedno fotozobrazení, které umožní klientům si co nejvěrněji představit danou stavbu. Proto si představíme profesionální renderovací aplikace od firmy Abvent - Artlantis R a Artlantis Studio. Mluvíme o renderovacích aplikacích, takže model musíte mít vytvořený v jiném modeláři, v našem případě v CAD systému.

Nejrozšířenějším CAD systémem na jablečné platformě je ArchiCAD, a jelikož i já jsem jeho uživatelem, tak budu o Artlantisu hovořit právě z tohoto pohledu. Uživatelé ArchiCADu mají při řešení otázky renderování několik možností. Tou první je použít renderovací engine LightWorks, který je zabudován přímo v ArchiCADu. Toto řešení má výhodu v tom, že neřešíte žádné exporty dat a hlavně nemusíte kupovat žádný další program. Nicméně LigtWorks v ArchiCADu má své limity a zdaleka nevyužívá všech svých možností a především není zcela triviální na ovládání (nastavování materiálů a světel).

Pokud chcete dělat vysloveně profesionální rendery, pak je tu Cinema 4D, které nelze snad nic vytknout. Až na jednu věc, a tou je doba nutná k naučení se ovládání tohoto programu. Málokterý uživatel komplexního CADu (ovládá již tedy jeden velký systém) má čas a prostředky se naučit ovládat další. Proto je Cinema vhodná spíše do velkých společností nebo do firem, které se na renderování specializují.

Jak jsem již ovšem zmínil, běžný projektant nemá čas se učit ovládat další velké aplikace. Právě pro něj je tu dvojice renderovacích aplikací Artlantis R a Artlantis Studio. První slouží k vytváření statických obrázků, druhý pak vedle obrázků ještě k vytváření animací a VR. S pomocí těchto renderovacích programů lze vytvořit velice dobré vizualizace za poměrně dosti krátkou dobu. Aplikace jsou navíc z pohledu uživatelského rozhraní vytvořeny tak, aby se v nich i nezkušený uživatel během několika hodin zorientoval a dokázal vytvořit standardní obrázek. Proto se velká část operací dá zvládnout pomocí "drag&drop", což navíc usnadňuje interaktivní náhledové okno, které se v reálném čase aktualizuje, a to včetně radiosity a raytracingu. Jednoduchostí ovládání by se Artlantis dal přirovnat například ke SketchUp.

A jak je to se spoluprací s ArchiCADem? Velmi snadno lze model vytvořený v ArchiCADu exportovat pro Artlantis přímo v jeho formátu (stejně tak to lze i z aplikací VectorWorks a SkecthUp). Je samozřejmě možné to udělat i s referencí, takže pokud zasáhnete do modelu a přeuložíte jej, Artlantis si tento upravený model načte a přiřadí mu všechny materiály, světla a objekty tak, jak tomu bylo před úpravou.

Rád bych se zastavil u objektů. Základem jsou tzv. billboardy. To je vlastně plochá fotografie (proto ten název billboard) s alfa kanálem, která se vždy natočí ke kameře tím správným směrem. Fotografií totiž dosáhnete výborného výsledku mnohem snáze, než pokud byste museli vytvářet a hlavně otexturovávat skutečné modely lidí, zvířat či rostlin, které do vizualizace nesporně patří. Právě tyto prvky vytvářejí atmosféru reálného světa. Novinkou Artlantisu R a Studio je ale použití inteligentních 3D objektů, takže kupříkladu vzhled stromů se přizpůsobuje ročnímu období.

Při renderování (ostatně stejně tak je tomu i při fotografování) je nesmírně důležité světlo. Klasicky lze osvětlení scény řešit zadáním slunce, nebe a umělých světel. Důležité je zmínit, že Artlantis od této verze umí radiositu, což umožňuje vytvářet skutečně realistické scény. Navíc je možné snadno přiřazovat materiálům shadery (shader je matematický popis materiálu - tedy jak interaguje se světlem, jakou má barvu apod.) typu světlo, které umožňují vytvořit neon apod. Vše funguje systémem drag&drop s tím, že další nastavování je dalo by se říci až radost. Byť se jedná o práci, cítí uživatel, že programátoři nemysleli pouze na zapracování tisíce úžasných novinek, ale mysleli také na ty, kteří s programem pracují.

Pokud chcete vytvořit animaci nebo virtuální realitu (QuickTime VR), použijete místo Artlantisu R Artlantis Studio. Zde bych především vyzdvihl velice snadnou práci s nastavením kamery a nastavením její dráhy. Něco takového bych skutečně potřeboval i v ArchiCADu. Obzvláště při renderování animací jistě oceníte to, že Artlantis dokáže zaměstnat více procesorů.

Artlantisu skutečně nelze téměř nic vytknout. Již verze 4.5 byla vynikající a do současné verze se podařilo zakomponovat několik špičkových funkcí za současného zachování jednoduchého ovládání. Mimo to nabízí řadu CD s dalšími objekty, shadery apod.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Ad Cinema 4D

Autor: Cob Muž

Založeno: 09.05.2007, 14:36
Odpovědí: 0

Řekl bych, že k profesionálním renderům v Cinemě stačí investovat pár stovek do kvalitních videotutoriálů, nebo si přečíst klasické tutoriály na nasvícení interiéru a pak už si jen udělat pár testovacích renderů, tedy pár hodin práce.

Odpovědět na příspěvek

kdyby

Autor: masakr Muž

Založeno: 09.05.2007, 16:18
Odpovědí: 0

kdyby fungovalo pod Mac OS X 3dsmax, tak bych uvažoval o nějakém Macu...

Odpovědět na příspěvek

RE: kdyby

Autor: Vojtin Muž

Založeno: 09.05.2007, 17:22

kdyby fungovalo iPhoto pod windows xp uvažoval bych o nějakém pc :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: kdyby

Autor: hroch32 Muž

Založeno: 09.05.2007, 19:10

Tak zrovna iPhoto je hoodně mizernej případ. Sice pěkně ovladatelné, ale pooomalé až hrůza. Takhle CSSEdit nebo třeba systémová klíčenka - to by byla jiná.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: kdyby

Autor: Vojtin Muž

Založeno: 09.05.2007, 23:47

zas tak pomalé mi nepřipadá, mam jen cca 6GB fotek, nejsem grafik, na moje focení úplně dostačující a funkční.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: kdyby

Autor: jiri Muž

Založeno: 11.05.2007, 10:19

Blbecku, reknu to asi takhle Macintosh je mrtev, takze bud jiz ted pro sve iPhoto pouzivas IBM-PC nebo te to po odchodu tveho G3-G5 nemine.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: kdyby

Autor: micker-x Muž

Založeno: 12.05.2007, 01:07

jiricku reknu ti to takhle, ovce bezici v miliardovem stadu stale posloucha jednoho hlavniho psa, a ten pes na vas ma normalni bic. ale pro svou potrebu uz pouziva jako kazdy obycejny clovek pocitac s lidskym OS, a rozhodne to neni windows. mozna ani nejsi ovce, mozna jsi jen vul, ze v takovem stade bucis tak nahlas...?

Odpovědět na příspěvek

RE: kdyby

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 10.05.2007, 11:48

naco 3dStudio Max. Je to vyborny program ale jeho vystupy nacita aj iny software a alternativy (vynikajuce) sa urcite najdu.

Vid Modo:
http://www.luxolog
y.com/whatismodo/

Odpovědět na příspěvek

kdyby chyby

Autor: Michal Muž

Založeno: 09.05.2007, 20:33
Odpovědí: 0

Kdyz budu chtit realisticky vystup tak asi zvolim LW .

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: