Apple zřejmě skutečně chystá nový trackpad - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Apple zřejmě skutečně chystá nový trackpad

21. července 2010, 00.00 | Telekomunikační úřad FCC schválil Applu nový Bluetooth trackpad, pravděpodobně jde o pověstmi zmiňovaný Magic Trackpad podporující multi-touch ovládání na způsob myši Magic Mouse.

Loni v říjnu Apple spolu s novými 21,5“ a 27“ iMacy uvedl také myš Magic Mouse, jež klasická tlačítka nahradila dotykovou plochou reagující na gesta prstů, přinesl tak podporu multi-touch ovládání i do této periférie osobních počítačů.

Pověsti o „Magic Trackpadu“ kolují už dlouho

Ovšem ještě před uvedením myši Magic Mouse kolovaly pověsti, že Apple chystá též podobně vybavený trackpad, jenže ten se loni neobjevil.

Počátkem letošního roku však dohady o stolním trackpadu dostaly novou vzpruhu, když si Apple zaregistroval ochrannou známku „Magic Trackpad“, tehdy se ovšem nevědělo, zda půjde o nový typ trackpadu pro notebooky (což se ale nepotvrdilo, protože letošní nové modely MacBooků Pro a MacBooku přinesly v tomto směru pouze drobné inovace), anebo jestli to bude samostatná periférie.

FCC zveřejnil schvalovací dokumenty pro novou Bluetooth periférii Applu

Od té doby se okolo trackpadu Applu mnoho nedělo (až do června, o tom více níže), avšak nyní značný rozruch vyvolal nejnovější vývoj, svědčící o tom, že se opravdu něco chystá. Jako první na to upozornil Engadget, na webu amerického telekomunikačního úřadu FCC, který schvaluje bezdrátová zařízení pro provoz v USA, se v pondělí objevily schvalovací dokumenty pro nové zařízení Applu.

Dokumentace FFC ho však popisuje velice neurčitě, jako cosi připojené k MacBooku přes Bluetooth, bez jakékoli zmínky o WiFi či mobilní komunikaci, takže to skutečně vypadá spíše na bezdrátovou periférii pro Mac než na hardware nějak související s iOS.

Dřívější fotografie nového trackpadu zřejmě byly autentické

A nakonec se podařilo ve zmíněných dokumentech najít i některé bližší náznaky, na stránce 45 se zařízení popisuje jako „Bluetooth trackpad“ Applu. Další stopu tvoří velice hrubá skica znázorňující zařízení obdélníkového tvaru s nálepkou FCC/IC umístěnou na jeho spodní straně. A objevuje se tam i jeho modelové číslo, „A1339“.

Engaget přitom již počátkem června přinesl fotografie údajného nového vstupního zařízení Applu, jež by se mělo stejně jako klávesnice připojovat přes Bluetooth a fungovat mělo jako výše zmiňovaný multi-touch trackpad.

Podle zdrojů Engadgetu by měl trackpad mít všechny vlastnosti Magic Mouse a možná i trackpadů notebooků Applu, mluvilo se dokonce o podpoře rozpoznávání rukopisu. Dotyková plocha této periférie podle odhadů odvozených z fotografií má úhlopříčku zhruba 15 centimetrů.

Tehdy se jednalo jen o další z mnoha podobných odhalení, jehož věrohodnost zůstávala sporná, avšak to se teď změnilo, protože se i ve zmíněných fotografiích podařilo najít modelové číslo A1339, tedy stejné, jaké uvádějí oficiální dokumenty FCC.

A vzhledem k tomu, že podle nich byly testy nové periférie dokončeny už v říjnu 2009, mohlo mít tvrzení Johna Grubera z blogu Daring Fireball, že se něco takového chystá, reálný základ, avšak Apple z nějakého důvodu uvedení tohoto hardwaru odložil.

Nový trackpad se dá čekat již brzy

Nyní by se ale tato periférie mohla na trh dostat už brzy, protože Apple obvykle žádá FCC, aby zveřejnění schvalovacích dokumentů pozdržel do doby těsně před uvedením příslušného hardwaru (například počátkem června takto žádal o prodloužené utajení dokumentace iPhonu 4, informace o něm ovšem stejně unikly jinými cestami, a to dokonce za přispění českých serverů).

A tak již brzy by mělo být jasné, co vlastně Apple přichystal, dosavadní zprávy nasvědčují, že zřejmě půjde o trackpad zavádějící ovládání na způsob Magic Mouse, jenž navíc možná bude poskytovat ještě nějaké dodatečné funkce.

Zatím lze samozřejmě jen spekulovat, k čemu vlastně má nová periférie sloužit, nejspíš to bude alternativa k myši Magic Mouse, přinášející multi-touch ovládání na relativně velkoplošný trackpad (proti trackpadům notebooků Applu), který půjde přes Bluetooth připojit ke všem novějším Macům.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: