Apple zřejmě chystá také inovovanou myš - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Apple zřejmě chystá také inovovanou myš

5. října 2009, 00.00 | Vedle modernizace některých Maců Apple pravděpodobně uvede nástupce myši Mighty Mouse, využívajícího technologii dotykového ovládání, příchodu nových periférií nasvědčují též dokumenty FCC.

Přibývá náznaků, že Apple tento měsíc hodlá uvést modernizované iMacy a zřejmě také připravuje menší modernizaci Maců mini (a předpokládá se rovněž inovace plastového MacBooku).

Nové verze by se ale mohla dočkat též jedna velice používaná periférie – myš Mighty Mouse. S těmito zprávami minulý týden přišlo několik webů, AppleInsider tomu věnoval dokonce dvoustránkový článek, který se však především do hloubky zabývá historií myši a dalších takovýchto periférií ve vztahu k Applu a úloze Steva Jobse při prosazování myši na osobních počítačích. Ale jestliže tenhle historický exkurs pomineme, potom bude důležitých hlavně několik prvních odstavců článku.

Nová myš možná použije dotykové pouzdro podporující multitouch technologii

A ty tvrdí toto: Dvacet pět let po tom, co přivedl na trh šířeji použitelný osobní počítač ovládaný myší, se Steve Jobs chystá opět přinést významnou inovaci tohoto vstupního zařízení, s využitím multitouch technologií, s nimiž Apple tak uspěl u svých kapesních přístrojů.

Nová myš by se měla objevit ještě letos, nejspíš společně s novými iMacy, tedy zřejmě ještě v říjnu. Tomu nasvědčuje i to, že u mnohých amerických prodejců se téhle myši nedostává, přinejmenším v jednom z odbytových kanálů Applu se doba vyřízení objednávek protáhla na dva týdny, což se během posledních dvou let ještě nestalo.


Bylo by ostatně na čase, Mighty Mouse přišla na trh již v roce 2005, v roce 2006 následovaná bezdrátovou Bluetooth verzí s laserovým polohováním a od té doby se nijak nezměnila.

Nová myš Applu by především měla skoncovat s mechanickou rolovací kuličkou, na kterou si uživatelé asi nejvíc stěžují. Nástupnický model zřejmě nasadí pouzdro citlivé na dotyk (popisované tímto patentem z roku 2006, MůjMac v roce 2007 přinesl jeho stručné české shrnutí), schopné zpracovávat gesta prováděná více prsty (což popisuje další patent zveřejněný v roce 2007).

Lze předpokládat, že Apple na myši využije postupy zavedené u iPhonu a iPodu touch, kde seznamy položek poskočí, když se dosáhne horního či dolního okraje a rychlost posuvu odpovídá způsobu, jímž se uživatel dotýká obrazovky, nový hardware tak pravděpodobně bude velmi těsně spojen s dodatečným softwarem, což poskytne zvláště intuitivní možnosti posouvání.

AppleInsider tvrdí, že na konstrukci nové myši má hlavní podíl Steve Jobs, který tak chce navázat na to, co se mu povedlo s myší u prvního Macintoshe, přes prvotní odpor se myš nakonec stala jedním z nejdůležitějších ovládacích zařízení všech osobních počítačů. (Je však třeba připomenout i to, že myši Applu vždy měly také hodně kritiků, jednotlačítkové řešení bylo sice zpočátku vhodné, ale později už znamenalo spíše překážku a „puk“ dodávaný po dva roky k prvním iMacům si opravdu mnoho příznivců nezískal. Chcete-li si připomenout tuto historii, docela dobrý přehled vývoje myší Applu nabízí Wikipedia.)

Bude nová myš hliníková?

Bude-li nová myš uvedena spolu s modernizovanými iMacy, lze předpokládat, že se změní též její vnější design, spekuluje se o tom, že by mohla dosavadní bílé plastové pouzdro nahradit hliníkovým vzhledem odpovídajícím pouzdrům současných Maců (je ovšem otázkou, jak dobře by se něco takového drželo).

A zasvěcenci naznačují, že by nové iMacy mohly časem získat také přepracované dálkové ovládání Apple Remote (nyní již ovšem prodávané samostatně), jež rovněž nahradí bílé plastové pouzdro hliníkem. Možná se však jedná o pouhé domněnky, takže nelze vyloučit, že zůstane (alespoň u myši) zachováno plastové pouzdro.

Dokumenty FCC nasvědčují brzkému uvedení nové myši a klávesnice Applu

A v pátek se objevily další informace nasvědčující uvedení nové myši Applu. Engadget si jako první všiml, že na webu amerického telekomunikačního regulátora FFC, který mimo jiné schvaluje (tak jako náš ČTÚ) rádiově komunikující zařízení, přibyly schvalovací dokumenty pro novou Bluetooth klávesnici a myš Applu s modelovými čísly A1314 a A1296 (současná bezdrátová klávesnice má číslo A1255 a Mighty Mouse číslo A1197).

Nezvykle rychlý zásah Applu

Dokumenty obsahovaly i schématické náčrtky obou periférií, avšak Apple si velmi rychle od FCC vyžádal jejich stažení, ovšem Engadget stačil náčrtky převzít a teď už kolují po Webu. FCC vzápětí zveřejnil upravené verze obou dokumentů, jež obsahují pouze čísla modelů, ale všechny konkrétnější zmínky o daném hardwaru z nich zmizely.

O myši dokument FCC stejně nic bližšího neprozradil, avšak z náčrtu klávesnice vyplývá, že bude menší než ta současná, takže nejspíš bude postrádat numerický blok (to se sice mnoha uživatelům nebude vůbec líbit, ovšem odpovídalo by to dosavadním krokům Applu ohledně klávesnic). A pochopitelně se nabízí myšlenka, že se jedná o klávesnici, která se bude dodávat spolu s předpokládanými novými iMacy.

To, jak rychle si Apple vynutil změnu databáze FCC, napovídá, že by nové periférie mohly přijít na trh již v nejbližší budoucnosti. A teprve ta ukáže, zda nová myš opravdu přinese nějakou významnější změnu ve vývoji tohoto vstupního zařízení.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

myš

Autor: Krtek Muž

Založeno: 05.10.2009, 00:55
Odpovědí: 0

Což o to hliník tlačítka a nevim co ještě... Ničemu se nebránim. jenom aby ta myš měla už konečně držitelnej tvar. Pro mně osobně je mighty myš nejvíc nevyhovující co se týče tvaru. kdby vzali škatuly od nejlevnějšího Geniuse za 75 kč a navali do ní zbytek tak byhc byl spokojenej. Zatim se mi líp drží i ten přiblblej puk u G3ky.

Odpovědět na příspěvek

RE: myš

Autor: coco Muž

Založeno: 05.10.2009, 07:30

jojo, tvar je šílenej a taky nechápu proč k hlinikovým imacum dodávají bílou myš, úplně jinej design... a to stejný s remoutem u MBP, vždyt vypadá jak od jinýho komplu... když už přemýšlí u každýho detailu, tak tohle teda přehlídl fest.
všem výrobkům bych dal stejnej materiál a barvu.
pak si remote koupím :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: myš

Autor: wragh Muž

Založeno: 05.10.2009, 11:03

ne ne - ať si měněj barvu, materiál, ale tvar je GENIÁLNÍ!!! Naprosto mi vyhovuje...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: myš

Autor: Peter Macik Muž

Založeno: 05.10.2009, 12:51

Presne tak, tvar je dobry, nie je potrebne ho menit.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: myš

Autor: Irreversible Muž

Založeno: 05.10.2009, 18:00

Negeneralizujte, ano? Třeba podle mě je ta myš naprosto příšerná.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: myš

Autor: Krtek Muž

Založeno: 05.10.2009, 22:48

Já právě všechny co jim vyhovuje znam jenom z netu. Je to placatej paskvil. Vůbec to nekopíruje dlaň a nepodepírá prsty. Zkoušel sem jí dávat šanci asi 3x (kvůli stylovosti) ale nikdy se to neujalo. Mít ruce napůl ve vzduchu a prsty krpatit, to bych měl brzy karpály. Když sem jí vzal do práce tak se každej ptal jak se to dá držet. Třeba je na to nějaká technika, kterou neznam.
Špinivost kuličky se dá přežít ale vadí mi že nejde moc použít jako 3. klikací tlačítko. Prostě se nedá moc mačkat a pokaždý při tom ještě scroluje někam. Asi je na to moc malá. Přiznejme si to, nejlepší myši k jabkum dělá Microsoft :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: myš

Autor: Petr Muž

Založeno: 05.10.2009, 23:26

To sedí, naprosto přesně :-) 8000covka v hliníku...
Naprostá spokojenost. Mám i Wirelless Mighty Mouse a nemám s ní zásadní ergo-problém ale dlaň opravdu nepodepírá a na delší práci to asi nebude. Hodně mi vyhovuje ta kulička ale je pravda co tu psal někdo výše že při kliknutí to vždy někam scrolluje.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: myš

Autor: hroch32 Muž

Založeno: 07.10.2009, 18:46

Tak to znáš dalšího po netu :) Mně se MM moc dobře drží a kolečko jako třetí tlačítko používám naprosto bez problémů. S tím držením a vyhovováním je to jednoduché. Kdo má rád velké myši, které mu podpírají celou dlaň, tomu nemůže MM vyhovovat. Já mám ale dlaň na stole a myší hýbu jen pomocí konečků prstů, takže potřebuju myš spíš plošší a malou, tzn. přesně velikosti MM. Pokud by se Apple chtěl zalíbit všem, musel by začít vyrábět dva typy.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: myš

Autor: Kubrtos Muž

Založeno: 20.10.2009, 19:24

Taky tak. Jedinej problém kterej mám je s ergonomií je s bočníma tlačítkama - blbě se mi mačkaj a mám pocit že maj i zbytečně velkej odpor/nízkou citlivost, tak je prostě nepoužívám. Jinak tuhle krysu honím po stole min. 10 hodin denně už třetí rok a jsem z ní nadšenej.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: myš

Autor: J2930 Muž

Založeno: 05.10.2009, 13:58

barva mysi navazuje na klavesy a barva skrolovaci kulicky je podobna hliniku na klavesnici. Decentni barevnost. To mne spi s nesedela k plastove klavesnici a plastovemu iMackovi. U mne ergonomie vytezi jen ve vzdalenostech tlacitek a skrol. kulicky... pro zbytek ruky je knicemu.

Odpovědět na příspěvek

mys

Autor: mykl Muž

Založeno: 05.10.2009, 19:59
Odpovědí: 0

Priznam se, ze tvar MM mi nevadi, co mi ale vadi je fakt, ze pokud chcete na mys kliknout levym "tlacitkem", musite sundat prst z praveho a naopak, takze pokud tohle vyresi novy multitouch, bude to jen dobre...

Odpovědět na příspěvek

RE: mys

Autor: BluDik Muž

Založeno: 05.10.2009, 21:31

Tohle je jediny duvod, proc jsem se mighty mouse zbavil.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: mys

Autor: radimv Muž

Založeno: 06.10.2009, 00:42

Já jsem měl taky jen jeden důvod proč jsem si jí nenechal... nechovala se jako 1-tlačítková na starších MacOS bez podpůrnýho Apple-softu.

Co se týká tvaru, tak pro moje potřeby neni sice ideální, ale celkově ho vnímám jako velmi univerzální (taky požaduju možnost rovnocenné použití pro levou i pravou ruku).


Netušíte náhodou někdo zda se někde řeší zakázkový myši střižený "namíru"?

Zatim zdar

Odpovědět na příspěvek

Kvalitni mys nedela Apple

Autor: Mouse Profi Muž

Založeno: 06.10.2009, 08:15
Odpovědí: 0

Zdravim,
uznejte tu vsichni ze apple dela snad nejhorsi mysi na trhu co se tyce pouzitelnosti a drzeni, spatne se drzi v ruce a je velmi nepohodlna.

Podle me dela nejkvalitnejsi mysi Razer, ja sam mam Razer Lachesis k iMacu, a dela se mi s ni skvele, je dobra i na praci, je sice herni ale neznamena to prece ze nemuze byt na praci, a jako grafikovi se mi s ni dela ze vsech mysi nejlip, perfektne sedne, skvela odezva a presnost to je to co od mysi ocekavam. A ne prihlouply tvar a blbe usazena bocni tlacitka jako u MIghty Mouse.

No tohle se Applu opravdu ale opravdu nepovedlo, kde nechali asi rozum a predstavivost :)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

jojo, tvar je šílenej a taky nechápu proč k hlinikovým imacum dodávají bílou myš, úplně jinej design... a to stejný s remoutem u MBP, vždyt vypadá jak od jinýho komplu... když už přemýšlí u každýho detailu, tak tohle teda přehlídl fest.
všem výrobkům bych dal stejnej materiál a barvu.
pak si remote koupím :-)


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: