Apple zřejmě chystá vlastní maloobchodní síť - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Apple zřejmě chystá vlastní maloobchodní síť

21. listopadu 2000, 00.00 | Tato zatím zcela neoficiální informace dostává stále reálnější obrysy. Jak to tak vypadá, tak v Americe se chystá změna prodejního modelu. A co to znamená pro nás?

Jak se zdá, Apple podlehl tlaku trhu a vážně uvažuje o další změně své dosavadní obchodní strategie. Již v září se objevily první spekulace o tom, že Apple uvažuje o posílení svého přímého koncového prodeje. S prodejem před elektronický obchod Applu se pomalu prodejní síť nezávislých prodejců a distributorů smířila a Apple pro ně připravuje další ránu. Zatím neoficiálně, přesto již zcela prokazatelně, se chystá otevření několika "retailových" ochodů vlastněných přímo Apple. Nejvíce informací je o třech obchodech připravovaných v Kalifornii, s tím že největší by měl být přímo v Palo Alto v Silicon Valley. Je symbolické, že tento ochod bude fungovat jen několik kilometrů od sídla Steva Jobse, protože právě otevření maloobchodní prodejní sítě je dalším velmi odvážným krokem.


Zde bude Apple Store

Zatím samozřejmě není jasné, jak rozsáhlá by měla být síť prodejen přímo vlastněných Apple, ale pokud by šlo o nějaký, byť jen americký řetězec, znamenalo by to zásadní obrat v dosavadní politice. Není žádným tajemstvím, že jinak přísně vedená a řádně cepovaná distribuční síť nabízející Apple počítače v poslední době vyjadřuje nelibost nad poměry v oblasti prodeje Applů. Ať už šlo o exkluzivní prodeje přes on-line, váznoucí dodávky či protěžování pouze vybraných kanálů, vždy šlo o spor výrobce a jeho prodejci. U Apple je tento spor o to zásadnější, že jeho pozice na trhu se do značné míry opírá právě o dobře fungující prodejní hierarchii, do které se zřejmě někdo chystá zasáhnout.

Historicky v celosvětovém měřítku Apple vybudoval rozsáhlou prodejní síť založenou na partnerských společnostech. Platí to jak pro síť distribuční, tak i prodejní. V obou případech je Apple pouze dodavatelem a případně podporuje třetí společnosti při jejich konkrétních prodejích. Tento model však v konfrontaci se současnou realitou začíná skřípat. Zejména cenový tlak a změna přístupu spotřebitelů zneefektivňují dosavadní příliš rozsáhlý systém. Stále více zákazníků je ochotno nakupovat přímo u výrobců, pokud to znamená snížení nákladů či urychlení celé transakce. Tím pádem se distribuce a nezávislí prodejci stávají z pohledu Apple méně nepostradatelní a z toho zřejmě plyne snaha ušetřit náklady přímým prodejem.

Přes toto všechno jsem hluboce přesvědčen, že pokud se Apple pokusí razantně omezit nepřímý prodej, škaredě na to doplatí. Již několikrát se v praxi ukázalo, že dlouhodobě nemusí být přímý prodej efektivní, protože zákazník zbavený kontaktu s prodejcem je mnohem nestálejší ve svojí volbě a navíc zaběhané distribuční společnosti jsou stále nepostradatelným odbytištěm. Mementem budiž nerozhodnost giganta č.1, společnosti Compaq, která má připravené velice silné nástroje pro přímý prodej a přesto stále maximálně podporuje svou stávající prodejní síť.

Situace v ČR je o to jasnější, že Apple zatím u nás ani žádné přímé aktivity nevyvíjí, takže zdejší prodejci se o svoje klienty rozhodně bát nemusí. Představa, že by ke stávajícím Apple storům provozovaným třetími společnostmi přibyl ještě nějaký kmenový "Apple original" je tak jako tak zcela nereálná. Přesto i pro náš region ze stávajícího vývoje plyne jedno víceméně teoretické riziko. Čím silnější bude přímý prodej Apple, tím pravděpodobnější jsou omezené dodávky novinek do zbývající prodejní sítě. To již moc dobře známe a víme jak je to s prioritami. Snad nás něco podobného v budoucnu nečeká častěji.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: