Apple vydal menší aktualizaci kancelářského balíku iWork - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Apple vydal menší aktualizaci kancelářského balíku iWork

7. ledna 2011, 00.00 | Balík iWork '09 v nové verzi 9.0.5 rozšiřuje možnosti sdílení dokumentů na službě iWork.com a přináší drobná vylepšení programů Pages a Keynote. A současně Apple uvolnil aplikaci Keynote Remote 1.2 pro dálkové ovládání prezentací Keynote z iOS.

V úterý Apple uvedl nové menší aktualizace aplikací mediálního balíku iLife a ve středu následovala aktualizace jeho druhého programového balíku, sady kancelářských aplikací iWork.

Ta narozdíl od iLife stále zůstává ve verzi ’09 (představené už na Macworldu 2009), v souvislosti se včerejším spuštěním obchodu Mac App Store (jemuž věnujeme samostatný článek) se sice očekávalo uvedení nové verze ’11, k tomu však nedošlo, obchod pouze nabízí samostatné aplikace verze ’09 za výhodnější cenu.

Novinky společné pro celý balík iWork

Ve středu se tak objevila pátá následná aktualizace balíku iWork ’09, tedy verze 9.0.5 (Software Update ji označuje jako iWork Update 5,), jež přináší různé drobné změny a opravy jak pro celý balík, tak také pro jeho jednotlivé aplikace – textový procesor Pages, tabulkový procesor Numbers a prezentační program Keynote. (Předchozí aktualizace na verzi 9.0.4 dorazila loni v srpnu.)

Novinky nové aktualizace blíže popisuje tento podpůrný dokument, z něhož vyplývá, že pro všechny aplikace balíku doplňuje nové možnosti veřejného sdílení a soukromého nahrávání dokumentů na beta verzi služby iWork.com. Už loni v březnu Apple zpřístupnil pro tuhle službu možnosti veřejného sdílení a upravil ji pro iPhone a iPad, ale až nyní lze tyto nové možnosti sdílení volat přímo z dialogových oken aplikací balíku iWork pro Mac OS X.

Změny programů Pages a Keynote

Menších změn se dočkaly též některé jednotlivé výše vyjmenované aplikace. Pages 4.0.5 zlepšil čitelnost dokumentů exportovaných do formátu ePub (tuto možnost nově zavedla předchozí verze 4.0.4). Nová verze 5.0.5 programu Keynote umožňuje přehrávání prezentací na službě iWork.com, s 15 různými animacemi a efekty při použití nejnovější verze Safari.

Navíc aktualizace Keynote řeší problém s přechody typu Drop a s animacemi typu Dissolve (prolínačkami) a s barvami obrazců. Dále opravuje potíže s pravítky při přemisťování a změnách velikosti obrazců či při posouvání, napravuje chybu exportu prezentace do iTunes nebo iPodu při nainstalovaných iTunes 10 a doplňuje podporu pro novou verzi 1.2 aplikace Keynote Remote umožňující dálkové ovládání prezentace z iOS, mimo jiné podporuje snímky ve vysokém rozlišení pro displeje Retina.

Jak již bylo řečeno, na službě iWork.com se nyní dají prezentace Keynote přehrávat v Safari, při použití jeho nejnovější verze půjde využívat 15 animací a efektů (konkrétně přechodů Magic Move, Cube,Dissolve, Drop, Flip, Motion Dissolve, Move in, Pivot, Push, Reveal, Scales a Twirl a vložených animací Appear/Disappear, Cube, Dissolve, Drop, Move In/Out, Pivot, Pop, Scale a Twirl), ostatní se přehrají jako prolínačka (Dissolve), v jiných webových prohlížečích se všechny efekty projeví jako postupné zobrazení a zmizení (Appear/Disappear).

Webové prezentace je možné ovládat pomocí dynamických navigačních prvků na obrazovce, prezentace Keynote lze teď navíc vkládat do webových stránek a blogů pomocí vkládaného kódu. A údajně se též zlepšila práce s iWork.com na zařízeních s iOS.

Pro tabulkový procesor Numbers však Apple žádné další změny (vyjma zlepšené podpory iWork.com) neuvádí, tento program tak zřejmě zůstal bez větších změn.

iWork 9.05 se nabízí jednak prostřednictvím mechanismu Software Update, jednak se dá ručně stáhnout z webu Applu (jde o 67,06 MB), vyžaduje Mac OS X 10.5.6 nebo vyšší.

Zásuvný modul EndNote pro Pages ’09

iWork 9.0.5 aktualizuje celý balík, ovšem včera spuštěný obchod Mac App Store nabízí jeho jednotlivé aplikace. Nepochybně se jedná o jejich nejnovější verze, jejichž další aktualizace ovšem bude obstarávat samotný obchod (tak jako App Store pro iOS).

Samostatné verze aplikací však zřejmě občas budou potřebovat určité doplňky. Včera se tak například objevil zásuvný modul Pages EndNote Plug-in, který si musí nainstalovat ti, kdo si Pages ’09 stáhli samostatně z Mac App Store a chtějí do jeho dokumentů vkládat citace ze (zvlášť prodávaného) bibliografického programu EndNote.

Modul EndNote se dá stáhnout tady (zabírá jenom 270 KB) a vyžaduje Mac OS X 10.6.6.

Keynote Remote 1.2

Současně s vydáním aktualizace iWork 9.0.5 se v App Store (pro iOS) objevila nová verze 1.2 aplikace Keynote Remote, kterou lze prezentace Keynote ’09 na Macu ovládat na dálku z přístrojů s iOS.

Tato verze si již umí poradit s displeji Retina, podporuje mimo jiné snímky ve vysokém rozlišení. Dále přináší podporu pro multitasking iOS 4, zlepšuje správu upozornění (například „push“ oznámení a textových zpráv) přijatých během ovládání prezentace a lépe zvládá situace, kdy dojde ke ztrátě spojení s Keynote ’09. A též řeší potíže s prací v síti, včetně rozpoznání nové WiFi sítě, jež se připojila až po spuštění aplikace Keynote Remote.

Aplikace Keynote Remote 1.2 se v App Store prodává za 0,79 EUR, funguje na iPhonech, iPodech touch a iPadech s iOS 4.2.1 nebo vyšším.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: