Apple zveřejnil svou odpověď ke Google Voice - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Apple zveřejnil svou odpověď ke Google Voice

24. srpna 2009, 00.00 | Apple odpověděl úřadu FCC na dotazy k případu odmítnutí aplikací podporujících službu Google Voice, odpověď zároveň zveřejnil na svém webu a poprvé tak blíže popsal postup schvalování aplikací pro App Store.

Odmítání či následné odstraňování aplikací z obchodu App Store vždy vyvolává značnou mediální odezvu. Zvlášť velký rozruch koncem července způsobilo odstranění všech aplikací podporujících službu Google Voice, navíc se ukázalo, že oficiálního klienta Googlu pro tuto službu Apple odmítl do obchodu zařadit.

A dokonce to vedlo k tomu, že úřad FCC (americký telekomunikační regulátor) začal vyšetřovat roli Applu a operátora AT&T v téhle záležitosti (všeobecně se totiž předpokládalo, že hlavním důvodem odstranění zmíněných aplikací byl tlak AT&T, který Google Voice považoval za hrozbu pro své příjmy).

Odpověď Applu je veřejně dostupná

FCC požádal Apple, aby se k věci vyjádřil, ten skutečně zaslal sérii odpovědí na položené dotazy (jde o celkem šest otázek a odpovědí na ně) a nejenom to, minulý pátek navíc příslušný dokument zveřejnil na svém webu. Odpověď je hodně dlouhá (k čemuž přispívá obvyklá marketingová omáčku, na níž Apple opravdu nešetřil), její stručný výtah přináší například MacNN.

Apple odmítá obvinění ohledně Google Voice

Nijak překvapivě Apple popírá, že by odmítl na App Store přijmout aplikaci Google Voice a říká, že daný software nadále studuje a stále jeho zařazení zvažuje, za hlavní problém označuje integraci aplikace, jež podle něj duplikuje příliš mnoho vlastních funkcí iPhonu, kupříkladu nahrazuje aplikaci Applu pro vizuální hlasovou poštu a též obchází jeho software pro SMS zprávy a zpracovává je na serverech Googlu.

Applu se také nelíbí, že se všechny kontakty uživatele přenášejí na servery Googlu a dosud nedostal ujištění, že tím nebude ohroženo soukromí uživatelů. (Je ovšem trochu zvláštní, že to Applu vadí jenom u iPhonu, když Google tohle dělá na všech podporovaných platformách včetně Maců.)

Co se týče úlohy operátora AT&T v záležitosti aplikací pro Google Voice, Apple potvrdil dřívější odpověď AT&T pro FCC a jednoznačně prohlašuje, že ho nepožádal o vyjádření, ani od něj žádnou takovou žádost nedostal. V jedné z následných odpovědí se navíc Apple připojuje k interpretaci AT&T a uvádí, že sice odmítá aplikace náročné na přenosovou kapacitu připojení po diskusích s AT&T, ale stále má konečné slovo v tom, jaký software na App Store zařadí.

Apple a AT&T se však poněkud rozcházejí v názoru, zda služba Google Voice zahrnuje VoIP funkci (tu Apple v aplikacích iPhonu nepovoluje), zatímco Apple říká, že neví, zda je v Google Voice přítomné VoIP, AT&T dospěl k závěru, že nikoli, služba podle něj pouze využívá směrovací funkci k přesměrování hovorů.

Apple k otázce podpory Google Voice ještě dodává, že zákazníci navíc pořád mají možnost volby, protože buď mohou používat příslušnou webovou aplikaci (kterou ovšem Google vytvořil právě jako náhradu nepřijaté aplikace), anebo mohou užít jinou platformu, kde se Google Voice nabízí, včetně telefonů s Androidem. (To má Apple nepochybně pravdu, avšak lze čekat, že se tato pasáž, kde v podstatě doporučuje alternativu k iPhonu, stane hodně citovanou, nezapomínejme však, že nejde o běžný marketingový materiál, ale o text, jímž se Apple snaží vyvrátit obvinění z monopolistických praktik, takže by takovéhle výroky neměly udivovat).

Apple poprvé prozradil podrobnosti o schvalování aplikací pro App Store

Velkou pozornost však vzbudily především poslední dvě odpovědi, protože v nich Apple prozradil řadu dosud neznámých podrobností ohledně schvalování aplikací pro App Store. Z textu vyplývá, že software zkoumá tým více než 40 recenzentů zaměstnaných na plný úvazek a každou aplikaci vždy posuzují přinejmenším dva z nich, aby se zaručilo nezávislé hodnocení. Asi 20 procent aplikací je zprvu odmítnuto, ale 95 procent se dočká schválení během dvou týdnů od prvního zaslání, tvrdí Apple.

Mimoto to byla před nějakou (v odpovědi blíže neudanou) dobou ustavena výkonná recenzní rada, jež se zabývá výjimečnými problémy okolo aplikací a ustavuje zásady jejich přijímání. (Je dost pravděpodobné, že se nedávná veřejná vyjádření viceprezidenta Phila Schillera o tom, jak Apple pracuje na zlepšení schvalovacích postupů pro App Store, týkají hlavně zřízení této rady.)

Při testování aplikací se recenzenti zaměřují hlavně na vyhledávání chyb, zajištění stability, bezpečnostní zranitelnosti a používání neschválených protokolů, též se zkoumá, zda neposkytují dětem přístup k nevhodnému obsahu a snaží se zabránit problémům s ochranou soukromí. A dále se pokoušejí vyhnout aplikacím, které degradují základní prožitky z práce s iPhonem (to je dost zásadní věc, k níž se ještě vrátíme).

Za povšimnutí však stojí zejména další prozrazená čísla, každý týden Apple dostává k posouzení pro App Store 8 500 aplikací, za dobu o málo delší než jeden rok bylo takto prověřeno přes 200 000 aplikací a jejich aktualizací.

K tomu případně podotýká John Gruber z blogu Daring Fireball, že tudíž každý z recenzentů musí denně posoudit 40 aplikací a jestliže navíc každou recenzi provádějí vždy nejméně dva nezávisle na sobě, tak to dává dokonce 80 aplikací na den pro každého z nich. (Pozornost si zaslouží i další Gruberova vyjádření k odpovědím Applu, uznává, že se jeho zdroj z AT&T zřejmě mýlil, ale zároveň vyjadřuje názor, že v případě Google Voice jde především o sílící konkurenci mezi Googlem a Applem.)

Zmíněné výpočty rozhodně vyvolávají určité pochybnosti, jak důkladné takové testování může být. A je také otázkou, proč při ohromných počtech zasílaných aplikací Apple testování ponechává na pouhých 40 lidech, při svých příjmech z iPhonu a souvisejících produktů by si určitě mohl snadno dovolit další posílení příslušného personálu. Přinejmenším to ale vysvětluje, proč si mnozí vývojáři stěžují na pomalost schvalovacích procesů App Store.

Google svou odpověď pro FCC ve veřejné verzi zcenzuroval

Google též poslal FCC svou odpověď a zveřejnil ji, jenže veřejnou verzi dokumentu zcenzuroval (můžete ji najít třeba na Engadgetu), odpovědi týkající se otázky na to, jak Apple vysvětlil odmítnutí aplikace Google Voice a dalších programů Googlu, označil za důvěrné a vypustil je.

Dokument ale i tak prozrazuje, že webová verze Google Voice postrádá integraci s adresářem telefonu, kterou nabízela aplikace pro iPhone OS. Google také uvádí, že jeho zásady otevřenosti pro aplikace zasílané do obchodu Android Market (webového obchodu Googlu s aplikacemi pro přístroje s operačním systémem Android) by mu nedovolily Google Voice zablokovat. A podotýká, že aplikace pro Android mají povoleno doplňovat nebo i nahrazovat telefonní funkce systému.

Apple potvrdil částečnou uzavřenost iPhonu

Ze všech těchto odpovědí plyne, že se nepotvrdila obvinění z nátlaku AT&T ohledně vyřazení aplikací pro Google Voice (bylo by ovšem značně naivní se domnívat, že by v téhle věci došlo k uzavření prokazatelné dohody).

Odpověď Applu je však zajímavá hlavně tím, že vyjevila hodně z toho, jak se staví k aplikacím pro iPhone a jakým způsobem probíhá jejich schvalování. Je ale zvláštní, že Apple takovéto vysvětlení podal až nyní, pod tlakem úřadů, kdyby to byl udělal již dříve, mohl si ušetřit hodně kritiky.

Zároveň to ovšem ukazuje, že základní problém spočívá ve „filozofii“ jednotlivých platforem. Apple zastává názor, že nejlépe ví, co bude dobré pro jeho zákazníky (zde se nepochybně projevuje Jobsův vliv) a podle toho určuje podobu své kapesní platformy, mimo jiné vylučuje některé z aplikací, jež by konkurovaly dodávaným aplikacím (takže například nedovoluje alternativu k prohlížeči Mobile Safari).

Na to Apple jistě má právo, protože iPhone a jeho software vyvinul svým prostředky a je na vůli zákazníků, zda si ho koupí, každému však nemusí takovýto přístup vyhovovat (ovšem zejména pro technicky méně zdatné uživatele své výhody nesporně má). A právě tito nespokojenci by se mohli obrátit k přístrojům se systémem Android, který naopak sází na otevřenost (nakonec jde v podstatě o variantu Linuxu), i když pochopitelně Google též sleduje především své vlastní zájmy, jen svých cílů dosahuje poněkud odlišným způsobem.

A tak možná nejdůležitějším dosavadním výsledkem celé „kauzy Google Voice“ je, že Apple oficiálně potvrdil „polouzavřenost“ své kapesní platformy a záleží na rozhodnutí jednotlivých zákazníků a vývojářů, zda se s tím smíří, anebo budou hledat otevřenější alternativu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: