Apple získal obšírný patent na iPhone - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Apple získal obšírný patent na iPhone

28. ledna 2009, 02.00 | Apple obdržel obsáhlý patent pokrývající prakticky všechny hardwarové a softwarové prvky iPhonu.

Apple minulý týden získal od amerického federálního patentového úřadu patent, pokrývající dotykovou obrazovku, grafické uživatelské rozhraní a metody ovládání, jež používá pro iPhone a které do značné míry stojí za úspěchem jeho telefonu.

Patent číslo 7479949 popisuje velice rozsáhlý dokument o 358 stranách. Žádost Apple podal již v září 2007, k vlastnímu udělení patentu došlo minulé úterý 20. ledna. Jako autory popisovaných řešení dokument uvádí řadu jmen, objevuje se mezi nimi též Steve Jobs, ředitel pro software iPhonu Scott Forstall a spoluzakladatel firmy FingerWorks Wayne Westerman (tato firma navrhovala gesty ovládaná zařízení předtím, než ji převzal Apple).

01mm28012009f.jpg

Rozsah patentu

Patent v podstatě shrnuje všechny technologie, jež dohromady tvoří iPhone. Apple si patentuje jak samotný přístroj a jeho hardware (včetně akcelerometru, zvukového subsystému a distančního čidla), tak způsoby jeho ovládání a také software, který na iPhonu běží (operační systém a s ním dodávané aplikační moduly).

Samozřejmě se zmiňují podrobnosti multi-touch ovládání, tedy ovládání gesty více prstů a metody zjišťování, k jakému objektu se gesto vztahovalo, jestliže jich dotyk zasáhl více najednou.

Patent navíc odkazuje na 40 jiných existujících patentů (udělených Applu i jiným firmám), co nějak souvisejí s probíranými tématy.

Důvody zavedení dotykového ovládání

V patentové žádosti Apple mimo jiné popisuje důvody, proč se vydal cestou dotykového ovládání, připomíná, že u mobilních telefonů stále rostl počet fyzických tlačítek, ale problém spočíval v přizpůsobení vstupních metod běžící aplikaci.

Za řešení považuje právě dotykovou obrazovku, avšak interpretace gest tak, aby vykonávala skutečně to, co uživatel chce, může být obtížná. A tomu k jsou potřebná transparentní a intuitivní uživatelská rozhraní, jako to v iPhonu.

Náznaky pro budoucnost

Jak už bylo řečeno, jde o nesmírně rozsáhlý dokument, který se snaží pokrýt co nejvíce témat (tato snaha plyne především z americké patentové legislativy), proto se v něm najdou též náznaky toho, co Apple možná plánuje pro budoucí iPhone a iPody. Zmiňuje tam například „blogovací aplikaci“ a „aplikaci digitální videokamery” (to, že současný iPhone neumí pořizovat videozáznamy, patří k nejčastějším terčům kritiky).

Dokument rovněž mluví o elektronice převádějící lidský hlas na data a dále je zpracovávající, což vypadá jako hlasové vytáčení (jež v současnosti iPhonu také chybí).

Apple se v patentu zmiňuje o touchpadu pro aktivaci a deaktivaci funkcí, popisuje ho jako na dotyky citlivou oblast, která narozdíl od obrazovky nenabízí vizuální výstup. Budoucí mobilní přístroje Applu by tedy mohly být vybaveny takovýmto ovládacím prvkem (podobným, jaký Apple zavedl na svých nových noteboocích).

Možné důsledky udělení tohoto patentu

O tom, že si Apple dává patentovat většinu rysů iPhonu, se ví již od jeho prvního představení veřejnosti, nyní však Apple příslušný patent skutečně získal a je známo jeho přesné znění.

Střet kvůli Palmu Pre?

Samozřejmě vyvstává otázka, jak ho Apple využije, k prvnímu střetu by možná mohlo dojít kvůli chystanému telefonu Palm Pre, jehož dotykové ovládání se ovládání iPhonu dost podobá.

02mm28012009f.jpg

A zastupující výkonný ředitel Applu Tim Cook při oznamování finančních výsledků za minulé čtvrtletí prohlásil, že se agresivně postaví každé firmě nebo osobě, jež by chtěla „týt“ z duševního vlastnictví Applu, to by se mohlo týkat právě tohoto patentu. (Mimochodem, Palm Pre zřejmě bude obsahovat oblast pro gesta oddělenou od obrazovky, podobnou výše zmíněnému plánovanému touchpadu).

Nemusí to však nutně znamenat, že se Apple hned začne s Palmem soudit, o tom se zatím pouze dohadují analytici, dotyčný patent ovšem rozhodně dává Applu poměrně silný prostředek, jak se bránit vzniku „klonů“ iPhonu (jinou otázkou pochopitelně je, zda to budou respektovat například určití čínští výrobci).

Lze samozřejmě diskutovat o tom, zda je vůbec principiálně vhodné, aby byly patentovatelné základní principy ovládání, jenže současná americká patentová legislativa to prostě umožňuje (sice se již podnikají první kroky k její reformě, to však bude zřejmě dlouhodobější záležitost), čehož Apple přirozeně využil.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

To tedy žádný jiný telefon nemůže mít multidotykové ovládání?

Autor: Pele Muž

Založeno: 28.01.2009, 11:42
Odpovědí: 0

Jestli tomu dobře rozumím, tak potom žádný jiný telefon než iPhone nemůže použít multidotykové ovládání (např. roztahování fotografií)? Jak se to tedy bude řešit do budoucna? To tu pořád bude např. u win mobile ovládání stylusem?

Odpovědět na příspěvek

RE: To tedy žádný jiný telefon nemůže mít multidotykové ovládání?

Autor: Vitt Muž

Založeno: 28.01.2009, 12:55

Jen at se hezky snazi. Aspon budou jejich designeri placeni i za neco jineho nez kopirovani konkurence.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: To tedy žádný jiný telefon nemůže mít multidotykové ovládání?

Autor: žýšňal Muž

Založeno: 28.01.2009, 16:38

:D souhlasím

Odpovědět na příspěvek

Patent

Autor: MU Muž

Založeno: 28.01.2009, 12:29
Odpovědí: 0

Chápal bych to podobně, myslím že jen do doby dokud se Apple nerozhodne za tučný peníz patent prodat, nebo prodat licenci.Tak dokud neučiní nemůže jiný výrobce napodobovat či používat stejné ovládání.

Odpovědět na příspěvek

preklep

Autor: Vojtin Muž

Založeno: 28.01.2009, 12:59
Odpovědí: 0

prectete si clanek po sobe. tyt misto zit a podobny...

Odpovědět na příspěvek

RE: preklep

Autor: Lojzicka Muž

Založeno: 28.01.2009, 13:26

...dyt je to spravne. Kdyz nekdo tyje z nekoho, tak je to ze z neho cerpa, parazituje, a to presne vystihuje. Slovo žít by sice snad i slo pouzit, ale neni tak vystizne.
Je sice pravda, ze slovo tyt je asi uz dost velkej archaismus, ale myslim, ze prumerne vzdelany clovek by ho mel znat :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: preklep

Autor: Vojtin Muž

Založeno: 28.01.2009, 14:40

hmmm tak jsem blbej no, ale toto slovo jsem fakt neslysel, mozna pred 20lety na zakladce....

Odpovědět na příspěvek

Patent???

Autor: kixik Muž

Založeno: 29.01.2009, 20:43
Odpovědí: 0

Získal patent jo? To mu bude platný! Na www.tygriceny.cz si může kdokoliv koupit čínskej klon iPhone s názvem iFone a některé další klony. Jsem zvědavej jak Apple svůj patent v Číně uplatní :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Patent???

Autor: Sasquatch Muž

Založeno: 23.03.2009, 15:16

NO jasny,takovych klonu jsou tuny,ale ten patent se hlavne tyka multidotykovyho ovladani...a to iFone fakt nema...:)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: