Art text nejen pro webdesign - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Art text nejen pro webdesign

arttext

1. října 2007, 08.00 | Malé představení grafické pomůcky, užitečné nejen webdesignerům, určené pro tvorbu ikon, grafiky a textů s obálkou a 3D efektem. A to jednoduše a rychle s přímou kontrolou na monitoru.

Art text
PPC/Intel
cena: 39.95 USD

program ke stažení

Základní vlastností "jednoúčelových" aplikací je ulehčení tvorby stále se opakujících činností, případně zpracování většího množství dat. I když zkušený uživatel Photoshopu nebude mít problémy dosáhnout vlastností Art textu, přece jen není nutné chodit s kanónem na vrabce.

Pokud často řešíte tvorbu ikon, tlačítek, grafiky, logotypů, titulů a jiných textů s 3D efektem připomínajícím sklo, plast, kov a podobné, případně pak potřebujete texty pro účely tlačítek a nadpisů i deformovat pomocí obálky (například prohnutí do oblouku), je pravděpodobně Art text program tím pravým.

Celé rozhraní programu je obsaženo v jednom okně, které je členěno na část s náhledem zpracovávané grafiky, oboustrannou paletu pro přepínání mezi modulem textu a modulem grafiky, oboustrannou paletu s výměrem efektu a obálky pro deformace. Zbytek tvoří nástroje pro volbu velikosti, definování exportního rozměru, tlačítek "Export" a "Copy to Clipboard" a knihovnou s předdefinovanými styly.

Základní funkce

Pomocí táhla se symbolem lupy lze přibližovat náhled editovaných objektů například pro kontrolu kvality. Prostým uchycením kdekoliv v obraze lze rychle i při větším přiblížení posouvat na potřebnou část. Lze také nastavit pevný poměr stran exportovaného objektu a tlačítkem "Fit to Size" lze objekt do tohoto rozměru nechat upravit. Volit lze barvu pozadí, které může tvořit také vlastní obrázek či fotografie.


Editace textu

Nabídka palety pro zpracování textu není velká, ale dostačuje svému účelu. Program pracuje s písmy, která jsou instalována v systému a české znaky zpracovává bez problémů. U textu lze nastavovat rozestup mezi znaky i řádky, volit font a k dispozici je i volba zarovnání na levý a pravý praporek a na střed.

Text také lze, na rozdíl od objektů, upravit pomocí deformační obálky. Na výběr je mnoho základních typů jež lze pomocí posuvníků upravovat. Dále jsou tu dvě obálky, které lze upravovat pomocí táhel, a dvě cesty rovněž editovatelné pomocí táhel. S těmito nástroji lze dosáhnout všech možných úprav deformace písma (podobně jako například v Adobe Ilustratoru). Pro rychlejší editaci lze vypnout zobrazení efektů.


Editace objektů a export

Art text obsahuje velké, opravdu velké množství různých vektorových objektů pro rychlou volbu (460 kusů různých ornamentů, zvířat, květin a dalších používaných symbolů) a dále lze načíst vlastní obrazový soubor. Exportovat lze do formátů TIFF, JPEG, PDF, EPS, PNG a GIFF a také lze využít export přes schránku (v preferencích lze zvolit PDF či TIFF a nastavit rozlišení v DPI) do různých dalších programů. Při exportu lze zvolit, která část má být exportována. Podporována je samozřejmě průhlednost. Také při exportu do souboru lze volit rozlišení případně kvalitu komprese.

Zde se vyskytla jedna chyba, kdy při exportu nastaveném na 300 DPI nebyl efekt správně sesazený, což se projevilo drobnou jednobodovou čárou pravděpodobně v místě spojení textury efektu. Nezáleželo zde na typu exportu (schránka nebo soubor), ani na formátu samotném (PDF, PNG, …). Při rozlišení 150 DPI i nižším bylo vše v pořádku.

Bohužel formáty použitelné pro import nejsou nikde popsané, a tak předpokládám podporu stejných formátů jako zvládá samotný systém OS X. Vyzkoušel jsem formát PDF (v 1.5 export z Adobe Ilustratoru) a TIFF, import proběhl v pořádku.


Efekty

K dispozici je více jak 110 předpřipravených stylů a mnoho připravených materiálů. Kromě těchto předdefinovaných lze vytvořit a do knihovny uložit styly vlastní a snadno je pak používat opakovaně. Také lze mapovat jako efekt libovolný obrázek, fotografie nevyjímaje. Dalším možným efektem je stín nebo podsvícení pod textem nebo objekty. Stejně tak je možné objekt či text pouze obarvit jednou barvou, přechodem nebo texturou, použít obtažení, a to i vícenásobně a ve dvou barvách. Ovšem obtažení linkou lze aplikovat účelně jen u textu.

Art text lze vyzkoušet v omezené verzi, která je použitelná toliko pro vyzkoušení efektů, ale nelze smysluplně výsledek využít díky všudypřítomnému vodotisku. Cena programu není úplně zanedbatelná, ale schopnosti Art textu jej, myslím, vyváží. Škoda jen, že není možné používat obálky i u objektů, což lze do jisté míry nahradit použitím obrázkového písma. Profesionála by potěšilo dávkové zpracování a opravení chyby ve výstupu ve vyšším rozlišení.

ukázkové video (screencast)

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy z Internetu  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: