Apple vylepšuje své iTools - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Apple vylepšuje své iTools

30. října 2001, 00.00 | Na virtuálním iDisku nyní každý uživatel nalezne dáreček v podobě mnoha set skladeb v MP3, určených pro použití především při zpracování videa. Apple také updatuje plug-in pro iTools.

Apple poskytuje exkluzivně pro uživatele Maců službu iTools, která nabízí především freemail s adresou @mac.com a také diskovou kapacitu 20 MB na internetovém síťovém disku, kterou lze využít pro skladování dokumentů, prezentaci svých webových stránek nebo sdílení souborů. Kromě této „uživatelské“ oblasti iDisku lze ještě využít přístup k nejrůznějším souborům, které Apple zde nabízí – například různé sharewarové aplikace od třetích výrobců, updaty a podobně. Především s nástupem Mac OS X jsou služby iTools výrazně tlačené vpřed, bohužel občasná zaškobrtnutí se najdou – například problém s bezpečností při připojování k iDisku v Mac OS X 10.1. Dalším, principielním problémem je integrace iDisku do Finderu jako síťového disku – tento způsob je všechno možné, jen ne rychlý, bohužel to platí i pod OS X.

Hudba pro každého zdarma!

Apple se snaží iTools stále rozvíjet, kromě změn, které se objevily v OS X 10.1 je tu například zajímavá nabídka hudby zdarma. Pokud se propátráte ve svém iDisku do složky Software/Mac OS X Software/Extras, narazíte na poměrně širokou nabídku hudebních souborů. Složka je nazvaná pouze FreePlayMusic a k souborům nejsou žádné informace, proto je dobré zamířit přímo na adresu www.freeplaymusic.com, kde se dozvíte mnohem víc. Jak na iDisku, tak na webovém serveru, je shodný obsah, celkem 350 různých skladeb, díky tomu, že každá je nabízená v několika variantách, se jedná celkem o více než 2000 souborů.

Hudba, kterou máte k dispozici na svém iDisku ve formátu MP3 a na zmiňovaném serveru také přímo v nekomprimované CD kvalitě, je určená k volnému použití v soukromých i komerčních projektech – jedná se o skladby, použitelné především jako podkres nebo doprovod, v případě uživatelů Maců hlavně pro jejich filmové pokusy v iMovie, ale skladbami nemusí pohrdnout ani profesionálové tvořící ve Final Cut Pro. Skladby jsou tříděné podle kategorie zaměření, například zpravodajství, ekonomika, mnoho typů hudby pro sport, druhou částí jsou přímo hudební styly, například acid jazz, pop, techno, mix nejrůznějších světových stylů a další. Velmi dobré je, že skladby jsou k dispozici v několika délkách – 10, 15, 20, 30, 60 a (obvykle) 120 vteřin, přičemž se nejedná o žádný fadeout či prosté ustřižení, ale o různé verze skladby trvající přesně tuto délku – kromě nejdelší verze, tam je 120 vteřin minimum, některé kousky jsou delší.

Je velmi příjemné, že Apple takto dbá o rozšiřování možností pro své uživatele, bohužel, vzhledem k metodě distribuce musíme všem zájemcům o bližší seznámení s obsahem a zaměřením skladeb doporučit přímo navštívit web, který hudbu nabízí – poskytuje možnost vyhledávání, ale především obsahuje informace o charakteru hudby a použitých nástrojích. Podle těchto informací se vybírá mnohem lépe, než při střelbě naslepo na iDisku. Hlavní výhoda umístnění na iDisku by tedy mohla být snadná dostupnost všech skladeb naráz – kopírovat jednu složku ve Finderu je mnohem snazší než stahovat postupně všechny skladby a jejich verze z internetu. Každopádně, FreePlayMusic je užitečný projekt, který přinese prospěch spíš kreativním uživatelům, pokud by se na „lov“ vydal někdo lačný obvyklé hudby v MP3 formátu, byl by asi zklamán. Podle našeho testovacího poslechu několika kousků by však mohl být nadšen kutil či méně náročný profesionál, neboť kvalita skladeb je poměrně použitelná, dokonce bych některým méně profi televizním stanicím doporučil se zde alespoň inspirovat.

Vynucená změna

Další novinkou, kterou si na nás Apple přichystal, je nová verze doplňku iTools, který se stará o komunikaci prohlížeče se serverem, například při připojování síťového disku z prohlížeče. Novou verzi je nutné stáhnout a nainstalovat, jinak se prostě nelze dostat dále. Podle poměrně vágní formulace je jedním z vylepšení nové verze možnost updatu schopností bez nutnosti stahování nové verze plug-inu. Každopádně, pokud chcete stránky iTools používat, Apple vás prostě donutí k updatu, ať chcete nebo nechcete.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy z Internetu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: